Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ilias78 είπε

Σκέφτομαι να πάρω το charging station για να τοποθετω τα χειριστήρια αλλά φυσικά κ για να τα φορτίζω. Επειδή θα είναι μόνιμα στην πρίζα, ξέρουμε αν θα έχει επιπτώσεις στην μπαταρία? 

Μην το σκέφτεσαι καν, αγόρασε το..χθές κιόλας!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ilias78 είπε

Σκέφτομαι να πάρω το charging station για να τοποθετω τα χειριστήρια αλλά φυσικά κ για να τα φορτίζω. Επειδή θα είναι μόνιμα στην πρίζα, ξέρουμε αν θα έχει επιπτώσεις στην μπαταρία? 

Αν ειναι μονιμα πανω σιγουρα θα εχει επιπτωσεις στην μπαταρια . Τωρα ποσο μεγαλες κανενας δεν μπορει να σου πει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αν ειναι μονιμα πανω σιγουρα θα εχει επιπτωσεις στην μπαταρια . Τωρα ποσο μεγαλες κανενας δεν μπορει να σου πει . 

Σταματάει η παροχή, δεν έχει καμία επίπτωση. Από όσο θυμάμαι δεν κάνει ούτε καν trickle charging.

Tα 2 δικά μου controller του PS4 κρατάνε ακόμη σαν καινούργια, και είναι 6+ ετών (έτοιμα για σχολείο....)

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Chrisl7 said:

Αν έχεις το uncharted 4 από το ps plus μπορείς με 10€ να το κάνεις αναβάθμιση η θέλει από δισκάκι μονο?

Όχι. Το αναφέρει κάπου η Sony. Γιατί θα πρέπει να βάζεις το δισκάκι μέσα στο PS5 για να παίξεις(να τσεκάρει δηλαδή πως το έχεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έχει κάνει λίγο μαντάρα η Sony. Όλα αυτά τα ps5 upgrades δωρεάν έπρεπε να είναι. 

Δεν είναι το ποσό μεγάλο (άλλωστε εκεί στοχεύει, να είναι προσιτό για να το τσιμπάει πιο εύκολα ο consumer)

Με το ps4 είχαμε γεμίσει με Remastered των ps3 games, τώρα αρπαχτές με ps4 τίτλους στο ps5.

Θα μου πεις κάποιος ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να τα δώσεις αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι ειναι scumbag move και πρέπει να τα λέμε αυτά, καταναλωτές είμαστε και η κάθε Sony δεν είναι φιλαράκι μας να λες κάθε φορά δεν βαριέσαι και να τους δικαιολογούμε. (εδώ ευτυχώς αναφέρονται αυτά από αρκετά άτομα)

Το άλλο ενοχλητικό είναι το confusion που υπάρχει πχ τώρα με το Uncharted γιατί ήταν ένα παιχνίδι που δόθηκε στο Collection του Plus δωρεαν. Αν κάποιος δεν ενημερωθεί είτε από τεχνολογικό φόρουμ, γνωστούς φίλους κτλ, θα πάει να δώσει το 50αρι για την αρπαχτή της Sony. 

Και εγώ ήθελα να παίξω το Lost Legacy, είχα κάνει και μια σχετική ερώτηση εδώ κάτι σελίδες πίσω, καθώς δεν ήταν ξεκάθαρο τι ακριβώς συμβαίνει (εχουν αφαιρέσει την δυνατότητα αγοράς του dlc μέσω του store)

Ήμουν σε φάση να πάρω το dlc από Σκρουτζ στα 12 ευρώ περίπου αλλά μου την έδωσε η στάση της ND και Sony και δεν τους δίνω τίποτα. Ναι σιγά, έπεσε έξω ο προϋπολογισμός της Sony επειδή εγώ δεν αγόρασα. *θα σκεφτει κάποιος.

Λογική σκέψη και αυτή αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου αυτές οι τακτικές που πιστεύω ότι όσο περισσότερο τις ανεχόμαστε η Sony (και η κάθε Sony) θα τις συνεχίζει.

Αυτή την στιγμή επειδή 9/10 ασχολείται με το Legacy of thieves τουλάχιστον μπορεί να ενημερωθεί από εδώ ότι δεν χρειάζεται να πάει να τα στάξει το 50αρι και μπορεί (ειδικά αν δεν επαιξε το Uncharted στο ps4)  να του βγει πολύ φτηνότερα. 

 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Όχι. Το αναφέρει κάπου η Sony. Γιατί θα πρέπει να βάζεις το δισκάκι μέσα στο PS5 για να παίξεις(να τσεκάρει δηλαδή πως το έχεις).

Με την ίδια λογική δεν θα μπορούν να κάνουν το upgrade ούτε όσοι έχουν την digital έκδοση του παιχνιδιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Τα έχει κάνει λίγο μαντάρα η Sony. Όλα αυτά τα ps5 upgrades δωρεάν έπρεπε να είναι. 

Δεν είναι το ποσό μεγάλο (άλλωστε εκεί στοχεύει, να είναι προσιτό για να το τσιμπάει πιο εύκολα ο consumer)

Με το ps4 είχαμε γεμίσει με Remastered των ps3 games, τώρα αρπαχτές με ps4 τίτλους στο ps5.

Θα μου πεις κάποιος ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να τα δώσεις αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι ειναι scumbag move και πρέπει να τα λέμε αυτά, καταναλωτές είμαστε και η κάθε Sony δεν είναι φιλαράκι μας να λες κάθε φορά δεν βαριέσαι και να τους δικαιολογούμε. (εδώ ευτυχώς αναφέρονται αυτά από αρκετά άτομα)

Το άλλο ενοχλητικό είναι το confusion που υπάρχει πχ τώρα με το Uncharted γιατί ήταν ένα παιχνίδι που δόθηκε στο Collection του Plus δωρεαν. Αν κάποιος δεν ενημερωθεί είτε από τεχνολογικό φόρουμ, γνωστούς φίλους κτλ, θα πάει να δώσει το 50αρι για την αρπαχτή της Sony. 

Και εγώ ήθελα να παίξω το Lost Legacy, είχα κάνει και μια σχετική ερώτηση εδώ κάτι σελίδες πίσω, καθώς δεν ήταν ξεκάθαρο τι ακριβώς συμβαίνει (εχουν αφαιρέσει την δυνατότητα αγοράς του dlc μέσω του store)

Ήμουν σε φάση να πάρω το dlc από Σκρουτζ στα 12 ευρώ περίπου αλλά μου την έδωσε η στάση της ND και Sony και δεν τους δίνω τίποτα. Ναι σιγά, έπεσε έξω ο προϋπολογισμός της Sony επειδή εγώ δεν αγόρασα. *θα σκεφτει κάποιος.

Λογική σκέψη και αυτή αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου αυτές οι τακτικές που πιστεύω ότι όσο περισσότερο τις ανεχόμαστε η Sony (και η κάθε Sony) θα τις συνεχίζει.

Αυτή την στιγμή επειδή 9/10 ασχολείται με το Legacy of thieves τουλάχιστον μπορεί να ενημερωθεί από εδώ ότι δεν χρειάζεται να πάει να τα στάξει το 50αρι και μπορεί (ειδικά αν δεν επαιξε το Uncharted στο ps4)  να του βγει πολύ φτηνότερα. 

 

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λές. Προσωπικά όμως προτιμώ 10 ευρώ upgrade από καθόλου upgrade (γιατί free δεν πρόκειται να το κάνουν, χρειάζεται δουλειά από developers + testing για να βγεί τέτοιο upgrade).

Είχα ξεκινήσει πριν χρόνια το Lost Legacy και το άφησα. Πήγα να το ξαναπιάσω πριν μερικούς μήνες στο PS5 και πραγματικά δεν μπορούσες να το παίξεις με 30fps, ήταν σαν να έτρεχε σε stutter machine. Οπότε ναι μεν ξινίζει το 10ρικο αλλά τουλάχιστον θα μπορέσω τώρα να το παίξω με FPS της προκοπής, όπως επίσης να ξαναπαίξω και το thieves end.

Για εμένα προσωπικά, fair τιμή θα ήταν τα 3-5 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Grim Ripper said:

Με την ίδια λογική δεν θα μπορούν να κάνουν το upgrade ούτε όσοι έχουν την digital έκδοση του παιχνιδιού...

Ακριβώς. Και το αναφέρει πως οι κάτοχοι PS5 Digital δεν μπορούν να το κάνουν.

51728813547_009dd31431_h.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Ακριβώς. Και το αναφέρει πως οι κάτοχοι PS5 Digital δεν μπορούν να το κάνουν.

51728813547_009dd31431_h.jpg

Αναφορά σε κείμενο

PS4 game disc owners who buy the PS5 Digital Edition disc-free consoles will not be able to ger the PS5 version for the discounted price.

Κάπου έχεις μπερδευτεί. Η ερώτηση έγινε για το Uncharted 4 που δόθηκε από το PS+. Κι ο @Grim Ripper αναφερόταν στις digital εκδόσεις των παιχνιδιών, όχι στις digital PS5 κονσόλες.

Προφανώς, όποιος έχει το digital PS5 χωρίς οπτικό μέσο δεν μπορεί να κάνει upgrade με δίσκο. Που θα το βάλει; 😄 

Επεξ/σία από kosmsamo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ενδιαφέρομαι να προπαραγγείλω το Gran Turismo 7 για το ps5 γνωρίζει κάποιος αν πάρω την anniversary  έκδοση του παιχνιδιού που περιέχει το παιχνίδι σε κανονική μορφή για το ps5 και σε digital μορφη για το Ps4, αν γίνεται να ενεργοποιηθεί ο κωδικός για την digital μορφή σε διααφορετικό λογαριασμό. Ο λόγος είναι προφανής, επειδή δεν διαθέτω κονσόλα ps4 αν γινόταν να πουλήσω αυτον τον κωδικό σε μια λογική τιμή θα μου έβγαινε και εμένα φθηνότερο το παιχνίδι αλλα και σε κάποιον που θα το ήθελε για το Ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kosmsamo said:

Κάπου έχεις μπερδευτεί. Η ερώτηση έγινε για το Uncharted 4 που δόθηκε από το PS+. Κι ο @Grim Ripper αναφερόταν στις digital εκδόσεις των παιχνιδιών, όχι στις digital PS5 κονσόλες.

Προφανώς, όποιος έχει το digital PS5 χωρίς οπτικό μέσο δεν μπορεί να κάνει upgrade με δίσκο. Που θα το βάλει; 😄 

Σωστός.

Αλλά αναφέρει πως πρεπει να το έχεις αγοράσει. Στο PS Plus δεν το αγοράζεις, απλά το έχεις μέχρι να τελειώσει η συνδρομή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιοι εχουν μπερδευτεί με το Uncharted εχουμε και λέμε λοιπόν:

1.Αν κάποιος έχει ενα απο τα δύο σε digital μορφή με 10€ παίρνει την PS5 έκδοση που έχει και τα δύο μέσα.

2.Αν κάποιος έχει ενα απο τα δύο σε δίσκο με 10€ παίρνει την PS5 έκδοση που έχει και τα δύο μέσα αλλα κάθε φορά πρέπει να έχει τον δίσκο μέσα απο το PS4 game.

3.Αν κάποιος έχει την PS+ έκδοση ή δεν έχει κανένα απο τα δύο με 50€ παίρνει την PS5 έκδοση που έχει και τα δύο μέσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες βοηθήστε.

Βρήκα πακέτο κονσόλα ps5 για συναλλαγή χέρι χέρι.

Τι να προσέξω?

Για να ανοιχτεί το κουτί επιτόπου δεν θα δεχθεί φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Παίδες βοηθήστε.

Βρήκα πακέτο κονσόλα ps5 για συναλλαγή χέρι χέρι.

Τι να προσέξω?

Για να ανοιχτεί το κουτί επιτόπου δεν θα δεχθεί φυσικά.

Για αρχη το σημειο συναντησης κατα προτιμηση καπου κεντρικα, μην σου κανουν κανα πεσιμο κ αντι για κονσολα παρεις μερικα καρουμπαλα και μελανιες. :P

Ιδανικα θα ειναι να μπει η κονσολα σε λειτουργια αλλιως θες αποδειξη με την εγγυηση που να αντιστοιχει στην κονσολα σε περιπτωση που εχει η αποδειξη σειριακο αριθμο τοτε θα πρεπει να ειναι ιδιος και στο χαρτι και στην κονσολα.

Τελος εννοειτε οτι πρεπει να ανοιχτει, δηλαδη αν αυτος εχει βαλει 10 κιλα κρεμμυδια εσυ πως μπορεις να το ξερεις? αν γινει κατι τετοιο μετα θα χρειαστει να χρεωθεις κ κανενα κουνελι απο τον κρεοπωλειο για να φτιαξεις στιφαδο τοσα κρεμμυδια θα παρεις με 600-700 ευρω? Να φανταστω σκαλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...