Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dream21 είπε

Thnx man . Το βρηκα το site που κανεις απευθειας εγκατασταση μεσω του EDGE . Ερωτηση απο τι ειδα στο youtube μπορεις να τρέξεις και τα Roms απο NTFS usb stick;

Ναι δοκίμασα έναν εξωτερικό 320gb ntfs, roms από dreamcast και έτρεξαν κανονικά.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagosvts7 είπε

Ναι δοκίμασα έναν εξωτερικό 320gb ntfs, roms από dreamcast και έτρεξαν κανονικά.. 

Έμένα δεν μου τρέχει τίποτα πάνω από Ν64... Κανένα πρόβλημα σε 2D παιχνίδια αλλά σε 'βαρύ' 3D (PSP, Dreamcast etc) δεν τα ανοίγει... Έχετε καμιά ιδέα γιατί; (τα ROMs είναι γραμένα σε στικάκι και για SNES, GBA, Sega Saturn κ.α τρέχουν κομπλέ)

Επεξ/σία από gr8effect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, firepc είπε

Καλα, ας αρχισουν πρωτα να πληρωνουν ολοι 10€ τον μηνα και μετα μιλαμε και για αυξηση

Οι μισοι ειναι με το ευρουλακι και οι αλλοι μισοι με την κομπινα μεσω Βραζιλιας

Θα "τσούξει" όταν η MS κλείσει αυτή τη "παράκαμψη" που οι περισσότεροι (στην Ελλάδα τουλάχιστον) χρησιμοποιούν για έχουν φθηνή συνδρομή... Αλλά και πάλι το vfm παραμένει υψηλό αν το σκεφτείς, και οι περισσότεροι θα συνεχίσουν να πληρώνουν ακόμα και στη κανονική τιμή.

Δεν είναι η μόνη "κομπίνα" στην οποία κάνουν τα στραβά μάτια στην MS πάντως. Μία ακόμα "παρατυπία" που για την ώρα αφήνει να γίνεται είναι η αγορά παιχνιδιών από διαφορετικά regions από αυτό του λογαριασμού, χάρη στην οποία μπορείς να αγοράζεις παιχνίδια από το 1/2 μέχρι και το 1/10 της αντίστοιχης τιμής στο Ελληνικό region, χαρακτηριστικό παράδειγμα το πακέτο Skyrim Anniversary + Fallout 4 GOTY που πολλοί αγόρασαν από region Ουγγαρίας με 9€ πριν κάτι βδομάδες. Στους όρους χρήσης του Xbox Store υποστηρίζουν οτι επιτρέπεται αυτή η αγορά επειδή μπορεί να μετακομίζεις από χώρα σε χώρα κάθε τόσο ή να ταξιδεύεις συχνά λόγω εργασίας, κτλ. χωρίς ωστόσο να βάζουν περιορισμούς όπως η διεύθυνση IP κατά την αγορά να είναι όντως από τη χώρα του region που πας να αγοράσεις ή να έχεις απαραίτητα μια διεύθυνση κατοικίας δηλωμένης σε αυτή τη χώρα. Σημειώνω οτι και στο PlayStation μπορείς να εκμεταλλευτείς τη συγκεκριμένη "παρατυπία" αλλά εκεί μόνο αν κάνεις νέο λογαριασμό που το δηλώσεις εξ αρχής σε κάποιο ξένο region από το οποίο θα κάνεις τις αγορές, καθώς ένος λογαριασμός μπορεί να αγοράζει μόνο από το region στο οποίο δηλώθηκε κατά το registration.

Ξαναλέω, κάποια στιγμή μπορεί να τις κλείσει αυτές τις "τρύπες" και η MS, αλλά όπως και να έχει το πακέτο που προσφέρει το Game Pass Ultimate για το κόστος που ζητάει θα συνεχίσει να είναι πολύ αξιόλογο. Ελπίζω μόνο να μην "αναθεωρηθεί" το μηνιαίο κόστος του μετά από όλες αυτές τις εξαγορές και τις προσθήκες παιχνιδιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά και τα 13 ευρώ το μήνα μια χαρά value μου φαίνονται όταν δίνω 14 για το νετφλιξ που το χρησιμοποιώ πλέον σπανιότατα. 13 ευρώ το μήνα είναι ούτε μισό ευρώ τη μέρα, ακόμα και ο καφές τα τριπλάσια έχει.

Αν είσαι gamer που παίζει 10 ώρες την εβδομάδα τουλάχιστον, δεν τίθεται θέμα value.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα 13 το μήνα κλοπή είναι..ακόμα και στα 20 ή τα 25. Απλά μαζεύονται και πολλά άλλα, πχ μπορεί να πληρώνεις και Netflix, Nova, OTE tv, Disney+, ρεύμα, νερό, τηλέφωνο και κάποια στιγμή λες ώπα, όποτε κρατάς ότι θεωρείς σημαντικότερο. Εγώ προς το παρόν έχω Game Pass και Netflix. Για τα άλλα αδιαφορώ. Δεν ανοίγω καν Ελληνική τηλεόραση. Την έχω μόνο για cinema και gaming.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gr8effect είπε

Έμένα δεν μου τρέχει τίποτα πάνω από Ν64... Κανένα πρόβλημα σε 2D παιχνίδια αλλά σε 'βαρύ' 3D (PSP, Dreamcast etc) δεν τα ανοίγει... Έχετε καμιά ιδέα γιατί; (τα ROMs είναι γραμένα σε στικάκι και για SNES, GBA, Sega Saturn κ.α τρέχουν κομπλέ)

Μήπως έχεις παλιά έκδοση retroarch.. Και καλό είναι να έχεις περασμένα ta bios του dreamcast και γενικά για dolphin emulators κτλ.. Στο n64 έχεις επιλογή d11? Και αν έχεις παλιο retroarch σβηστό και κατέβασε την τελευταία έκδοση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Και στα 13 το μήνα κλοπή είναι..ακόμα και στα 20 ή τα 25. Απλά μαζεύονται και πολλά άλλα, πχ μπορεί να πληρώνεις και Netflix, Nova, OTE tv, Disney+, ρεύμα, νερό, τηλέφωνο και κάποια στιγμή λες ώπα, όποτε κρατάς ότι θεωρείς σημαντικότερο. Εγώ προς το παρόν έχω Game Pass και Netflix. Για τα άλλα αδιαφορώ. Δεν ανοίγω καν Ελληνική τηλεόραση. Την έχω μόνο για cinema και gaming.

Γενικά δεν ξέρω γιατί υπάρχει αυτή η λογική ότι όταν σταματήσουν τα "exploits", για κάποιο λόγο θα διακόψουμε την συνδρομή. Το game pass αυτή την στιγμή χωρίς υπερβολές, και 20 euro τον μηνα ακατέβατα να έκανε πάλι θα άξιζε άπειρα.

Αυτό που κάνει η ms τώρα, είναι να φέρνει κόσμο στην υπηρεσία, γνωρίζοντας ότι αφού συνειδητοποιήσουν τι προσφέρει, δεν πρόκειται να την σταματήσουν εκτος αν σταματήσουν το gaming. Ειδικά τώρα με την activision το value είναι αστεία μεγάλο, εδώ όσοι παίζουν wow τόσα χρονια τώρα δίνουν 14 euro το μηνα μονο για αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί στο halo infinite ενώ έχω τελειώσει με το campaign του παιχνιδιού σήμερα που έπαιξα για πρώτη φορά pvp όταν επιλέγω να κάνει continue το campaign μου μετά την αντίστροφη μέτρηση των 3 δευτερολεπτων δεν φορτώνει καθόλου το παιχνίδι και απλά όσες φορες και να πατήσω continue δεν κάνει απολύτως τίποτα. 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, music_lover είπε

Και στα 13 το μήνα κλοπή είναι..ακόμα και στα 20 ή τα 25. Απλά μαζεύονται και πολλά άλλα, πχ μπορεί να πληρώνεις και Netflix, Nova, OTE tv, Disney+, ρεύμα, νερό, τηλέφωνο και κάποια στιγμή λες ώπα, όποτε κρατάς ότι θεωρείς σημαντικότερο. Εγώ προς το παρόν έχω Game Pass και Netflix. Για τα άλλα αδιαφορώ. Δεν ανοίγω καν Ελληνική τηλεόραση. Την έχω μόνο για cinema και gaming.

Γνώμη μου είναι ότι το gamepass το έχουμε παρεξηγήσει λίγο και η θεοποίησή του το αδικεί. Είναι μια γαμώ της υπηρεσίες αλλά έχει και συγκεκριμένη χρήση. Η λογική που υπάρχει ότι αν έχω συνδρομή gamepass δε θα ξαναδώσω ούτε ένα Ευρώ για παιχνίδια απλά το αδικεί γιατί μπορεί να έχει πολλά παιχνίδια, μπορεί να μπαίνουν συνέχεια παραπάνω παιχνίδια αλλά δε μπαίνουν ούτε τα έχει ΟΛΑ.

Κατ' επέκταση έρχεται κάποια στιγμή που χαζεύεις τη βιβλιοθήκη του και δεν έχει κάτι που καίγεσαι να παίξεις. Εδώ συχνά(όπως τώρα πχ.) μπαίνω στο store και των 2 κονσολών και θέλω να τους δώσω τα ωραία λεφτά μου και δε βρίσκω κάτι να με τραβάει να το παίξω.

Αυτό που θέλω να πω είναι δε χρειάζεται η συνδρομή σου να είναι μόνιμα ανοιχτή και να "τρέχει" αν δε το χρησιμοποιείς. Τουλάχιστον όταν δε θα κοστίζει ψίχουλα μέσω Βραζιλίας κτλ. Μπορείς απλά όταν μπουν κάποια παιχνίδια που θες πραγματικά να παίξεις να βάλεις 1-2 μήνες να παίξεις αυτά τα παιχνίδια, μετά να το ξανακόψεις γιατί θες να παίξεις κάτι εκτός gamepass, μετά να το ξαναβάλεις κτλ.

Αυτό πιστεύω προσπαθεί και να εξασφαλίσει η Microsoft στο μέλλον μέσω Activision και άλλων συμφωνιών που θεωρώ βέβαιο ότι θα ακολουθήσουν. Πολύς κόσμος έχει κονσόλα μόνο για Fifa, Cod, GTA και που και που παίζει και κανά άλλο παιχνίδι. Με το CoD σήμερα και το Fifa αύριο (που θεωρώ βέβαιο ότι θα ακολουθήσει) δένει τους συγκεκριμένους με 12μηνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, music_lover είπε

Και στα 13 το μήνα κλοπή είναι..ακόμα και στα 20 ή τα 25. Απλά μαζεύονται και πολλά άλλα, πχ μπορεί να πληρώνεις και Netflix, Nova, OTE tv, Disney+, ρεύμα, νερό, τηλέφωνο και κάποια στιγμή λες ώπα, όποτε κρατάς ότι θεωρείς σημαντικότερο. Εγώ προς το παρόν έχω Game Pass και Netflix. Για τα άλλα αδιαφορώ. Δεν ανοίγω καν Ελληνική τηλεόραση. Την έχω μόνο για cinema και gaming.

Δεν νομίζω ότι βασικός τους στόχος είναι το ελληνικό κοινό. Γι' αυτό και αφήνουν ακόμη ανοιχτά και τα παραθυράκια τύπου brazil vpn.

Σε πιο προηγμένες χώρες τα 13 ευρώ είναι λίγα. Αλλά και στην Ελλάδα για έναν gamer που αγοράζει 10-20 παιχνίδια το χρόνο, πάλι καλή προσφορά είναι.

Επίσης υπάρχει και το ερώτημα γιατί να έχεις ταυτόχρονα netflix,disney, ote, nova κλπ ;;;
Προλαβαίνει κανείς να τα χρησιμοποιεί όλα ταυτόχρονα; Οπως είπες και εσύ, επιλέγεις 1-2 υπηρεσίες που θέλεις περισσότερο.

Παλιότερες εποχές με το ζόρι νοικιάζαμε 1 βιντεοταινία την εβδομάδα. Τώρα θέλουμε να βλέπουμε άπειρες σειρές, να ακούμε άπειρη μουσική, άπειρα παιχνίδια κλπ.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, privateer είπε

Δεν ενοχλούν ούτε επηρεάζουν τα υπόλοιπα ποστ. Το αν διαγράφονται ποστ είναι άσχετο με τα συγκεκριμένα. Αλλού πρέπει να ψάξεις τους λόγους.

Αν σε ενοχλούν βέβαια η τα θεωρείς άχρηστα κάνε ignore. 

Κανεις πολλες αναρτησεις οι οποιες εχουν πραγματικα ενημερωτικο χαρακτηρα και αξιζουν της προσοχης οσων παρακολουθουν το νημα αυτο και οχι μονο. Με αυτη την εννοια ειναι εντελως λαθος το ignore.

Θεωρω πως εννοουσε οτι χανονται μηνυματα επειδη αλλαζουν οι σελιδες λογω των συχνων αναλογων αναρτησεων και θα συμφωνησω. 

Γινεται κουραστικη η διαρκης επικληση του πληθους των 1st party studios και του ποσο δυνατη υπηρεσια ειναι (που ειναι) το game pass.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, privateer είπε

FJ0cwj6WUAIpwQG?format=jpg&name=4096x4096

FJpOojVWUAsB14W?format=jpg&name=4096x4096

Βοβερό πόστερ διότι επικεντρώνεται σε δύο genres που λατρέυω: fps και western rpgs. Στα οποία ανέκαθεν ήταν δυνατό το Xbox αλλά πλέον με τις προσθήκες των Obsidian/InXile/Bethesda/Blizzard έχει ξεφύγει το πράγμα. Πραγματικά συγκλονιστικό ρόστερ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι ειχε γραφτει οτι το gamepass βοηθαει την αναγνωρισιμοτητα των παιχνιδιων και τα κανει προσβασιμα σε ενα ευρυ κοινο που διαφορετικα μπορει να μην ασχολιοταν. Με βαση αυτο αλλα και την συζητηση που γινεται τωρα τελευταια με το τι θα γινει με τα games της sierra και αν θα αναβιωθουν, ευσεβης μου ποθος ειναι το gamepass να γινει ενας χωρος υποδοχης point and click adventure games, που ειναι απο τα αγαπημενα μου ειδη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...