Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Basilhs1982 είπε

Υπάρχει κανένας οδηγός γενικότερα για emu για να μην παιδεύομαι με δοκιμές;

Αφήνω δύο βιντεακια για RetroArch σε retailmode.. Καλό είναι να ανοίξουμε θέμα για retroarch σε xbox κονσόλες να σχολιάζουμε εκεί.. Εδώ είχα ξανά ανεβάσει πιο παλιά αλλά χάνονται.. 

Tips. Για πρώτη φορά που θα ανοίξετε το Retroarch καλό είναι να έχετε γυρίσει τη κονσόλα σε Αγγλική γλώσσα όσοι έχετε Ελληνικά, γιατί θα ανοίξει με ερωτηματικά στο menu του RetroArch.. Μετά το πρώτο setup την ξανά γυρνάτε σε Ελληνικά την κονσόλα.. Αλλιώς αν δεν το κάνετε και ανοίξει με περίεργη γραμματοσειρά(???..) πηγαίνετε στη δεύτερη αριστερά επιλογή του RetroArch(settings) και μετά στο προ τελευταίο από δεξιά πατάτε την επιλογή και θα βρείτε τις language και επιλέξτε English.. Αυτό είναι μόνο στο πρώτο ξεκίνημα της εφαρμογής και για όσους έχουν την κονσόλα στα Ελληνικά.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Αφήνω δύο βιντεακια για RetroArch σε retailmode.. Καλό είναι να ανοίξουμε θέμα για retroarch σε xbox κονσόλες να σχολιάζουμε εκεί.. Εδώ είχα ξανά ανεβάσει πιο παλιά αλλά χάνονται.. 

Tips. Για πρώτη φορά που θα ανοίξετε το Retroarch καλό είναι να έχετε γυρίσει τη κονσόλα σε Αγγλική γλώσσα όσοι έχετε Ελληνικά, γιατί θα ανοίξει με ερωτηματικά στο menu του RetroArch.. Μετά το πρώτο setup την ξανά γυρνάτε σε Ελληνικά την κονσόλα.. Αλλιώς αν δεν το κάνετε και ανοίξει με περίεργη γραμματοσειρά(???..) πηγαίνετε στη δεύτερη αριστερά επιλογή του RetroArch(settings) και μετά στο προ τελευταίο από δεξιά πατάτε την επιλογή και θα βρείτε τις language και επιλέξτε English.. Αυτό είναι μόνο στο πρώτο ξεκίνημα της εφαρμογής και για όσους έχουν την κονσόλα στα Ελληνικά.. 

Εχω σκεφτει να πάρω ενα usb hdd με 2-3TB γιατι εχω χιλιάδες roms. Αλλά επειδή βαριεμαι να τα κανω και να ειναιν τσαμπα θελω να σε ρωτησω. Εχω τηλεόραση 65 ιντσων. Θα φαίνονται χάλια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Εχω σκεφτει να πάρω ενα usb hdd με 2-3TB γιατι εχω χιλιάδες roms. Αλλά επειδή βαριεμαι να τα κανω και να ειναιν τσαμπα θελω να σε ρωτησω. Εχω τηλεόραση 65 ιντσων. Θα φαίνονται χάλια; 

Έχω 55αρα oled.. Εκεί παίζω.. Τα gc, wii, dreamcast,psp, ps2, naomi, atomiswave κτλ φαίνονται άψογα αφού τρέχουν σε υψηλές αναλύσεις.. Τώρα για τα mame roms, mega drive, snes, nes κτλ σε ratio 4:3 και με shaders παίζονται ευχάριστα.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Από emulators σακατευτει το series x.. Τώρα τελευταία το έχω λιώσει σε naomi roms.. Γενικά μέσω RetroArch που ασχολούμαι εξαρχής όταν πήρα την κονσόλα, είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εξέλιξη των cores και την απόδοση που έχει στην κονσόλα μας.. Τρέχει εύκολα τα πάντα σε 4Κ..Συν ξεχωριστούς emulators, όπως flycast, duckstation, ppsspp  που κάνουν και αυτοί σωστά τη δουλειά τους και τώρα βγήκε και του ps2 emulator.. Γενικά οι κονσόλες series είναι η χαρά του retro gamer.. 

Αν καταφέρω να τρέξω κάποια στιγμή και triforce games (virtua striker 4) δεν θέλω τίποτα άλλο 🎮🎮

επειδή βλέπω ότι το έχεις ψάξει το θέμα....υπάρχει κάποια πιθανότητα να πάθει κάτι το series με την χρήση emulators;

Εννοώ κάποιο πρόβλημα σε επίπεδο software, hardware ή κάτι άλλο.

Λογικά ξέρω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα απλά ρωτάω μήπως έχεις διαβάσει κάτι παραπάνω ή μήπως η εγκατάσταση emulator κλπ επηρεάσει κάποια αρχεία συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tempo είπε

επειδή βλέπω ότι το έχεις ψάξει το θέμα....υπάρχει κάποια πιθανότητα να πάθει κάτι το series με την χρήση emulators;

Εννοώ κάποιο πρόβλημα σε επίπεδο software, hardware ή κάτι άλλο.

Λογικά ξέρω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα απλά ρωτάω μήπως έχεις διαβάσει κάτι παραπάνω ή μήπως η εγκατάσταση emulator κλπ επηρεάσει κάποια αρχεία συστήματος.

Από day one που πήρα το series x μετά από μια βδομάδα πέρασα emulators.. Κάποιο πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει προς το παρόν.. Και δεν πιστεύω να βγάλει.. Η εγκατάσταση εξάλλου γίνεται από το store της Microsoft με πλάγιο τρόπο σε retail mode.. 

Αν δεις και το δεύτερο βίντεο του gamr13 σου εξηγεί ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα hardware ή software για ban κτλ.. Αυτός είναι που ανεβάζει και τα αρχεία(emulators) στο store.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Από day one που πήρα το series x μετά από μια βδομάδα πέρασα emulators.. Κάποιο πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει προς το παρόν.. Και δεν πιστεύω να βγάλει.. Η εγκατάσταση εξάλλου γίνεται από το store της Microsoft με πλάγιο τρόπο σε retail mode, όπως και όλες οι εφαρμογές που υπάρχουν στο store.. 

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το retail mode. Μήπως μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tempo είπε

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το retail mode. Μήπως μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο;

Είναι κανονική εφαρμογή από το store που την κατεβάζεις, χωρίς να μπεις σε διαδικασία να κάνεις dev mode το xbox για να τρέξεις διάφορους emulators.. Υπήρχε από παλιά το developer mode στα xbox.. Σε retail εφαρμογές απλά τις κατεβάζεις από το store.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι γουστάρουν περίεργα παιχνίδια δράσης με ωραίο στόρυ να μην χάσουν το Asura's Wrath. Η μουσική είναι συγκλονιστική επίσης... Το ανέφερε και άλλος φίλος πιο πίσω αλλά αξίζει. Όσοι δε είναι οπαδοί των anime θα μείνουν πολύ ικανοποιημένοι. (μέχρι και η δομή του είναι σαν επεισόδια σειράς)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Είναι κανονική εφαρμογή από το store που την κατεβάζεις, χωρίς να μπεις σε διαδικασία να κάνεις dev mode το xbox για να τρέξεις διάφορους emulators.. Υπήρχε από παλιά το developer mode στα xbox.. Σε retail εφαρμογές απλά τις κατεβάζεις από το store.. 

Δεν μου το είχα αλλά τα κατάφερα. Είχα κάτι ρομς από παλιά στο pc από sega, τις πέρασα και δουλεύουν μια χαρά. Κάνει πολύ καλή επεξήγηση και η διαδικασία τελικά αν ακολουθήσεις τα βήματα όπως τα λέει δεν είναι δύσκολη. Μια χαρά. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

αυτο που λεει στο 1ο video οτι μπορει να γινει ΒΑΝ η κονσολα σε μη dev mode ισχυει ; Αν ναι δεν θελω να το ρισκαρω για κανενα λογο !

 

Μπα.. Δες στο δεύτερο βίντεο δεν τρως ban.. Εξάλλου δύο χρόνια το έχω κοντά.. Εδώ Brazil κτλ βάζουμε.. Τεσπα αν σε φοβίζει μην κάνεις κάτι.. Και στο discord, gbatemp που παρακολουθώ δεν έχω δει κάποιος να έχει φάει ban σε retail mode.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

You GUYS  έχετε και χρόνο και για emulators?

fetchimage.jpeg

Λοιπόν εγώ έκατσα χθες και έπαιξα Megadrive και ps2 και στο καπάκι πετάω και ένα Sniper  Elite για κάνα δίωρο.Αυτο είναι μηχάνημα...Είχα βέβαια να το πιάσω καιρό γιατί έχουν κάνει κατάληψη τα μικρά..Εγώ τη βγάζω με Switch στο κρεβάτι το βράδυ αλλά χθες είχανε πάει με τη γυναίκα μου σε κάτι φίλους του και το ευχαριστήθηκα.Γενικα χρόνο δεν έχω πολύ.

Επεξ/σία από kajwbtfe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...