Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

ξερει κανεις αν μπορω να συνδεσω σκληρο δισκο εξωτερικο 2.5'' χωρις εξωτερικη τροφοδοσια δηλαδη αλλα με την τροφοδοσια απο USB στο XBOX ; USB 3.1 .. ή θέλει εξωτερική τροφοδοσία ; 

Το σκέφτομαι για να αποφύγω το download ξανά κάθε φορά που κάποιο παιχνίδι θέλω να το αφήσω στην άκρη 

Ναι μπορείς, αν είναι SSD ακόμα καλύτερα-γρηγορότερα απλά να κοιτάξεις η θήκη να είναι USB 3.x

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, I'm_busy είπε

Έχετε να προτείνετε εξ ssd για το xs (σε λογική τιμή). Υποθέτω θα παίζω τα παιχνίδια απευθείας χωρίς να χρειάζεται μεταφορά

Κάποια παλαιότερα παιχνίδια το υποστηρίζουν. Τα πιο καινούρια σίγουρα όχι, θα πρέπει να τα έχεις στον εσωτερικό δίσκο εγκατεστημένα για να παίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

ξερει κανεις αν μπορω να συνδεσω σκληρο δισκο εξωτερικο 2.5'' χωρις εξωτερικη τροφοδοσια δηλαδη αλλα με την τροφοδοσια απο USB στο XBOX ; USB 3.1 .. ή θέλει εξωτερική τροφοδοσία ; 

Το σκέφτομαι για να αποφύγω το download ξανά κάθε φορά που κάποιο παιχνίδι θέλω να το αφήσω στην άκρη 

Εννοείτε ότι μπορείς αλλά ότι παιχνίδια έχεις στον εξωτερικό δίσκο θα πρέπει να είναι προηγούμενης γενειάς και όχι των series s/x γιατί πολύ απλά αυτά τα παιχνίδια δεν τρέχουν από εξωτερικό δίσκο που έχεις συνδέσει στη usb 3 θήρα της κονσόλας(Ακόμα usb3 ssd να είναι).

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Εννοείτε ότι μπορείς αλλά ότι παιχνίδια έχεις στον εξωτερικό δίσκο θα πρέπει να είναι προηγούμενης γενειάς και όχι των series s/x γιατί πολύ απλά αυτά τα παιχνίδια δεν τρέχουν από εξωτερικό δίσκο που έχεις συνδέσει στη usb 3 θήρα της κονσόλας(Ακόμα usb3 ssd να είναι).

ναι αυτο το ξερω δεν ειναι προβλημα . Εγω το θελω ουσιαστικα για αποθηκευση των παιχνιδιων για να μην τα ξανα κατεβαζω καθε φορα που θελω να παιξω αλλα να τα κανω απλα μεταφορα απο τον εξωτερικο στον εσωτερικο . Θελω να αποφυγω ουσιαστικα να κατεβαζω 100 + gb παιχνιδι να το παιζω να το σβηνω για τον Α-Β λογο και μετα απο 1 εβδομαδα αντε παλι κατεβασε το . Ποιο γρηγορο ειναι το copy paste απο μια 100 αρα γραμμη πιστευω . Απλα δεν ημουν σιγουρος αν ο δισκος 2.5'' χωρις εξωτερικη τροφοδοσια λειτουργει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

ναι αυτο το ξερω δεν ειναι προβλημα . Εγω το θελω ουσιαστικα για αποθηκευση των παιχνιδιων για να μην τα ξανα κατεβαζω καθε φορα που θελω να παιξω αλλα να τα κανω απλα μεταφορα απο τον εξωτερικο στον εσωτερικο . Θελω να αποφυγω ουσιαστικα να κατεβαζω 100 + gb παιχνιδι να το παιζω να το σβηνω για τον Α-Β λογο και μετα απο 1 εβδομαδα αντε παλι κατεβασε το . Ποιο γρηγορο ειναι το copy paste απο μια 100 αρα γραμμη πιστευω . Απλα δεν ημουν σιγουρος αν ο δισκος 2.5'' χωρις εξωτερικη τροφοδοσια λειτουργει 

Λειτουργεί μια χαρά. Προχώρα το, είναι πολυ βολικο. (για εμένα ειδικά που έχω S μην σου πω και απαραίτητο...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gr8effect είπε

Λειτουργεί μια χαρά. Προχώρα το, είναι πολυ βολικο. (για εμένα ειδικά που έχω S μην σου πω και απαραίτητο...)

HDD ή SSD έχεις? Αν είναι HDD, τα μεταφέρει αρκετά γρήγορα? Πχ ας πούμε για το CoD που είναι καμιά κατοστάρα γκίγκα, θα κάνει τη δουλειά σχετικά άμεσα η θα περιμένεις ώρες πάλι (σ αυτή τη περίπτωση και με μια 100ρα γραμμή κλάιν και να περιμένεις 5 ωρές αντί για 3).

 

EDIT: Επίσης, άμα έχεις ένα 2 τέρα ας πούμε, μπορείς να βάλεις κ άλλα άκυρα αρχεία απ το pc σε έξτρα partition ή φάκελο ή πρέπει να φάει format αποκλειστικά για το xbox?

Επεξ/σία από I'm_busy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και hdd και ssd πριν πάρω expansion card στο xbox. Οι χρόνοι και από τους 2 δίσκους ήταν μια χαρά για μεταφορά παιχνιδιών με καλύτερους χρόνους εννοείται στον ssd. 

Η διαφορά που θα δεις είναι στα παιχνίδια που θα παίζεις από αυτούς τους δίσκους με τον ssd να υπερέχει σε loadings έναντι του hdd. 

Τέλος δεν μπορείς να βάλεις και αρχεία από pc. Ο σκληρός φορμαρεται και παίρνει μόνο παιχνίδια xbox 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xaralas είπε

Εγω απο την αρχη εχω εναν ssd 512 gb και μια χαρα δουλευει το συστημα. Απλα αν μπορεις παρε 1 τερα γιατι με τοσα παιχνιδια γεμιζει γρηγορα!

ένα 2 ΤΒ λέω να πάρω . Μόνο για αποθήκευση ουσιαστικά και για τίποτα άλλο μηχανικό όμως όχι SSD . Πόση ώρα κάνει περίπου ένα παιχνίδι πχ 100 gb για μεταφορά από τον εξωτερικό στον εσωτερικό ; Αν ισχύουν αυτά που διαβάζω για περίπου 16 λεπτά τα 100 gb στο internet νομίζω είναι μια χαρά σε σχέση με τις 5 + ώρες που θέλει μια κατοστάρα γραμμή . Όσο γίνεται η αντιγραφή το μηχάνημα είναι λειτουργικό ; Μπορώ να παίξω άλλο παιχνίδι που είναι εγκατεστημένο στον εσωτερικό του δίσκο ή θα ζοριστεί πολύ ; Μήπως αυτό το copy paste δημιουργήσει πρόβλημα στον εσωτερικό δίσκο της κονσόλας με τα συνεχόμενα σβήσε γράψε ; 

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μερικές δοκιμές και έχω αποτελέσματα.

Αντιγραφή από expansion που στην ουσία δεν έχει διαφορά από τον εσωτερικό σε ssd το avengers των 155 γιγα σε 27,5 λεπτά.

Στην αρχή της αντιγραφής έβαλα batman arkham night για κάνα 5 λεπτό από τον ίδιο δίσκο να παίξει και το αποτέλεσμα ήταν 1ον να μη δουλέψει το quick resume και 2ον η ταχύτητα αντιγραφής από 800 mbps μέσο όρο να πέσει στα 400 mbps όσο έπαιζα το παιχνίδι. Μετά επανήλθε σχετικά γρήγορα στα 800 mbps. 

Η 2η δοκιμή ήταν από εσωτερικό σε expansion card το assetto corsa των 23 γιγα αν θυμάμαι καλά. Εντάξει εκεί ξέφυγε η κατάσταση με 5.5 gbps ρυθμό και αντιγραφή στα καπάκια. 

Τον εξωτερικό ssd τον έχω κουμπώσει σε pc πλέον οπότε δεν ήταν διαθέσιμος για δοκιμή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάτε για εξωτερικό δίσκο usb3, το είχα ξανά αναφέρει παλιότερα αλλά δεν απάντησε κανείς.

Έχουν βγάλει κάτι σαν ανταπτορα που μπορείς στη πίσω θήρα να συνδέσεις κάποιον ssd νομίζω  western digital και να τον δεχτεί σαν να είναι ο αυθεντικός seagate nvme ssd που δίνει η ms αν θες να κάνεις επέκταση του δίσκου και σε αυτόν θα μπορείς να παίξεις και εγκατεστημένα series s/x παιχνίδια.

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...