Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στους συμφορουμίτες.

Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει ένα προσωπικό-επαγγελματικό θέμα. Είμαι μόνιμος στο στρατό (ΕΠΟΠ) αρκετά χρόνια τώρα. Εχω σπουδάσει πληροφορική κι έχω μεταπτυχιακό από ελληνικό πανεπιστήμιο στον τομέα. Αν και τα καθήκοντα μου (και η ειδικότητα που έχω στο στράτευμα) δεν έχουν σχέση με πληροφορική, λόγω των σπουδών μου έχω βρεθεί για 4 χρόνια σε θέση IT Support. Εκτοτε όμως είμαι και πάλι σε διοικητικά καθήκοντα καθώς δεν προέκυψε η δυνατότητα ενασχόλησης με την πληροφορική - ούτε και διαφαίνεται κάτι τέτοιο για το μέλλον.

Σκέφτομαι να αφήσω τη θέση στο στρατό για μετάβαση στον ιδιωτικό τομέα, στον κλάδο της πληροφορικής. Εχω στείλει μια σειρά από βιογραφικά σε εταιρίες (Β. Ελλάδα, κυρίως περιοχή Θεσσαλονίκης όμως) κι έχω προγραμματισμένες συνεντεύξεις για θέση σε μία Big-4 (IT Consultant) και μία μικρότερη (ιδιωτικό εκπαιδευτήριο) ως στέλεχος ΙΤ department.

Ενδεχομένως να δεχθώ και άλλες κρούσεις για συνέντευξη, όμως επί της παρούσης κι έχοντας ήδη κάνει το πρώτο βήμα, ποιες θα ήταν οι συμβουλές σας; Έχω υπόψιν μου την αντιπαραβολή μονιμότητας - αορίστου χρόνου του ιδιωτικού τομέα, καθώς και άλλες λειτουργικές διαφορές.

Σημειώστε πως λόγω βαθμού και θέσης, στο στρατό εκτελώ μηνιαίως τέσσερις 24ωρες υπηρεσίες φύλαξης στρατοπέδου (πρακτικώς απλήρωτες) - και σε αργίες/Κυριακές/Χριστούγεννα/Πάσχα/κλπ, έχω στο κεφάλι μου όλες τις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματος ως μειονέκτημα. Δεν μιλάμε για το κλασικό δημόσιο που πολλοί ίσως νομίζουν, είμαι στρατιωτικό προσωπικό (όχι συνδικαλισμός, υποχρεωτική δια νόμου εκτέλεση διαταγών, δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για να φέρεις αντίλογο, συνήθως οι αλλαγές είναι επί τα χείρω λόγω έλλειψης προσωπικού).

Σημειώστε επίσης πως η μισθολογική εξέλιξη (για όσους δε γνωρίζουν) είναι σχεδόν απόλυτα flat. Στα 10 χρόνια παίρνω 1000€, στα 20 χρόνια παίρνω 1200€. Πτυχία, Master, ξένες γλώσσες, δεν μετρούν μισθολογικά ή σταδιοδρομικά. Εχω οικογένεια (ας ληφθεί υπόψιν).

Ποια η άποψη σας λοιπόν; Τι να προσέξω;

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

νομιζω οτι κανεις λαθος αν θεωρεις οτι στις μεγαλες εταιρειες θα βρεις ειτε χωρο να επιχειρηματολογησεις ειτε να φερεις αντιλογο.

θα πρεπει να κρινεις αναμεσα στην μονιμοτητα και στο ποιο αβεβαιο μελλον.

μπορει να κανω και λαθος.

 

  • Like 8
  • Thanks 3
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tyf είπε

νομιζω οτι κανεις λαθος αν θεωρεις οτι στις μεγαλες εταιρειες θα βρεις ειτε χωρο να επιχειρηματολογησεις ειτε να φερεις αντιλογο.

θα πρεπει να κρινεις αναμεσα στην μονιμοτητα και στο ποιο αβεβαιο μελλον.

μπορει να κανω και λαθος.

 

Οσον αφορά την αντιπαραβολή μονιμότητας-αβεβαιότητας είναι σαφές. Ομως βλέποντας το σφαιρικά, το trade-off δεν είναι η πιθανή εξέλιξη σου ως επαγγελματία, με συνακόλουθη την αύξηση του μισθού και την πρόσβαση (σταδιακά όσο πηγαίνεις προς senior εμπειρία) σε ανώτερες θέσεις; Στο στρατό αυτό δε θα συμβεί, η πορεία μου είναι προδιαγεγραμμένη μέχρι τη σύνταξη και είναι (βάσει των τελευταίων δεδομένων) flat και μισθολογικά, αλλά και σταδιοδρομικά.

Και κάτι άλλο: υπάρχει πραγματικά τόση αβεβαιότητα στους επαγγελματίες του χώρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οι μεγαλες εταιρειες ειναι ποιο απρόσωπες και ανα πασα στιγμη μπορεις να βρεθεις να ψαχνεις δουλεια.

δες τους αρεσεις. δεν σε χρειαζονται. απλα κλεινουν καποιο τομεα κτλ. 

εγω θα σου ελεγα να βρεις να ασχοληθεις part time και με κατι αλλο να συμπληρωσεις το εισοδημα σου.

βεβαια μην σε αποπαιρνω κιολλας αν οντως θελεις να κανεις αλλαγη και εχεις την αυτοπεποιθηση καντο.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι αυτό το βήμα μπορούν να το κάνουν άτομο στο στρατό που έχουν τελειώσει κάποια σχολή του στρατού όπως πχ σμυα...να γνωρίζουν δλδ καλά ένα αντικείμενο και να έχουν εμπειρία πάνω σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, riskus είπε

Καλημέρα στους συμφορουμίτες.

Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει ένα προσωπικό-επαγγελματικό θέμα. Είμαι μόνιμος στο στρατό (ΕΠΟΠ) αρκετά χρόνια τώρα. Εχω σπουδάσει πληροφορική κι έχω μεταπτυχιακό από ελληνικό πανεπιστήμιο στον τομέα. Αν και τα καθήκοντα μου (και η ειδικότητα που έχω στο στράτευμα) δεν έχουν σχέση με πληροφορική, λόγω των σπουδών μου έχω βρεθεί για 4 χρόνια σε θέση IT Support. Εκτοτε όμως είμαι και πάλι σε διοικητικά καθήκοντα καθώς δεν προέκυψε η δυνατότητα ενασχόλησης με την πληροφορική - ούτε και διαφαίνεται κάτι τέτοιο για το μέλλον.

Σκέφτομαι να αφήσω τη θέση στο στρατό για μετάβαση στον ιδιωτικό τομέα, στον κλάδο της πληροφορικής. Εχω στείλει μια σειρά από βιογραφικά σε εταιρίες (Β. Ελλάδα, κυρίως περιοχή Θεσσαλονίκης όμως) κι έχω προγραμματισμένες συνεντεύξεις για θέση σε μία Big-4 (IT Consultant) και μία μικρότερη (ιδιωτικό εκπαιδευτήριο) ως στέλεχος ΙΤ department.

Ενδεχομένως να δεχθώ και άλλες κρούσεις για συνέντευξη, όμως επί της παρούσης κι έχοντας ήδη κάνει το πρώτο βήμα, ποιες θα ήταν οι συμβουλές σας; Έχω υπόψιν μου την αντιπαραβολή μονιμότητας - αορίστου χρόνου του ιδιωτικού τομέα, καθώς και άλλες λειτουργικές διαφορές.

Σημειώστε πως λόγω βαθμού και θέσης, στο στρατό εκτελώ μηνιαίως τέσσερις 24ωρες υπηρεσίες φύλαξης στρατοπέδου (πρακτικώς απλήρωτες) - και σε αργίες/Κυριακές/Χριστούγεννα/Πάσχα/κλπ, έχω στο κεφάλι μου όλες τις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματος ως μειονέκτημα. Δεν μιλάμε για το κλασικό δημόσιο που πολλοί ίσως νομίζουν, είμαι στρατιωτικό προσωπικό (όχι συνδικαλισμός, υποχρεωτική δια νόμου εκτέλεση διαταγών, δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για να φέρεις αντίλογο, συνήθως οι αλλαγές είναι επί τα χείρω λόγω έλλειψης προσωπικού).

Σημειώστε επίσης πως η μισθολογική εξέλιξη (για όσους δε γνωρίζουν) είναι σχεδόν απόλυτα flat. Στα 10 χρόνια παίρνω 1000€, στα 20 χρόνια παίρνω 1200€. Πτυχία, Master, ξένες γλώσσες, δεν μετρούν μισθολογικά ή σταδιοδρομικά. Εχω οικογένεια (ας ληφθεί υπόψιν).

Ποια η άποψη σας λοιπόν; Τι να προσέξω;

Θεωρητικά πάντα μιλώντας.

Το ότι έχεις τελειώσει Πληροφορική και έχεις μεταπτυχιακό δεν λέει και πολλά πράγματα.

Ειδικά όπως γράφεις για IT Support,η αγορά είναι γεμάτη από παιδάκια έτοιμα να δουλέψουν για 1 κομμάτι ψωμί.

Ίσως αν είσαι πολύ δυνατός στον προγραμματισμό να το κουβεντιάζαμε αλλά αν απλώς είσαι για υποστήριξη χρηστών, Windows και τα τοιαύτα ,λυπάμαι αλλά σε λίγα χρόνια που όλες οι εταιρείες θα πάνε σε Cloud με έτοιμες υποδομές και τα συναφή,πόσοι local supporters νομίζεις ότι  θα "χωρέσουν" στην αγκαλιά μια εταιρείας.

Κάπου ανάλογα είμαι και εγώ σαν Δημόσιο (με εκείνους τους τερατώδεις μισθούς που κάποιοι εδώ μέσα αναμασούν σαν τσίχλα...600+ για νεοδιορισμενος 12 μισθοί) ευτυχώς κατόρθωσα με χίλια ζόρια να τσιμπήσω μια θέση προϊσταμένου για να πιάσουμε το μαγικό χιλιάρικο και ΝΑΙ βλέπω τα ποσά που παίζουν στην πιάτσα και την αδυναμία του συστήματος να κάνεις κάτι έξτρα νόμιμα καθώς  υπάρχει ασυμβίβαστο.

Μερικά πράγματα ακόμα: Θεσσαλονίκη, μέχρι πρότινος ήταν τόσο πεθαμένη όσο δεν πάει, αν ξύπνησε λίγο τώρα μην νομίζεις ότι έχει και δουλειές με το τσουβαλι, ίσως αν ηταν Αθήνα να είχε λίγο νόημα.

Και οσον αφορά Big4 και ιστορίες για αγρίους,άστο, ήμουν σε εταιρεία με πολύ ρεκλαμα και show bκαι πολλά και, μετά από 15 χρόνια το χιλιάρικο δεν το πιάναμε,καθώς το αφεντικό είχε άλλη φιλοσοφία.

Οπότε κάτσε εκεί που είσαι..και αναζήτησε μέσα από τον χώρο του Στρατού τι μπορείς να κάνεις, ξέρω .. δύσκολο αλλά έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα καλύτερα 1 κομμάτι ψωμί παρά καθόλου...και από και πέρα ότι μπορείς να βγάλεις στα μαύρα

Επεξ/σία από grmthinking
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο στρατό εκτιμούν και στηρίζουν την εξειδίκευση, δεν υπάρχει καμία δηλαδή δυνατότητα για να πας στο σώμα έρευνας πληροφορικής; με τα προσοντα που έχεις θα ήσουν σίγουρα υποψηφιος αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν δουλευουν ολα αξιοκρατικα. Οταν ημουν στρατο τους φιλους και συμφοιτητες μου με μεταπτυχιακα και διδακτορικα ππληροφορικης τους πηραν ολους εκει . Βεβαια ειδα και εναν απο την σειρα μου να ειναι στο σωμα ερευνας πληροφορικης που δεν ειχε καν πτυχιο μονο απολυτηριο λυκειου και τον ειχαν να αλλαζει κανα καλωδιο στους εκτυπωτες του ΓΕΣ. Βυσματακι μαλλον.

Εφοσον εχεις οικογενεια εινια μεγαλο το ρισκο. Βρες συμπληρωματικο εισδοημα οπως σου εγραψε αλλος συμφορουμιτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Οταν λες big-4 τι εννοεις;;αν μπορεις στειλε μου pm

Deloitte, Ernst & Young (EY), PricewaterhouseCoopers (PwC) και KPMG

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Κατσε εκει που εισαι και μη το κουνησεις ρούπι... εαν βαριεσαι κανε κατι εξτρα το απογευμα (όπως κάνουν σχεδον ολοι οι στρατιωτικοι)

Ακόμη κι αν δεχτώ όλα τα υπόλοιπα, με ανησυχούν καταστάσεις όπως οι μεταθέσεις. Δεν επιθυμώ να μετακινηθώ σε αυτή τη φάση. Θεωρείς πως το καλύτερο δυνατό σενάριο είναι η παραμονή;

1 ώρα πριν, mrkra είπε

Εφοσον εχεις οικογενεια εινια μεγαλο το ρισκο. Βρες συμπληρωματικο εισδοημα οπως σου εγραψε αλλος συμφορουμιτης.

Η αλήθεια είναι πως το συμπληρωματικό εισόδημα το έχω σκεφθεί - έχει τα ρίσκα του βέβαια καθώς τυπικά δεν επιτρέπεται η οποιαδήποτε άλλη απασχόληση.

Η αλήθεια είναι πως όλα έχουν το ρίσκο τους. Μια ρήση λέει πως μερικές φορές, το να μην κάνεις τίποτα ενέχει το μεγαλύτερο ρίσκο...

Σίγουρα αν ήταν εύκολη απόφαση θα είχα ήδη κάνει το βήμα, όμως δεν είναι.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, riskus είπε

Ακόμη κι αν δεχτώ όλα τα υπόλοιπα, με ανησυχούν καταστάσεις όπως οι μεταθέσεις. Δεν επιθυμώ να μετακινηθώ σε αυτή τη φάση. Θεωρείς πως το καλύτερο δυνατό σενάριο είναι η παραμονή;

Ξεκαθαρα ναι... Η συζηγος άλλο επαγγελμα περα απο σωματα ασφαλειας να υποθέσω; Μήπως να κοιτουσες να επαιρνες κάποια "αμεταθετη" ειδικότητα-θεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Ξεκαθαρα ναι... Η συζηγος άλλο επαγγελμα περα απο σωματα ασφαλειας να υποθέσω; Μήπως να κοιτουσες να επαιρνες κάποια "αμεταθετη" ειδικότητα-θεση;

Η μετάβαση από θέση σε θέση είναι εξαιρετικά σπάνια και δυσχερής. Συνήθως αφορά άλλες κατηγορίες προσωπικού - δεν θα άλλαζε όμως κάτι ιδιαίτερο επί της ουσίας. Η σύζυγος στον ιδιωτικό τομέα, μια άνεργη, μια μερικής απασχόλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα με τα δεδομένα που αναφέρεις το να φύγεις απο το στρατό ειναι απολύτα κακη ιδέα... Καλυτερα κανε κατι άλλο τα απογευματα εαν χρειάζεσαι επιπλέον εισόδημα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποιον γνώμονα μπήκες τότε στον στρατό αφού σε δυσκολεύουν οι μεταθέσεις? είναι ένα επάγγελμα και ειδικά στον σξ και πν που είναι αρκετά δύσκολα με εξαίρεση πάντα τα βύσματα και κάποιες ειδικότητες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...