Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

μην γράφετε ότι σας κατέβει, η μεγαλύτερη εταιρία πληροφορικής στη χώρα είναι η BETA CAE Systems με έδρα στη θεσσαλονίκη και κεντρικά στην Ελβετία με γραφεία σε όλο τον κόσμο, απασχολεί 200+ μηχανολόγους μηχανικούς και 15-25 πληροφορικάριους , οι μισθοί είναι απο 1200-2500 , μαντέψτε ποιοί παίρνουν τα 1200...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, geoliol είπε

θα ηθελα να μαθω τι οπλο/σωμα εισαι στο στρατο και τι ειδικοτητα εχεις;

Νομικό Σώμα, ειδικότητα διοικητικός.

2 ώρες πριν, papapontikas είπε

2 πράγματα θα πρέπει να σκεφτείς παρά πολύ σοβαρά.

1. Έχεις συμπληρώσει την μινιμουμ 10ετια για το εφάπαξ; και ποσό απέχεις από την 20ετια; Όσο πιο κοντά στα 20 τόσο μεγαλύτερο το πακέτο αλλά και μετά τα 20 συνεχίζει να ανεβαίνει. (ελπίζω να μην έχεις κάνει το λάθος του να πάρεις νωρίς προκαταβολή από το εφάπαξ).

2. Σύνταξη. Ότι και να λέμε σαν τις συντάξιμες και νοσοκομειακές παροχές του δημοσίου δε θα βρεις πουθενά (ειδικά τα στρατιωτικά νοσοκομεία). Αν πας στον ιδιωτικό τομέα θα μπορέσεις να κρατήσεις την σύνταξη του δημοσίου; Η θα φας ΙΚΑ με το κουτάλι όπως οι υπόλοιποι. Ίσως θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ειδικό για τι γίνετε (νομίζω θέλει κάποια μινιμουμ χρόνια)

Είμαι στο 12ο έτος τώρα, έκλεισα τα 11. Η τελευταία προκήρυξη που είχε βγει το 2009. Δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες για τις συντάξεις έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τώρα, όμως ακούω συχνά για αλλαγές που επίκεινται. Γενικά οι συντάξεις έχουν συμπιεστεί αρκετά πάντως, ειδικά σε σχέση με όσους είχαν βγει οριακά 2012-2014. Το νέο σύστημα τις έριξε πολύ. Επιπλέον, βάσει του έως τώρα καθεστώτος εμείς βγαίναμε (λόγω κατάληψης ορίου ηλικίας) στα 50 με αυτεπάγγελτη αποστρατεία - και η σύνταξη είναι αξιοσημείωτα μικρή σε αυτή την περίπτωση. Αυτό προσπαθούν να το αλλάξουν κάποιοι, αλλά δεν ξέρουμε ακόμη που θα κάτσει η μπίλια.

2 ώρες πριν, xxatziva είπε

 ημουν σε παρομια φαση οπως εσυ και εγω εφυγα. βεβαια οικογενεια δεν ειχα τοτε.

αυτο που προτεινω ειναι να ψαχτεις για διαβιβασεις να μπεις, οπου εχει τομεα πληροφορικης ή ακομα καλυτερα ειδικοτητα ηλεκτρονικου πολεμου. συνηθως αυτες οι θεσεις ειναι ψιλοαμετάθετες. οποτε παρε σβαρνα και ρωτα ανωτερους σου εφοσον εχεις πτυχια και καλες βαθμολογιες για να αρχισεις να στελνεις αιτησεις μαζι με εκεθση διοικητη μηπως και καταφερεις να απασχοληθεις σε αυτο που θες.

Με τι ασχολήθηκες αν επιτρέπεται;

42 λεπτά πριν, Molpadia είπε

στα ίδια λεφτά θα είσαι πάνω κάτω , μην φύγεις απο τη σιγουριά του στρατού, δεν αξίζει το ρίσκο

Στην αρχή σίγουρα θα είναι τα ίδια χρήματα στο περίπου, πράγματι, δεδομένου πως μιλάμε για junior θέσεις. Στην πορεία του χρόνου όμως δεν θα εξελιχθείς ως επαγγελματίας;

2 ώρες πριν, Andreas_tsa είπε

αν και η ζωή ενός στρατιωτικού έχει το θέμα των μεταθέσεων κυρίως, άκου τι σου λένε οι περισσότεροι εδώ. Μην το διανοηθείς να παραιτηθείς. Είμαι 51 χρονών με πτυχίο στην πληροφορική, έχω αλλάξει 13 εταιρείες και φυσικά θα έχει και συνέχεια.. ως πότε πιστεύεις ότι μπορείς να αλλάζεις δουλειές;  Μην ακούς πιτσιρικάδες που επηρεάζονται από τις ταινίες που βλέπουν, ο ιδιωτικός τομέας στην πατρίδα μας, όχι επειδή είναι κακός απλά είμαστε μικρή οικονομία με ότι αυτό συνεπάγεται, μόνο ταλαιπωρία θα σου δώσει, μην παρασέρνεσαι από ανώρiμες και εκτός πραγματικότητας απόψεις. Μείνε και άντεξε, λογικά θα βγεις πριν απο εμένα στην συνταξη αν βγω ποτέ. Η ζωή δεν είναι ταινία όταν βρεθείς απλήρωτος ή χωρίς δουλειά ή να ψάχνεις στα 50-ήντα σου νέα δουλειά και σου λένε είσαι ξοφλημενος δεν θα σε βοηθήσει ο σκηνοθέτης.

Πολύ ενδιαφέρον το feedback από έμπειρους επαγγελματίες. Δηλαδή δεν μπορείς να πεις πως η εξέλιξη σου όλα αυτά τα χρόνια στον ιδιωτικό τομέα άξιζε τον κόπο; Δεν επιβραβεύτηκες ικανοποιητικά σε μισθολογικό επίπεδο;  Θα προτιμούσες να ήσουν στο Δημόσιο (ή και το στρατό) ακόμη κι αν είχες πολύ μικρότερη εξέλιξη κι έπαιρνες αυτό το 1000άρικο για το οποίο μιλάμε;

Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις συνολικά παιδιά, χαίρομαι που υπάρχει ενδιαφέρον για να εκφραστούν σκέψεις επί του ζητήματος.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 λεπτά πριν, xxatziva είπε

όταν ήμουν εντός ρωτάς ή τώρα που είμαι εκτός ?

Οταν ήσουν εντός εννοώ.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2021 στις 10:24 ΠΜ, riskus είπε

Καλημέρα στους συμφορουμίτες.

Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει ένα προσωπικό-επαγγελματικό θέμα. Είμαι μόνιμος στο στρατό (ΕΠΟΠ) αρκετά χρόνια τώρα. Εχω σπουδάσει πληροφορική κι έχω μεταπτυχιακό από ελληνικό πανεπιστήμιο στον τομέα. Αν και τα καθήκοντα μου (και η ειδικότητα που έχω στο στράτευμα) δεν έχουν σχέση με πληροφορική, λόγω των σπουδών μου έχω βρεθεί για 4 χρόνια σε θέση IT Support. Εκτοτε όμως είμαι και πάλι σε διοικητικά καθήκοντα καθώς δεν προέκυψε η δυνατότητα ενασχόλησης με την πληροφορική - ούτε και διαφαίνεται κάτι τέτοιο για το μέλλον.

Σκέφτομαι να αφήσω τη θέση στο στρατό για μετάβαση στον ιδιωτικό τομέα, στον κλάδο της πληροφορικής. Εχω στείλει μια σειρά από βιογραφικά σε εταιρίες (Β. Ελλάδα, κυρίως περιοχή Θεσσαλονίκης όμως) κι έχω προγραμματισμένες συνεντεύξεις για θέση σε μία Big-4 (IT Consultant) και μία μικρότερη (ιδιωτικό εκπαιδευτήριο) ως στέλεχος ΙΤ department.

Ενδεχομένως να δεχθώ και άλλες κρούσεις για συνέντευξη, όμως επί της παρούσης κι έχοντας ήδη κάνει το πρώτο βήμα, ποιες θα ήταν οι συμβουλές σας; Έχω υπόψιν μου την αντιπαραβολή μονιμότητας - αορίστου χρόνου του ιδιωτικού τομέα, καθώς και άλλες λειτουργικές διαφορές.

Σημειώστε πως λόγω βαθμού και θέσης, στο στρατό εκτελώ μηνιαίως τέσσερις 24ωρες υπηρεσίες φύλαξης στρατοπέδου (πρακτικώς απλήρωτες) - και σε αργίες/Κυριακές/Χριστούγεννα/Πάσχα/κλπ, έχω στο κεφάλι μου όλες τις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματος ως μειονέκτημα. Δεν μιλάμε για το κλασικό δημόσιο που πολλοί ίσως νομίζουν, είμαι στρατιωτικό προσωπικό (όχι συνδικαλισμός, υποχρεωτική δια νόμου εκτέλεση διαταγών, δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για να φέρεις αντίλογο, συνήθως οι αλλαγές είναι επί τα χείρω λόγω έλλειψης προσωπικού).

Σημειώστε επίσης πως η μισθολογική εξέλιξη (για όσους δε γνωρίζουν) είναι σχεδόν απόλυτα flat. Στα 10 χρόνια παίρνω 1000€, στα 20 χρόνια παίρνω 1200€. Πτυχία, Master, ξένες γλώσσες, δεν μετρούν μισθολογικά ή σταδιοδρομικά. Εχω οικογένεια (ας ληφθεί υπόψιν).

Ποια η άποψη σας λοιπόν; Τι να προσέξω;

Θέτεις μεγάλο ζήτημα και να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που τον απασχολούν τέτοια θέματα ειδικά εκεί γύρω στην ηλικία των 40, (κακά τα ψέμματα αλλά ωριμάζοντας αρχίζεις να βλέπεις διαφορετικά τα πράγματα σε σχέση με τα 25 ή τα 30 σου). Η λύση μπορεί να είναι απλή αλλά συγχρόνως έχει και δυσκολίες κυρίως συναισθηματικές και μεγάλους φόβους. Αντικειμενικές δυσκολίες δεν έχει. Το κύριο και πιο σημαντικό ερώτημα είναι ένα: πόσο ευτυχισμένος είσαι με την τωρινή εργασία σου και τη ζωή σου, όπως είναι τώρα. Αν δεν είσαι ευτυχισμένος τότε παράτησέ τα όλα και κάνε αλλαγές. Σκέψου ότι  όσο περνάνε τα χρόνια κάνοντας κάτι που δεν σου αρέσει ή εργαζόμενος σε συνθήκες εργασίας, που δεν σε ικανοποιούν, τόσο περισσότερο θα είσαι δυστυχισμένος και τόσο χειρότερη θα είναι η προσωπική ζωή σου αναμένοντας για τους λόγους αυτούς τη σύνταξη ως λύτρωση. Αλλά είσαι νέος και τα χρόνια μπροστά σου είναι πολλά. Δεν λέω τα χρήματα και το βιοποριστικό έχουν μέγαλη σημασία αλλά δεν είναι το πιο σημαντικό στη ζωή ούτε έχουν την μεγαλύτερη αξία.

Προσωπικά, παράτησα μια πολύ καλή (από άποψη μισθού μόνο) μόνιμη δουλειά του δημοσίου, γιατί έβλεπα ότι λόγω των συνθηκών δουλειάς η ζωή μου γινόταν ποιοτικά όλο και χειρότερη και με επηρέαζε έντονα προσωπικά αλλά και την οικογένειά μου. Συνειδητοποίησα ξαφνικά κάτι πολύ απλό: ότι δε θέλω να ζω άλλο έτσι αντιλαμβανόμενος αφενός ότι δε θέλω τα επόμενα χρόνια της ζωής μου να είσαι σαν τα προηγούμενα (σε προσωπικό επίπεδο) και αφετέρου ότι αν συνεχίσω με αυτό το ρυθμό όχι σύνταξη δε θα προλάβω να πάρω αλλά ούτε το παιδί μου στο πανεπιστήμιο δε θα καταφέρω να δω. Όταν ανακοίνωσα στους φίλους και συγγενείς την απόφαση μου να παραιτηθώ από το δημόσιο και να αφήσω ένα μεγάλο σίγουρο μηνιάτικο στην άκρη και να δουλέψω στον ιδιωτικό τομέα, με κοιτούσαν σαν εξωγήινο... είχα φθάσει να παίρνω τα τριπλάσια από όσα παίρνεις εσύ. Δεν ξέρω ακόμα πού θα καταλήξει αυτό το ταξίδι, σίγουρα όμως είμαι πολύ πιο ήρεμος. Η ζωή είναι μικρή και περνάει πολύ γρήγορα, έχοντας παιδιά καταλαβαίνεις πόσο γρήγορα φεύγουν τα χρόνια βλέποντας τα παιδιά σου να μεγαλώνουν. Το έχω δει σε πολλούς πρώην συναδέλφους μου να φθάνουν τα 65 τους και να έχουν όνειρα και ελπίδες για τα γεράματά τους δηλαδή να ονειρεύονται να κάνουν ως συνταξιούχοι αυτά, που δεν πρόλαβαν ή δεν μπόρεσαν να κάνουν ως νέοι και ως εργαζόμενοι. Και τότε να έρχεται ένας νέος φόβος, ότι η ζωή που τους απομένει δεν θα είναι αρκετή για να τα κάνουν όλα αυτά ή το κυριότερο ότι τα παιδιά τους έχουν μεγαλώσει και δεν μπορούν πλέον να αναπληρώσουν το χαμένο χρόνο μαζί τους. Καμία σύνταξη και κανένας σταθερός μισθός δεν μπορεί να σε αποζημιώσει για τα χαμένα χρόνια της ζωής σου σε προσωπικό και οικογενειακό επίπεδο.

Αναλογίσου τα προηγούμενα χρόνια της ζωής σου, που δούλευες στο στρατό. Αν ήταν ευτυχισμένα ή αν ήσουν σε μία ενδιάμεση κατάσταση και γι' αυτό μπορείς να πεις ότι δεν έχεις πρόβλημα και τα επόμενα δέκα χρόνια σου να είναι έτσι, τότε μείνε εκεί που είσαι. Αν όμως νιώθεις πιεσμένος, εγκλωβισμένος και δε θες τα επόμενα δέκα χρόνια της ζωής σου να είναι σαν τα προηγούμενα, προσωπικά και επαγγελματικά, ή αν το χρονικό διάστημα μέχρι να βγεις στη σύνταξη σου φαίνεται αιώνας, τότε κάνε μία αποταμίευση για λίγο καιρό, όσο αντέξεις, ψάξε τη διάδοχη κατάσταση και φύγε. Η λύση είναι απλή αλλά έχει δυσκολίες, φόβους, κοινωνικές αντιλήψεις και στερεότυπα βαθιά ριζωμένα, που πρέπει να ξεπεράσεις πρώτα και απαιτεί βαθιά ενδοσκόπηση δικιά σου.

Για να καταλήξεις να ρωτάς τη γνώμη αγνώστων σε ένα forum, υποθέτω ότι βρίσκεσαι σε αδιέξοδο, είσαι σε καθεστώς σύγχυσης και σίγουρα άγνωστοι δε θα σου δώσουν λύση στο πρόβλημα σου, από τη στιγμή που δε σε γνωρίζουν. Να ξέρεις αδιέξοδα δεν υπάρχουν και τη λύση θα τη βρεις μόνος σου σταθμίζοντας το τι θέλεις πραγματικά και σε τι κατάσταση είσαι.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimis98 είπε

στρατολογος σωστά?

Nαι η δουλειά είναι κατά 90% στρατολογικής φύσεως, χωρίς να είναι απαραίτητο πως όλοι όσοι είναι στο συγκεκριμένο σώμα είναι σε τέτοια γραφεία, υπάρχει μια διασπορά. Εγώ σε τέτοιο πόστο είμαι τα τελευταία χρόνια πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, riskus είπε

Nαι η δουλειά είναι κατά 90% στρατολογικής φύσεως, χωρίς να είναι απαραίτητο πως όλοι όσοι είναι στο συγκεκριμένο σώμα είναι σε τέτοια γραφεία, υπάρχει μια διασπορά. Εγώ σε τέτοιο πόστο είμαι τα τελευταία χρόνια πάντως.

τους στρατολογους συνήθως τους έχουμε συνηθίσει στα γραφεία ανεξάρτητα αν είναι από σσας ή εποπ

τώρα που θέλω να καταλήξω καλό προαιρετικά πάντα, έχεις μια ειδικότητα και σε μια πόλη που θα ζήλευαν πολλοί να ήταν, σκέψου σειρές σου ή και παλιότερους που είναι σε νησιά/εβρο χρόνια και μετάθεση δύσκολα θα πάρουν και σε όπλα/σώματα απαιτητικά με κάθε μέρα σε ασκήσεις και δεν το βάζουν κάτω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimis98 είπε

τους στρατολογους συνήθως τους έχουμε συνηθίσει στα γραφεία ανεξάρτητα αν είναι από σσας ή εποπ

τώρα που θέλω να καταλήξω καλό προαιρετικά πάντα, έχεις μια ειδικότητα και σε μια πόλη που θα ζήλευαν πολλοί να ήταν, σκέψου σειρές σου ή και παλιότερους που είναι σε νησιά/εβρο χρόνια και μετάθεση δύσκολα θα πάρουν και σε όπλα/σώματα απαιτητικά με κάθε μέρα σε ασκήσεις και δεν το βάζουν κάτω

Εχω εικόνα για την "ποιότητα ζωής" του σώματος και πόσο καλύτερα είναι από άλλα όπλα/σώματα του ΣΞ ιδιαιτέρως. Άλλωστε γι' αυτό το επέλεξα εκείνη την εποχή, θεωρώντας πως θα είναι πιο κοντά στις προτιμήσεις μου και στην "γραφιάδικη" φύση μου. Απλώς κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Υπάρχουν άνθρωποι που ήδη έφυγαν, είτε επειδή διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ σε άλλες υπηρεσίες του Δημοσίου, είτε επειδή βρήκαν καλοπληρωμένη εργασία έξω (συνήθως προγραμματιστές), είτε απασχολούνται στο εξωτερικό. Και αναφέρομαι μόνο σε περιπτώσεις που έχω δει αυτά τα χρόνια στο δικό μας μικρό σώμα. Προφανώς υπάρχει κι ένας αριθμός ανθρώπων (ίσως ακόμη υψηλότερος ποσοστιαία στον ΣΞ) που είτε δεν θέλει, είτε δεν μπορεί, σε κάθε περίπτωση δεν φαντάζεται τον εαυτό του εκτός στρατεύματος πριν τη σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να ψαχτείς σοβαρά να βελτιώσεις τη θέση σου εντός του επαγγελματικού σου χώρου. Όχι μόνο με τα πτυχία, αλλά και με γνωριμίες. Να προσπαθήσεις να γνωρίσεις άτομα ή να βρεις έναν τρόπο ώστε να γίνει εφικτή η τοποθέτησή σου σε θέση που επιθυμείς.

Ο τομέας της πληροφορικής έχει πολλές θέσεις, πάρα πολλές στον στρατό και εάν είσαι πολύ καλός και το όνομά σου φτάσει στα σωστά αυτιά τότε μπορεί να καταφέρεις να μετατεθείς σε θέση που να ξυπνάς το πρωί και να πηγαίνεις με χαρά στο γραφείο και δεν εννοώ κάπου να λουφάρεις και να μην κάνεις κάτι.

Η χαρά από την εργασία έρχεται όταν κάνουμε κάτι δημιουργικό. Φαντάζομαι εσύ θα ασχολείσαι με διοικητικά θέματα και νιώθεις ότι χαραμίζεσαι ή δεν βελτιώνεσαι.

Μην ακους κανέναν ότι έχεις αυτή την ειδικότητα και τέλος, αυτά τα λένε στα μικρομεσαία και κατώτερα κλιμάκια, όσοι είναι στις ανώτατες θέσεις χρειάζονται άτομα με γνώσεις στο σωστό πόστο.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το 95% των θέσεων που θα σου ταίριαζαν είναι στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειδα να αναφερθει καπου αλλα ενα πολυ σημαντικο ερωτημα ειναι αν παιζει μπαγιοκο να σε στηριξει σε μια πιθανη αλλαγη. Αλλο σημαντικο ερωτημα, εχεις δικο σου σπιτι μιας και εισαι οικογενειρχης? Κοντολογίς, η παραμετρος που θελω να βαλω ειναι τι μαξιλαρακι παιζει σε περιπτωση που το πλανο σου δεν δουλεψει.

Ακουω προσεκτικα και σεβομαι και τις δυο αποψεις, την μια που  λεει οτι η ζωη σε μια δουλεια που δεν σε εξιταρει κατανταει να ειναι μιζερη και την κυνικη που λεει οτι η οικονομικη ασφαλεια και σταθεροτητα της οικογενειας σου ειναι η κρισιμη παραμετρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2021 στις 10:24 ΠΜ, riskus είπε

Καλημέρα στους συμφορουμίτες.

Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει ένα προσωπικό-επαγγελματικό θέμα. Είμαι μόνιμος στο στρατό (ΕΠΟΠ) αρκετά χρόνια τώρα. Εχω σπουδάσει πληροφορική κι έχω μεταπτυχιακό από ελληνικό πανεπιστήμιο στον τομέα. Αν και τα καθήκοντα μου (και η ειδικότητα που έχω στο στράτευμα) δεν έχουν σχέση με πληροφορική, λόγω των σπουδών μου έχω βρεθεί για 4 χρόνια σε θέση IT Support. Εκτοτε όμως είμαι και πάλι σε διοικητικά καθήκοντα καθώς δεν προέκυψε η δυνατότητα ενασχόλησης με την πληροφορική - ούτε και διαφαίνεται κάτι τέτοιο για το μέλλον.

Σκέφτομαι να αφήσω τη θέση στο στρατό για μετάβαση στον ιδιωτικό τομέα, στον κλάδο της πληροφορικής. Εχω στείλει μια σειρά από βιογραφικά σε εταιρίες (Β. Ελλάδα, κυρίως περιοχή Θεσσαλονίκης όμως) κι έχω προγραμματισμένες συνεντεύξεις για θέση σε μία Big-4 (IT Consultant) και μία μικρότερη (ιδιωτικό εκπαιδευτήριο) ως στέλεχος ΙΤ department.

Ενδεχομένως να δεχθώ και άλλες κρούσεις για συνέντευξη, όμως επί της παρούσης κι έχοντας ήδη κάνει το πρώτο βήμα, ποιες θα ήταν οι συμβουλές σας; Έχω υπόψιν μου την αντιπαραβολή μονιμότητας - αορίστου χρόνου του ιδιωτικού τομέα, καθώς και άλλες λειτουργικές διαφορές.

Σημειώστε πως λόγω βαθμού και θέσης, στο στρατό εκτελώ μηνιαίως τέσσερις 24ωρες υπηρεσίες φύλαξης στρατοπέδου (πρακτικώς απλήρωτες) - και σε αργίες/Κυριακές/Χριστούγεννα/Πάσχα/κλπ, έχω στο κεφάλι μου όλες τις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματος ως μειονέκτημα. Δεν μιλάμε για το κλασικό δημόσιο που πολλοί ίσως νομίζουν, είμαι στρατιωτικό προσωπικό (όχι συνδικαλισμός, υποχρεωτική δια νόμου εκτέλεση διαταγών, δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για να φέρεις αντίλογο, συνήθως οι αλλαγές είναι επί τα χείρω λόγω έλλειψης προσωπικού).

Σημειώστε επίσης πως η μισθολογική εξέλιξη (για όσους δε γνωρίζουν) είναι σχεδόν απόλυτα flat. Στα 10 χρόνια παίρνω 1000€, στα 20 χρόνια παίρνω 1200€. Πτυχία, Master, ξένες γλώσσες, δεν μετρούν μισθολογικά ή σταδιοδρομικά. Εχω οικογένεια (ας ληφθεί υπόψιν).

Ποια η άποψη σας λοιπόν; Τι να προσέξω;

Σήκω φύγε εχθές, το έκανα και ηρέμησα και χωρίς να έχω μεταπτυχιακά κτλ. Ξέρω πως τις Κυριακές θα είμαι με την οικογένεια μου, τις αργίες επίσης και όχι σκοπιά 2-4 και πολλά αλλά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, riskus είπε

Νομικό Σώμα, ειδικότητα διοικητικός.

Είμαι στο 12ο έτος τώρα, έκλεισα τα 11. Η τελευταία προκήρυξη που είχε βγει το 2009. Δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες για τις συντάξεις έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τώρα, όμως ακούω συχνά για αλλαγές που επίκεινται. Γενικά οι συντάξεις έχουν συμπιεστεί αρκετά πάντως, ειδικά σε σχέση με όσους είχαν βγει οριακά 2012-2014. Το νέο σύστημα τις έριξε πολύ. Επιπλέον, βάσει του έως τώρα καθεστώτος εμείς βγαίναμε (λόγω κατάληψης ορίου ηλικίας) στα 50 με αυτεπάγγελτη αποστρατεία - και η σύνταξη είναι αξιοσημείωτα μικρή σε αυτή την περίπτωση. Αυτό προσπαθούν να το αλλάξουν κάποιοι, αλλά δεν ξέρουμε ακόμη που θα κάτσει η μπίλια.

Με τι ασχολήθηκες αν επιτρέπεται;

Στην αρχή σίγουρα θα είναι τα ίδια χρήματα στο περίπου, πράγματι, δεδομένου πως μιλάμε για junior θέσεις. Στην πορεία του χρόνου όμως δεν θα εξελιχθείς ως επαγγελματίας;

Πολύ ενδιαφέρον το feedback από έμπειρους επαγγελματίες. Δηλαδή δεν μπορείς να πεις πως η εξέλιξη σου όλα αυτά τα χρόνια στον ιδιωτικό τομέα άξιζε τον κόπο; Δεν επιβραβεύτηκες ικανοποιητικά σε μισθολογικό επίπεδο;  Θα προτιμούσες να ήσουν στο Δημόσιο (ή και το στρατό) ακόμη κι αν είχες πολύ μικρότερη εξέλιξη κι έπαιρνες αυτό το 1000άρικο για το οποίο μιλάμε;

Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις συνολικά παιδιά, χαίρομαι που υπάρχει ενδιαφέρον για να εκφραστούν σκέψεις επί του ζητήματος.

Ικανοποιήθηκα στο ότι πλέον "διατάζω" εγώ αλλά δεν λέει κάτι φίλε μου όταν έρθει η στιγμή θα με φωναξούν θα με ευχαριστήσουν για τις υπηρεσίες μου αλλά η εταιρεία έχει νέα πορεία μπλα μπλα μπλα και άντε παλι από την αρχή, πηρα και ένα μέτριο αμαξί ε και; Πηγαινε αύριο το πρωί σε μια τράπεζα και ζήτα στεγαστικό εσύ και ένας φίλος σου που δουλεύει στον ιδωτικό τομέα με τον διπλό μισθό και πες μου ποιος πήρε έγκριση. Η εξελίξη δεν έχει το ανάλογο οικονομικό αντίκρισμα φίλε μου, για ποιον λόγο για να ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου;

Καταλαβαίνω τισ ανησυχίες σου και σε δημιουργικό επίπεδο, νιώθεις ότι μπορείς να δημιουργήσεις κάτι καλό να γίνεις κάτι καλύτερο σε καταλαβαίνω, το πρόβλημα και αυτό που δεν βλέπουν οι νεαροί και ούτε εγώ είδα όταν είχα την ευκαιρία να "μπω" στην ατυνομία είναι η συνολική οικονομική καταάσταση της χώρας που δεν αφήνει περιθώρια να φαντάζεσαι μισθούς των 2500 για πολλά χρόνια στο ειπαν με τα μνημόνια τόσα χρόνια στο λένε με την αλλαγή τς εργατικής νομοθεσίας τώρα, στην πατρίδα μας ο προγραμματιστής ( ή οποιοσδήποτε άλλος επαγγελματίας) δεν θα έχει την αμοιβή του προγραμματιστή του εξωτερικού θα χρειαστεί πολλά χρόνια να στρώσει. Κανείς μισθωτός δεν πλούτισε με τον μισθό του. Δες πόσο σε παίρνει να αναπτυχθείς εκεί που είσαι. Τώρα τα τέρμα τα Σαββατο-Κύριακα κτλ στον ιδιωτικό τομέα μόνο γέλιο μου προκαλουν, ποιο πιθανόν είναι το τέρμα ο ελεύθερος χρόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...