Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, lamargos είπε

Επειδή είπες ότι έχεις παιδιά που είναι αρχιτέκτων και δικηγόρος, αν κάποιο από αυτά ήταν σε μια δουλειά με 2.800 καθαρά και με επιπλέον παροχές αλλά παρόλ' αυτά δεν ήταν ευτυχισμένος και ονειρευόταν κάτι άλλο να κάνει, θα του έλεγες κάτσε εκεί και κάνε υπομονή μέχρι να βγεις στη σύνταξη, δες οι άλλοι πώς είναι, κοίτα τί παίρνουν οι άλλοι και μην έχεις παραπονα ή θα του  έλεγες παράτησε τα όλα, δεν αξίζουν αυτά, κάνε αυτό που θες, εγώ θέλω μόνο να σε βλέπω ευτυχισμένο;;;

Καταλαβαίνω ως γονιός το άγχος και την ανησυχία για τη ζωή και την αποκατάσταση των παιδιών σου αλλά οι επιλογές ζωής δεν είναι καθαρά θέμα λογιστικής και σύγκρισης μισθών με τους υπολοίπους. Σε κάθε όμως περίπτωση ως γονιός σε καταλαβαίνω απόλυτα.

εσύ πολύ σωστά τα λες και τα αναλύεις

η ζωή έχει τα + και τα - 

έτσι τα ζυγίζεις και επιλέγεις

 

2 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά εξαρχής το ερώτημα του  περιστρέφεται γύρω από τις οικονομικές απολαβές. 

όταν επιλέγουμε ένα επάγγελμα/σταδιοδρομία στην ζωή μας τα πάντα περιστρέφονται γύρω από το οικονομικό κομμάτι (οικονομικές απολαβές/μισθός/επιδόματα) αλλά στην πορεία προκύπτουν και άλλοι σημαντικοί παράγοντες όπως οικογένεια (γυναίκα/παιδιά) που η οποιαδήποτε απόφαση μας επηρεάζει και αυτούς

έτσι όλα θα πρέπει να ζυγιστούν και να κριθούν ανάλογα

εγώ τα είπα απλά + και - 

παίζει ρόλο που είσαι/ζεις (πόλη)

παίζει ρόλο αν μένεις σε ιδιόκτητο σπίτι ή με ενοίκιο

παίζει ρόλο αν έχεις βοήθεια από γονείς/πεθερικά/συγγενείς

είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες

ξέρετε πόσους συγγενείς/φίλους/γνωστούς/συναδέλφους έχω που κάνουν ένα επάγγελμα για την επιβίωση τους καθώς τους εξασφαλίζει τα περισσότερα από τα παραπάνω και στην πραγματικότητα το μισούν ή θα ήθελαν να είχαν επιλέξει κάτι άλλο να κάνουν...

δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο φαίνονται

και ο μεγαλύτερος παράγοντας για μένα σε όλα τα παραπάνω είναι η ηλικία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εν τω μεταξύ οι πιο πολλές απαντήσεις που προσπαθούν να σπρώξουν μετά μανίας τον TS στην παραμονή στον στρατό φαίνεται να αγνοούν το υπόβαθρό του. Δε λέμε να φύγει από το στρατό και να πάει να δουλέψει σε φάμπρικα, αλλά έχει βάσεις, ΜΠΟΡΕΙ. Δεν είναι κανένα παιδάκι που έβγαλε ένα ΕΠΑΛ και μπήκε ΕΠΟΠ για να σώσει τη ζωή του.

Δίνετε την εντύπωση ότι και γιατρός να σας έλεγε ότι ήταν στην πολιτική του ζωή, πάλι στο ΕΠΟΠιλίκι θα τον σπρώχνατε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Εν τω μεταξύ οι πιο πολλές απαντήσεις που προσπαθούν να σπρώξουν μετά μανίας τον TS στην παραμονή στον στρατό φαίνεται να αγνοούν το υπόβαθρό του. Δε λέμε να φύγει από το στρατό και να πάει να δουλέψει σε φάμπρικα, αλλά έχει βάσεις, ΜΠΟΡΕΙ. Δεν είναι κανένα παιδάκι που έβγαλε ένα ΕΠΑΛ και μπήκε ΕΠΟΠ για να σώσει τη ζωή του.

Δίνετε την εντύπωση ότι και γιατρός να σας έλεγε ότι ήταν στην πολιτική του ζωή, πάλι στο ΕΠΟΠιλίκι θα τον σπρώχνατε. 

Αν αυτό καταλαβαίνεις εσύ μάλλον κάτι διαβάζεις λάθος

Στην ζωή του καθενός από μας τα πράγματα είναι διαφορετικά όταν

είσαι κάτω των 18

είσαι άνω των 18

είσαι 20 χρονών

είσαι 25 χρονών

είσαι 30 χρονών

είσαι 40 χρονών

είσαι 50 χρονών

έτσι κάθε επιλογή έχει τα + και τα -

τα ζυγίζεις και πράττεις απλά οφείλεις να γνωρίζεις ότι θα έχεις τα ανάλογα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα ανάλογα την επιλογή σου

εγώ για αυτό λέω στους πιτσιρικάδες 20-25 χρονών να πάνε στο εξωτερικό και να δουλέψουν αυτό που αγαπούν και να φτιάξουν την ζωή τους και να μην κάτσουν στην ελλάδα.

όσοι με έχουν ακούσει πίστεψε με δεν έχουν απογοητευτεί

εδώ στην χώρα μας οι επιλογές για την επαγγελματική σου καριέρα είναι συγκεκριμένες και υπάρχουν συγκεκριμένοι παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Εν τω μεταξύ οι πιο πολλές απαντήσεις που προσπαθούν να σπρώξουν μετά μανίας τον TS στην παραμονή στον στρατό φαίνεται να αγνοούν το υπόβαθρό του. Δε λέμε να φύγει από το στρατό και να πάει να δουλέψει σε φάμπρικα, αλλά έχει βάσεις, ΜΠΟΡΕΙ. Δεν είναι κανένα παιδάκι που έβγαλε ένα ΕΠΑΛ και μπήκε ΕΠΟΠ για να σώσει τη ζωή του.

Δίνετε την εντύπωση ότι και γιατρός να σας έλεγε ότι ήταν στην πολιτική του ζωή, πάλι στο ΕΠΟΠιλίκι θα τον σπρώχνατε. 

Λάθος έχεις καταλάβει. 

Διάβασε το αρχικό ερώτημα. 

Εάν σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις κατ επιλογή όμως, το ακολουθείς. Μπορεί να σπάσεις τα μούτρα σου  αλλά μπορεί και να επιτύχεις. 

Στη επιλογή του για να καταταχθεί ΕΠΟΠ, γνώριζε  την εξέλιξη του καθώς και τις απολαβές του. Φυσικά και εάν βρεθεί κάτι καλύτερο στο δρόμο του να το δοκιμάσει. Να σας θυμίσω αυτό που διάβασα κάποτε ότι ο ΕΜΘ μάγειρας της Λέσχης Αθηνών  τα βρόντηξε και πήγε στην Αυστραλία. Αυτή τη στιγμή έχει αλυσίδα γυράδικων. 

Επικροτούμενη κίνηση. 

Το ίδιο εύχομαι και για το παλληκάρι. Να δοκιμάσει. 

Απλά δεν έχει γυρισμό αυτή η κίνηση. 

Η πιάτσα αυτή τη στιγμή στην καλύτερη πληρώνει το μέγιστο 1200€  ή 5,5€  καθαρά. Εάν όμως έχει να πει πολλά το βιογραφικό σου μπορεί και να διπλασιάζεται το ποσό. 

Στους δε δικηγόρους στα 35  τους ίσως αμοίβονται ανάλογα του ΕΠΟΠ. Χωρίς καμία μομφή σε κανένα. 

Καλό μεσημέρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kawavn800 είπε

Ας κάνει μια ανάλυση του μισθολογίου του καθώς και ότι άλλο εξτρα λαμβάνει  και θα δείτε ότι οι μικτες αποδοχές του είναι πλέον των 2000 μικτά.

Εαν κάποιος απο εσάς που σχολιάζετε παίρνετε τόσα  πειτε το. Δειτε τι σφαγή γίνεται με την πρόσληψη ΕΠΟΠ. Εχουν σημασία πολλοί παράγοντες . Πχ εντοπιότητα. Εαν είσαι απο Θράκη δύσκολα θα μετακινηθείς μακριά. Θα μπορέσεις  να δημιουργήσεις κάτι. Πχ αγροτικές καλιέργειες κάποιο μαγαζί κλπ.

Ο Αρχηγός ΓΕΣ λαμβάνει ως αποδοχές  περί τα 2800 ευρώ καθαρά  συν κάποια επιπλέον .(σπίτι αυτοκίνητο κλπ)

1509€ μικτά, 1094€ καθαρά, κλεισμένα 11 χρόνια. Νομίζω πως η σφαγή γίνεται γιατί οι περισσότεροι το βλέπουν υπό το πρίσμα της μονιμότητας (δημόσιο με την ευρεία έννοια), χωρίς να γνωρίζουν πολλές λεπτομέρειες - πέρα από διηγήσεις και συμβουλές τρίτων ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος οι δημόσιοι, και ισχύει και για τους στρατιωτικούς, μπορούν να πάρουν άδεια άνευ αποδοχών μέχρι και 5 χρόνια για σοβαρούς προσωπικούς λόγους. Ψάξε το αν γίνεται και δοκίμασε τον ιδιωτικό τομέα αν σου αρέσει.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2021 στις 10:24 ΠΜ, riskus είπε

Σημειώστε πως λόγω βαθμού και θέσης, στο στρατό εκτελώ μηνιαίως τέσσερις 24ωρες υπηρεσίες φύλαξης στρατοπέδου (πρακτικώς απλήρωτες)

Αντιλαμβανεσαι βεβαια οτι στις big4 που ανεφερες, ειδικα στο κομματι της συμβουλευτικης, η υπερωρια ειναι κατι το απολυτως στανταρ (και δε μιλαμε μονο για καθημερινες...) και πρακτικως απληρωτη , ετσι?

ή οτι ακομα και σε αδεια να εισαι παιζει πολυ πρηξιμο αν εχει να παραδοσει η εταιρεια προτζεκτ.

Αυτο το λεω γιατι συχνα ολοι μας μπαινουμε στο τριπακι του "grass is greener on the other side" . Επειδη αναφερθηκε καπου το θεμα των μεταθεσεων, να ξερεις οτι σε τμημα consulting big4 εχεις και αρκετα business trips τα οποια αν μιλαμε για πελατη που ειναι μακρια φερνουν και διανυκτερευση εκτος τοπου κατοικιας αλλα μεσα σε πρισμα ρεαλισμου γιατι πραγματικα αν μιλαμε για consulting και υπερωριες παιζουν φουλ (τυπου 12ωρα ή τηλεδιασκεψη αργα το βραδυ ή "ετοιμασε αυτο μεχρι τα μεσανυχτα") και ακολουθεις διαταγες κανονικα.

Απο κει και περα βαλτα κατω και κανε οτι πιστευεις πως θα σε κανει πιο χαρουμενο, γιατι με τον εναν ή τον αλλο τροπο θα δουλευεις αλλα 20+ χρονια.

Επεξ/σία από epp
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Molpadia είπε

μην γράφετε ότι σας κατέβει, η μεγαλύτερη εταιρία πληροφορικής στη χώρα είναι η BETA CAE Systems με έδρα στη θεσσαλονίκη και κεντρικά στην Ελβετία με γραφεία σε όλο τον κόσμο, απασχολεί 200+ μηχανολόγους μηχανικούς και 15-25 πληροφορικάριους , οι μισθοί είναι απο 1200-2500 , μαντέψτε ποιοί παίρνουν τα 1200...

εχεις δικιο, 

φαντασου να ειχε γραφειο εδω η Microsoft, oh wait

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2021 στις 10:24 ΠΜ, riskus είπε

Καλημέρα στους συμφορουμίτες.

Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει ένα προσωπικό-επαγγελματικό θέμα. Είμαι μόνιμος στο στρατό (ΕΠΟΠ) αρκετά χρόνια τώρα. Εχω σπουδάσει πληροφορική κι έχω μεταπτυχιακό από ελληνικό πανεπιστήμιο στον τομέα. Αν και τα καθήκοντα μου (και η ειδικότητα που έχω στο στράτευμα) δεν έχουν σχέση με πληροφορική, λόγω των σπουδών μου έχω βρεθεί για 4 χρόνια σε θέση IT Support. Εκτοτε όμως είμαι και πάλι σε διοικητικά καθήκοντα καθώς δεν προέκυψε η δυνατότητα ενασχόλησης με την πληροφορική - ούτε και διαφαίνεται κάτι τέτοιο για το μέλλον.

Σκέφτομαι να αφήσω τη θέση στο στρατό για μετάβαση στον ιδιωτικό τομέα, στον κλάδο της πληροφορικής. Εχω στείλει μια σειρά από βιογραφικά σε εταιρίες (Β. Ελλάδα, κυρίως περιοχή Θεσσαλονίκης όμως) κι έχω προγραμματισμένες συνεντεύξεις για θέση σε μία Big-4 (IT Consultant) και μία μικρότερη (ιδιωτικό εκπαιδευτήριο) ως στέλεχος ΙΤ department.

Ενδεχομένως να δεχθώ και άλλες κρούσεις για συνέντευξη, όμως επί της παρούσης κι έχοντας ήδη κάνει το πρώτο βήμα, ποιες θα ήταν οι συμβουλές σας; Έχω υπόψιν μου την αντιπαραβολή μονιμότητας - αορίστου χρόνου του ιδιωτικού τομέα, καθώς και άλλες λειτουργικές διαφορές.

Σημειώστε πως λόγω βαθμού και θέσης, στο στρατό εκτελώ μηνιαίως τέσσερις 24ωρες υπηρεσίες φύλαξης στρατοπέδου (πρακτικώς απλήρωτες) - και σε αργίες/Κυριακές/Χριστούγεννα/Πάσχα/κλπ, έχω στο κεφάλι μου όλες τις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματος ως μειονέκτημα. Δεν μιλάμε για το κλασικό δημόσιο που πολλοί ίσως νομίζουν, είμαι στρατιωτικό προσωπικό (όχι συνδικαλισμός, υποχρεωτική δια νόμου εκτέλεση διαταγών, δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για να φέρεις αντίλογο, συνήθως οι αλλαγές είναι επί τα χείρω λόγω έλλειψης προσωπικού).

Σημειώστε επίσης πως η μισθολογική εξέλιξη (για όσους δε γνωρίζουν) είναι σχεδόν απόλυτα flat. Στα 10 χρόνια παίρνω 1000€, στα 20 χρόνια παίρνω 1200€. Πτυχία, Master, ξένες γλώσσες, δεν μετρούν μισθολογικά ή σταδιοδρομικά. Εχω οικογένεια (ας ληφθεί υπόψιν).

Ποια η άποψη σας λοιπόν; Τι να προσέξω;

Αν έχεις όρεξη ανάληψης του ρίσκου, κάνε το. Μην νομίζεις όμως, ούτε ότι θα βρεις παραπάνω χρήματα, ούτε ότι οι υπερωρίες και όλα τα έξτρα που θα κάνεις θα πληρώνονται. Εκτός αν πετύχεις κάποια από τις εξαιρέσεις.
Κάνεις 4 υπηρεσίες, αλλά ο μισθός σου μπαίνει στην ώρα του, ευθύνες δεν έχεις ιδιαίτερες...η μόνη βλακεία, είναι ότι όπως φαίνεται είσαι ένας άνθρωπος με προσωπικότητα και ικανότητες, τα οποία με στρατό δύσκολα πάνε μαζί.
Εύχομαι πραγματικά να βρεις μια καλή θέση και να την κάνεις από εκεί μέσα, αλλά μην περιμένεις και τίποτα τρελό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Λάθος έχεις καταλάβει. 

Διάβασε το αρχικό ερώτημα. 

Εάν σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις κατ επιλογή όμως, το ακολουθείς. Μπορεί να σπάσεις τα μούτρα σου  αλλά μπορεί και να επιτύχεις. 

Στη επιλογή του για να καταταχθεί ΕΠΟΠ, γνώριζε  την εξέλιξη του καθώς και τις απολαβές του. Φυσικά και εάν βρεθεί κάτι καλύτερο στο δρόμο του να το δοκιμάσει. Να σας θυμίσω αυτό που διάβασα κάποτε ότι ο ΕΜΘ μάγειρας της Λέσχης Αθηνών  τα βρόντηξε και πήγε στην Αυστραλία. Αυτή τη στιγμή έχει αλυσίδα γυράδικων. 

Επικροτούμενη κίνηση. 

Το ίδιο εύχομαι και για το παλληκάρι. Να δοκιμάσει. 

Απλά δεν έχει γυρισμό αυτή η κίνηση. 

Η πιάτσα αυτή τη στιγμή στην καλύτερη πληρώνει το μέγιστο 1200€  ή 5,5€  καθαρά. Εάν όμως έχει να πει πολλά το βιογραφικό σου μπορεί και να διπλασιάζεται το ποσό. 

Στους δε δικηγόρους στα 35  τους ίσως αμοίβονται ανάλογα του ΕΠΟΠ. Χωρίς καμία μομφή σε κανένα. 

Καλό μεσημέρι. 

Τι μου θύμισες τώρα...ο μάγειρας που είχαν στην λέσχη αξιωματικών στο νησί (Ρόδο) που υπηρετούσα και στην μονάδα μου όταν απολύθηκαν εξάσκησαν το επάγγελμα τους καθώς αυτό είχαν σπουδάσει 

ο ένας είναι σεφ σε χώρα του εξωτερικού σε παγκοσμίου φήμης εστιατόρια (αλυσίδα)

ο άλλος είναι ιδιοκτήτης αλυσίδας καταστημάτων (επιχείρηση) πάνω στο αντικείμενο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Στη επιλογή του για να καταταχθεί ΕΠΟΠ, γνώριζε  την εξέλιξη του καθώς και τις απολαβές του.

Να σταθώ εδώ λίγο, καθώς δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Οταν έγινε η κατάταξη, γνώριζα μεν πως θα είμαι πάντα υπαξιωματικός με αργή εξέλιξη από βαθμό σε βαθμό, ωστόσο μισθολογικά δεν ίσχυαν επ' ουδενί τα ίδια. Το μισθολόγιο ήταν εντελώς διαφορετικό και με τις αλλαγές που έγιναν το 2012 και το 2017, οι περικοπές ήταν πολύ σημαντικές ως ποσοστό των καθαρών απολαβών. Χονδρικά τώρα θα λάμβανα 1350€ καθαρά + τα λεγόμενα "μαύρα" (πέτσινα) κάθε μήνα, που δίνονταν κατά τις προηγούμενες δεκαετίες.

Περικοπές έγιναν σε όλους, αλλά σίγουρα δεν γνωρίζαμε αυτές τις εξελίξεις όταν καταταχθήκαμε - και σίγουρα αλλάζουν το μίγμα σε κάποιον βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, G30RGE είπε

Αν δεν κάνω λάθος οι δημόσιοι, και ισχύει και για τους στρατιωτικούς, μπορούν να πάρουν άδεια άνευ αποδοχών μέχρι και 5 χρόνια για σοβαρούς προσωπικούς λόγους. Ψάξε το αν γίνεται και δοκίμασε τον ιδιωτικό τομέα αν σου αρέσει.  

νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες αλλά πρόσεχε δεν θα πληρώνεται όμως από τον στρατό με ότι σημαίνει αυτό για εκείνον και την οικογένεια του.

επίσης να αναφέρω στην εταιρεία που εργάζομαι απασχολούμε και δημόσιους υπαλλήλους (συμβασιούχους) όπου εργάζονται σε εμάς με την σύμφωνη γνώμη της δημόσιας υπηρεσίας (καθώς αυτό επιτρέπεται) όπου εργάζονται και έρχονται μετά το πέρας του ωραρίου τους να δουλέψουν σε εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες αλλά πρόσεχε δεν θα πληρώνεται όμως από τον στρατό με ότι σημαίνει αυτό για εκείνον και την οικογένεια του.

επίσης να αναφέρω στην εταιρεία που εργάζομαι απασχολούμε και δημόσιους υπαλλήλους (συμβασιούχους) όπου εργάζονται σε εμάς με την σύμφωνη γνώμη της δημόσιας υπηρεσίας (καθώς αυτό επιτρέπεται) όπου εργάζονται και έρχονται μετά το πέρας του ωραρίου τους να δουλέψουν σε εμάς.

Σωστά, κάπως έτσι έχουν τα πράγματα με την άδεια άνευ αποδοχών. Οσον αφορά το δεύτερο σημείο, εξ όσων γνωρίζω δεν είναι εφικτό για στρατιωτικούς, καθώς η υπηρεσία δεν επιτρέπει δεύτερη απασχόληση (με την εξαίρεση των γιατρών και των μουσικών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, riskus είπε

Σωστά, κάπως έτσι έχουν τα πράγματα με την άδεια άνευ αποδοχών. Οσον αφορά το δεύτερο σημείο, εξ όσων γνωρίζω δεν είναι εφικτό για στρατιωτικούς, καθώς η υπηρεσία δεν επιτρέπει δεύτερη απασχόληση (με την εξαίρεση των γιατρών και των μουσικών).

Μπορεί να δουλέψει ως δεύτερη εργασία αρκεί να φαίνεται ότι διδάσκει μαθήματα πληροφορικής (ως καθηγητής δηλαδή). 

1 ώρα πριν, riskus είπε

Να σταθώ εδώ λίγο, καθώς δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Οταν έγινε η κατάταξη, γνώριζα μεν πως θα είμαι πάντα υπαξιωματικός με αργή εξέλιξη από βαθμό σε βαθμό, ωστόσο μισθολογικά δεν ίσχυαν επ' ουδενί τα ίδια. Το μισθολόγιο ήταν εντελώς διαφορετικό και με τις αλλαγές που έγιναν το 2012 και το 2017, οι περικοπές ήταν πολύ σημαντικές ως ποσοστό των καθαρών απολαβών. Χονδρικά τώρα θα λάμβανα 1350€ καθαρά + τα λεγόμενα "μαύρα" (πέτσινα) κάθε μήνα, που δίνονταν κατά τις προηγούμενες δεκαετίες.

Περικοπές έγιναν σε όλους, αλλά σίγουρα δεν γνωρίζαμε αυτές τις εξελίξεις όταν καταταχθήκαμε - και σίγουρα αλλάζουν το μίγμα σε κάποιον βαθμό.

Σίγουρα έχουν αλλάξει πολλά. Ζύγισε τα πράγματα και αποφάσισε για το καλό σου και της οικογένειας σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2021 στις 3:28 ΜΜ, riskus είπε

αλλά στο στρατό ΔΕΝ μπορείς να συζητήσεις, δεν μπορείς να αντιμιλήσεις, δεν μπορείς ούτε να μουρμουρίσεις

Το αντιθετο εβλεπα εγω. Ολοι οι ΕΠΟΠ

Στις 28/6/2021 στις 1:19 ΜΜ, riskus είπε

δεν είχα καν εικόνα πως για πολύ κόσμο αποτελεί μια καλή απασχόληση.

Περυσι τελειωσα.

Ημουν σε ενα στρατοπεδο Βορεια και ειχε τυχει ο ανωτερος μου (πραγματικα φυλακας-αγγελος μου) να ειναι στην ηλικια μου. Τον ζηλεψα πραγματικα. ΥΠΛΓΟΣ με τα ολα του και παραδειγμα για εμενα. Τυπικος οσο χρειαζεται και δεν τον ενοιαζε τι-πο-τα παραπανω απο οτι θα επρεπε.

Ειμαι Developer (junior) και τον χαιροταν η ψυχη μου να τον βλεπω να μας κουβεντιαζει και να μας κρυβει απο καθε τρελο εκει μεσα. Ακομα του στελνω κανενα ντοκιμαντερ ή καμια φωτο.

Ειχε ολη του η οικογενεια σχεση με τον στρατο και τον εβλεπα πολυ χαλαρο με 1000 στο χερι, απλα μακρια απο την πρωτευουσα. Κριμα μεν, αλλα δεν νομιζω αν ημουν στην θεση του θα εφευγα απο τον στρατο.

Στις 28/6/2021 στις 5:16 ΜΜ, riskus είπε

Η ηλικία είναι το άλλο σημαντικό μου άγχος. Ξέρω πως θα είναι πολύ δύσκολο αργότερα - ήδη είμαι οριακά κι ενδεχομένως να αντιμετωπίσω φαινόμενα ageism στις συνεντεύξεις. Εχω emergency fund, αλλά όπως και να 'χει, θα έχω βρει κάτι ΑΝ είναι να προχωρήσω σε άδεια άνευ αποδοχών και μετά σε παραίτηση. Δεν θα παραιτηθώ και θα αρχίσω να ψάχνω.

Επειδη καταλαβαινω οτι εισαι αρκετα μεγαλος (~40) γιατι σου ηρθε τωρα να αλλαξεις κλαδο;

Ποτε βγαινεις στην συνταξη στον στρατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...