Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ειδικα με τα δεδομένα που αναφέρεις το να φύγεις απο το στρατό ειναι απολύτα κακη ιδέα... Καλυτερα κανε κατι άλλο τα απογευματα εαν χρειάζεσαι επιπλέον εισόδημα...

Είναι κι ένα θέμα τι μπορείς να κάνεις που να μη σου δημιουργήσει πρόβλημα με τα μαύρα (από καμιά καρφωτή). Για κάτι τέτοιο θα ήταν χρήσιμη η γνώση web development (που γίνεται μια χαρά και εξ αποστάσεως). Το εισόδημα είναι ο ένας από τους λόγους, τους υπόλοιπους τους ανέλυσα παραπάνω. Πάντως η ομοφωνία υπέρ του στρατού είναι εντυπωσιακή μέχρι στιγμής, δεν το περίμενα - δεν είχα καν εικόνα πως για πολύ κόσμο αποτελεί μια καλή απασχόληση.

3 λεπτά πριν, jimis98 είπε

με ποιον γνώμονα μπήκες τότε στον στρατό αφού σε δυσκολεύουν οι μεταθέσεις? είναι ένα επάγγελμα και ειδικά στον σξ και πν που είναι αρκετά δύσκολα με εξαίρεση πάντα τα βύσματα και κάποιες ειδικότητες

Τα δεδομένα αλλάζουν. Στην ηλικία που είμαι κι έχοντας οικογενειακές υποχρεώσεις αντιλαμβάνομαι τα πράγματα διαφορετικά κι έχω άλλες προτεραιότητες. Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα; Τα παλιά πεπραγμένα δεν αλλάζουν, καλώς ή κακώς...

3 ώρες πριν, grmthinking είπε

Θεωρητικά πάντα μιλώντας.

Το ότι έχεις τελειώσει Πληροφορική και έχεις μεταπτυχιακό δεν λέει και πολλά πράγματα.

Ειδικά όπως γράφεις για IT Support,η αγορά είναι γεμάτη από παιδάκια έτοιμα να δουλέψουν για 1 κομμάτι ψωμί.

Ίσως αν είσαι πολύ δυνατός στον προγραμματισμό να το κουβεντιάζαμε αλλά αν απλώς είσαι για υποστήριξη χρηστών, Windows και τα τοιαύτα ,λυπάμαι αλλά σε λίγα χρόνια που όλες οι εταιρείες θα πάνε σε Cloud με έτοιμες υποδομές και τα συναφή,πόσοι local supporters νομίζεις ότι  θα "χωρέσουν" στην αγκαλιά μια εταιρείας.

Κάπου ανάλογα είμαι και εγώ σαν Δημόσιο (με εκείνους τους τερατώδεις μισθούς που κάποιοι εδώ μέσα αναμασούν σαν τσίχλα...600+ για νεοδιορισμενος 12 μισθοί) ευτυχώς κατόρθωσα με χίλια ζόρια να τσιμπήσω μια θέση προϊσταμένου για να πιάσουμε το μαγικό χιλιάρικο και ΝΑΙ βλέπω τα ποσά που παίζουν στην πιάτσα και την αδυναμία του συστήματος να κάνεις κάτι έξτρα νόμιμα καθώς  υπάρχει ασυμβίβαστο.

Μερικά πράγματα ακόμα: Θεσσαλονίκη, μέχρι πρότινος ήταν τόσο πεθαμένη όσο δεν πάει, αν ξύπνησε λίγο τώρα μην νομίζεις ότι έχει και δουλειές με το τσουβαλι, ίσως αν ηταν Αθήνα να είχε λίγο νόημα.

Και οσον αφορά Big4 και ιστορίες για αγρίους,άστο, ήμουν σε εταιρεία με πολύ ρεκλαμα και show bκαι πολλά και, μετά από 15 χρόνια το χιλιάρικο δεν το πιάναμε,καθώς το αφεντικό είχε άλλη φιλοσοφία.

Οπότε κάτσε εκεί που είσαι..και αναζήτησε μέσα από τον χώρο του Στρατού τι μπορείς να κάνεις, ξέρω .. δύσκολο αλλά έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα καλύτερα 1 κομμάτι ψωμί παρά καθόλου...και από και πέρα ότι μπορείς να βγάλεις στα μαύρα

Κοίταξε, 1000άρικο σε κανονική θέση Δημοσίου (όχι στρατός δηλαδή), δε θα με χαλούσε ούτε εμένα - ας είμαστε ειλικρινείς. Δεν έχει κανένα από τα μειονεκτήματα του στρατού (νυχτερινά, 24ωρίες, μεταθέσεις) ενώ διατηρεί όλα τα πλεονεκτήματα (σιγουριά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, riskus είπε

Είναι κι ένα θέμα τι μπορείς να κάνεις που να μη σου δημιουργήσει πρόβλημα με τα μαύρα (από καμιά καρφωτή). Για κάτι τέτοιο θα ήταν χρήσιμη η γνώση web development (που γίνεται μια χαρά και εξ αποστάσεως). Το εισόδημα είναι ο ένας από τους λόγους, τους υπόλοιπους τους ανέλυσα παραπάνω. Πάντως η ομοφωνία υπέρ του στρατού είναι εντυπωσιακή μέχρι στιγμής, δεν το περίμενα - δεν είχα καν εικόνα πως για πολύ κόσμο αποτελεί μια καλή απασχόληση.

Τα δεδομένα αλλάζουν. Στην ηλικία που είμαι κι έχοντας οικογενειακές υποχρεώσεις αντιλαμβάνομαι τα πράγματα διαφορετικά κι έχω άλλες προτεραιότητες. Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα; Τα παλιά πεπραγμένα δεν αλλάζουν, καλώς ή κακώς...

Έτσι και αλλιώς 50 χρονών αποστρατευουν τους εποπ

μετά από εκεί μπορείς να κάνεις σίγουρα ότι θες

η γυναίκα σου τι σου λέει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jimis98 είπε

Έτσι και αλλιώς 50 χρονών αποστρατευουν τους εποπ

μετά από εκεί μπορείς να κάνεις σίγουρα ότι θες

η γυναίκα σου τι σου λέει?

Αυτό με την ηλικία των 50 είναι σε καθεστώς συζητήσεων να αλλάξει. Αν ίσχυε 100% θα παρέμενα και θα έκανα κάτι άλλο μετά τη σύνταξη. Ομως δε το βλέπω να παραμένει (διαφωνούν το Υπ. Εργασίας και το ΥΠ. ΟΙΚ.) με την συνταξιοδότηση στα 50, οπότε το βλέπω να πηγαίνει στα 60 σύντομα.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, riskus είπε

Αυτό με την ηλικία των 50 είναι σε καθεστώς συζητήσεων να αλλάξει. Αν ίσχυε 100% θα παρέμενα και θα έκανα κάτι άλλο μετά τη σύνταξη. Ομως δε το βλέπω να παραμένει (διαφωνούν το Υπ. Εργασίας και το ΥΠ. ΟΙΚ.) με την συνταξιοδότηση στα 50, οπότε το βλέπω να πηγαίνει στα 60 σύντομα.

ίσα ίσα που τους συμφέρει στα υπουργεία να τους διώχνει με χαμηλή σύνταξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimis98 είπε

ίσα ίσα που τους συμφέρει στα υπουργεία να τους διώχνει με χαμηλή σύνταξη

Οικονομικά μάλλον συμφέρει την κυβέρνηση, ωστόσο θέλουν (βάσει και του νόμου Κατρούγκαλου 2015) να μην υπάρχουν νεότεροι συνταξιούχοι και να ισχύουν τα ίδια όρια για όλους. Προσωπικά προτιμώ τη διατήρηση του υπάρχοντος καθεστώτος, όμως κανένας δεν εγγυάται πως θα μείνουν έτσι τα πράγματα και πολλοί πιέζουν προς άλλες κατευθύνσεις.

Σχετικά με αυτό που ρώτησες πριν, η σύζυγος είναι θετική (αν η θέση στον ιδιωτικό τομέα προσφέρει την ίδια τουλάχιστον αμοιβή και ταυτόχρονα πιθανότητες εξέλιξης λόγω της αποκτηθείσης προϋπηρεσίας), αλλά εκείνη συνηγορεί περισσότερο υπέρ του εξωτερικού, θεωρώντας το πιο βιώσιμη λύση μακροπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχεις πτυχίο πληροφορικής και μεταπτυχιακό στρωσου και μαθε καλά προγραμματισμο, οχι απλό web dev, μαθε καλά κάτι που να εχει εφαρμογή σε τεχνολογίες αιχμής. κανε μονος σου προτζεκτακια στον ελευθερο χρόνο σου να έχεις κατι να δειξεις, και μετα χαιρετας το στρατό. το IT Support δεν εχει ψωμι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες να μας αναφέρεις μια πολύ σημαντική παράμετρο.....

Η γυναίκα εργάζεται ? και Δημόσιο ή Ιδιωτικό?
Αν είναι Δημόσιο, ξέχνα το.

Αν είναι Ιδιωτικό τότε κάνει μια έναρξη εργασίας σαν προγραμματιστής (δεν ανέφερες τι γνώσεις έχεις και σε τι επίπεδο...πτυχία/μεταπτυχιακά είναι ωραία σαν τίτλοι...επί της ουσίας όμως είναι η υπόθεση)...και ξεκινάς να χτυπάς δουλίτσες, αν πάει καλά θα πληρώνεις την εφορία σου,η γυναίκα σου θα φαίνεται νόμιμα και ωραία,θα έχεις έξτρα ασφάλεια ΤΕΒΕ και αυτό είναι όλο : θα κόβεις τιμολόγια...κτλ...κτλ.
Οπότε κρατάς το σίγουρο για να μην πεινάσεις εσύ και η οικογένεια σου και αν σου κάτσει τα απογεύματα χαλαρά με το καφεδάκι σου θα βγάζεις φραγκάκια.
Στην τελική θα μετρήσεις πόσο μάγκας είσαι (στο ΙΤ) και θα πορευτείς, αν όχι τι είχαμε τι χάσαμε, άντε κάποια ένσημα που θα χώσεις στο ΤΕΒΕ, πες ότι δεν πήγες διακοπές μια χρονιά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα σημειο στεκομαι......εκτελεση διαταγων βασει νομου

στον ιδιωτικο τομεα δεν εχει κανεις οτι σου λενε ??? θα πας δηλάδη μολις σου πουν κατι στο συνδικαλιστικο οργανο να παραπονεθεις???

38 χρονια στον ιδιωτικο τομεα και σε θεση διοικητικη ,παντα υπηρχε καποιος απο πανω να μου λεει κανε αυτο και κανε το αλλο,ετρωγα φαπες κατα το κοινως λεγομενο....θυμαμαι πιτσιρικας θεωρουσα οτι οσο ανεβαινα σε προαγωγες θα ημουν ποιο ανεξαρτητος δεν θα εχω απο πανω μου τον οποιονδηποτε....δυστυχως δεν ειναι ετσι  και πιστευω οτι το προβλημα των νεωτερων σημερα ,οχι ολων βεβαια ,ειναι οτι δεν εχουν μαθει να δεχονται εντολες ..να κανουν οτι τους λενε εν ολιγοις....γιατι θεωρουν οτι το πτυχιο-ια ειναι το παν(σιγουρα επικουρουν στην εξελιξη) ....εκτος και αν ασχοληθεις σε κατι δικο σου και δουλευεις για παρτυ σου αλλα εκει θα εχεις αλλες στενοχωριες.

2 μετρα και μια κοψε......σκεψου και την οικογενεια σου οχι μονο τον εαυτο σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kostasbm είπε

σε ενα σημειο στεκομαι......εκτελεση διαταγων βασει νομου

στον ιδιωτικο τομεα δεν εχει κανεις οτι σου λενε ??? θα πας δηλάδη μολις σου πουν κατι στο συνδικαλιστικο οργανο να παραπονεθεις???

38 χρονια στον ιδιωτικο τομεα και σε θεση διοικητικη ,παντα υπηρχε καποιος απο πανω να μου λεει κανε αυτο και κανε το αλλο,ετρωγα φαπες κατα το κοινως λεγομενο....θυμαμαι πιτσιρικας θεωρουσα οτι οσο ανεβαινα σε προαγωγες θα ημουν ποιο ανεξαρτητος δεν θα εχω απο πανω μου τον οποιονδηποτε....δυστυχως δεν ειναι ετσι  και πιστευω οτι το προβλημα των νεωτερων σημερα ,οχι ολων βεβαια ,ειναι οτι δεν εχουν μαθει να δεχονται εντολες ..να κανουν οτι τους λενε εν ολιγοις....γιατι θεωρουν οτι το πτυχιο-ια ειναι το παν(σιγουρα επικουρουν στην εξελιξη) ....εκτος και αν ασχοληθεις σε κατι δικο σου και δουλευεις για παρτυ σου αλλα εκει θα εχεις αλλες στενοχωριες.

2 μετρα και μια κοψε......σκεψου και την οικογενεια σου οχι μονο τον εαυτο σου

Nα τα πάρουμε με τη σειρά, διότι βάζεις πολλά ζητήματα. Πρώτον δεν είμαι μικρός. Σχεδόν 40 πλέον και με 11 χρόνια δημόσιο, 10 χρόνια ιδιωτικό (παράλληλα και με τις σπουδές σε κάποιες χρονιές). Ξέρω τις δυσκολίες και της μιας και της άλλης πλευράς: οι διαταγές στο στρατό δεν είναι οι διαταγές του προϊσταμένου. Στον ιδιωτικό τομέα μπορείς να συζητήσεις ανθρώπινα πράγματα - δεν είπε κανείς να είσαι εριστικός ή να ξεσηκώνεις κόντρες όπου πας. Υπάρχουν και κακοί προϊστάμενοι βέβαια, αλλά στο στρατό ΔΕΝ μπορείς να συζητήσεις, δεν μπορείς να αντιμιλήσεις, δεν μπορείς ούτε να μουρμουρίσεις. Αν το τραβήξεις περιμένει το στρατοδικείο (αυτό εννοούν με την πειθαρχία...).

Δυστυχώς όχι μόνο έχουμε μάθει να δεχόμαστε διαταγές, αλλά έχει γίνει και τρόπος ζωής αυτό. Σε τέτοιο βαθμό ισχύει. Ναι, παντού υπάρχουν προβλήματα, αλλά μην εξισώνουμε και ισοπεδώνουμε ανόμοια πράγματα.

Δεύτερον τα πτυχία δεν είναι το παν, όμως χρησιμεύουν: σου ανοίγουν πόρτα για συνεντεύξεις, το βιογραφικό ξεχωρίζει από έναν άνθρωπο με ίδια εμπειρία αλλά χωρίς πτυχίο και υπάρχουν ενδεχομένως ευκαιρίες - π.χ. προκηρύξεις, ανοίγματα θέσεων management στην επιχείρηση σου (που μάλλον θα θέλουν πτυχίο), κ.α.

Επειτα, για την οικογένεια. Ολα αυτά τα συζητάμε με τη σύζυγο. Από εδώ μέσα θέλω απόψεις των μελών για να δω ενδεχομένως πλευρές που έχω αγνοήσει μέχρι στιγμής και ίσως να πάρω κάποιες ιδέες που δεν κατέβασα μόνος μου. Δεν ενεργώ σε καμία περίπτωση εγωιστικά, άλλωστε όλα όσα είπα αφορούν και την οικογένεια (οικονομικό, μεταθέσεις, υπερωρίες, αργίες, κλπ)

58 λεπτά πριν, grmthinking είπε

Ξέχασες να μας αναφέρεις μια πολύ σημαντική παράμετρο.....

Η γυναίκα εργάζεται ? και Δημόσιο ή Ιδιωτικό?
Αν είναι Δημόσιο, ξέχνα το.

Αν είναι Ιδιωτικό τότε κάνει μια έναρξη εργασίας σαν προγραμματιστής (δεν ανέφερες τι γνώσεις έχεις και σε τι επίπεδο...πτυχία/μεταπτυχιακά είναι ωραία σαν τίτλοι...επί της ουσίας όμως είναι η υπόθεση)...και ξεκινάς να χτυπάς δουλίτσες, αν πάει καλά θα πληρώνεις την εφορία σου,η γυναίκα σου θα φαίνεται νόμιμα και ωραία,θα έχεις έξτρα ασφάλεια ΤΕΒΕ και αυτό είναι όλο : θα κόβεις τιμολόγια...κτλ...κτλ.
Οπότε κρατάς το σίγουρο για να μην πεινάσεις εσύ και η οικογένεια σου και αν σου κάτσει τα απογεύματα χαλαρά με το καφεδάκι σου θα βγάζεις φραγκάκια.
Στην τελική θα μετρήσεις πόσο μάγκας είσαι (στο ΙΤ) και θα πορευτείς, αν όχι τι είχαμε τι χάσαμε, άντε κάποια ένσημα που θα χώσεις στο ΤΕΒΕ, πες ότι δεν πήγες διακοπές μια χρονιά.

Το ανέφερα πριν, είναι άνεργη και σε κάποιες περιόδους υποαπασχολείται ως υπάλληλος. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι πολύ καλές ιδέες, με μόνη επιφύλαξη το αν μπορείς μόνος να αναλαμβάνεις τέτοια projects και χωρίς να έχεις εμπειρία προγραμματιστή σε επαγγελματικό επίπεδο. Ισως γίνεται μετά από αρκετό διάβασμα και προσωπική υλοποίηση ρεαλιστικών projects.

1 ώρα πριν, velociraptoras είπε

αφου εχεις πτυχίο πληροφορικής και μεταπτυχιακό στρωσου και μαθε καλά προγραμματισμο, οχι απλό web dev, μαθε καλά κάτι που να εχει εφαρμογή σε τεχνολογίες αιχμής. κανε μονος σου προτζεκτακια στον ελευθερο χρόνο σου να έχεις κατι να δειξεις, και μετα χαιρετας το στρατό. το IT Support δεν εχει ψωμι.

Με web dev αναφερόμουν σε back end όχι web design απαραίτητα. Ισως εννοείς παραδοσιακό software development βέβαια.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, riskus είπε

 

Το ανέφερα πριν, είναι άνεργη και σε κάποιες περιόδους υποαπασχολείται ως υπάλληλος. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι πολύ καλές ιδέες, με μόνη επιφύλαξη το αν μπορείς μόνος να αναλαμβάνεις τέτοια projects και χωρίς να έχεις εμπειρία προγραμματιστή σε επαγγελματικό επίπεδο. Ισως γίνεται μετά από αρκετό διάβασμα και προσωπική υλοποίηση ρεαλιστικών projects.

Με web dev αναφερόμουν σε back end όχι web design απαραίτητα. Ισως εννοείς παραδοσιακό software development βέβαια.

αν εμβαθυνεις ναι θα έχεις ευκαιρίες. αλλά μόνο με javascript/php εχει γεμίσει ο τόπος μην περιμένεις να βγαζεις ικανοποιητικό εισόδημα.  αν η γυναίκα σου είναι ιδιωτικό τομέα ή ανεργη μπορείς να κοβεις στο ονομα της τα τιμολόγια και θα είσαι κύριος, ουτε με την εφορία πρόβλημα ουτε να χανεις δουλειές επειδη θα θέλουν τιμολόγια οι πελάτες. απλά ο,τι κάνεις μάθε να το κανεις καλά και να έχεις κάποια δείγματα της δουλειάς σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι παραμετροι πιστευω ειναι αρκετοι πχ σε ποια πολη εισαι τα τελευταια 11 χρονια που εισαι στο στρατο; σε ποια πολη θες να δραστηριοποιηθεις με την δουλεια εξω; πχ ειναι καπου που εχεις δικο σου σπιτι για μειωση εξοδων και τα σχετικα αναλογα πρεπει να ζυγισεις και να πραξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, riskus είπε

Οικονομικά μάλλον συμφέρει την κυβέρνηση, ωστόσο θέλουν (βάσει και του νόμου Κατρούγκαλου 2015) να μην υπάρχουν νεότεροι συνταξιούχοι και να ισχύουν τα ίδια όρια για όλους. Προσωπικά προτιμώ τη διατήρηση του υπάρχοντος καθεστώτος, όμως κανένας δεν εγγυάται πως θα μείνουν έτσι τα πράγματα και πολλοί πιέζουν προς άλλες κατευθύνσεις.

Σχετικά με αυτό που ρώτησες πριν, η σύζυγος είναι θετική (αν η θέση στον ιδιωτικό τομέα προσφέρει την ίδια τουλάχιστον αμοιβή και ταυτόχρονα πιθανότητες εξέλιξης λόγω της αποκτηθείσης προϋπηρεσίας), αλλά εκείνη συνηγορεί περισσότερο υπέρ του εξωτερικού, θεωρώντας το πιο βιώσιμη λύση μακροπρόθεσμα.

Αυτό με τον ιδιωτικό τομέα δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς

ο τομέας της πληροφορικής εδώ στην Ελλάδα δεν έχει προοπτικές μονόδρομος το εξωτερικό

εσύ θέλεις να παραιτηθείς ενώ 40. 000 άτομα θέλουν να μπουν

κάποιο βύσμα δεν παίζει να πας σε κάποιο επιτελείο στον κλάδο πληροφορικής?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, geoliol είπε

οι παραμετροι πιστευω ειναι αρκετοι πχ σε ποια πολη εισαι τα τελευταια 11 χρονια που εισαι στο στρατο; σε ποια πολη θες να δραστηριοποιηθεις με την δουλεια εξω; πχ ειναι καπου που εχεις δικο σου σπιτι για μειωση εξοδων και τα σχετικα αναλογα πρεπει να ζυγισεις και να πραξεις

Είμαι σχεδόν 6 χρόνια Θεσσαλονίκη και δεν θέλω να μετατεθώ ξανά. Εχω ιδιόκτητο σπίτι πλέον, οπότε θα ήταν ένα τεράστιο έξοδο + ταλαιπωρία η μετακόμιση. Η δουλειά στον ιδιωτικό θα είναι Θεσσαλονίκη (μόνο εδώ κοιτάω) - και ο λόγος είναι πως δεν σκοπεύουμε να μετακομίσουμε - τουλάχιστον όχι εντός Ελλάδος τα επόμενα χρόνια. Αν πρόκειται να μείνουμε στη χώρα, θέλω να εξασφαλίσω σταθερή βάση.

12 λεπτά πριν, jimis98 είπε

Αυτό με τον ιδιωτικό τομέα δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς

ο τομέας της πληροφορικής εδώ στην Ελλάδα δεν έχει προοπτικές μονόδρομος το εξωτερικό

εσύ θέλεις να παραιτηθείς ενώ 40. 000 άτομα θέλουν να μπουν

κάποιο βύσμα δεν παίζει να πας σε κάποιο επιτελείο στον κλάδο πληροφορικής?

 

Οι απαιτήσεις μου δεν είναι πολλές όπως θα παρατήρησες βέβαια. Γνωρίζω πως είναι υπανάπτυκτος ο τομέας στην Ελλάδα (όπως σχεδόν τα πάντα εδώ που τα λέμε), ωστόσο θα μου αρκούσε ένα μισθός ίδιος ή οριακά μεγαλύτερος, σε μια αξιοπρεπή εταιρία με βάση την πόλη, σε junior/associate θέση.

Τώρα για το ότι θέλουν να μπουν 40Κ άτομα...δε διαφωνώ. Ο καθένας το σχεδιασμό του. Οι περισσότεροι εξ αυτών είναι πολύ νέα παιδιά, χωρίς οικογένειες, με αυτονομία και μικρές επιπτώσεις στις αποφάσεις τους. Ισως δεν βρίσκουν κάτι καλύτερο, ίσως δεν γνωρίζουν τι εστί στρατός (πολύ πιθανό αυτό), ίσως νομίζουν πως μπαίνουν στο κλασικό Δημόσιο.

Μετακίνηση εντός στρατεύματος δεν παίζει. Τα επιτελεία με αρκετές θέσεις πληροφορικής βρίσκονται στην Αθήνα, που φυσικά δεν θέλω να πάω.

 

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η γυναίκα σου είχε μια σταθερή δουλειά τα πράγματα σαφώς θα ήταν πιο εύκολα.Η συμβουλή μου είναι αν έχεις στην άκρη 5 δραχμές(5=να μπορείς να συντηρηθείς εσυ και η οικογένεια χωρίς να δουλεύει κανείς για κανα 6μηνο)  τότε ναι κάντο.Αν δεν το κάνεις τώρα,δύσκολα εως αδύνατον να μπορείς αργότερα,κυρίως λόγω ηλικίας.Αν είσαι ίσα βάρκα ίσα νερά,κάνε υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Αν η γυναίκα σου είχε μια σταθερή δουλειά τα πράγματα σαφώς θα ήταν πιο εύκολα.Η συμβουλή μου είναι αν έχεις στην άκρη 5 δραχμές(5=να μπορείς να συντηρηθείς εσυ και η οικογένεια χωρίς να δουλεύει κανείς για κανα 6μηνο)  τότε ναι κάντο.Αν δεν το κάνεις τώρα,δύσκολα εως αδύνατον να μπορείς αργότερα,κυρίως λόγω ηλικίας.Αν είσαι ίσα βάρκα ίσα νερά,κάνε υπομονή.

Η ηλικία είναι το άλλο σημαντικό μου άγχος. Ξέρω πως θα είναι πολύ δύσκολο αργότερα - ήδη είμαι οριακά κι ενδεχομένως να αντιμετωπίσω φαινόμενα ageism στις συνεντεύξεις. Εχω emergency fund, αλλά όπως και να 'χει, θα έχω βρει κάτι ΑΝ είναι να προχωρήσω σε άδεια άνευ αποδοχών και μετά σε παραίτηση. Δεν θα παραιτηθώ και θα αρχίσω να ψάχνω.

Οσον αφορά το αν η σύζυγος είχε σταθερή δουλειά: σίγουρα θα βοηθούσε. Αν όμως η δουλειά ήταν στην πόλη μας, στον ιδιωτικό τομέα, σε περίπτωση μετάθεσης θα έπρεπε να την τραβήξω μαζί μου και να χάσει τη δουλειά της. Ενας λόγος παραπάνω για την αποφυγή της μετάθεσης.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...