Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Molpadia είπε

μην γράφετε ότι σας κατέβει, η μεγαλύτερη εταιρία πληροφορικής στη χώρα είναι η BETA CAE Systems με έδρα στη θεσσαλονίκη και κεντρικά στην Ελβετία με γραφεία σε όλο τον κόσμο, απασχολεί 200+ μηχανολόγους μηχανικούς και 15-25 πληροφορικάριους , οι μισθοί είναι απο 1200-2500 , μαντέψτε ποιοί παίρνουν τα 1200...

οταν λες "η μεγαλύτερη εταιρία πληροφορικής στη χώρα" τι εννοείς? Περιγράφεις μια μεσαίου μεγέθους εταιρία με Αθηναϊκά δεδομένα. Υπάρχουν εταιρείες με 600+μηχανικούς/πληροφορικάριους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρομοκρατία σκέτη το thread 😂 . Δεν είμαστε  25χρονα παιδάκια όσοι του λέμε ότι φυσικά έχει προοπτική εκτός στρατού. Στο χώρο είμαι και εγώ τα τελευταία 10 χρόνια. Έχω αλλάξει 3 εταιρίες από επιλογή και ο κύκλος μου που είναι το 80% πληροφορικάριοι δεν έχουν μείνει ούτε μια μέρα άνεργοι και με αρκετά καλούς μισθούς. Επίσης σε όσες εταιρίες έχω δουλέψει και εγώ και ο κύκλος μου δεν έχει απολυθεί ποτέ κανείς. Πληρώνουν μάλιστα μπας και έχουμε κανένα γνωστό να προτείνουμε για δουλειά. Η σιγουριά του στρατού και του δημοσίου είναι αυτή που έδινε το κράτος πριν 10 χρόνια; Που από 1300 ευρώ τους πήγε σε μια νύχτα στα 900? Ας μας πουν λοιπόν τι επιλογές έχει ένας ΕΠΟΠ όταν στα 45 του, τον πάνε από τα 1000 στα 700. Θα φύγει να δουλέψει σε κάτι άλλο; Καλά είναι και τα 700 επειδή είναι μόνιμος ε; 

Επεξ/σία από pral13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αλεξανδρούπολη που ήμουνα είχα έναν ΕΠΟΠ ακριβώς σαν και εσένα. Σπούδασε πληροφορική αλλά τα άφησε όλα για το σίγουρο χρήμα και μου έλεγε πως τώρα στα 50 του καταριέται την στιγμή που άφησε αυτό που αγαπούσε για μία σύνταξη. Κάνε αυτό που αγαπάς και θα βρεις άκρη, η ζωή είναι μικρή για να την ξοδέψεις σε κάτι που δεν σε γεμίζει ως άνθρωπο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jimis98 είπε

αν ειχες καμια ειδικοτητα τυπου οδηγος η μαγειρας θα μετρουσε

καποτε αλλαζες το διπλωμα του στρατού σε πολιτικου τυπου. πλεον εχει καταργηθει απο το 1997. οποτε ενω οδηγας , ξαναδωσε. μαγειρας οχι δεν ημουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Για να πάρεις έξω 1800€  μικτά το βλέπω δύσκολο. Πρέπει να δουλέψεις 14 ώρες την ημέρα. 

12  μισθοί χωρίς άδεια με μπλοκάκι . Δεν προσπαθώ να σε απελπίσω. Κόρη αρχιτέκτων μηχανικό και γιο δικηγόρο έχω. 

Ανάλογα την ειδικότητα που έχεις κοίταξε να αποφύγεις τις πολλές μεταθέσεις. Αυτό είναι που σκοτώνει, γιατί δεν μπορείς να δικτυωθείς και να σε μάθουν αυτοί που ενδιαφέρονται για τις υπηρεσίες σου. 

 

1 λεπτό πριν, kawavn800 είπε

 12  μισθοί χωρίς άδεια με μπλοκάκι . Δεν προσπαθώ να σε απελπίσω. Κόρη αρχιτέκτων μηχανικό και γιο δικηγόρο έχω. 

Ανάλογα την ειδικότητα που έχεις κοίταξε να αποφύγεις τις πολλές μεταθέσεις. Αυτό είναι που σκοτώνει, γιατί δεν μπορείς να δικτυωθείς και να σε μάθουν αυτοί που ενδιαφέρονται για τις υπηρεσίες σου. 

 

Το υπόλοιπο χάθηκε 

Επεξ/σία από kawavn800
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, xxatziva είπε

καποτε αλλαζες το διπλωμα του στρατού σε πολιτικου τυπου. πλεον εχει καταργηθει απο το 1997. οποτε ενω οδηγας , ξαναδωσε. μαγειρας οχι δεν ημουν.

δεν εχει σημασια αυτο,απλως σου λεω οτι μετραει σαν προυπηρεσια εξω πχ ησουν μαγειρας θα προτιμηθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

 Για να πάρεις έξω 1800€  μικτά το βλέπω δύσκολο. Πρέπει να δουλέψεις 14 ώρες την ημέρα. 

12  μισθοί χωρίς άδεια με μπλοκάκι .

1800 μικτά θα τα πάρει σε 5 χρόνια με κανονικό ωράριο. Στο στρατό ποτέ. Επίσης όταν είσαι με μπλοκάκι, δηλαδή ελεύθερος επαγγελματίας, δεν έχεις άδεια και δε παίρνεις δώρο. Όπως συμβαίνει και με τα δώρα στο στρατό. Μόνο που εκεί δεν έχεις άλλη επιλογή. Εκτός από όσους δουλεύουν σε ερευνητικά κέντρα και πανεπιστήμια, δε ξέρω κάποιον άλλο να είναι με μπλοκάκι σε εταιρία. Στον τομέα της πληροφορικής μιλάμε πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, pral13 είπε

Τρομοκρατία σκέτη το thread 😂 . Δεν είμαστε  25χρονα παιδάκια όσοι του λέμε ότι φυσικά έχει προοπτική εκτός στρατού. Στο χώρο είμαι και εγώ τα τελευταία 10 χρόνια. Έχω αλλάξει 3 εταιρίες από επιλογή και ο κύκλος μου που είναι το 80% πληροφορικάριοι δεν έχουν μείνει ούτε μια μέρα άνεργοι και με αρκετά καλούς μισθούς. Επίσης σε όσες εταιρίες έχω δουλέψει και εγώ και ο κύκλος μου δεν έχει απολυθεί ποτέ κανείς. Πληρώνουν μάλιστα μπας και έχουμε κανένα γνωστό να προτείνουμε για δουλειά. Η σιγουριά του στρατού και του δημοσίου είναι αυτή που έδινε το κράτος πριν 10 χρόνια; Που από 1300 ευρώ τους πήγε σε μια νύχτα στα 900? Ας μας πουν λοιπόν τι επιλογές έχει ένας ΕΠΟΠ όταν στα 45 του, τον πάνε από τα 1000 στα 700. Θα φύγει να δουλέψει σε κάτι άλλο; Καλά είναι και τα 700 επειδή είναι μόνιμος ε; 

εγώ δεν βλέπω καμία τρομοκρατία :lol:στο θέμα

αντιθέτως βλέπω διαφορετικές γνώμες με επιχειρήματα

αλλά βλέπω αρκετούς συνομιλητές να ξεχνάνε μια βασική λεπτομέρεια την οικογένεια (γυναίκα δεν ξέρω αν έχει παιδιά) που αναφέρει ο φίλος μας άρα το όποιο "ρίσκο" απόφαση θα πρέπει να έχει προβλέψει και αυτή την σημαντική λεπτομέρεια

εγώ από την αρχή είπα

ιδιωτικός τομέας

δημόσιος τομέας (στρατός) 

τα υπέρ και τα κατά όπως και τις προοπτικές εξέλιξης

εγώ πάντως που δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε πολυεθνική εταιρειά/οργανισμό με αρκετά καλές αποδοχές πιστέψτε με το μετάνιωσα που δεν έγινα μόνιμος στον στρατό όταν μου έγινε η πρόταση κατά την διάρκεια της θητείας μου εγώ αρνήθηκα τότε.

ότι αφορά τον φίλο που σχολιάζει για το κομμάτι της πληροφορικής

αν έχεις αλλάξει μόνο (3) τρεις εταιρείες πάνω στην πληροφορική καλά είσαι...

6 λεπτά πριν, pral13 είπε

1800 μικτά θα τα πάρει σε 5 χρόνια με κανονικό ωράριο. Στο στρατό ποτέ. Επίσης όταν είσαι με μπλοκάκι, δηλαδή ελεύθερος επαγγελματίας, δεν έχεις άδεια και δε παίρνεις δώρο. Όπως συμβαίνει και με τα δώρα στο στρατό. Μόνο που εκεί δεν έχεις άλλη επιλογή. Εκτός από όσους δουλεύουν σε ερευνητικά κέντρα και πανεπιστήμια, δε ξέρω κάποιον άλλο να είναι με μπλοκάκι σε εταιρία. Στον τομέα της πληροφορικής μιλάμε πάντα.

είδες που δεν τα ξέρεις όλα...και στον τομέα πληροφορικής υπάρχει το "μπλοκάκι" ή αλλιώς "ελεύθερος επαγγελματίας" σε εταιρεία πληροφορικής (μεγάλη/μικρή) δεν είσαι σε όλες υπάλληλος/μισθωτός/στέλεχος/μάνατζερ

επίσης επαναλαμβάνω ότι στον ιδιωτικό τομέα ειδικά στην χώρα μας είναι πάρα πολύ εύκολο από την μια μέρα στην άλλη να βρεθείς χωρίς δουλειά για τον οποιοδήποτε λόγο...όπως φυσικά μπορούν να σου τροποποιήσουν την σύμβαση σε ότι αφορά τον μισθό και ωράριο εννοείται ότι μπορείς να αρνηθείς με ότι σημαίνει αυτό βέβαια.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ δεν βλέπω καμία τρομοκρατία :lol:στο θέμα

αντιθέτως βλέπω διαφορετικές γνώμες με επιχειρήματα

αλλά βλέπω αρκετούς συνομιλητές να ξεχνάνε μια βασική λεπτομέρεια την οικογένεια (γυναίκα δεν ξέρω αν έχει παιδιά) που αναφέρει ο φίλος μας άρα το όποιο "ρίσκο" απόφαση θα πρέπει να έχει προβλέψει και αυτή την σημαντική λεπτομέρεια

εγώ από την αρχή είπα

ιδιωτικός τομέας

δημόσιος τομέας (στρατός) 

τα υπέρ και τα κατά όπως και τις προοπτικές εξέλιξης

εγώ πάντως που δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε πολυεθνική εταιρειά/οργανισμό με αρκετά καλές αποδοχές πιστέψτε με το μετάνιωσα που δεν έγινα μόνιμος στον στρατό όταν μου έγινε η πρόταση κατά την διάρκεια της θητείας μου εγώ αρνήθηκα τότε.

ότι αφορά τον φίλο που σχολιάζει για το κομμάτι της πληροφορικής

αν έχεις αλλάξει μόνο (3) τρεις εταιρείες πάνω στην πληροφορική καλά είσαι...

είδες που δεν τα ξέρεις όλα...και στον τομέα πληροφορικής υπάρχει το "μπλοκάκι" ή αλλιώς "ελεύθερος επαγγελματίας" σε εταιρεία πληροφορικής (μεγάλη/μικρή) δεν είσαι σε όλες υπάλληλος/μισθωτός/στέλεχος/μάνατζερ

επίσης επαναλαμβάνω ότι στον ιδιωτικό τομέα ειδικά στην χώρα μας είναι πάρα πολύ εύκολο από την μια μέρα στην άλλη να βρεθείς χωρίς δουλειά για τον οποιοδήποτε λόγο...όπως φυσικά μπορούν να σου τροποποιήσουν την σύμβαση σε ότι αφορά τον μισθό και ωράριο εννοείται ότι μπορείς να αρνηθείς με ότι σημαίνει αυτό βέβαια.

Δεν αρνήθηκα ότι υπάρχει μπλοκάκι, αλλά δεν είναι τόσο σύνηθες, δεν είναι κανόνας. Επίσης και στον δημόσιο τομέα μπορούν να σου τροποποιήσουν τη σύμβαση. Αν λοιπόν στο στρατό σε πάνε από τα 1000 στα 700 όπως έγινε πριν 10 χρόνια τι κάνεις; Βγαίνεις στην αγορά στα 50; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ikorolis είπε

εγώ δεν βλέπω καμία τρομοκρατία στο θέμα

αντιθέτως βλέπω διαφορετικές γνώμες με επιχειρήματα

αλλά βλέπω αρκετούς συνομιλητές να ξεχνάνε μια βασική λεπτομέρεια την οικογένεια (γυναίκα δεν ξέρω αν έχει παιδιά) που αναφέρει ο φίλος μας άρα το όποιο "ρίσκο" απόφαση θα πρέπει να έχει προβλέψει και αυτή την σημαντική λεπτομέρεια

εγώ από την αρχή είπα

ιδιωτικός τομέας

δημόσιος τομέας (στρατός) 

τα υπέρ και τα κατά όπως και τις προοπτικές εξέλιξης

Προσωπικά θεωρώ πετυχημένη την έκφραση για το thread και γέλασα και λίγο αλλά την αντιλήφθηκα διαφορετικά, ότι δηλαδή αφορά ένα θέμα, που λίγο πολύ όλοι το έχουμε βιώσει στη ζωή μας ή μας έχει απασχολήσει και για αυτό ίσως μας κάνει να νιώθουμε ένα τρόμο και ένα βάρος διαβάζοντάς το.

Τώρα ο @riskus λύση από αυτό το thread για τις επιλογές της ζωής του προφανώς δε θα βρει και πολύ κακώς θα πράξει αν καταλήξει σε αποφάσεις με βάση του τί του προτείνουν οι περισσότεροι εδώ. Πρέπει σε κάθε περίπτωση να αναλογιστεί για ποιούς λόγους έκανε εξαρχής την επαγγελματική επιλογή να καταταχθεί ως ΕΠΟΠ;; Μήπως λόγω της ασφάλειας του δημοσίου και του μηνιαίου μισθού; Ωστόσο, δέκα χρόνια μετά  βρίσκεται στη θέση να το σκέφτεται σοβαρά να αλλάξει εργασία. Μήπως, οι λόγοι για τους οποίους εξαρχής έκανε τη συγκεκριμένη επαγγελματική επιλογή ήταν λάθος και ασύμβατοι με αυτό που ήθελε πραγματικά;; Οπότε το να ακολουθήσει τη συμβουλή κάποιων εδώ να παραμείνει στην τωρινή δουλειά του για τους ίδιους μάλλον λόγους, που έκανε εξαρχής τη συγκεκριμένη επαγγελματική επιλογή, ίσως δεν λύσει κανένα πρόβλημα και τον ξαναφέρει στην ίδια δυσάρεστη κατάσταση, που βιώνει και τώρα.

Όπως ξαναείπα παραπάνω, λύση δε θα βρεις εδώ μέσα, περισσότερο θα επιτείνει τη σύγχυσή σου, ο καθένας εδώ σου λέει τη δική του άποψη για ένα υποθετικό πρόβλημα, για το οποίο δε γνωρίζει πρόσωπα και καταστάσεις. Και όπως έχει πει ο τρισμέγιστος Κλιντ Ιστγουντ: "οι απόψεις είναι σαν τις κwλ0τρυπ1δ3ς, ο καθένας έχει και από μία".

Φίλε @riskus συνειδητοποίησε ότι τα περισσότερα πράγματα στη ζωή τα κάνουμε είτε από φόβο είτε από αγάπη. Αναλογίσου και σκέψου αν προτιμάς να μείνεις στη δουλειά σου από φόβο ότι θα χάσεις την ασφάλεια του δημοσίου και μόνο ή αν θέλεις να φύγεις για να κάνεις κάτι άλλο που αγαπάς. Αυτά υπό την προϋπόθεση ότι είσαι σε μία κατάσταση, που σε κάνει δυστυχισμένο. Αλλά και πάλι τις προσωπικές σου επιθυμίες και συνθήκες τις γνωρίζεις μόνο εσύ και όχι εμείς, που το μόνο που κάνουμε είναι υποθέσεις.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνει μια ανάλυση του μισθολογίου του καθώς και ότι άλλο εξτρα λαμβάνει  και θα δείτε ότι οι μικτες αποδοχές του είναι πλέον των 2000 μικτά.

Εαν κάποιος απο εσάς που σχολιάζετε παίρνετε τόσα  πειτε το. Δειτε τι σφαγή γίνεται με την πρόσληψη ΕΠΟΠ. Εχουν σημασία πολλοί παράγοντες . Πχ εντοπιότητα. Εαν είσαι απο Θράκη δύσκολα θα μετακινηθείς μακριά. Θα μπορέσεις  να δημιουργήσεις κάτι. Πχ αγροτικές καλιέργειες κάποιο μαγαζί κλπ.

Ο Αρχηγός ΓΕΣ λαμβάνει ως αποδοχές  περί τα 2800 ευρώ καθαρά  συν κάποια επιπλέον .(σπίτι αυτοκίνητο κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, pral13 είπε

Δεν αρνήθηκα ότι υπάρχει μπλοκάκι, αλλά δεν είναι τόσο σύνηθες, δεν είναι κανόνας. Επίσης και στον δημόσιο τομέα μπορούν να σου τροποποιήσουν τη σύμβαση. Αν λοιπόν στο στρατό σε πάνε από τα 1000 στα 700 όπως έγινε πριν 10 χρόνια τι κάνεις; Βγαίνεις στην αγορά στα 50; 

Ο συγχωρεμένος πατέρας μου έλεγε όταν φτάσεις στο σημείο να μισείς την δουλειά που κάνεις ήρθε καιρός να αλλάξεις προσωπικά το έχω κάνει πάρα πολλές φορές (δεν μπορώ να πω/κρίνω αν ήταν σωστή επιλογή ή λάθος επιλογή ευτυχώς πάντα έβρισκα εργασία και φυσικά είχα εξέλιξη σε αυτήν.

όπως και την εναλλαγή από δημόσιο τομέα (εννοείται δεν ήμουν μόνιμος) στον ιδιωτικό τομέα 

ο καθένας από μας ψάχνει τρόπο να εξελιχθεί στην εργασία του , να εμπλουτίσει τις γνώσεις του , να αναλάβει ευθύνες/υποχρεώσεις ώστε να του δώσουν παραπάνω χρήματα.

πορεύεσαι όπως είσαι ή ψάχνεις τρόπο να εξελιχθείς στην υπάρχουσα εργασία σου δημόσιο τομέα (στρατό)

αν βγεις στην αγορά εργασίας στην χώρα μας και σε μεγάλη πόλη της επαρχίας όχι στην πρωτεύουσα φίλε μου στην ηλικία των 50 χρονών προσωπικά πιστεύω ότι θα απογοητευτείς καθώς δεν θα βρεις εργασία εύκολα έως καθόλου.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Ας κάνει μια ανάλυση του μισθολογίου του καθώς και ότι άλλο εξτρα λαμβάνει  και θα δείτε ότι οι μικτες αποδοχές του είναι πλέον των 2000 μικτά.

Εαν κάποιος απο εσάς που σχολιάζετε παίρνετε τόσα  πειτε το. Δειτε τι σφαγή γίνεται με την πρόσληψη ΕΠΟΠ. Εχουν σημασία πολλοί παράγοντες . Πχ εντοπιότητα. Εαν είσαι απο Θράκη δύσκολα θα μετακινηθείς μακριά. Θα μπορέσεις  να δημιουργήσεις κάτι. Πχ αγροτικές καλιέργειες κάποιο μαγαζί κλπ.

Ο Αρχηγός ΓΕΣ λαμβάνει ως αποδοχές  περί τα 2800 ευρώ καθαρά  συν κάποια επιπλέον .(σπίτι αυτοκίνητο κλπ)

Επειδή είπες ότι έχεις παιδιά που είναι το ένα αρχιτέκτων και το άλλο δικηγόρος, αν κάποιο από αυτά ήταν σε μια δουλειά με 2.800 καθαρά και με επιπλέον παροχές αλλά παρόλ' αυτά δεν ήταν ευτυχισμένος και ονειρευόταν κάτι άλλο να κάνει, θα του έλεγες "κάτσε εκεί που είσαι και κάνε υπομονή μέχρι να βγεις στη σύνταξη, δες οι άλλοι πώς είναι, κοίτα τί μισθούς παίρνουν και μην έχεις παράπονα" ή θα του έλεγες "παράτησε τα όλα, δεν αξίζουν αυτά, κάνε αυτό που θες, εγώ θέλω μόνο να σε βλέπω ευτυχισμένο";;;

Καταλαβαίνω ως γονιός το άγχος και την ανησυχία για τη ζωή και την αποκατάσταση των παιδιών σου αλλά οι επιλογές ζωής δεν είναι καθαρά θέμα λογιστικής και σύγκρισης μισθών με τους υπολοίπους. Σε κάθε όμως περίπτωση ως γονιός σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lamargos είπε

Επειδή είπες ότι έχεις παιδιά που είναι αρχιτέκτων και δικηγόρος, αν κάποιο από αυτά ήταν σε μια δουλειά με 2.800 καθαρά και με επιπλέον παροχές αλλά παρόλ' αυτά δεν ήταν ευτυχισμένος και ονειρευόταν κάτι άλλο να κάνει, θα του έλεγες κάτσε εκεί και κάνε υπομονή μέχρι να βγεις στη σύνταξη, δες οι άλλοι πώς είναι, κοίτα τί παίρνουν οι άλλοι και μην έχεις παραπονα ή θα του  έλεγες παράτησε τα όλα, δεν αξίζουν αυτά, κάνε αυτό που θες, εγώ θέλω μόνο να σε βλέπω ευτυχισμένο;;;

Καταλαβαίνω ως γονιός το άγχος και την ανησυχία για τη ζωή και την αποκατάσταση των παιδιών σου αλλά οι επιλογές ζωής δεν είναι καθαρά θέμα λογιστικής και σύγκρισης μισθών με τους υπολοίπους. Σε κάθε όμως περίπτωση ως γονιός σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά εξαρχής το ερώτημα του  περιστρέφεται γύρω από τις οικονομικές απολαβές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...