Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2021 στις 10:24 ΠΜ, riskus είπε

Καλημέρα στους συμφορουμίτες.

Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει ένα προσωπικό-επαγγελματικό θέμα. Είμαι μόνιμος στο στρατό (ΕΠΟΠ) αρκετά χρόνια τώρα. Εχω σπουδάσει πληροφορική κι έχω μεταπτυχιακό από ελληνικό πανεπιστήμιο στον τομέα. Αν και τα καθήκοντα μου (και η ειδικότητα που έχω στο στράτευμα) δεν έχουν σχέση με πληροφορική, λόγω των σπουδών μου έχω βρεθεί για 4 χρόνια σε θέση IT Support. Εκτοτε όμως είμαι και πάλι σε διοικητικά καθήκοντα καθώς δεν προέκυψε η δυνατότητα ενασχόλησης με την πληροφορική - ούτε και διαφαίνεται κάτι τέτοιο για το μέλλον.

Σκέφτομαι να αφήσω τη θέση στο στρατό για μετάβαση στον ιδιωτικό τομέα, στον κλάδο της πληροφορικής. Εχω στείλει μια σειρά από βιογραφικά σε εταιρίες (Β. Ελλάδα, κυρίως περιοχή Θεσσαλονίκης όμως) κι έχω προγραμματισμένες συνεντεύξεις για θέση σε μία Big-4 (IT Consultant) και μία μικρότερη (ιδιωτικό εκπαιδευτήριο) ως στέλεχος ΙΤ department.

Ενδεχομένως να δεχθώ και άλλες κρούσεις για συνέντευξη, όμως επί της παρούσης κι έχοντας ήδη κάνει το πρώτο βήμα, ποιες θα ήταν οι συμβουλές σας; Έχω υπόψιν μου την αντιπαραβολή μονιμότητας - αορίστου χρόνου του ιδιωτικού τομέα, καθώς και άλλες λειτουργικές διαφορές.

Σημειώστε πως λόγω βαθμού και θέσης, στο στρατό εκτελώ μηνιαίως τέσσερις 24ωρες υπηρεσίες φύλαξης στρατοπέδου (πρακτικώς απλήρωτες) - και σε αργίες/Κυριακές/Χριστούγεννα/Πάσχα/κλπ, έχω στο κεφάλι μου όλες τις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματος ως μειονέκτημα. Δεν μιλάμε για το κλασικό δημόσιο που πολλοί ίσως νομίζουν, είμαι στρατιωτικό προσωπικό (όχι συνδικαλισμός, υποχρεωτική δια νόμου εκτέλεση διαταγών, δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για να φέρεις αντίλογο, συνήθως οι αλλαγές είναι επί τα χείρω λόγω έλλειψης προσωπικού).

Σημειώστε επίσης πως η μισθολογική εξέλιξη (για όσους δε γνωρίζουν) είναι σχεδόν απόλυτα flat. Στα 10 χρόνια παίρνω 1000€, στα 20 χρόνια παίρνω 1200€. Πτυχία, Master, ξένες γλώσσες, δεν μετρούν μισθολογικά ή σταδιοδρομικά. Εχω οικογένεια (ας ληφθεί υπόψιν).

Ποια η άποψη σας λοιπόν; Τι να προσέξω;

από αυτά που είπες αγαπητέ μου φίλε

κρατάω την μαγική λέξη η οποία είναι "οικογένεια"

έτσι αν ήμουν εσύ (δεν ξέρω την ηλικία σου εγώ είμαι 49 χρονών και δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό και πίστεψε με το να δημιουργηθεί οικογένεια είναι πραγματικό θαύμα έτσι θεωρώ φυσιολογικό το μέλλον μου ως εργένη παρά το γεγονός ότι θέλω να δημιουργήσω οικογένεια.)

άρα για χάρη αυτής θα ξέχναγα αυτό που λέγεται ιδιωτικός τομέας καθώς εκεί είτε πας σε μεγάλη πολυεθνική είτε σε μικρή εταιρεία δεν υπάρχει η μονιμότητα της εργασίας όποια στιγμή θελήσουν/γουστάρουν σου δείχνουν την πόρτα της εξόδου και δεν τους νοιάζει ούτε η ηλικία σου ούτε αν έχεις οικογένεια ούτε τίποτα

άρα για χάρη της λέξης "οικογένεια" θα καθόμουν στον στρατό (δημόσιος τομέας) το οποίο έχει μονιμότητα και σταθερό μισθό όπως και ασφάλιση και όταν με το καλό βγω σε σύνταξη (βάση χρόνων υπηρεσίας) τότε θα μπορούσα να ασχοληθώ part time με το ΙΤ που έχω σπουδάσει

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, ikorolis είπε

από αυτά που είπες αγαπητέ μου φίλε

κρατάω την μαγική λέξη η οποία είναι "οικογένεια"

έτσι αν ήμουν εσύ (δεν ξέρω την ηλικία σου εγώ είμαι 49 χρονών και δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό και πίστεψε με το να δημιουργηθεί οικογένεια είναι πραγματικό θαύμα έτσι θεωρώ φυσιολογικό το μέλλον μου ως εργένη παρά το γεγονός ότι θέλω να δημιουργήσω οικογένεια.)

άρα για χάρη αυτής θα ξέχναγα αυτό που λέγεται ιδιωτικός τομέας καθώς εκεί είτε πας σε μεγάλη πολυεθνική είτε σε μικρή εταιρεία δεν υπάρχει η μονιμότητα της εργασίας όποια στιγμή θελήσουν/γουστάρουν σου δείχνουν την πόρτα της εξόδου και δεν τους νοιάζει ούτε η ηλικία σου ούτε αν έχεις οικογένεια ούτε τίποτα

άρα για χάρη της λέξης "οικογένεια" θα καθόμουν στον στρατό (δημόσιος τομέας) το οποίο έχει μονιμότητα και σταθερό μισθό όπως και ασφάλιση και όταν με το καλό βγω σε σύνταξη (βάση χρόνων υπηρεσίας) τότε θα μπορούσα να ασχοληθώ part time με το ΙΤ που έχω σπουδάσει

Ευχαριστώ για τις σκέψεις. Συμφωνώ στα περισσότερα, απλώς επικέντρωσα σε κάποια προβλήματα που θεωρώ σημαντικά στο στρατό - και δυνητικά dealbreakers. Το ένα είναι η πιθανή μετάθεση που θα τινάξει στον αέρα τον προγραμματισμό μας (δεδομένου πως ένας δουλεύει στην οικογένεια) και το άλλο είναι πως δεν διαφαίνεται καμία, μα καμία αχτίδα βελτίωσης ή εξέλιξης στην παρούσα εργασία μου. Δηλαδή είναι ένα πακέτο, το παίρνεις as is, δεν επιδέχεται βελτιώσεων ή τροποποιήσεων.

Προαναφέρθηκαν κάποιες ενδιαφέρουσες λύσεις, όπως η part-time, "μαύρη" ενασχόληση με τον προγραμματισμό (που θα μπορούσε να εξελιχθεί θετικά στην πορεία) και το άλλο είναι η αναμονή και σε περίπτωση (ο μη γένοιτο) μετάθεσης να βάλω μπροστά την αναζήτηση και να φύγω τότε από τη θέση. Μπορεί να είναι σε 2 χρόνια αυτό, μπορεί σε 7, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

Βέβαια, όσο περνούν τα χρόνια μεγαλώνουμε κιόλας. Τώρα στα 38 έχω μια Α ενέργεια και διάθεση, στα 46 πως θα είμαι; Ποιος ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ενώ ένα νέο παιδί αποφασίζει ότι δε του κάνει η ζωούλα του και θέλει να διεκδικήσει το μέλλον του, υπάρχουν πολλοί που τον αποθαρρύνουν να κάτσει στα αυγά του, να παίρνει τα λεφτάκια του γιατί τα 1000 ευρώ είναι περισσότερα από τα 0 όπως είχε πει και μια ψυχή.

Φίλε μου εγώ σου στέλνω για να σου πω μπράβο. Μπράβο που δεν επαναπαύεσαι και ψάχνει το καλύτερο για σένα.

Στο θέμα σου τώρα, αν δεχθείς πρόταση από big4, να ξέρεις ότι τα λεφτά που θα πάρεις στο στρατό σε 20 χρόνια, εκεί θα τα πιάσεις σε 3 χρόνια βαριά. Επίσης η αξία που θα σου δώσει στο βιογραφικό σου, μια προυπηρεσία σε τέτοια εταιρία, θα σου ανοίγει πόρτες για μια ζωή. Αλλά! Θα δουλέψεις πολλές ώρες. Ξέχνα ότι ήξερες. 2 χρονάκια θυσίας όμως αρκούν για να μπεις πολύ δυναμικά στο χώρο και να διεκδικήσεις στη συνέχεια καλύτερες συνθήκες και χρήματα. Προσωπική άποψη, αν σ γίνει πρόταση πήγαινε χθες. Εσύ αποφασίζεις τι ζωή θες και τι φιλοδοξίες έχεις. Φιλικά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pral13 είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ενώ ένα νέο παιδί αποφασίζει ότι δε του κάνει η ζωούλα του και θέλει να διεκδικήσει το μέλλον του, υπάρχουν πολλοί που τον αποθαρρύνουν να κάτσει στα αυγά του, να παίρνει τα λεφτάκια του γιατί τα 1000 ευρώ είναι περισσότερα από τα 0 όπως είχε πει και μια ψυχή.

Φίλε μου εγώ σου στέλνω για να σου πω μπράβο. Μπράβο που δεν επαναπαύεσαι και ψάχνει το καλύτερο για σένα.

Στο θέμα σου τώρα, αν δεχθείς πρόταση από big4, να ξέρεις ότι τα λεφτά που θα πάρεις στο στρατό σε 20 χρόνια, εκεί θα τα πιάσεις σε 3 χρόνια βαριά. Επίσης η αξία που θα σου δώσει στο βιογραφικό σου, μια προυπηρεσία σε τέτοια εταιρία, θα σου ανοίγει πόρτες για μια ζωή. Αλλά! Θα δουλέψεις πολλές ώρες. Ξέχνα ότι ήξερες. 2 χρονάκια θυσίας όμως αρκούν για να μπεις πολύ δυναμικά στο χώρο και να διεκδικήσεις στη συνέχεια καλύτερες συνθήκες και χρήματα. Προσωπική άποψη, αν σ γίνει πρόταση πήγαινε χθες. Εσύ αποφασίζεις τι ζωή θες και τι φιλοδοξίες έχεις. Φιλικά.

Ευχαριστώ φίλε. Δεν παρεξηγώ κανέναν, ενδεχομένως να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν καεί σε δουλειές του ιδιωτικού τομέα, να έπεσαν σε προβληματικούς εργοδότες και σε στάσιμες θέσεις, να δούλεψαν πολύ χωρίς αντίκρισμα. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική - και το τονίζω σε αρκετά posts αυτό καθώς κάποιοι (καλοπροαίρετα προφανώς) έδειξαν να συγχέουν στρατό και δημόσιο σα να είναι ένα και το αυτό.

Οτι κι αν κάνω, θα προσπαθήσω να το κάνω με βάση το συμφέρον της οικογένειας μου και με βάση καλοζυγισμένο ρίσκο χωρίς υπερβολές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pral13 είπε

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ενώ ένα νέο παιδί αποφασίζει ότι δε του κάνει η ζωούλα του και θέλει να διεκδικήσει το μέλλον του, υπάρχουν πολλοί που τον αποθαρρύνουν να κάτσει στα αυγά του, να παίρνει τα λεφτάκια του γιατί τα 1000 ευρώ είναι περισσότερα από τα 0 όπως είχε πει και μια ψυχή.

Φίλε μου εγώ σου στέλνω για να σου πω μπράβο. Μπράβο που δεν επαναπαύεσαι και ψάχνει το καλύτερο για σένα.

Στο θέμα σου τώρα, αν δεχθείς πρόταση από big4, να ξέρεις ότι τα λεφτά που θα πάρεις στο στρατό σε 20 χρόνια, εκεί θα τα πιάσεις σε 3 χρόνια βαριά. Επίσης η αξία που θα σου δώσει στο βιογραφικό σου, μια προυπηρεσία σε τέτοια εταιρία, θα σου ανοίγει πόρτες για μια ζωή. Αλλά! Θα δουλέψεις πολλές ώρες. Ξέχνα ότι ήξερες. 2 χρονάκια θυσίας όμως αρκούν για να μπεις πολύ δυναμικά στο χώρο και να διεκδικήσεις στη συνέχεια καλύτερες συνθήκες και χρήματα. Προσωπική άποψη, αν σ γίνει πρόταση πήγαινε χθες. Εσύ αποφασίζεις τι ζωή θες και τι φιλοδοξίες έχεις. Φιλικά.

μιας και γωριζεις απο big 4 και γενικα μεγάλες εταιρίες, σπουδαζω πληροφορική και κανω και προγραμματισμό μονη μου, θελω να ξεκινήσω δουλειά στο αντικείμενο στο επόμενο διάστημα αλλά στις περισσότερες εταιρίες που εχω πιθανότητες τα ωραρια είναι δυσκολα και αυτη τη στιγμή η οικογενειακή κατασταση και άλλες συνθηκες δε μου επιτρέπουν να εργαζομαι εκτός σπιτιου πανω απο 5-6 ωρες. στα επόμενα χρόνια βεβαια θα έχω περισσότερο χρόνο διαθέσιμο, θα έχω παρει κ το πτυχιο αλλά θα είμαι σχεδον 40. Αξίζει να περιμένω ή να ξεκινησω κατι μόνη μου από τωρα? εξάλλου κανω ηδη ελευθερο επάγγελμα οπότε απλά θα προσθέσω αλλον ένα ΚΑΔ οπότε δεν είναι θέμα ρίσκου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, riskus είπε

Ευχαριστώ φίλε. Δεν παρεξηγώ κανέναν, ενδεχομένως να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν καεί σε δουλειές του ιδιωτικού τομέα, να έπεσαν σε προβληματικούς εργοδότες και σε στάσιμες θέσεις, να δούλεψαν πολύ χωρίς αντίκρισμα. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική - και το τονίζω σε αρκετά posts αυτό καθώς κάποιοι (καλοπροαίρετα προφανώς) έδειξαν να συγχέουν στρατό και δημόσιο σα να είναι ένα και το αυτό.

Οτι κι αν κάνω, θα προσπαθήσω να το κάνω με βάση το συμφέρον της οικογένειας μου και με βάση καλοζυγισμένο ρίσκο χωρίς υπερβολές.

Κανείς δεν είπε πως όσες υπηρεσίες υπάγονται στο δημόσιο τομέα έχουν τα ίδια ωράρια,δυσκολίες κτλπ.

Το δημόσιο σου εξασφαλίζει μισθό , είχες όλα αυτά χρόνια που είσαι στο στρατό το άγχος αν ένα μήνα δεν πληρωθείς? Είχες το άγχος αν δεν πάει καλά η εταιρεία που εργάζεσαι βαρέσει πτώχευση και εσύ τα χάσεις όλα? 

Μιλάς εκ του ασφαλούς , είχες εμπειρία από ιδιωτικό τομέα τις καλές εποχές προ μνημονίων , τώρα τα πράγματα δεν είναι εύκολα, εκτός από τον ανταγωνισμό υπάρχουν και οι ρουφιάνοι τα βύσματα οι κακοπροαίρετοι , αυτοί θα προσπαθήσουν να σε εκμεταλλευτούν.

Εγώ στη θέση σου δεν θα έπαιρνα αυτό το ρίσκο ειδικά αν δεν έχεις ένα καλό ποσό στη άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πράγματα θα πρέπει να σκεφτείς παρά πολύ σοβαρά.

1. Έχεις συμπληρώσει την μινιμουμ 10ετια για το εφάπαξ; και ποσό απέχεις από την 20ετια; Όσο πιο κοντά στα 20 τόσο μεγαλύτερο το πακέτο αλλά και μετά τα 20 συνεχίζει να ανεβαίνει. (ελπίζω να μην έχεις κάνει το λάθος του να πάρεις νωρίς προκαταβολή από το εφάπαξ).

2. Σύνταξη. Ότι και να λέμε σαν τις συντάξιμες και νοσοκομειακές παροχές του δημοσίου δε θα βρεις πουθενά (ειδικά τα στρατιωτικά νοσοκομεία). Αν πας στον ιδιωτικό τομέα θα μπορέσεις να κρατήσεις την σύνταξη του δημοσίου; Η θα φας ΙΚΑ με το κουτάλι όπως οι υπόλοιποι. Ίσως θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ειδικό για τι γίνετε (νομίζω θέλει κάποια μινιμουμ χρόνια)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ημουν σε παρομια φαση οπως εσυ και εγω εφυγα. βεβαια οικογενεια δεν ειχα τοτε.

αυτο που προτεινω ειναι να ψαχτεις για διαβιβασεις να μπεις, οπου εχει τομεα πληροφορικης ή ακομα καλυτερα ειδικοτητα ηλεκτρονικου πολεμου. συνηθως αυτες οι θεσεις ειναι ψιλοαμετάθετες. οποτε παρε σβαρνα και ρωτα ανωτερους σου εφοσον εχεις πτυχια και καλες βαθμολογιες για να αρχισεις να στελνεις αιτησεις μαζι με εκεθση διοικητη μηπως και καταφερεις να απασχοληθεις σε αυτο που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν και η ζωή ενός στρατιωτικού έχει το θέμα των μεταθέσεων κυρίως, άκου τι σου λένε οι περισσότεροι εδώ. Μην το διανοηθείς να παραιτηθείς. Είμαι 51 χρονών με πτυχίο στην πληροφορική, έχω αλλάξει 13 εταιρείες και φυσικά θα έχει και συνέχεια.. ως πότε πιστεύεις ότι μπορείς να αλλάζεις δουλειές;  Μην ακούς πιτσιρικάδες που επηρεάζονται από τις ταινίες που βλέπουν, ο ιδιωτικός τομέας στην πατρίδα μας, όχι επειδή είναι κακός απλά είμαστε μικρή οικονομία με ότι αυτό συνεπάγεται, μόνο ταλαιπωρία θα σου δώσει, μην παρασέρνεσαι από ανώρiμες και εκτός πραγματικότητας απόψεις. Μείνε και άντεξε, λογικά θα βγεις πριν απο εμένα στην συνταξη αν βγω ποτέ. Η ζωή δεν είναι ταινία όταν βρεθείς απλήρωτος ή χωρίς δουλειά ή να ψάχνεις στα 50-ήντα σου νέα δουλειά και σου λένε είσαι ξοφλημενος δεν θα σε βοηθήσει ο σκηνοθέτης.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω ποια είναι η "συνετή" επιλογή, αλλά απόψεις του στυλ "άντεξε μεχρι τα 50 μετά έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου" δε τις καταλαβαίνω. Και σιγά το χιλιάρικο δηλαδή, κάπου ώπα. Ο μισός μου κύκλος και παραπάνω είναι 25ρηδες που το βγάζουν αυτό το χιλιάρικο, διαφορετικοί κλάδοι κιόλας. Να έβγαζε κανα 2χίλιαρο να πω εντάξει κάτσε στα αυγά σου, αλλά δε στήνεις όλη τη ζωή σου γύρω από ένα χιλιάρικο.

Δε θέλω να παίρνω κανέναν στο λαιμό μου, αλλά άτομα που νομίζουν ότι στον ιδιωτικό τομέα έχει μόνο "ξύλο" δε ξέρουνε τι λένε.

Μια ακόμη πικρή αλήθεια είναι οτι με ένα χιλιάρικο οικογένεια δε κάνεις. Με πορδές αυγά δε βάφονται. Οπότε ούτε τώρα είσαι καλά, αποφάσισε λοιπόν εάν θες να μην είσαι σίγουρα καλά για πάντα, ή είσαι διατεθιμένος να ρισκάρεις προκειμένου να κάνεις ενδεχομένως μια καλύτερη ζωή στο μέλλον.

Επεξ/σία από tasos30
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Δε ξέρω ποια είναι η "συνετή" επιλογή, αλλά απόψεις του στυλ "άντεξε μεχρι τα 50 μετά έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου" δε τις καταλαβαίνω. Και σιγά το χιλιάρικο δηλαδή, κάπου ώπα. Ο μισός μου κύκλος και παραπάνω είναι 25ρηδες που το βγάζουν αυτό το χιλιάρικο, διαφορετικοί κλάδοι κιόλας. Να έβγαζε κανα 2χίλιαρο να πω εντάξει κάτσε στα αυγά σου, αλλά δε στήνεις όλη τη ζωή σου γύρω από ένα χιλιάρικο.

Δε θέλω να παίρνω κανέναν στο λαιμό μου, αλλά άτομα που νομίζουν ότι στον ιδιωτικό τομέα έχει μόνο "ξύλο" δε ξέρουνε τι λένε.

Μια ακόμη πικρή αλήθεια είναι οτι με ένα χιλιάρικο οικογένεια δε κάνεις. Με πορδές αυγά δε βάφονται. Οπότε ούτε τώρα είσαι καλά, αποφάσισε λοιπόν εάν θες να μην είσαι σίγουρα καλά για πάντα, ή είσαι διατεθιμένος να ρισκάρεις προκειμένου να κάνεις ενδεχομένως μια καλύτερη ζωή στο μέλλον.

ειλικρινά δεν ξέρεις τι λες, δεν εχει ξύλο τίποτε δεν έχει , άντε και πήρες μια δικαετία 2000 τι έγινε σώθηκες; τι λες αγόρι μου; οι 25-άρηδες θα φάσουν κάποια στιγμή τa 2000 για λίγο και μετά θα μείνουν άνεργοι τι περιμένεις να συμβεί, και εγ'ωπηρα και 1700 και 1800 ε και; Μην λετε ανοησίες η δυναμική της Ελλάδας δεν προσφέρει όσα σας περιγραφουν στις ειδήσεις, θα χρειαστούν 50 χρόνια να ξεκινήσει κάτι καλό εδώ, πρόγευση του μέλλοντος είναι το νέο εργασιακό. Επίσης ειλικρινά το "δεν ξέρουν τι λένε" πως το ενοείς λέω ψέματα; πόσο χρονών είσαι και που έχεις δουλεψει αγαπητέ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Δε ξέρω ποια είναι η "συνετή" επιλογή, αλλά απόψεις του στυλ "άντεξε μεχρι τα 50 μετά έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου" δε τις καταλαβαίνω. Και σιγά το χιλιάρικο δηλαδή, κάπου ώπα. Ο μισός μου κύκλος και παραπάνω είναι 25ρηδες που το βγάζουν αυτό το χιλιάρικο, διαφορετικοί κλάδοι κιόλας. Να έβγαζε κανα 2χίλιαρο να πω εντάξει κάτσε στα αυγά σου, αλλά δε στήνεις όλη τη ζωή σου γύρω από ένα χιλιάρικο.

Δε θέλω να παίρνω κανέναν στο λαιμό μου, αλλά άτομα που νομίζουν ότι στον ιδιωτικό τομέα έχει μόνο "ξύλο" δε ξέρουνε τι λένε.

Μια ακόμη πικρή αλήθεια είναι οτι με ένα χιλιάρικο οικογένεια δε κάνεις. Με πορδές αυγά δε βάφονται. Οπότε ούτε τώρα είσαι καλά, αποφάσισε λοιπόν εάν θες να μην είσαι σίγουρα καλά για πάντα, ή είσαι διατεθιμένος να ρισκάρεις προκειμένου να κάνεις ενδεχομένως μια καλύτερη ζωή στο μέλλον.

όταν έχεις οικογένεια όμως (γυναίκα και παιδιά) τα οποιαδήποτε δικά σου ρίσκα περιλαμβάνουν και αυτούς άρα...θα πρέπει να προσέχεις περισσότερο γιατί μάντεψε ποιος θα πεινάσει αν πάει κάτι στραβά? η οικογένεια σου (γυναικά και παιδιά) και εσύ.

άρα σε αυτό που ρωτάει ο φίλος τι να προτιμήσει

ιδιωτικό τομέα

δημόσιο τομέα (στρατός)

προτείνω το δεύτερο δημόσιο τομέα (στρατός) καθώς έχει σταθερό μισθό και μόνιμη εργασία (μπορεί να κυνηγήσει να μπει σε σχολή υπαξιωματικών ή αξιωματικών αργότερα) όπως και να μπει στον κλάδο της πληροφορικής που έχει ο στρατός.

γιατί αν επιλέξει το πρώτο μάντεψε δεν θα έχει σταθερό μισθό ούτε και μόνιμη εργασία (σε όποια εταιρεία και να δουλέψει όταν κρίνει ο εργοδότης ότι δεν τον χρειάζεται άλλο για τις υπηρεσίες θα του δείξει την πόρτα και δεν τον ενδιαφέρει αν έχει οικογένεια και παιδιά)

δεν θα πω τι μισθοί παίζουν ή τι μισθούς παίρνουν κάποιοι στον ιδιωτικό τομέα που είναι χαμηλοί/υψηλοί από του δημόσιου.

επίσης για να κάνεις οικογένεια (γυναίκα και παιδιά) μάντεψε πάλι δεν σε φτάνει όχι τα 1.000 ευρώ ούτε καν τα 1.500 ευρώ αν δεν μένεις σε δικό σου σπίτι και δεν έχεις βοήθεια από γονείς/πεθερικά κτλ

για αυτό καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε μην τα λέμε έτσι και πάρουμε κανέναν άνθρωπο στο λαιμό μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Andreas_tsa είπε

ειλικρινά δεν ξέρεις τι λες, δεν εχει ξύλο τίποτε δεν έχει , άντε και πήρες μια δικαετία 2000 τι έγινε σώθηκες; τι λες αγόρι μου; οι 25-άρηδες θα φάσουν κάποια στιγμή τa 2000 για λίγο και μετά θα μείνουν άνεργοι τι περιμένεις να συμβεί, και εγ'ωπηρα και 1700 και 1800 ε και; Μην λετε ανοησίες η δυναμική της Ελλάδας δεν προσφέρει όσα σας περιγραφουν στις ειδήσεις, θα χρειαστούν 50 χρόνια να ξεκινήσει κάτι καλό εδώ, πρόγευση του μέλλοντος είναι το νέο εργασιακό. Επίσης ειλικρινά το "δεν ξέρουν τι λένε" πως το ενοείς λέω ψέματα; πόσο χρονών είσαι και που έχεις δουλεψει αγαπητέ;

Όχι δε λες ψέματα, δε λές και όλη την αλήθεια όμως. Όχι δεν είναι δεδομένη η ανεργία στα 50 για το σύνολο του ιδιωτικού τομέα, τι να κάνουμε τώρα. Άσε με εμένα εγώ πιτσιρικάς είμαι, αλλά δεν έπεσα με αλεξίπτωτο. Με τη λογική αυτή όποιος δεν έχει την ασφάλεια του δημοσίου is in for a big surprise όταν πάει 50. Εγώ το είπα ξεκάθαρα, δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, δίνω μια άλλη οπτική από την συντριπτική πλειοψηφία του thread που τον σπρώχνει στην "ασφάλεια" του στρατού.

Επιπλέον πέρα από τα οικονομικοτεχνικά κριτήρια, είναι προφανές ότι ο ανθρωπος δεν είναι ευχαριστημένος από την εργασία/ζωή του. Επίσης κάνει μπαμ ότι εδώ και χρόνια κάνει underachieving σε σχέση με τις δυνατότητές του, μόνο από τον τρόπο που μιλάει.

Ό,τι θέλει ας κάνει ο φίλος, ας έχει πτυχία και μεταπτυχιακά και ας ακούει μέχρι τα 50 απο 20χρονους δόκιμους "τι λέει το ΕΠΟΠ".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον για να κλείνουμε το θέμα.

Αν δεν νιώθεις σίγουρος ότι μπορείς να αναλάβεις 1 Project οποιοδήποτε μεγέθους τότε διαβάζεις/ασχολείσαι μέχρι να μπορείς, ειδάλλως κάνεις φορματ σε γνωστούς και βγάζεις μεροκάματο απο εκεί.

Χαρωπές ιδέες τύπου ιδιωτικού τομέα ξέχασε τες, αν ήσσουν πιο μικρός κάτι γινόταν.

Εξωτερικό μπορεί να έχει πολλά λεφτα αλλά πρώτα πρέπει να αποδείξεις την αξία σου και μετά θα πάρεις φράγκα, υπόψιν οι ξένοι βάζουν πάντα τα μικτά, οπότε όταν βγάζεις εφορίες κρατήσεις κτλ τότε τα λεφτά μειώνονται δραματικά π.χ στα 45Κ καθαρά γύρω στα 2.5/μήνα και υπόψιν στις περισσότερες χώρες 1000€/μήνα για δυαράκι.

Μεγάλο παιδί είσαι ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Επεξ/σία από grmthinking
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2021 στις 10:24 ΠΜ, riskus είπε

Καλημέρα στους συμφορουμίτες.

Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει ένα προσωπικό-επαγγελματικό θέμα. Είμαι μόνιμος στο στρατό (ΕΠΟΠ) αρκετά χρόνια τώρα. Εχω σπουδάσει πληροφορική κι έχω μεταπτυχιακό από ελληνικό πανεπιστήμιο στον τομέα. Αν και τα καθήκοντα μου (και η ειδικότητα που έχω στο στράτευμα) δεν έχουν σχέση με πληροφορική, λόγω των σπουδών μου έχω βρεθεί για 4 χρόνια σε θέση IT Support. Εκτοτε όμως είμαι και πάλι σε διοικητικά καθήκοντα καθώς δεν προέκυψε η δυνατότητα ενασχόλησης με την πληροφορική - ούτε και διαφαίνεται κάτι τέτοιο για το μέλλον.

Σκέφτομαι να αφήσω τη θέση στο στρατό για μετάβαση στον ιδιωτικό τομέα, στον κλάδο της πληροφορικής. Εχω στείλει μια σειρά από βιογραφικά σε εταιρίες (Β. Ελλάδα, κυρίως περιοχή Θεσσαλονίκης όμως) κι έχω προγραμματισμένες συνεντεύξεις για θέση σε μία Big-4 (IT Consultant) και μία μικρότερη (ιδιωτικό εκπαιδευτήριο) ως στέλεχος ΙΤ department.

Ενδεχομένως να δεχθώ και άλλες κρούσεις για συνέντευξη, όμως επί της παρούσης κι έχοντας ήδη κάνει το πρώτο βήμα, ποιες θα ήταν οι συμβουλές σας; Έχω υπόψιν μου την αντιπαραβολή μονιμότητας - αορίστου χρόνου του ιδιωτικού τομέα, καθώς και άλλες λειτουργικές διαφορές.

Σημειώστε πως λόγω βαθμού και θέσης, στο στρατό εκτελώ μηνιαίως τέσσερις 24ωρες υπηρεσίες φύλαξης στρατοπέδου (πρακτικώς απλήρωτες) - και σε αργίες/Κυριακές/Χριστούγεννα/Πάσχα/κλπ, έχω στο κεφάλι μου όλες τις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματος ως μειονέκτημα. Δεν μιλάμε για το κλασικό δημόσιο που πολλοί ίσως νομίζουν, είμαι στρατιωτικό προσωπικό (όχι συνδικαλισμός, υποχρεωτική δια νόμου εκτέλεση διαταγών, δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για να φέρεις αντίλογο, συνήθως οι αλλαγές είναι επί τα χείρω λόγω έλλειψης προσωπικού).

Σημειώστε επίσης πως η μισθολογική εξέλιξη (για όσους δε γνωρίζουν) είναι σχεδόν απόλυτα flat. Στα 10 χρόνια παίρνω 1000€, στα 20 χρόνια παίρνω 1200€. Πτυχία, Master, ξένες γλώσσες, δεν μετρούν μισθολογικά ή σταδιοδρομικά. Εχω οικογένεια (ας ληφθεί υπόψιν).

Ποια η άποψη σας λοιπόν; Τι να προσέξω;

στα ίδια λεφτά θα είσαι πάνω κάτω , μην φύγεις απο τη σιγουριά του στρατού, δεν αξίζει το ρίσκο

Επεξ/σία από Molpadia
τυπογραφικο λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...