Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποιος δεν θελει ονλαην και ειναι με προσωρινη και δεν ολοκληρώσει το ονλαην τελικά, μολις κλεισει η αυτοαπογραφη και μόνο τοτε παει αρνηση ολοκληρωσης απογραφης.  πας με εντυπο απο κοντα και αν δεν θελει, βαζεις καθολικη αρνηση απογραφης. δεν αναφερεις κανενα απο τα 2 και αστους μετα να τρεχουν. εσυ εκανες προσπαθεια.  απλα θα υπαρχουν και αυτα τα ατομα. βεβαια οσα τετοια εχετε ειναι μειον κατοικιες-κατοικοι-εντυπα στους απογραφεις με το αναλογο κοστος σε χρηματα. λιγες απογραφες=λιγα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, xxatziva είπε

 βεβαια οσα τετοια εχετε ειναι μειον κατοικιες-κατοικοι-εντυπα στους απογραφεις με το αναλογο κοστος σε χρηματα. λιγες απογραφες=λιγα χρηματα.

Και τι φταινε αυτοι οταν ο Προεδρος της ΕΛΣΤΑΤ διαλαλει οτι δεν υπαρχει προστιμο για οποιον αρνηθει την απογραφη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Εδώ έπαιρνα τηλέφωνο την υπηρεσία που αφορούσε τα κεντρικά Αθηνών, έλεγε τηλεφωνητής συνέχεια ότι ήταν κατειλημμενο και έκλεινε την γραμμή, αλλά τελικά πατώντας το redial συνέχεια, τελικά έπιασα γραμμή και μίλησα.

Παω να γράψω λόττο. Μόλις πέρασαν και μας αφησαν το χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, υπάρχουν κάπου τα σεμινάρια; Πιστέψτε το, ορισμένοι από εμάς δεν έχουν δει ΤΙΠΟΤΑ

Παίρνουν τώρα για ερωτήσεις και δεν ξέρω τι να τους πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ppaio είπε

Και τι φταινε αυτοι οταν ο Προεδρος της ΕΛΣΤΑΤ διαλαλει οτι δεν υπαρχει προστιμο για οποιον αρνηθει την απογραφη...

ayto kαταλαβες? ο απογραφεας λεω αν δεν εχει απογραφες δεν θα παρει οσα χρηματα υπολόγιζε. δεν μιλησα για κατοίκους. εκει δεν ξερουμε τι θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Muchacho είπε


Έχουμε και λέμε:

Σεμινάριο χάσιμο χρόνου χωρίς την παραμικρή ενημέρωση που επικρατούσε οχλαγωγία.

Καθυστέρηση στη παραλαβή του υλικού.

Έναρξη της διαδικασίας καθυστερημένα, καμία σχέση με αυτό που είχαν ανακοινώσει και έκανα τον προγραμματισμό μου.

Διόρθωσα την ο3 με κτίρια φαντάσματα και κτίρια που βρέθηκαν.

Πέρασα από όλα τα σπίτια μία φορά και μοίρασα κωδικούς με ότι υλικό είχα.

Έχασα το μεγαλύτερο μέρος της Ο3 και πόρτα πόρτα από όλα τα σπίτια την ξαναέφτιαξα.

Ξαναπέρασα από όλα τα σπίτια μόλις παρέλαβα υλικό και ξαναμοίρασα και ενημέρωσα για την παράταση(χέστηκαν, κανείς δεν αυτοαπογράφεται).

Είδα ανθρώπους με covid, με βρίσαν, με απειλήσαν, κ.α. που δεν γράφονται...

Λόγω της ιδιομορφίας της περιοχής κακοκαιρία,σεισμόπληκτοι, μη προσβάσιμα μέρη τον χειμώνα, εποχή που η πλειοψηφία (ο μέσος Κρητικός) απασχολείται με την συγκομιδή των ελιών κ.α.  προσπάθησα να απογραψω όποιον μπορούσα, με οποιοδήποτε τρόπο.

Και τώρα διαβάζω και ακούω  διάφορες μπαρούφες του τύπου έχουμε προσθεσμία από 14 μέχρι τις 23 για να ολοκληρώσουμε την απογραφή, πρέπει να πάμε από όλα τα σπίτια όσων έχουμε απογράψει τηλεφωνικά για να μας υπογράψουν το έντυπο και να τους παραδώσουμε την βεβαίωση, πρέπει να τηρούμε την αρίθμηση των εντύπων, πρέπει τα έντυπα για να είναι αποδεκτά να μην έχουν μουτζούρες/τσαλακωμένα, πρέπει, πρέπει κ.α.

Τουλάχιστον έμαθα  και ξέρω τι θα κάνω στην επόμενη απογραφή....

Αυτό ότι έχουμε μέχρι τις 23 που το άκουσες είναι σίγουρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, panos9494 είπε

Αυτό ότι έχουμε μέχρι τις 23 που το άκουσες είναι σίγουρο?

Μέχρι 13 η αυτοαπογραφη ,μέχρι 23 η απογραφή πόρτα πόρτα, μολις μίλησα με τον επόπτη μου

2 ώρες πριν, solution1 είπε

Παιδιά, υπάρχουν κάπου τα σεμινάρια; Πιστέψτε το, ορισμένοι από εμάς δεν έχουν δει ΤΙΠΟΤΑ

Παίρνουν τώρα για ερωτήσεις και δεν ξέρω τι να τους πω..

https://youtu.be/qFiOkPOQ5q0https://youtu.be/hI_C2WrfDbo

14 λεπτά πριν, Tsikat είπε

Μέχρι 13 η αυτοαπογραφη ,μέχρι 23 η απογραφή πόρτα πόρτα, μολις μίλησα με τον επόπτη μου

https://youtu.be/qFiOkPOQ5q0https://youtu.be/hI_C2WrfDbo

Ελπίζω να το ανέβασα σωστά, εγώ από εδώ έβγαλα ακρη 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που στο τμήμα που σπούδασες έχει σε παρένθεση το αν υπάρχει και όταν πας να το αφήσεις κενό γιατί όντως δεν το βρίσκεις βγάζει Δώστε απάντηση στο ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσε που πηγα να το κανω απο το κινητο επικο φαιλ. Συν οτι την ακυρωσα γιατι δεν ειδα οτι ελειπε ενα γράμμα απο το ονομα του πατρός και δεν με αφηνε να το αλλαξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2021 στις 9:58 ΠΜ, xxatziva είπε

τομεαρχης ειμαι. αλλα ας το πουμε το κομματι μεηλ ή τηλεφωνο το εχω εγω και μετα να δεις τι καλα που κλεινουν τα ονλαην. ενα προσωρινο χωρις λαθη για κενη κατοικια, φοβαται μην εχει προβλημα στην εφορια. κατσε τωρα να στηλω μεηλ. ακομα ανοιχτη καρτελα εχει. θελει εντυπο. θα σε κανω να το πατησεις το κουμπι οριστικης με διαφορα τεχνασματα για να φευγει ενα εντυπο πανω το κεφαλι μου.

Τι εννοείς έχεις το κομμάτι μειλ; Οι τομεάρχες δεν μπορούν να μπουν στην πλατφόρμα με τα ερωτηματολόγια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TheConstant είπε

Τι εννοείς έχεις το κομμάτι μειλ; Οι τομεάρχες δεν μπορούν να μπουν στην πλατφόρμα με τα ερωτηματολόγια. 

για ξαναδες καλυτερα. μπαινεις και βλεπεις τα παντα για ολο τον τομεα.  μαλλον δεν ασχολείσαι οσο πρεπει. μη ολοκληρωμενα τμηματα πατα. βλεπεις λάθη. στέλνεις μεηλ  στον κατοικο και περιμενεις να κανει οριστικη μετα. σε αλλους στελνεις και σε αγνοουν. οκ. αναμονη και για τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Tsikat είπε

Μέχρι 13 η αυτοαπογραφη ,μέχρι 23 η απογραφή πόρτα πόρτα, μολις μίλησα με τον επόπτη μου

Α καλα ! Εμας δεν μας εχουν ενημερωσει τιποτα, ουτε ποτε θα ληξει η δευτερη φαση της απογραφης, ουτε ποτε θα παρουμε τα ερωτηματολογια κτλ.

Παντως αν ισχυουν οι παραπανω ημερομηνιες, για μας που δουλευουμε και σε αλλη εργασια, θα ειναι αρκετα δυσκολο να προλαβουμε.

Ουσιαστικα δηλαδη μας λενε σε ενα σαββατοκυριακο ολοκληρωστε τις απογραφες....😁😁😁

 

Μα και αυτοι γιατι δεν μας δινουν νωριτερα τα ερωτηματολογια ή εστω να ανοιξουν νωριτερα την εφαρμογη για να ξεκινησουμε τις νεες απογραφες (αυτες δηλαδη που δεν εχουν ξεκινησει καν) γιατι ειναι καποιοι που μου εχουν δωσει τηλεφωνο γιατι ειναι σιγουρο πως δεν μπορουν ηλεκτρονικα!

Εκεινες τις μερες (15 με 23 Δεκεμβριου) αντε να βρεις τον αλλον στο τηλεφωνο και να εχει και χρονο! Θα τρεχουν ολοι για χριστουγεννιατικα ψωνια, κυριακη ανοιχτα τα μαγαζια κτλ.

Μπορει καποιος αν ξερει για μετα τις 13/12 να απαντησει το εξης: Η βεβαιωση απογραφης που θα δινουμε στο καθε ατομο θα ειναι χειρογραφη (συμπληρωση με στυλο απο εμας), θα την εκτυπωνουμε απο την εφαρμογη (ελπιζω οχι, δεν εχουμε ολοι εκτυπωτη) ή δεν θα δινουμε κατι και θα μπαινουν μονοι τους στο gov για να την κατεβασουν;

 

Επεξ/σία από kanikolas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanikolas είπε

Α καλα ! Εμας δεν μας εχουν ενημερωσει τιποτα, ουτε ποτε θα ληξει η δευτερη φαση της απογραφης, ουτε ποτε θα παρουμε τα ερωτηματολογια κτλ.

Παντως αν ισχυουν οι παραπανω ημερομηνιες, για μας που δουλευουμε και σε αλλη εργασια, θα ειναι αρκετα δυσκολο να προλαβουμε.

Ουσιαστικα δηλαδη μας λενε σε ενα σαββατοκυριακο ολοκληρωστε τις απογραφες....😁😁😁

 

Μα και αυτοι γιατι δεν μας δινουν νωριτερα τα ερωτηματολογια ή εστω να ανοιξουν νωριτερα την εφαρμογη για να ξεκινησουμε τις νεες απογραφες (αυτες δηλαδη που δεν εχουν ξεκινησει καν) γιατι ειναι καποιοι που μου εχουν δωσει τηλεφωνο γιατι ειναι σιγουρο πως δεν μπορουν ηλεκτρονικα!

Εκεινες τις μερες (15 με 23 Δεκεμβριου) αντε να βρεις τον αλλον στο τηλεφωνο και να εχει και χρονο! Θα τρεχουν ολοι για χριστουγεννιατικα ψωνια, κυριακη ανοιχτα τα μαγαζια κτλ.

Μπορει καποιος αν ξερει για μετα τις 13/12 να απαντησει το εξης: Η βεβαιωση απογραφης που θα δινουμε στο καθε ατομο θα ειναι χειρογραφη (συμπληρωση με στυλο απο εμας), θα την εκτυπωνουμε απο την εφαρμογη (ελπιζω οχι, δεν εχουμε ολοι εκτυπωτη) ή δεν θα δινουμε κατι και θα μπαινουν μονοι τους στο gov για να την κατεβασουν;

 

θα σου δωσουν και εντυπα για χειρογραφη βεβαιωση που θα την δινεις μετα την εντυπη απογραφη. προσωπικα θα τις κρατησω αφου ειναι σωστες οι καταχωρησεις μεσα. δηλαδη οταν θα περνας τα εντυπα μεσα θα δεις αν εχουν λαθη. αν εχει λαθη τηλεφωνο για διορθωση. μετα ετοιμαζεις την βεβαιωση αναλογα ποσα ατομα και για τον καθενα ξεχωριστα+κωδικο κατοικιας και πηγαινεις να τα δωσεις στο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xxatziva είπε

θα σου δωσουν και εντυπα για χειρογραφη βεβαιωση που θα την δινεις μετα την εντυπη απογραφη. προσωπικα θα τις κρατησω αφου ειναι σωστες οι καταχωρησεις μεσα. δηλαδη οταν θα περνας τα εντυπα μεσα θα δεις αν εχουν λαθη. αν εχει λαθη τηλεφωνο για διορθωση. μετα ετοιμαζεις την βεβαιωση αναλογα ποσα ατομα και για τον καθενα ξεχωριστα+κωδικο κατοικιας και πηγαινεις να τα δωσεις στο χερι.

Και θα τους βρουμε ολους χριστουγεννιατικα! Καλα θα παει και αυτο χεχε!!😁😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...