Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Το θεμα ειναι πως αν ισχυουν οι ημερομηνιες που λενε τα παιδια εδω στο forum (οτι μεχρι 23 Δεκεμβριου τελειωνει, αν και το θεωρω ακατορθωτο πρακτικα να γινει) μας μενει ολη και ολη μια κυριακη (19 δεκεμβριου που ειναι ανοιχτα και τα μαγαζια....)

Τι να πρωτοπρολαβω να κανω σε μια κυριακη!! Να απογραψω καποιους τηλεφωνικα, να καθαροφραψω τα εντυπα ερωτηματολογια και τις βεβαιωσεις, να περασω απο κοντα για τις υπογραφες. Ασε που καποιες κυριακες δουλευω κιολας, επομενως θα ζοριστω λιγο. 

Μα ειναι τοσο βλακες στην ΕΛΣΤΑΤ, τοσες μερες (εμεις που τους εχουμε δωσει τους κωδικους απο πιο νωρις στους πολιτες) θα επρεπε εστω να μας ειχαν μοιρασει τα εντυπα ερωτηματολογια (να τα περναγαμε εστω προσωρινα για τα ατομα που σιγουρα δεν ξερουν απο υπολογιστη κτλ.) για να εχουμε λιγοτερη δουλεια τωρα.

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Συμφωνώ

Απλά πρέπει να πορευόμαστε με αυτά που έχουμε. Προσωπικά θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ. Θα πάω, θα ξαναπάω και αν δεν βρω κάποιους εν τέλει ας με κρεμάσουν ανάποδα στην πλατεία Συντάγματος...τι να πω

34 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Θυμάμαι είχε υψηλό ποσοστό αυτοαπογραφής εξ αρχής. Πόσο έχεις φτάσει τώρα αλήθεια;

Είμαι στο 68% (οριστικής).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω και κάτι που λογικά έχει απαντηθεί απλά φοβάμαι το λάθος. Σε περίπτωση που έχουμε όνομα που έχει απογραφεί σε άλλη πόλη κατοικίας, πώς τον περνάμε στο δικό μας το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MrZeroGR είπε

Να ρωτήσω και κάτι που λογικά έχει απαντηθεί απλά φοβάμαι το λάθος. Σε περίπτωση που έχουμε όνομα που έχει απογραφεί σε άλλη πόλη κατοικίας, πώς τον περνάμε στο δικό μας το σύστημα;

Δεν μπορείτε να τον περάσετε. Κάθε άτομο απογράφεται μία φορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Φαντάζομαι τι ευτράπελα που θα γίνονται σε όλη την επικράτεια και φυσικά την ευθύνη την έχουν οι επόπτες. Ακόμα και σεμινάριο να μην κάνουν σίγουρα έχουν την δυνατότητα να στείλουν ηλεκτρονικά στους τομεάρχες και απογραφείς τους την έγκύκλιο/εκπαιδευτικά βίντεο/οδηγίες. Κατανόηση υπάρχει, ποιος είπε ότι δεν υπάρχει; Με παρεξήγησες αν και ομολογώ πως κάτι τέτοιο είναι εύκολο να συμβεί με τον γραπτό λόγο. Έχει αυτό το μειονέκτημα δυστυχώς. Να βοηθήσω θέλω μόνο

Οχι δεν σε παρεξηγησα καθόλου αντιθέτως μάλιστα, να ξεκαθαρίσω ότι δεν επικρατεί αυτός ο χαμός παντού, απλώς μάλλον μου έλαχε δύσκολος τομέας με πολλές παραιτήσεις, σεμινάριο κάναμε χθες δύο τομεαρχες που μείναμε τελευταίοι και κάποιοι απογραφείς αλλά οι δικοι μου (2 μόνο)δεν ήταν εκεί γιατί, απ' ότι μου είπαν μετά που κατάφερα να τους εντοπίσω, δεν τους είχαν ενημερώσει, ενημερωτικό υλικό , βίντεο- οδηγίες δεν τους έχουν σταλεί, είπαν θα τα στείλουν τίποτα ακόμη, το σεμινάριο δεν ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστικό ευτυχώς ομως είχα προνοήσει και είχα παρακολουθήσει ένα που βρήκα στο διαδίκτυο οπότε θα μπορέσω να τους εξηγήσω αρκετά πράγματα ,είχα αυτήν την απορία με την τηλεφωνική επικοινωνία αλλά την ξεκαθάρισα χάρη στις απαντήσεις σας και προχωράμε και βλέπουμε...καλή δύναμη σε όλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi απογραφεις πρεπει να παρουν μεηλ απο τομεαρχες. μια απλη προωθηση ειναι. δεν ειναι κατι δυσκολο. ηδη εγω με βλεπω να σερνω τομεαρχες-απογραφεις να τους δειξω πως πρεπει να τα κανουν. τομεαρχης ειμαι αλλα παω σε αλλο ρυθμο. μικρα βηματα καθε φορα και δεν εχω θεματα.  αλλιως τα λαθη- παραλείψεις θα τα βρουμε μπροστα μας. πρακτικα οτι θεμα εχεις σε 5λεπτα πρεπει να το χεις λυσει. ετσι ξερεις οτι στοχος ονλαην μεχρι 13 να κλεισουν αρκετα. αλλιως εντυπα μετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Είμαι στο 68% (οριστικής).

Μια χαρα τα πας!

Εγω μεχρι στιγμης:

ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ: 80 κατοικιες

ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ: 4 κατοικιες

ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ : 177 κατοικιες

Βεβαια αρκετες απο αυτες που περισσευουν λογικα θα ειναι κενες, αλλα και παλι εχω ακομη πολυ δουλεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xxatziva είπε

oi απογραφεις πρεπει να παρουν μεηλ απο τομεαρχες. μια απλη προωθηση ειναι. δεν ειναι κατι δυσκολο. ηδη εγω με βλεπω να σερνω τομεαρχες-απογραφεις να τους δειξω πως πρεπει να τα κανουν. τομεαρχης ειμαι αλλα παω σε αλλο ρυθμο. μικρα βηματα καθε φορα και δεν εχω θεματα.  αλλιως τα λαθη- παραλείψεις θα τα βρουμε μπροστα μας. πρακτικα οτι θεμα εχεις σε 5λεπτα πρεπει να το χεις λυσει. ετσι ξερεις οτι στοχος ονλαην μεχρι 13 να κλεισουν αρκετα. αλλιως εντυπα μετα. 

Συνεχιζεις να λες ακατασχετα πραγματα...Πως σερνεις αλλους τομεαρχες...? Με ποια ιδιοτητα...? Αν θελεις να βοηθησεις πες μας τι κανεις με την προσωρινη αποθηκευση...σαν τομεαρχης...?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ppaio είπε

Συνεχιζεις να λες ακατασχετα πραγματα...Πως σερνεις αλλους τομεαρχες...? Με ποια ιδιοτητα...? Αν θελεις να βοηθησεις πες μας τι κανεις με την προσωρινη αποθηκευση...σαν τομεαρχης...?

επειδη περασα μια γύρα απο ελστατ σημερα αν δεις τι κανουν αλλοι τομεαρχες ανετα μου δινουν αλλο τομεα. γιατι μπορουν. οταν τα εχουν γραψει στα @@ τους και σκανε τηλεφωνα οτι λειπουν φακελοι, πόσο νομιζεις θα αντεξουν χωρις να τους δειξουν την πορτα εξοδου. αρκετα ατομα τα ριξαν τζοκερ και τα χωσαν κατοικιες ενω δεν ειναι. τρεχουν τωρα να μαζεψουν τα λαθη τους και δεν μαζευονται.  οταν εισαι εργατικος ανταμείβεσαι. οταν ακουω δεν εχουν φακελο εδω εκει, επιτοπου κληση και αστους να τρεχουν μετα. δεν φταιω εγω αν καποιος εχει αράξει και δεν νοιαζεται.4 στην σεντρα ως τωρα.  εχουμε ιδιους εποπτες οποτε γιατι να περιμενω τον ζαμανφού να διορθώσουν? ενω εμεις παμε αέρα. μικρα βηματα καθε φορα και ειμαστε ανετοι. αν ειδες το μεηλ σημερα πιανει και γεναρη για εντυπα. γιατι να κανω γιορτες με εντυπα στο κεφαλι? απλα οπως το παω εγω δεν μου λενε κουβεντα. απλα πλεον με ζητανε και αλλοι εποπτες να τρεξω και αλλους τομεις γιατι βλεπουν οτι κατι κανω σωστα. μια δουλεια 5μηνες ας την κανουμε σωστα τουλαχιστον.

με προσωρινη τι κανω? μεηλ μεηλ τηλεφωνο με διορθωσεις που πρεπει να γινουν. αν δεν γινουν. ενημερωνω οτι θα γινει με εντυπο. λογω κοβιντ μπειτε να το κανετε. ετσι οσα ειχα προσωρινη κλεισαν. λιγα μενουν αφου δεν τσεκαρουν μεηλ και δεν σηκωνουν τηλ. πιο απλα δεν θα τρεχω για ονλαην+εντυπα μαζι. αν δεν μπορουν να συνεργαστουν και να καταλαβουν τοτε ενημερωνω παραπανω και λενε ετσι κ ετσι για τους κατοίκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xxatziva είπε

αν ειδες το μεηλ σημερα πιανει και γεναρη για εντυπα. γιατι να κανω γιορτες με εντυπα στο κεφαλι? 

επειδη εμας δεν εχει ερθει καποιο μειλ, μπορεις να μας πεις τι ημερομηνιες γραφει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 ώρες πριν, MrZeroGR είπε

Να ρωτήσω και κάτι που λογικά έχει απαντηθεί απλά φοβάμαι το λάθος. Σε περίπτωση που έχουμε όνομα που έχει απογραφεί σε άλλη πόλη κατοικίας, πώς τον περνάμε στο δικό μας το σύστημα;

3 ώρες πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Δεν μπορείτε να τον περάσετε. Κάθε άτομο απογράφεται μία φορά 

Μια ερώτηση πάνω σε αυτό.Άν έχει απογραφεί κάποιος σε άλλη πόλη και έχει δευτερεύουσα κατοικία στο τομέα μας συμπληρώνουμε μόνο την κατοικία του(Π-1.1)  ή και τον ίδιο(Π-1.1 και Π-1.2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fortenick είπε

 

Μια ερώτηση πάνω σε αυτό.Άν έχει απογραφεί κάποιος σε άλλη πόλη και έχει δευτερεύουσα κατοικία στο τομέα μας συμπληρώνουμε μόνο την κατοικία του(Π-1.1)  ή και τον ίδιο(Π-1.1 και Π-1.2)

αφου σου απαντησανε πιο πανω! Μονο το π1 συμπληρωνεις (ερωτησεις 1 με 14)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, kanikolas είπε

επειδη εμας δεν εχει ερθει καποιο μειλ, μπορεις να μας πεις τι ημερομηνιες γραφει;

έως και τις 13/12  αυτοαπογραφή. 14/12 – 23/12  απογραφή πόρτα-πόρτα από τους απογραφείς. 24/12 - 10/1  εισαγωγή των έντυπων ερωτ/γίων στην εφαρμογή από τους απογραφείς.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xxatziva είπε

έως και τις 13/12  αυτοαπογραφή. 14/12 – 23/12  απογραφή πόρτα-πόρτα από τους απογραφείς. 24/12 - 10/1  εισαγωγή των έντυπων ερωτ/γίων στην εφαρμογή από τους απογραφείς.

Ωχ! τουλαχιστον θα ανοιξουν την εφαρμογη πριν τις 24/12 να μπορουμε να καταχωρουμε σιγα σιγα τα ερωτηματολογια ή ειναι τοσο μα@κες που θα την ανοιξουν μετα τις 24/12;; Ελπιζω να μην ισχυσει το δευτερο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Ωχ! τουλαχιστον θα ανοιξουν την εφαρμογη πριν τις 24/12 να μπορουμε να καταχωρουμε σιγα σιγα τα ερωτηματολογια ή ειναι τοσο μα@κες που θα την ανοιξουν μετα τις 24/12;; Ελπιζω να μην ισχυσει το δευτερο!!!!

αυτο θα το ξερω αυριο. alla και τωρα αν μπεις gov.gr μπαινεις ως απογραφεας , εχει νεο δελτιο κατοικιας. αρα λογικα απο τωρα μπορεις. πρακτικα οταν ανοιξει η εντυπη απογραφη, θα μπορεις να περνας τα εντυπα.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αδερφός μου ζει στο εξωτερικό (χωρίς να έχει δηλωθεί στην εφορία ως κάτοικος εξωτερικού) αλλά είναι δηλωμένος και εδω ως φιλοξενούμενος... 

να τον βάλω στην απογραφή ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...