Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, solution1 είπε

Παιδιά, αν δοκιμάσετε να πάρετε τον αριθμό "βοήθειας" και πληκτρολογήσετε τον κωδικό σας, χτυπάει το κινητό σας;

Εμένα λέει να αφήσω μήνυμα στον τηλεφωνητή!

Και σε άλλον συνάδελφο, λέει ότι δεν είναι διαθέσιμος!

Τι βλακείες είναι αυτές; Γιατί να μη βάζαμε απευθείας το κινητό μας;

Κάθε μέρα το δοκιμάζω από το σταθερό μου για να βεβαιωνομαι ότι λειτουργεί και δουλεύει κανονικά. Χτυπάει κανονικά στην εφαρμογή Voip 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλα κανω καποια πραματα οσο τα παιδια ειναι στην πρωινη εργασια τους. ετσι δεν θα εχουμε θεματα σαν τομεας. απλα θα μας μεινουν τα εντυπα μετα. αλλιως θα τρεχουν για ολα μαζι με αποτελεσματα αγνωστα. οποτε για να πληρωθουν ολοι πρεπει να ειμαστε οκ σαν τομεας. αρα σαν μια ομαδα δουλευουμε.πχ απο τωρα θα βαλω να κανονισουν ραντεβου με ονο/νυμο-τηλεφωνο. να εχουμε ενα σχεδιο. αν δωσουν δυνατοτητα και τηλεφωνικης απογραφης ακομα καλυτερα θα ειναι. βλεπω αλλους τομεαρχες και το παιζουν που λεμε. μα αν τα τμηματα εχουν προβλημα θα σε βαλουν να τα λυσεις γιατι δεν θα μπορεις να κλεισεις τμημα-τομεα. ετσι απλα. πριν κανω κατι ενημερωνω εποπτη. αν δεν απαντησει με, οπα μην γινει αυτο, τότε προχωράω κανονικα. ετσι δεν περιμενω ποτε θα στειλουν οδηγιες αφου απο πριν θα εχω ετοιμαστει. οπως με κατι εντυπα που χρειαζεται απο τομεαρχη. ηδη εχω σημειωσεις τι θελει ακριβως πριν μου στειλει μεηλ. μια δουλεια για 5μηνες τουλαχιστον ας την κανουμε σωστα να μην τραβιομαστε περισσοτερο μετα χωρις καποιο οφελος.

Επεξ/σία από xxatziva
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παδιά μια ερώτηση:

Μπορεί να γίνει διόρθωση κωδικού σε κατοικία στην οποία οριστικοποιήθηκε η απογραφή της;

Συνάδελφος απογραφέας μοίρασε κατά λάθος, δικό του κωδικό σε "δική μου" κατοικία.

Επικοινώνησα με τον πολίτη για να του δώσω τον σωστό κωδικό αλλά δεν τον αφήνει να προχωρήσει, βγάζοντας του σφάλμα ότι έχει ήδη απογράψει άλλη κατοικία (τον προηγούμενο κωδικό)

Μπορεί να το διορθώσει ο τομεάρχης;

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, solution1 είπε

Παδιά μια ερώτηση:

Μπορεί να γίνει διόρθωση κωδικού σε κατοικία στην οποία οριστικοποιήθηκε η απογραφή της;

Συνάδελφος απογραφέας μοίρασε κατά λάθος, δικό του κωδικό σε "δική μου" κατοικία.

Επικοινώνησα με τον πολίτη για να του δώσω τον σωστό κωδικό αλλά δεν τον αφήνει να προχωρήσει, βγάζοντας του σφάλμα ότι έχει ήδη απογράψει άλλη κατοικία (τον προηγούμενο κωδικό)

Μπορεί να το διορθώσει ο τομεάρχης;

παπ παπ παπ. οχι δεν μπορει. τελος. η κατοικια απογραφηκε. μπορει να φτιαξει νεο κωδικο αλλα και παλι δεν θα αφησει να απογραφουν τα ιδια ατομα σε αλλη κατοικια. να ηταν πιο προσεκτικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, solution1 said:

Παδιά μια ερώτηση:

Μπορεί να γίνει διόρθωση κωδικού σε κατοικία στην οποία οριστικοποιήθηκε η απογραφή της;

Συνάδελφος απογραφέας μοίρασε κατά λάθος, δικό του κωδικό σε "δική μου" κατοικία.

Επικοινώνησα με τον πολίτη για να του δώσω τον σωστό κωδικό αλλά δεν τον αφήνει να προχωρήσει, βγάζοντας του σφάλμα ότι έχει ήδη απογράψει άλλη κατοικία (τον προηγούμενο κωδικό)

Μπορεί να το διορθώσει ο τομεάρχης;

Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί η απογραφή <<κλειδώνει>> και με το ΑΦΜ. Ειναι first in first served η διαδικασία και μάλλον τον έχασες.... Έχει τύχει σε δικό μου και πήραν τηλέφωνο πως ήρθε και άλλος απογραφέας και άφησε χαρτάκι, αλλά ευτυχώς τα είχαν κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω υπάρχει ένα ποσοστό περίπου 4-6%  του πληθυσμού που σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να απογραφούν.

Αποτελείται απο λαθρομετανάστες που δεν θέλουν να καταγραφούν,  από Έλληνες που είναι γενικώς αρνητές για διάφορους λόγους, οικονομικοί, πολιτικοί, κοινωνικοί,   από αδιάφορους,  με θέματα ψυχικής υγείας, τσιγγάνους και όλα αυτά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xxatziva είπε

username αφμ και κωδικο σου ερχεται στο μεηλ. αν εχεις καποια συσκευη που το σηκωνει βαλτο εκει ισα ισα να μπεις μεσα και μετα θα σου έρχονται μεηλ τα ηχιτικα. δεν χρειαζεται να εισαι 24/7 ανοιχτη εφαρμογη.

Δεν έχει έρθει κανένας κωδικός στο mail μου

Είναι ευθύνη του τομεάρχη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, solution1 είπε

Δεν έχει έρθει κανένας κωδικός στο mail μου

Είναι ευθύνη του τομεάρχη μου;

απο ελστατ ειναι. μιλα με το τοπικο γραφειο ελστατ για αυτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι όταν ανοίξει η πλατφόρμα για να περνάμε τις κατοικίες απο χειρόγραφα online θα υπάρξει κάποια επιλογή να διορθώνουμε τους λάθος κωδικούς γιατί λογικά θα έχουν γίνει αρκετά λάθη με τους κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, solution1 είπε

Δεν έχει έρθει κανένας κωδικός στο mail μου

Είναι ευθύνη του τομεάρχη μου;

Σε μία παλαιότερη ανάρτηση κάποιος που είχε επίσης το ίδιο θέμα (δηλ. δεν του είχαν στείλει κωδικούς, οδηγίες κλπ για το voIP) έγραψε πως εν τέλει επικοινώνησε με το [email protected] και του έστειλαν τους κωδικούς εκείνοι. Αν ψάξεις πιο πίσω σελ. 99  θα βρεις την ανάρτηση. 

Επεξ/σία από La_vie_en_tsouknida
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panos9494 είπε

Εγώ πάντως πιστεύω ότι όταν ανοίξει η πλατφόρμα για να περνάμε τις κατοικίες απο χειρόγραφα online θα υπάρξει κάποια επιλογή να διορθώνουμε τους λάθος κωδικούς γιατί λογικά θα έχουν γίνει αρκετά λάθη με τους κωδικούς.

Εαν εχει γινει οριστικη υποβολη δεν νομιζω (εκτος αν μας επιτρεψουν να προσθεσουμε καποιο νεο μελος μονιμο ή φιλοξενουμενο στην κατοικια)

Αν ο τομεαρχης εχει κανει σωστη δουλεια, δεν υπαρχει λογος να γινουν αρκετα λαθη!

Μα και ο αλλος που παει να κανει την αυτοαπογραφη, αφου βλεπει οτι του βγαζει λαθος διευθυνση, γιατι παταει αποδοχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kanikolas είπε

Τι εννοεις δεν εχει λιστα; εκει που γραφει περιφερεια στην ακρη εχει ενα βελακι το πατας (το ανοιγεις), βλεπεις τις επιλογες, επιλεγεις την Περιφερεια σου (ΔΕΝ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΣΥ)

Μετα στο αποκατω πεδιο αντιστοιχα για τον δημο εχει ενα βελακι στην ακρη, το πατας (το ανοιγεις), βλεπεις τις επιλογες οι οποιες θα ειναι οι δημοι που αντιστοιχουν στην περιφερεια που διαλεξες στο αποπανω πεδιο, επιλεγεις τον δημο σου (ΔΕΝ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΣΥ)

Και ουτω καθ εξης για τα απο κατω πεδια, επισης κατι παρομοιο και για τη σχολη.

Οσον αφορα για τα ΑΜΚΑ/ΑΦΜ και τηλεφωνο/mail αρκει να βαλεις το ενα απο τα δυο. Μπορει να σου βγαλει με κοκκινα γραμματα (δεν εχετε συμπληρωσει πχ το ΑΜΚΑ), ωστοσο θα σε αφησει κανονικα στο τελος να κανεις ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΕΛΤΙΟΥ!

Αν σου βγαλει μηνυμα πως "υπαρχουν λαθη και δεν μπορει να γινει οριστικη υποβολη" μαλλον θα εχεις κανει καπου αλλου λαθος!

 

 

Ευχαριστώ  πολύ για την απάντηση

Σήμερα όντως βγαίνει πτυσσόμενο μενού για επιλογή.... χθες το βράδυ δεν το εμφάνιζε...

Και πάλι ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, andreasgt21 είπε

Στα ονόματα αλλοδαπών είναι πιο σωστό να το γράφουμε με λατινικούς χαρακτήρες ή και με ελληνικούς είναι αποδεκτό;

Οι ταυτότητες τους είναι με λατινικά, οπότε καλύτερα λατινικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 ώρες πριν, Muchacho είπε

Σε όλες τις προηγούμενες απογραφές, ήταν πολλαπλάσιοι απογραφείς με περισσότερη προβολή. Τώρα φήμες λένε πως παίζουν διαφημιστικά σποτ ξημερώματα,  αρκετός κόσμος έχει ξεχάσει ήδη πως γίνεται απογραφή και εμείς πρέπει να χτυπάμε πόρτες/παίρνουμε τηλέφωνα μήπως φιλοτιμηθούν να "αυτοπογραφούν"..

Δεν μπορώ να μην το πω. Για το άλλο δόθηκαν πριν δυο μέρες άλλα πέντε εκατομύρια για διαφήμιση , μάλλον αυτό μπήκε στο πρόγραμμα των δωρεάν διαφημίσεων οπότε παίζουν σε καλές ώρες. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...