Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, fotandreao είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Σε διπλοκατοικία βγαίνουν δύο κωδικοί (ένας ανά όροφο) αλλά οι ένοικοι με ενημέρωσαν ότι ο ένας χώρος είναι αποθήκη. Παρότι έχει σκεπή και τοίχους και θεωρητικά μπορεί να κατοικηθεί, το απογράφουμε και αν ναι με ποια σημείωση στο τι είδος είναι η "κατοικία"(δευτερεύουσα κτλ);

Επίσης , άχτιστα κτίρια με σκεπή και τοίχους και με κωδικό δοσμένο από τον τομεάρχη τα απογράφουμε και αν ναι παρομοίως με την παραπάνω ερώτηση: με ποιον τρόπο;

 

 

Εγω σε αυτη την περιπτωση θα καταργουσα τους παραπανω κωδικους!

Πως γινεται αυτο; Πολυ απλο!

Στην αποθηκη θα εβαζα στο ηλεκτρονικο Ο3 στις παρατηρησεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ 

Στα αλλα κτιρια που λες θα επελεγα ή το ΜΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΟΙΚΕΙΤΑΙ ή το ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ (Ρωτα τον τομεαρχη για σιγουρια)

Εαν και με οτι και απο τα δυο να επιλεξεις, με αυτον τον τροπο ουσιαστικα καταργεις τον κωδικο, ετσι νομιζω ειναι το σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα

Με πήραν σήμερα απο την Ελστατ για να πάρω φάκελο.Μπορεί να μου πει κάποιος πως βγαίνει ο κωδικός απογραφέα γιατί δεν έκαναν το σεμινάριο με μένα(φαντάζομαι γιατί κάποιος παραιτηθηκε και πήραν εμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, spyros1314 είπε

Καλησπέρα

Με πήραν σήμερα απο την Ελστατ για να πάρω φάκελο.Μπορεί να μου πει κάποιος πως βγαίνει ο κωδικός απογραφέα γιατί δεν έκαναν το σεμινάριο με μένα(φαντάζομαι γιατί κάποιος παραιτηθηκε και πήραν εμένα).

Τι εννοεις "να παρω φακελο" ; εννοεις σε ορισανε απογραφεα για να παραλαβεις φακελους ή μηπως σε καλεσανε για να σου δωσουν προσωπικο κωδικο κατοικιας για την προσωπικη σου κατοικια;

Γιατι θεωρω για το πρωτο ενδεχομενο ειναι αρκετα αργα η ημερομηνια σημερα (για να μην εχει καποιος απογραφεας καν παρει τους φακελους κτλ.)

Επεξ/σία από kanikolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kanikolas είπε

Τι εννοεις "να παρω φακελο" ; εννοεις σε ορισανε απογραφεα για να παραλαβεις φακελους ή μηπως σε καλεσανε για να σου δωσουν προσωπικο κωδικο κατοικιας για την προσωπικη σου κατοικια;

Γιατι θεωρω για το πρωτο ενδεχομενο ειναι αρκετα αργα η ημερομηνια σημερα (για να μην εχει καποιος απιφραφεας καν παρει τους φακελους κτλ.)

Μου δώσανε κανονικά φάκελο και μου είπανε να ξεκινήσω. Γενικά απο οτι κατάλαβα κάποιος παραιτήθηκε(μπορεί).Ξέρεις μήπως ποιος είναι ο κωδικός απογραφέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, spyros1314 είπε

Μου δώσανε κανονικά φάκελο και μου είπανε να ξεκινήσω. Γενικά απο οτι κατάλαβα κάποιος παραιτήθηκε(μπορεί).Ξέρεις μήπως ποιος είναι ο κωδικός απογραφέα;

Το γραφει πανω στο ταμπελακι που σου δωσανε, εκτος αν δεν σου εχουν δωσει ακομα το χαρτι ορισμου και το ταμπελακι.

 

Παιδια το ελστατ voip εχει παθει κατι; δοκιμασα πριν λιγο να μπω και μου εβγαλε μηνυμα "κατι πηγε στραβα" . Συνεβη και σε καποιον αλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Εμενα σημερα μου φερανε το φακελο, κανω κανονικα την απογραφη ή εχει σταματησει η ηλεκτρονική αυτοαπογραφη;

Εμένα μου είπανε πως η ηλεκτρονική αυτοαπογραφή είναι μέχρι της 13.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, spyros1314 είπε

Εμένα μου είπανε πως η ηλεκτρονική αυτοαπογραφή είναι μέχρι της 13.

Δεκεμβρίου να υποθέσω; Θα την κανω το βραδυ αν ειναι. Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Δεκεμβρίου να υποθέσω; Θα την κανω το βραδυ αν ειναι. Σε ευχαριστώ.

ως και 13δεκεμβρη εχει παραταση η αυτοαπογραφη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σε εμάς τελικά τίποτε ακόμα, δεν πέρασε ο απογραφεας για να μας δώσει τους κωδικούς. 

το ίδιο και εδώ (πάτημα χαλανδρίου) ρώτησα και 1-2 γείτονες. τίποτα. σε ποια περιοχή είσαι? 

 

εντωμεταξύ, στο τηλέφωνο Χαλανδρίου δεν απαντάει κανείς και ποτέ. Στην Φιλοθέη που κάλεσα μίλησα με μια κυρία η οποία είπε θα προσπαθήσει να ειδοποιήσει τους συναδέλφους στο Χαλάνδρι. 

Είναι κανείς εδώ που θα μπορουσε να κάνει κάτι? 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spyros1314 είπε

Ερώτηση προς τους απογραφείς.

Μαζί με το έντυπο Ο-3 σας δώσανε και χάρτη της περιοχής για να δείτε το οικοδομικό τετράγωνο;

fysika Και σας δινουν χάρτη. αλλιως πως θα ξερεις που ειναι οι κατοικιες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Έχουμε και λέμε:

Σεμινάριο χάσιμο χρόνου χωρίς την παραμικρή ενημέρωση που επικρατούσε οχλαγωγία.

Καθυστέρηση στη παραλαβή του υλικού.

Έναρξη της διαδικασίας καθυστερημένα, καμία σχέση με αυτό που είχαν ανακοινώσει και έκανα τον προγραμματισμό μου.

Διόρθωσα την ο3 με κτίρια φαντάσματα και κτίρια που βρέθηκαν.

Πέρασα από όλα τα σπίτια μία φορά και μοίρασα κωδικούς με ότι υλικό είχα.

Έχασα το μεγαλύτερο μέρος της Ο3 και πόρτα πόρτα από όλα τα σπίτια την ξαναέφτιαξα.

Ξαναπέρασα από όλα τα σπίτια μόλις παρέλαβα υλικό και ξαναμοίρασα και ενημέρωσα για την παράταση(χέστηκαν, κανείς δεν αυτοαπογράφεται).

Είδα ανθρώπους με covid, με βρίσαν, με απειλήσαν, κ.α. που δεν γράφονται...

Λόγω της ιδιομορφίας της περιοχής κακοκαιρία,σεισμόπληκτοι, μη προσβάσιμα μέρη τον χειμώνα, εποχή που η πλειοψηφία (ο μέσος Κρητικός) απασχολείται με την συγκομιδή των ελιών κ.α.  προσπάθησα να απογραψω όποιον μπορούσα, με οποιοδήποτε τρόπο.

Και τώρα διαβάζω και ακούω  διάφορες μπαρούφες του τύπου έχουμε προσθεσμία από 14 μέχρι τις 23 για να ολοκληρώσουμε την απογραφή, πρέπει να πάμε από όλα τα σπίτια όσων έχουμε απογράψει τηλεφωνικά για να μας υπογράψουν το έντυπο και να τους παραδώσουμε την βεβαίωση, πρέπει να τηρούμε την αρίθμηση των εντύπων, πρέπει τα έντυπα για να είναι αποδεκτά να μην έχουν μουτζούρες/τσαλακωμένα, πρέπει, πρέπει κ.α.

Τουλάχιστον έμαθα  και ξέρω τι θα κάνω στην επόμενη απογραφή....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

το ίδιο και εδώ (πάτημα χαλανδρίου) ρώτησα και 1-2 γείτονες. τίποτα. σε ποια περιοχή είσαι? 

 

εντωμεταξύ, στο τηλέφωνο Χαλανδρίου δεν απαντάει κανείς και ποτέ. Στην Φιλοθέη που κάλεσα μίλησα με μια κυρία η οποία είπε θα προσπαθήσει να ειδοποιήσει τους συναδέλφους στο Χαλάνδρι. 

Είναι κανείς εδώ που θα μπορουσε να κάνει κάτι? 

Εδώ έπαιρνα τηλέφωνο την υπηρεσία που αφορούσε τα κεντρικά Αθηνών, έλεγε τηλεφωνητής συνέχεια ότι ήταν κατειλημμενο και έκλεινε την γραμμή, αλλά τελικά πατώντας το redial συνέχεια, τελικά έπιασα γραμμή και μίλησα. 

3 λεπτά πριν, Muchacho είπε

 

Είδα ανθρώπους με covid, με βρίσαν, με απειλήσαν, κ.α. που δεν γράφονται...

Αυτό που μου είπαν 2 ατομα που μίλησα και έκαναν απογραφες εδώ στην Αθήνα, είναι πως ο κόσμος αντιδράει με διαφορετικό τρόπο ανάλογα το μέρος. 

Κέντρο Αθήνας εδώ κοντά μου ανέλαβε ο κολλητός μου από τα παλιά. Μου λέει δεν είχε κανένα πρόβλημα με κάποιον εκτός από μια γριά η οποία όταν άκουσε για απογραφή αντέδρασε και πήγε να κλείσει την πόρτα, ο φίλος μου πήγε να της πει αν θέλει να της δοσει ένα φυλλάδιο να το διαβάσει και μετά να κάνει ότι θέλει απλα να το διαβάσει, αρνήθηκε και έκλεισε την πόρτα γρήγορα. 

Σε Άγιο Δημήτριο υπήρχαν πιο πολλοί σαν αυτή την γριά και γενικά αρνητές αλλά οχι σε τραγικό επίπεδο. Τώρα σε επαρχία και χωριά δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά έχω την αίσθηση πως η άρνηση και η αντίδραση θα είναι πιο έντονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...