Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλος με μεγάλη εμπειρία επι του θέματος μου είπε ότι αν "εργαστείς" full-time η δουλειά αντιστοιχεί σε 1 μήνα. Σε 2 μήνες βγαίνει αν το σέρνεις χαλαρά οπότε η αποζημίωση φαίνεται να είναι καλή.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουμε που έχουμε το δημογραφικό πρόβλημα, είναι κι ο Covid στη μέση, προβλέπω να βγαίνουμε 7-8 μύρια με την απογραφή

Το καλό βέβαια είναι ότι θα πάμε από 55% εμβολιασμένου πληθυσμού στο 85-90% σε μια μέρα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Πώς θα αυτοαπογραφόμαστε αλήθεια;

Θα υπάρχει εφαρμογή που θα συνδέεσαι με κωδικούς και θα καταχωρείς τα στοιχεία σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, velissarios1 said:

Θα υπάρχει εφαρμογή που θα συνδέεσαι με κωδικούς και θα καταχωρείς τα στοιχεία σου.

Καλή φάση, γλυτώνουμε χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Θα υπάρχει εφαρμογή που θα συνδέεσαι με κωδικούς και θα καταχωρείς τα στοιχεία σου.

Ενημέρωσε το τόπικ όταν τεθεί σε λειτουργία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2021 στις 7:10 ΠΜ, velissarios1 είπε

Μέσος όρος 2 άτομα ανά κατοικία (εδώ φυσικά χωράει πολύ συζήτηση...μπορεί να είναι ένα άτομο μπορεί και 3 ή 4 αλλά μπορεί και να είναι κενή) =300*2,3=690€

Δηλαδή αν σε ένα νοικοκυριό έχει 4 άτομα πληρώνεσαι για 4 ερωτηματολόγια, όχι για 1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bluemoon85gr είπε

Δηλαδή αν σε ένα νοικοκυριό έχει 4 άτομα πληρώνεσαι για 4 ερωτηματολόγια, όχι για 1;

Πληρώνεσαι για ένα ερωτηματολόγιο κατοικίας 1*2.25€ και 4*2.3€ για τα 4 άτομα.

Σύνολο 11.45€ μικτά

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2021 στις 8:55 ΠΜ, mck είπε

Ακριβως και αν δεν τα κανεις δεν πληρωνεσαι ουτε εσυ ουτε ο τομεαρχης... για κορόιδα ψάχνουν φιλε μου...Σκεψου οτι ο τομεαρχης πληρωνει απο την τσεπη του την καρτα sim και πακετο δεδομενων τα οποια λεει θα παρεις μηνες μετα απο αφοτου εχεις τελειωσει...και αν...Επιλεχθηκα σαν τομεαρχης αλλα μολις καταλαβα  την απατεωνιά... καπνός...

Καρτα σιμ γιατι; δεν χρειαζεται να εχεις δεδομενα εξω. Οταν πας σπιτι ή βρεις ιντερνετ πατας μεταφορα στον σερβερ. Πιο πιθανο να θες powerbank.. Επισης ιντερνετ για 1 μηνα εχει απεριοριστα 9.9€/μηνα!.
Ειδικα ο τομεαρχης σε πολη θα δουλεψει 5 μερες και θα βγαλει 1200€. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πηραν και εμενα τομεαρχη παιδες, με προηγουμενη εμπειρια (1 φορα) σαν ιδιωτης συνεργατης, πτυχιο και μεταπτυχιακο... χωρις βυσμα..

για να ξεκαθαρισουμε κατι, η "υπευθυνη" μου, μου ειπε πως αν θελω να πω σε φιλους μου να δηλωσουν για "απογραφεις" ωστε να μπουν στην ομαδα μου...το ειπα σε 10 ατομα του κυκλου μου οτι θα ειναι στην "ομαδα " μου και οτι "αξιζει" απο το να ειναι γκαρσονια κλπ...

κανενας δεν δεχτηκε, και κανενας δεν εκανε δηλωση... οποτε ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε

2 παρατηρησεις

sim δεν χρειαζεται, μπορεις και με hotspot απο το κινητο σου, το ταμπλετ μου το δωσανε αλλα δεν το ανοιξα και φαινεται της πλακας, οποτε θελει υπομονη.

Επισης , με τα 353 δελτια τυπου/ ανακοινωσεις που εχουν βγαλει δεν ξερω τι να περιμενω απο αποψη "'μισθου", στον τομεα μου εχουν υπολογισει 220-280 κτηρια, αρα ποσο βγανει "χοντρικα''? 

Αξιζε τελικα η θεση του τομεαρχη ή καλυτερα να γινομουν απογραφεας?

 

την προηγουμενη φορα παντως εκανα απογραφη για κατι (δεν θυμαμαι) και η αμοιβη μου ηταν γυρω στα 450 ευρω, 15 συμπληρωμενα δελτια απο 3 δρομους μιας περιοχης... μου πηρε 2 απογευματα να παω στις συνεντευξεις , και μια κυριακη πρωι στο λαπτοπ να περασω τα στοιχεια στο συστημα...

οποτε για 3 μερες "δουλεια" καλα ηταν...

βεβαια για κατι εξτρα μιας και δουλευω σε εταιρια, τα χρηματα (οσα παρουμε) ειναι καλα.... οτι θα αργησει να πληρωθει κανεις θα αργησει καποιους μηνες... αλλα δεν τα χανεις.....  οπως εχω χασει με φυντανια αφεντικα και τρεχουμε ....

αυτα απο εναν ιδιωτικο υπαλληλο :)

οποιος ξερει να απαντησει στις ερωτησεις παρακαλω ας με διαφωτισει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Beefeater είπε

με πηραν και εμενα τομεαρχη παιδες, με προηγουμενη εμπειρια (1 φορα) σαν ιδιωτης συνεργατης, πτυχιο και μεταπτυχιακο... χωρις βυσμα..

Επισης , με τα 353 δελτια τυπου/ ανακοινωσεις που εχουν βγαλει δεν ξερω τι να περιμενω απο αποψη "'μισθου", στον τομεα μου εχουν υπολογισει 220-280 κτηρια, αρα ποσο βγανει "χοντρικα''? 

Αξιζε τελικα η θεση του τομεαρχη ή καλυτερα να γινομουν απογραφεας?

οποιος ξερει να απαντησει στις ερωτησεις παρακαλω ας με διαφωτισει

Ο μισθός σου συνολικά είναι 1127€  καθαρά +128 € επιστροφή φόρου αν έχεις εισόδημα κάτω από 9000€. Τι εννοείς χοντρικά; Αυτά που σου έγραψα είναι.

Ο απογραφεας θα φτάσεις σε λιγότερα χρήματα από τον τομεάρχη αλλά οι διαφορές δεν είναι τρομερές.

Το αν πρέπει να γίνεις τομεάρχης η απογραφεας μόνο εσύ μπορείς να το απαντησεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2021 στις 6:32 ΜΜ, velissarios1 είπε

Δύο ώρες περίπου το σεμινάριο εκπαίδευσης. Παίζει να γίνει διαδικτυακά ή δια ζώσης. Εξαρτάται από τον υπεύθυνο της κάθε περιοχής είτε είναι Αττική είτε περιφέρεια. Αν πάρουμε το σενάριο ότι είσαι τομεάρχης στην Αττική και παίρνεις 300-400 κτίρια (θυμίζω οτι ένας τομέας για κάθε τομεάρχη είναι μια γεωγραφική έκταση που περιλαμβάνει κτίρια στα οποία στεγάζονται περίπου 600 κατοικίες), Η ΕΛΣΤΑΤ υπολογίζει οτι θέλεις 5 λεπτά να καταγράψεις κάθε κτίριο ( εγώ με ρυθμό ελέφα έκανα τεστ στο 1 λεπτό και 42  sec) χρειάζεσαι για τον τομέα σου 33 ώρες. Δηλαδή 11 απογεύματα των 3 ωρών ας πούμε.  Δεν γράφω τα πάντα ιδανικά...βγάλε έναν μέσο όρο.

Τελειώνεις λοιπόν σε 33 ώρες τον τομέα σου. Μετά παρακολουθείς το σεμινάριο της Απογραφής (ένα απόγευμα 2-3 ωρών) και τοποθετείς τους Απογραφείς σου (5 απογραφείς στα απογραφικά τμήματα του τομέα σου.Ένας τομέας χωρίζεται σε 5 απογραφικά τμήματα περίπου). Για διάστημα 25 περίπου ημερών τους παρακολουθείς(παρακολουθώ σημαίνει έχω επικοινωνία...δεν θα μιλάτε και κάθε μέρα στο τηλέφωνο) για να δεις αν προχωράνε ή αν θα τα παρατήσουν (προσωπική εκτίμηση είναι οτι δεν θα τα παρατήσει κανένας καθώς τα χρήματα είναι μια χαρά) και στο τέλος μαζεύεις τα ερωτηματολόγια που έχουν συμπληρώσει. Ελέγχεις δειγματοληπτικά ή από την αρχή αν έχουν συμπληρώσει όλα τα στοιχεία των δελτίων Απογραφής και τέλος τα παραδίδεις στον υπεύθυνο που σε έχει ορίσει τομεάρχη. Τέλος.  Ερωτήσεις τος στυλ "αν δεν  έχουν συμπληρώσει όλα τα στοιχεία οι απογραφείς τι θα κάνω" θα τις θεωρησω άστοχες καθώς δεν συμπληρώνουν δελτία σωστά οοι απογραφείς τότε δεν παίρνουν τα χρήματα που έχουν συμφωνήσει. Είναι απλό. 'Φίλε πιο αναλυτικά δεν γίνεται να στα πω

Πως γίνεται να τελειώσει ένα κτίριο σε 1 λεπτό;; Θέλει πολύ τύχη να βρεις τον διαχειριστή να δώσει απαντήσεις. Η ένας κάτοικος να ξέρεις λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kikhnt είπε

Πως γίνεται να τελειώσει ένα κτίριο σε 1 λεπτό;; Θέλει πολύ τύχη να βρεις τον διαχειριστή να δώσει απαντήσεις. Η ένας κάτοικος να ξέρεις λεπτομέρειες

Ουσιαστικά το μόνο ερώτημα στο οποιο δεν μπορείς να ξέρεις την απαντηση είναι αυτό που σχετίζεται με την περίοδο κατασκευής του κτιρίου , αυτό όμως μπορεί να στο απαντήσει ένας οποιοσδήποτε ιδιοκτήτης διαμερίσματος της πολυκατοικίας, δεν είναι απαραίτητο να βρεις τον διαχειριστή ,εξάλλου όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν εκτελέσει υποχρεωτικά χρέη διαχειριστή άρα γνωρίζουν κάποια βασικά στοιχεία,  και εγώ όταν είδα το ερωτηματολόγιο πελαγωσα , μη φοβού , ρωτώντας πας στην πόλη , θα τη βρούμε την άκρη ακόμη κι αν χρειαστουμε περισσότερο χρόνο δε χάθηκε ο κόσμος για λίγα λεπτά παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...