Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Yeah, αυτο ρωτησα καποια στιγμη και ειπωθηκε οτι ειναι θεωριες συνωμοσιας οι ερωτησεις μου. Δεν ειναι ξεκαθαρο καθολου αν παιρνεις 1 ευρω/ωρα ή 5 ευρω/ωρα

Η αποζημίωση των Τομεαρχών καθορίζεται κατά μήνα και για χρονικό διάστημα έως πέντε (5) μήνες.Τομεάρχες με 1 οικισμό 320,00€ τον μήνα. Άμα δείτε την πρόσκληση και το ΦΕΚ αποζημίωσης τομεαρχών όλα αυτά αναφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, TheConstant είπε

Η αποζημίωση των Τομεαρχών καθορίζεται κατά μήνα και για χρονικό διάστημα έως πέντε (5) μήνες.Τομεάρχες με 1 οικισμό 320,00€ τον μήνα. Άμα δείτε την πρόσκληση και το ΦΕΚ αποζημίωσης τομεαρχών όλα αυτά αναφέρονται.

Ναι τα εχω δει ολα αυτα, αλλα οι ωρες που πρεπει να αφιερωσεις (εστω εναν μ.ο.) δεν φαινονται καπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Ναι τα εχω δει ολα αυτα, αλλα οι ωρες που πρεπει να αφιερωσεις (εστω εναν μ.ο.) δεν φαινονται καπου

Δεν φαίνονται κάπου, λογικά επιλέγει ο καθένας τις ώρες που τον βολεύουν, αρκεί να ολοκληρώσει την εργασία του σ' ένα συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο. Θα μάθουμε περισσότερα στην εκπαίδευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαλέγεις τις ώρες που χρειάζεται για να τελειώσεις το έργο. Εσύ διαλέγεις πόσες ώρες τις μέρες θα αφιερώσεις για να βγει το έργο. Άρα παίρνεις 320 ευρώ το μήνα αλλά δε ξέρεις πόσες ώρες το μήνα θα δουλέψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ναι τα εχω δει ολα αυτα, αλλα οι ωρες που πρεπει να αφιερωσεις (εστω εναν μ.ο.) δεν φαινονται καπου

πάντα με βάση την προηγούμενη απογραφή, η απογραφή των κτιρίων μου πήρε 2 ημέρες στις οποίες αφιέρωσα 4-5 ώρες την κάθε ημέρα και φυσικά την Κυριακή της απογραφής που ήταν γεμάτη (από το πρωί μέχρι το βράδυ αλλά χωρίς ιδιαίτερη ένταση και απασχόληση). εκτός από αυτά είχε 1-2 3ωρα σεμινάρια και ραντεβού για την παραλαβή και παράδοση των εντύπων (κάτι που δεν θα έχει η φετινη). συνολικά δηλαδή δεν έιναι πάνω από 5 μέρες πλήρους απασχόλησης και θεωρώ ότι με αυτά τα δεδομένα αξίζει είτε έχεις κάποιο άλλο εισόδημα είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Panagiotis 05 είπε

πάντα με βάση την προηγούμενη απογραφή, η απογραφή των κτιρίων μου πήρε 2 ημέρες στις οποίες αφιέρωσα 4-5 ώρες την κάθε ημέρα και φυσικά την Κυριακή της απογραφής που ήταν γεμάτη (από το πρωί μέχρι το βράδυ αλλά χωρίς ιδιαίτερη ένταση και απασχόληση). εκτός από αυτά είχε 1-2 3ωρα σεμινάρια και ραντεβού για την παραλαβή και παράδοση των εντύπων (κάτι που δεν θα έχει η φετινη). συνολικά δηλαδή δεν έιναι πάνω από 5 μέρες πλήρους απασχόλησης και θεωρώ ότι με αυτά τα δεδομένα αξίζει είτε έχεις κάποιο άλλο εισόδημα είτε όχι.

Προβλήματα με την ολοκλήρωση της απογραφής λόγω των υφισταμένων σου δεν είχες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Προβλήματα με την ολοκλήρωση της απογραφής λόγω των υφισταμένων σου δεν είχες;

όχι δεν είχα. ένας ήταν στο όριο, γιατί την Κυριακή της απογραφής πρέπει να έχουν τελειώσει μέχρι τις 18:00 και κάθε τόσο πρέπει να τους καλείς για να δεις την πρόοδό τους, ένημέρωσα τον επόπτη και η απάντησή του ήταν αν δούμε ότι δεν προχωράει έχουμε stand by αναπληρωματικούς (από ότι κατάλαβα οι αναπληρωματικοί είναι της ΕΛΣΤΑΤ) και θα αναλάβουν αυτοί. αλλά τελικά κατάφερε και τελειώσε και αυτός. δεν τους συμφέρει να μην τελειώσουν και να μην πληρωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα αυτα,  αλλα θεωρω οτι ειναι μεγαλο λαθος απογραφη κτιριων και πληθυσμου μεσω πανδημιας... 

Εδω δεν ανοιγαν τις 'καλες'  εποχες θα ανοιξουν τωρα,  για να βαλουν ανθρωπους αγνωστους μεσα σε πολυκατοικια ή διαμερισμα; 

Τοσο καιρο μας λεγανε για ατομικη ευθυνη,  αυτο ολο πως συμβαδιζει με την προστασια μας οταν ζητανε απο ενοικους και ιδιωτες να βαλουν μεσα στον χωρο τους ατομα που δεν γνωριζουν και δεν ξερουν κατα ποσο τηρουν τα μετρα ή αν ειναι αρρωστοι. 

Το ιδιο φυσικα ισχυει και για τους ανθρωπους που θα κανουν την συγκεκριμενη δουλεια,  ποιος τους διασφαλιζει οτι θα μπορουν να κανουν την δουλεια τους χωρις να κινδυνεψει η υγεια τους;  Ή θα μπαινουν σε ιδιωτικο χωρο και θα ζητανε να φοραει ο κοσμος μασκες; 

Κατ αλλα ειναι καλη ευκαιρια για καποιους/ες αν δεν υπηρχε το θεμα της πανδημιας. 

Διαβασα οτι θα υπαρχει ηλεκτρονικος τροπος απογραφης πληθυσμου,  αυτο ειναι θετικο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις μέσα στο Σ/Κ. Να τονίσω οτι εγώ για να βρω τομεάρχες στην περιοχή ευθύνης μου έστειλα emails σε όλους τους τοπικούς  ραδιοφωνικούς σταθμούς και ανταπόκριση δεν υπήρξε.

Στις 18/8/2021 στις 1:19 ΜΜ, mindreader είπε

Πως βγαινουν προκηρυξεις, και καλουν κοσμο να κανει αιτησεις, χωρις να ειναι ξεκαθαρη, μια καλη εκτιμηση της πληρωμης τους; Εστω αναλογικα, αν δεν μπορει να δοθει ακριβες ποσο.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ξεκάθαρο; Η αμοιβή είναι 1600 € μικτά (συνολική αμοιβή) και καθαρά βγαίνουν 1137€ (περίπου) + επιστροφή φόρου 123 € σε όσους έχουν εισόδημα κάτω από 9000 ετήσιο.

Στις 18/8/2021 στις 10:16 ΜΜ, SabotazNic είπε

Yeah, αυτο ρωτησα καποια στιγμη και ειπωθηκε οτι ειναι θεωριες συνωμοσιας οι ερωτησεις μου. Δεν ειναι ξεκαθαρο καθολου αν παιρνεις 1 ευρω/ωρα ή 5 ευρω/ωρα

Δεν αμείβεσαι με την ώρα αλλά με το σύνολο του έργου. Δηλαδή αφιερώνεις χρόνο από τα απογεύματα ή τα πρωινά σου (ότι σε βολεύει) και απογράφεις με ηλεκτρονική συσκευή τα κτίρια του τομέα σου. Αν ολοκληρώσεις την δουλειά σου σε 5 ώρες σε 5 μέρες ή σε 5 εβδομάδες είναι δικό σου θέμα και εξαρτάται από τον χρόνο που θα αφιερώσεις και από το αριθμό των κτιρίων του τομέα σου.

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/7/2021 στις 3:11 ΠΜ, SabotazNic είπε

Ποιος ειναι ακριβως ο χρονος της ολης "δουλειας"? Ναι μεν η συμβαση ειναι 5 μηνες, αλλα τι κανουμε γενικα μετα την περιοδο του Ιουλ-Αυγ οπου θα εχει τελειωσει ενας τομεαρχης την καταγραφη των κτιριων? Μηπως επιτηδες "πηδηξες" αυτην την πληροφορια?

 

Στην σελίδα 4 του θέματος σου είχα απαντήσει κάνοντας bold την παραπάνω φράση που ξαναβλέπεις και σου ανέφερα το οτι δεν υπάρχουν θεωρίες συνομωσίας. Δεν αναφέρθηκα στις ερωτήσεις σου περί αμοιβής

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Στην σελίδα 4 του θέματος σου είχα απαντήσει κάνοντας bold την παραπάνω φράση που ξαναβλέπεις και σου ανέφερα το οτι δεν υπάρχουν θεωρίες συνομωσίας. Δεν αναφέρθηκα στις ερωτήσεις σου περί αμοιβής

Απο εναν που θα ασχοληθει και δεν θα κωλοβαρεσει, μπορεις να μου δωσεις εναν μ.ο. των ωρων που πρεπει να αφιερωσει καποιος? Τα παντα μεσα, εκπαιδευση, κτηρια, τοποθετηση τομεαρχων κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Απο εναν που θα ασχοληθει και δεν θα κωλοβαρεσει, μπορεις να μου δωσεις εναν μ.ο. των ωρων που πρεπει να αφιερωσει καποιος? Τα παντα μεσα, εκπαιδευση, κτηρια, τοποθετηση τομεαρχων κτλ. 

Βρε φιλε μου ....αγγαρεια ειναι με τριτοκοσμικους ορους ...Εδω δεν γνωριζεις ποτε θα πληρωθεις ....Τι να λεμε τωρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , εχω επιλεγεί ως τομεάρχης στην περιοχή που διαμένω (επαρχία)και σας διαβεβαιώνω ότι δεν είχα μέσον - θα ήθελα εκ των προτέρων να ευχαριστήσω πολύ τον χρήστη velissarios για τις πολυτιμες και διαφωτιστικές  πληροφορίες οι οποίες συνέβαλαν ουσιαστικά στην τελική μου απόφαση. Λοιπόν, αφου μου ήρθε mail, εκανα αίτηση αποδοχής και την επόμενη μέρα πήρα από μόνη μου τηλέφωνο στην υπηρεσία και μου είπαν να πάω να καταθέσω τα δικαιολογητικά όπως και έκανα άμεσα , τώρα περιμένω να με καλέσουν για τα περαιτέρω, τέλος να πω ότι όταν είσαι άνεργος για καιρό ακόμη και αυτή η ευκαιρία απασχόλησης είναι πολύτιμη , ευχαριστώ 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2021 στις 8:21 ΜΜ, velissarios1 είπε

Συγνώμη ..δεν το έγραψα σωστά. Θα υπάρχει και η δυνατότητα αυτοαπογραφής του πληθυσμού μεσω online εφαρμογής. Δεν θα γίνει αποκλειστικά online. Οι κλασσικοί απογραφείς θα συνεχίσουν να υφίστανται.

Στο εκδοθέν τη 20η Ιουλίου 2021 Δελτίο Τύπου της ΕΛΣΤΑΤ (εδώ) αναφέρει πως "λεπτομέρειες σχετικά με τα κριτήρια επιλογής, τις υποχρεώσεις των Απογραφέων και το χρόνο απασχόλησής τους θα περιληφθούν στην υπό έκδοση επιμέρους σχετική Ανακοίνωση-Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος".

Έχουμε κάτι νεότερο;

Λογικά θα βγει κάτι εντός του μήνα;

Edit: Έχει απαντηθεί [συγνώμη τώρα το διάβασα (εδώ)] ότι αναμένουμε...

Επεξ/σία από e-k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Απο εναν που θα ασχοληθει και δεν θα κωλοβαρεσει, μπορεις να μου δωσεις εναν μ.ο. των ωρων που πρεπει να αφιερωσει καποιος? Τα παντα μεσα, εκπαιδευση, κτηρια, τοποθετηση τομεαρχων κτλ. 

Δύο ώρες περίπου το σεμινάριο εκπαίδευσης. Παίζει να γίνει διαδικτυακά ή δια ζώσης. Εξαρτάται από τον υπεύθυνο της κάθε περιοχής είτε είναι Αττική είτε περιφέρεια. Αν πάρουμε το σενάριο ότι είσαι τομεάρχης στην Αττική και παίρνεις 300-400 κτίρια (θυμίζω οτι ένας τομέας για κάθε τομεάρχη είναι μια γεωγραφική έκταση που περιλαμβάνει κτίρια στα οποία στεγάζονται περίπου 600 κατοικίες), Η ΕΛΣΤΑΤ υπολογίζει οτι θέλεις 5 λεπτά να καταγράψεις κάθε κτίριο ( εγώ με ρυθμό ελέφα έκανα τεστ στο 1 λεπτό και 42  sec) χρειάζεσαι για τον τομέα σου 33 ώρες. Δηλαδή 11 απογεύματα των 3 ωρών ας πούμε.  Δεν γράφω τα πάντα ιδανικά...βγάλε έναν μέσο όρο.

Τελειώνεις λοιπόν σε 33 ώρες τον τομέα σου. Μετά παρακολουθείς το σεμινάριο της Απογραφής (ένα απόγευμα 2-3 ωρών) και τοποθετείς τους Απογραφείς σου (5 απογραφείς στα απογραφικά τμήματα του τομέα σου.Ένας τομέας χωρίζεται σε 5 απογραφικά τμήματα περίπου). Για διάστημα 25 περίπου ημερών τους παρακολουθείς(παρακολουθώ σημαίνει έχω επικοινωνία...δεν θα μιλάτε και κάθε μέρα στο τηλέφωνο) για να δεις αν προχωράνε ή αν θα τα παρατήσουν (προσωπική εκτίμηση είναι οτι δεν θα τα παρατήσει κανένας καθώς τα χρήματα είναι μια χαρά) και στο τέλος μαζεύεις τα ερωτηματολόγια που έχουν συμπληρώσει. Ελέγχεις δειγματοληπτικά ή από την αρχή αν έχουν συμπληρώσει όλα τα στοιχεία των δελτίων Απογραφής και τέλος τα παραδίδεις στον υπεύθυνο που σε έχει ορίσει τομεάρχη. Τέλος.  Ερωτήσεις τος στυλ "αν δεν  έχουν συμπληρώσει όλα τα στοιχεία οι απογραφείς τι θα κάνω" θα τις θεωρησω άστοχες καθώς δεν συμπληρώνουν δελτία σωστά οοι απογραφείς τότε δεν παίρνουν τα χρήματα που έχουν συμφωνήσει. Είναι απλό. 'Φίλε πιο αναλυτικά δεν γίνεται να στα πω

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...