Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Τους φακέλους λογικά προλαβαίνετε να τους δώσετε (για τις 140 κατοικίες που έχω χρειάστηκα περίπου δέκα ώρες χονδρικά. Την πρώτη μέρα είχα δώσει 90, την επόμενη 30, την μεθεπόμενη 15 και πήγα ακόμη μία για τους 5 τελευταίους (ουσιαστικά οι δύο τελευταίες ημέρες ήταν αυτοί που δεν βρήκα αρχικά κανέναν τις δύο πρώτες ημέρες για να δώσω τους κωδικούς).  Βέβαια εξαρτάται και από την περιοχή που είστε (πυκνοκατοικημένη ή όχι). Το θέμα είναι κατά πόσο θα σπεύσουν να αυτο-απογραφούν μέχρι τις 26. Αν όχι, θα έχετε περισσότερη δουλειά αργότερα πόρτα-πόρτα με το ερωτηματολόγιο ανά χείρας.   

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι σε νησί και όχι στην χώρα, οπότε οι αποστάσεις είναι μεγάλες και η κατάρτιση πολύ μικρή. Δεν θέλω να κρεμάσω την ΕΛΣΤΑΤ, αλλά από την άλλη γενικά δεν ξέρω αν είναι κατορθοτέο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, vounisios είπε

Δυστυχως, τα εχω ολα απενεργοποιησει, διαγραφη cookies, αλλα, μια απο τα ιδια...τι αλλο να κανω ?

Δοκίμασε από άλλον browser. Μπορεί να φταίει αυτό.

1 ώρα πριν, kostaspsilos13 είπε

Πήρε τηλέφωνο μια κυρία και ζήτησε να αλλάξω την διεύθυνσή της, επειδή είναι λάθος. Μπήκα να κάνω αλλαγή στο Ο3, αλλά επειδή έχει κάνει προσωρινή αποθήκευση, δεν με αφήνει το σύστημα να αλλάξω τίποτα. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία και λύση? Ευχαριστώ 

Προσπάθησα και εγώ να διορθώσω διεύθυνση και δεν με άφησε. Ίσως θα μπορούσες να προσθέσεις κατοικία με τη σωστή διεύθυνση, να της δώσεις νέο κωδικό, και να κάνει με τον νέο κωδικό την απογραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, seafront είπε

Δοκίμασε από άλλον browser. Μπορεί να φταίει αυτό.

Προσπάθησα και εγώ να διορθώσω διεύθυνση και δεν με άφησε. Ίσως θα μπορούσες να προσθέσεις κατοικία με τη σωστή διεύθυνση, να της δώσεις νέο κωδικό, και να κάνει με τον νέο κωδικό την απογραφή.

Περιμένω ενημέρωση από επόπτη και θα σου πω, αλλά αυτό που λες μου φαίνεται καλή λύση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kathytherion είπε

ρε συ συγνωμη τι ηθελες να κανει? ασε που κι οσοι δεν παραιτθηκαμε με κοβιντ μας βλεπω...

η ελστατ αν θελει να ζητα εμβολιασμενους η οτι αλλο ας κοιταξει να ειναι κι αυτη ενταξεθ στις υποχρεωσεις της απενατι στους απογραφεις και ας φροντισει και οι τομεαρχες να ειναι λιγο ενταξει ( δεν το λεω προσωπικα για εσενα)

η δικη μου τομεαρχης μου εδωσε 129 διαμερισματα που καμια 50αρια ειναι αδεια η γραφεια, εχουν βγει γονατα και μ,εση off και θα παρω απ τα 3 το μακρυτερο ενω η τομεαρχης κοσμαρα της γιατι εχει σταθερο ποσο αμοιβης, δεν ειναι ηθικα σωστο ομως γιατι αν ειχε κανει τη δουλεια που οφειλε θα εκανα κ εγω τη δουλεια που μου αντιστοιχει και θα ειχα μερικα ψιχουλα παραπανω.

 

χαρτζιλικι παιρνει

μην αλλαξω θεμα αλλα δεν εχει καμια σχεση το ενδεχομενο να κολλησει/νοσησει ο ανεβολιαστος με τον εμβολασμενο, ακομη και στη μεταλλαξη Δ εχεις πολυ λιγοτερες πιθανοτητες αν εχεις εμβολιαστει. κατα τ αλλα συμφωνω οτι η μειωνετες πιθανοτητες δεν σημαινουν μηδενικες πιθανοτητες.

Δεν ορίζει ο τομεάρχης ποια τετράγωνα θα πάρει ο κάθε απογραφέας, αλλά οι επόπτες και υπολογίζουν κανονικά γύρω στις 160 κατοικίες, όπου τα κενά και τα γραφεία δεν προσμετρώνται. Δεν  ξέρω τι δεν πήγε καλά στη δική σου ανάθεση, εκτός αν ο τομεάρχης δεν είχε ρωτήσει για κενά και γραφεία ως όφειλε και τα πέρασε όλα ως κατοικίες.

Επεξ/σία από Vassilis_24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Iliak είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι σε νησί και όχι στην χώρα, οπότε οι αποστάσεις είναι μεγάλες και η κατάρτιση πολύ μικρή. Δεν θέλω να κρεμάσω την ΕΛΣΤΑΤ, αλλά από την άλλη γενικά δεν ξέρω αν είναι κατορθοτέο

Αυτό αλλάζει τελείως την κατάσταση και καταλαβαίνω την ανησυχία. Πέραν των αποστάσεων μιλάμε για επί το πλείστον μονοκατοικίες περιφραγμένες που αν δεν τους βρείτε εκεί είναι σχεδόν αδύνατον να φτάσετε την πόρτα του σπιτιού για να βάλετε το γράμμα από κάτω και επιπλέον κανείς δεν έχει απέξω ταχυδρομικό κουτί, οπότε πρέπει να πάτε ξανά και μία και δύο και τρεις φορές... Μιλήστε και με τον τομεάρχη σας για το θέμα αυτό. Σίγουρα θα αντιλαμβάνεται κι εκείνος την δυσκολία και ίσως μπορέσει να σας καθοδηγήσει ή έστω να σας απαντήσει τι γίνεται εάν δεν προλάβετε να τελειώσετε τη διανομή. Κι αν δεν ξέρει να πάρει τον επόπτη να του πει. Στο κάτω κάτω δεν φταίτε εσείς για την καθυστέρηση και ούτε είστε ο Χουντίνι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mindreader είπε

----------------------

Στο πατρικο μου δεν αφεθηκε φακελακι. Αργουν πολυ; Πρεπει να ανησυχησω;

Δεν βλεπω να φερνουν. Αυριο εχει 18 Νοεμβρη, και μεχρι 26 λεει οτι πρεπει να γινει η αυτοαπογραφη;

Αν δεν φερουν φακελακι στο πατρικο, να μπω εγω να τα κανω για τους γονεις μου, ο απογραφεας να ετοιμαζεται για πικρα, γιατι οι γονεις μου εχουν τα κακα χάλια απο θεματα υγειας, και το τελευταιο που προκειται να κανουν, ειναι να καθισουν δια ζωσης για απογραφη με καποιον που θα χτυπησει την πορτα τους. Δεν παιζει αυτο. Θα φυγει κλωτσηδον.

Ας αφησουν φακελακι να το κανω εγω απο τον υπολογιστη, ή αλλιως ραντεβου μαζι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα παρέλαβα υλικό , αύριο θα το ετοιμάσω και θα βγω το Σαββατοκύριακο με ακριβώς 150 κατοικίες. Έκανα μία αναγνωριστική βόλτα στην περιοχή και συνάντησα πολλές αυλές με σκυλιά  και σε μία πάροδο-αδιέξοδο ένας έβγαλε το κινητό του και μάλλον με έβγαζε βίντεο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια απορία γιατί μέχρι τις 26; Θα έπρεπε να είναι όσο χρειαστεί και να γίνει ηλεκτρονικά από όλους ή τουλάχιστον τους περισσότερους.

Με κάθε σεβασμό στους εργαζομένους, που δεν μου φταίνε σε τίποτα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω δια ζώσης την απογραφή αν δεν έρθει ο φάκελος.

Όλη η Ελλάδα είναι στο κόκκινο, τόσο καιρό δεν πηγαίναμε στην δουλειά μας, δεν φέρναμε συγγενείς στο σπίτι και τώρα θα βάλουμε αγνώστους;

Οι εργαζόμενοι προφανώς δεν φταίνε αλλά ούτε και εμείς που δεν θέλουμε με αυτή την κατάσταση που επικρατεί να ρισκάρουμε. Ας βρει λύση το κράτος γι΄ αυτό το επιπλέον μπάχαλο που δημιούργησε.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, godfather0991 said:

Εγώ έχω μια απορία γιατί μέχρι τις 26; Θα έπρεπε να είναι όσο χρειαστεί και να γίνει ηλεκτρονικά από όλους ή τουλάχιστον τους περισσότερους.

Με κάθε σεβασμό στους εργαζομένους, που δεν μου φταίνε σε τίποτα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω δια ζώσης την απογραφή αν δεν έρθει ο φάκελος.

Όλη η Ελλάδα είναι στο κόκκινο, τόσο καιρό δεν πηγαίναμε στην δουλειά μας, δεν φέρναμε συγγενείς στο σπίτι και τώρα θα βάλουμε αγνώστους;

Οι εργαζόμενοι προφανώς δεν φταίνε αλλά ούτε και εμείς που δεν θέλουμε με αυτή την κατάσταση που επικρατεί να ρισκάρουμε. Ας βρει λύση το κράτος γι΄ αυτό το επιπλέον μπάχαλο που δημιούργησε.

Τα εχουμε πει εδω και 50 σελιδες. Απαραδεκτη η ελστατ. Περιμενω ειδηση "Κολλησε κοβιντ απο τον απογραφέα και πεθανε".

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Η ανάκτηση της αποθηκευμένης κατοικίας απέτυχε (Ανύπαρκτος κωδικός κατοικίας)

 

Μου εμφανιζει το παραπανω "σφαλμα".... γνωριζει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε εγώ έχω λάβει ακόμα φάκελο, αλλά πήρα ειδοποίηση στο μειλ ότι λήγει η προθεσμία στις 26/11 !!

Παλι θα πέσουν οι σέρβερς τις τελευταίες μέρες αν δεν υπάρξει παράταση. 

πόσο μάλλον όταν θα παραλάβουν τελευταία μέρα φάκελο άνθρωποι 70+ ετών και θα ψάχνονται να δουν πως θα γίνει η δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, >>Morpheus>> είπε

 

Μου εμφανιζει το παραπανω "σφαλμα".... γνωριζει καποιος;

Μάλλον σας έδωσαν λάθος κωδικό κατοικίας. Επικοινωνήστε με τον απογραφέα της περιοχής σας στο τηλέφωνο που γράφει στην ειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, >>Morpheus>> είπε

 

Μου εμφανιζει το παραπανω "σφαλμα".... γνωριζει καποιος;

Η ειναι λαθος ο κωδικος κατοικιας ή μπορει ο απογραφεας να τα περασει το βραδυ στον υπολογιστη του (να ενημερωσει το Ο3 δηλαδη με απλα λογια να δηλωσει τον οροφο και να πατησει Αποθηκευση). Γιαυτο δοκιμασε το και αυριο το πρωι, αλλιως αν παλι δεν μπαινει, σημαινει πως ειναι οντως λαθος ο κωδικος!

Υ.Γ. Δεν μας το ειχανε πει καν στο σεμιναριο, πολλοι απογραφεις θα εχουν θεμα με αυτο!!

 

Κάτι αλλο που παρατηρησα υποτιθεται στο κουτακι θα μας ειχαν και μια μασκα με το λογοτυπο της ΕΛΣΤΑΤ. Εμενα δεν ειχε μασκα καθολου! Συμβαινει σε όλους ή απλά την ξεχασαν να τη βαλουν στο δικο μου κουτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...