Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Κακώς άφησε ο απογραφέας το χαρτί σε γραμματοκιβώτιο, είναι προσωπικό δεδομένο και οφείλει είτε να το παραδώσει στα χέρια κάποιου ενοίκου ή να το πετάξει κάτω από την πόρτα, ώστε να μην υπάρξει ο κίνδυνος να χαθεί.

Έχεις δίκιο αλλά μετά τη διανομή των αριθμών στα διαμερίσματα εχω βγάλει off ένα γόνατο κ τη μέση μου στο σκύψιμο με ουκ ολίγες φορές να σκύβω τσάμπα καθώς από κάποιες πόρτες δεν χωράει να περάσει το χαρτί έτσι που τις έχουν κάνει, άρα δεν υπάρχει εναλλακτική πέραν του γραμματοκιβώτιο . Επίσης σήμερα αντί,στ ποσά και το ξες, άδειο η «άδειο» διαμέρισμα με λυσσασμένο σκυλί μέσα... που ακριβώς ν αφήσω το φάκελο? Θα το κάνει ο σκύλος φύλλο και φτερό!

( εγώ προσωπικά δεν τα έβαλα γραμματοκιβώτιο, τα ξαναπήγα σπίτι και θα περάσω μεθαύριο, κ αν δεν είναι εκεί θα βρω να τ αφήσω κάπου τριγύρω δεν θα τρελαθώ κιόλας)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ: δοκιμάζω τον μοναδικό κωδικό απογραφής και μου πετάει το μήνυμα -> Η ανάκτηση της αποθηκευμένης κατοικίας απέτυχε (Ανύπαρκτος κωδικός κατοικίας). Γιατί δεν το δέχεται;

Στο ίδιο φυλλάδιο που μου έδωσαν, αναγράφει και ένα τηλέφωνο του Απογραφέα της περιοχής μου που ξεκινά από 2111. Αν καλέσω, θα βγάλω άκρη; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογραφή από κουδούνια και μπαλκόνια δεν γίνεται, αυτα είναι αστεία πράγματα, μόνο από κανένα μπαλκόνι ισογείου μπορείς να κάνεις τέτοια δουλειά. 

Είναι λογικό και αναμενόμενο να μην επιθυμεί κάποιος τον απογραφεα μέσα στο σπίτι του, όχι τόσο γιατί θα κάνει κάτι ο ίδιος αλλά η πιθανότητα να αναφέρει κάτι σε γνωστό του για τ την δήθεν οικονομική κατάσταση του σπιτιού με βάση τι βλέπει, ο γνωστός σε άλλον γνωστό μέχρι να μπουκάρουν μέσα στο σπίτι σου κάποια στιγμή, ούτε εμείς θα τον βάζαμε μέσα στον όροφο, είμαστε μονοκατοικία και έχουμε αρκετό χώρο στην σκάλα κάτω, οπότε, θα γίνει στο κλιμακοστασιο η στο πεζοδρόμιο η απογραφή όπως έγινε το 2011.

Η διάταξη για την συνδρομή της αστυνομίας σε μη συνεργασιμα άτομα, προφανώς υπήρχε και είχε ξεχαστεί από παλιά στους κανονισμούς, αμφιβάλλω αν εφαρμόστηκε στην πράξη ακόμα και το 2001 που τότε μάλλον δεν είχαμε απογραφεί καθόλου εμείς. Σε όσους τους δεν περνούσε απογραφεας έπρεπε να προσέλθουν μόνοι τους στα ΑΤ, αλλά επειδή ο πατέρας μου είχε σοβαρά προβλήματα υγείας δεν πρέπει να πήγε καθόλου. 

Γενικά πλέον έχω την αποψη πως η απογραφή είναι άχρηστη, με κάποιον καλό συνδυασμό των μητρωων και βάσεων δεδομένων από τα ΑΦΜ στις εφορείες, τα δημοτολόγια, τους εκλογικούς καταλόγους, πιθανόν και άλλες υπηρεσίες, μπορείς να εξάγεις ικανοποιητικα αποτελέσματα με ένα σφάλμα παρόμοιο με την παραδοσιακή απογραφή. Τώρα για κάτι μετανάστες, τσιγγάνους και λοιπούς που δεν φαίνονται πουθενά, ας τους μετρήσουν στο περίπου η να στείλουν απογραφεις στους καταυλισμους...... 

3 λεπτά πριν, radaplanidios είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ: δοκιμάζω τον μοναδικό κωδικό απογραφής και μου πετάει το μήνυμα -> Η ανάκτηση της αποθηκευμένης κατοικίας απέτυχε (Ανύπαρκτος κωδικός κατοικίας). Γιατί δεν το δέχεται;

Στο ίδιο φυλλάδιο που μου έδωσαν, αναγράφει και ένα τηλέφωνο του Απογραφέα της περιοχής μου που ξεκινά από 2111. Αν καλέσω, θα βγάλω άκρη; Ευχαριστώ.

Το είχα απαντήσει σε άλλη σελίδα πιο πριν, πριν περάσουν για απογραφή πληθυσμού γίνεται μια προεργασία, λογικά ο τομεαρχης που έκανε την απογραφή κτιρίων σε εσάς, σας σημείωσε πιθανότατα ως ακατοίκητο κτίριο η δεν πέρασε καν να ασχοληθεί, οπότε δεν εκδόθηκαν κωδικοί κατοικίας και δεν σας βρίσκει το σύστημα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

δε νομίζω ότι θα έχει θέμα ο οποιοσδήποτε απογραφέας αν του πεις όμορφα κι ωραία "λόγω της κατάστασης παρακαλώ να σταθούμε 2 μέτρα μακρυά, στο πλατύσκαλο"

ίσα ίσα που λογικά και ο ίδιος καλύτερα θα νιώσει κατά πάσα πιθανότητα

 

2 ώρες πριν, Darky είπε

Νομιζεις πως θέλει κανένας να μπει σε σπίτι άλλου?

Ένας απογραφέας λίγα ποστ πιο πίσω δεν έχει την ίδια άποψη  με εσάς.

Θέλει να μπαίνει μέσα στα σπίτια γιατί έρχεται χειμώνας και θα κάνει κρύο.

Μάλιστα θεωρεί τον εαυτό του ακίνδυνο γιατί λέει είναι εμβολιασμένος.

Επεξ/σία από thant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, radaplanidios είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ: δοκιμάζω τον μοναδικό κωδικό απογραφής και μου πετάει το μήνυμα -> Η ανάκτηση της αποθηκευμένης κατοικίας απέτυχε (Ανύπαρκτος κωδικός κατοικίας). Γιατί δεν το δέχεται;

Στο ίδιο φυλλάδιο που μου έδωσαν, αναγράφει και ένα τηλέφωνο του Απογραφέα της περιοχής μου που ξεκινά από 2111. Αν καλέσω, θα βγάλω άκρη; Ευχαριστώ.

 

13 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το είχα απαντήσει σε άλλη σελίδα πιο πριν, πριν περάσουν για απογραφή πληθυσμού γίνεται μια προεργασία, λογικά ο τομεαρχης που έκανε την απογραφή κτιρίων σε εσάς, σας σημείωσε πιθανότατα ως ακατοίκητο κτίριο η δεν πέρασε καν να ασχοληθεί, οπότε δεν εκδόθηκαν κωδικοί κατοικίας και δεν σας βρίσκει το σύστημα. 

Σημαίνει πως δεν υπάρχει αντίστοιχος κωδικός κατοικίας στο σύστημα.

Έχει γραφεί λάθος ο κωδικός στο "φάκελο" που βρήκε/παρέλαβε ο @radaplanidios Για να πήρε "φάκελο" σημαίνει πως έχει καταγραφεί κατοικία. Θα πάρει τηλ. και θα του πουν τον σωστό κωδικό.

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, Basilhs23___ said:

Η διάταξη για την συνδρομή της αστυνομίας σε μη συνεργασιμα άτομα, προφανώς υπήρχε και είχε ξεχαστεί από παλιά στους κανονισμούς, αμφιβάλλω αν εφαρμόστηκε στην πράξη ακόμα και το 2001 που τότε μάλλον δεν είχαμε απογραφεί καθόλου εμείς. Σε όσους τους δεν περνούσε απογραφεας έπρεπε να προσέλθουν μόνοι τους στα ΑΤ, αλλά επειδή ο πατέρας μου είχε σοβαρά προβλήματα υγείας δεν πρέπει να πήγε καθόλου. 

Γενικά πλέον έχω την αποψη πως η απογραφή είναι άχρηστη, με κάποιον καλό συνδυασμό των μητρωων και βάσεων δεδομένων από τα ΑΦΜ στις εφορείες, τα δημοτολόγια, τους εκλογικούς καταλόγους, πιθανόν και άλλες υπηρεσίες, μπορείς να εξάγεις ικανοποιητικα αποτελέσματα με ένα σφάλμα παρόμοιο με την παραδοσιακή απογραφή. Τώρα για κάτι μετανάστες, τσιγγάνους και λοιπούς που δεν φαίνονται πουθενά, ας τους μετρήσουν στο περίπου η να στείλουν απογραφεις στους καταυλισμους...... 

Τα λες σωστότατα και εγώ το ίδιο πιστεύω.  Ενάς απαρχαιωμένος κανονισμός αυτός σχετικά με την αστυνομία στα μη συνεργάσιμα άτομα. Και το λέω και συμφωνώ με το σχολιό σου για να το τονίσω, γιατί δεν είναι σωστό σε ένα νήμα σχετικά με την απογράφη να γράφονται πράγματα που δεν είναι σίγουρο αν θα ισχύσουν και να τρομάζει ο κόσμος άδικα.

Καλύτερα να μένουμε σε αυτά που ισχύουν και ξέρουμε σίγουρα. Η απογραφή είναι υποχρεωτική όπως και η ψήφος στις εκλογές είναι υποχρεωτική. Αλλά ούτε η αποχή από το ένα, ούτε από το άλλο δεν έχει συνέπειες μέχρι σήμερα.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τώρα για κάτι μετανάστες, τσιγγάνους και λοιπούς που δεν φαίνονται πουθενά, ας τους μετρήσουν στο περίπου η να στείλουν απογραφεις στους καταυλισμους...... 

Αστειευεσαι ετσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ φτάσαμε 2021 και το ερωτηματολόγιο φαίνεται να είναι το ίδιο με πριν 50 χρόνια.

Ερωτήσεις τύπου αν έχετε τουαλέτα εντός οικίας και αν έχει καζανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, manolis115 είπε

Τα λες σωστότατα και εγώ το ίδιο πιστεύω.  Ενάς απαρχαιωμένος κανονισμός αυτός σχετικά με την αστυνομία στα μη συνεργάσιμα άτομα. Και το λέω και συμφωνώ με το σχολιό σου για να το τονίσω, γιατί δεν είναι σωστό σε ένα νήμα σχετικά με την απογράφη να γράφονται πράγματα που δεν είναι σίγουρο αν θα ισχύσουν και να τρομάζει ο κόσμος άδικα.

Καλύτερα να μένουμε σε αυτά που ισχύουν και ξέρουμε σίγουρα. Η απογραφή είναι υποχρεωτική όπως και η ψήφος στις εκλογές είναι υποχρεωτική. Αλλά ούτε η αποχή από το ένα, ούτε από το άλλο δεν έχει συνέπειες μέχρι σήμερα.

Εδώ δεν έρχεται η αστυνομία η κάνει 2 ώρες όταν τους καλείς για διάρρηξη η κατι στο σπίτι σου, θα πάνε να κυνηγουν σωρηδόν όσους δεν άνοιξαν πόρτες η αρνούνται; Μην τρελαθούμε. 

Πολλές διατάξεις δεν εφαρμόζονται πάντα η εν μέρη, όπως και η συνδρομή της αστυνομίας στους μη προσελθοντες στις εφορευτικες επιτροπές. 

Το θεμα περισσότερο με την απογραφή έχει να κάνει με το ποσο σημαντικό θεωρεί ο καθένας ότι είναι για το κράτος η καταγραφή η συλλογή και η επεξεργασία αυτών των στοιχείων. Εγώ το θεωρώ πολύ σημαντικό, βάσει αυτών σχεδιάζονται πάρα πολλές πολιτικές σε πλειστους τομείς του κράτους της χώρας που μας αφορούν όλους άμεσα η έμμεσα, άλλος θα έρθει και θα σου πει στα @@ μου εγώ δεν απογραφομαι χεστηκα. 

18 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Αστειευεσαι ετσι;

Οχι. Αν θέλει το κράτος να καταγράψει τον αριθμό τους, να βρει τρόπο να το κάνει, απογραφεις πχ με συνδρομή κλιμακιων της αστυνομίας, υπάρχουν καταυλισμοι υπάρχουν και κανονικές γειτονιές με σπίτια που μένουν τσιγγάνοι που είναι κύριοι. Μια άλλη λύση ακόμα είναι να προσλαβουν μερικούς ρομα να πηγαίνουν μαζί με τους απογραφεις για να μην φοβηθούν οι δικοί τους ή ακόμα να την κάνουν και οι ίδιοι στις δικές τους κοινότητες. Αλλιώς, ας μην τους καταγράψουν καθόλου. 

18 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εντωμεταξυ φτάσαμε 2021 και το ερωτηματολόγιο φαίνεται να είναι το ίδιο με πριν 50 χρόνια.

Ερωτήσεις τύπου αν έχετε τουαλέτα εντός οικίας και αν έχει καζανάκι.

Το ισόγειο του κτιρίου που μένω είναι με άδεια του 1896, είχε κανονικά τουαλέτα από τότε, με μια τεραστίων διαστάσεων ποδαρατη μπανιέρα, την ξήλωσαμε πριν 15 χρόνια για να κάνουμε επισκευές. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εντωμεταξυ φτάσαμε 2021 και το ερωτηματολόγιο φαίνεται να είναι το ίδιο με πριν 50 χρόνια.

Ερωτήσεις τύπου αν έχετε τουαλέτα εντός οικίας και αν έχει καζανάκι.

To ερωτηματολόγιο ισχύει για όλη την Ελλάδα.
Υπάρχουν και κατοικίες στην επαρχία με τουαλέτες εκτός οικίας και σπίτια ή τροχόσπιτα χωρίς καζανάκι. Στο αν είναι χρήσιμα αυτά τα στοιχεία, συμφωνώ ότι δεν είναι καθόλου. Οι οδηγίες όμως και φαντάζομαι και οι ερωτήσεις δεν είναι δικές μας, έρχονται από την ΕΕ. Και παρεμπιπτόντως, πλέον θέλουν στοιχεία όχι κάθε 10 χρόνια, αλλά κάθε χρόνο, οπότε λογικά είναι η τελευταία φορά που γίνεται απογραφή με αυτό τον τρόπο, μάλλον θα γίνεται εσωτερικά στην ΕΛΣΤΑΤ και ηλεκτρονικά, οπότε και τα κονδύλια θα τα μοιράζονται μόνοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε email από την ΑΑΔΕ για την αυτοαπογραφή.

Αναφορά σε κείμενο

Απογραφή Πληθυσμού-Κατοικιών 2021 / Ελληνική Στατιστική Αρχή

Αποδέκτης/τρια: , Username: .

Ηλεκτρονική Αυτοαπογραφή:

·         Ένας Απογραφέας της ΕΛΣΤΑΤ παραδίδει στην κατοικία σας έναν κλειστό ανώνυμο φάκελο που περιέχει τον «Μοναδικό Κωδικό Απογραφής» της κατοικίας.

·         Ένας εκπρόσωπος του νοικοκυριού σας, έχοντας τον  «Μοναδικό Κωδικό Απογραφής» και τον κωδικό του στο  TAXISnet μπορεί να επισκεφτεί την ψηφιακή πύλη www.gov.gr και να απογράψει την κατοικία και όλα τα μέλη του νοικοκυριού.

·         Εάν χρειαστείτε βοήθεια μπορείτε να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά απευθείας με τον Απογραφέα στον οποίο έχει ανατεθεί η κατοικία σας στο τηλέφωνο που εσωκλείεται στον  φάκελο που σας έχει παραδοθεί ή στο τηλεφωνικό κέντρο της ΕΛΣΤΑΤ για την απογραφή στο 211-1212032.

 

Όσοι πολίτες, για οποιονδήποτε λόγο, δεν μπορέσουν να αυτοαπογραφούν ηλεκτρονικά μέχρι και τις 26 Νοεμβρίου, θα απογραφούν από τον Απογραφέα της περιοχής τους με τη διαδικασία της προσωπικής συνέντευξης.

Όλα τα στοιχεία που συλλέγει η ΕΛΣΤΑΤ είναι απολύτως εμπιστευτικά και δεν διαβιβάζονται σε κανένα δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα.

Συμμετέχουμε στην Απογραφή, Στηρίζουμε το μέλλον γιατί ΟΛΟΙ ΜΕΤΡΑΜΕ.

Περισσότερες Πληροφορίες στην ιστοσελίδα της ΕΛΣΤΑΤ: www.statistics.gr 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από την Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από την Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, andreasgt21 είπε

Παιδιά, σε συνέχεια μίας απορίας, καθώς δε βγάζω άκρη με τον τομεάρχη,

Να είσαι σίγουρος πως δεν είσαι ο μόνος....

Επεξ/σία από ptsk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ptsk είπε

Να είσαι σίγουρος πως δεν είσαι ο μόνος....

Ο τομεάρχης μου παίζει να μην έχει τσεκαρει καν Ο3, με ρωτάγε σε πόσα σπίτια έχω μοιράσει κωδικούς όταν κανονικά πρέπει να μπορεί να δει και μόνος του. Βασικά τι λέω, με ρωτάγε ακόμα και πόσα σπίτια είχα να μοιρασω συνολικά.. ούτε ποια τετραγωνα είχα δεν ήξερε.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανεύκολο ήταν, επέγραψα 2 νοικοκυριά σε 20 λεπτάκια…

ερωτηση: αφήνουμε κάναν φάκελο έξω από το σπίτι ή ο απογραφεας θα δει ότι έχουμε τελειώσει και είναι οκ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...