Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω συμετάσχει σε παλιοτερες απογραφές του 2001  και 2011 ως τομεάρχης, και γενικά έχοντας ιδέα βοηθάω συγγενείς τομεάρχες και απογραφείς να κλείσουν σωστά τα οικοδομικά τετράγωνα και όλα αυτά.

Η άποψη μου είναι ότι υπάρχει ένα τεράστιο οργανωτικό μπάχαλο.

Ούτε οι τομεάρχες ούτε οι απογραφείς, εκπαιδεύτηκαν καλά  στην εφαρμογή, και κυρίως δεν έχουν ιδέα πως να κάνουν σωστά τις εργασίες.  Πιστεύω θα είναι η πρώτη απογραφή που θα αποτύχει για τους παρακάτω λόγους:

Πολύ ελλιπής εκπαίδευση του προσωπικού.

Μεγαλη αποχή πολλοί δεν θα απογραφούν για διάφορους λόγους από αρνητές γενικής φύσεως μέχρι θα βαρεθουν με τις εφαρμογές και δεν θα θέλουν και ξένο μέσα στο σπιτι τους.

Εγω να καταλάβετε προσπάθησα 3 φορές μέχρι τώρα να βρω ποιός είναι απογραφέας στην περιοχή μου γιατί μου έωσε λάθος κωδικό απογραφής και δεν βρήκα άκρη.

Απέγραψα ηλεκτρονικά συγγενεις και φίλους και αυτή η εφαρμογή έβγαζε σφάλματα του τυπου ο ΑΜΚΑ δεν συμφωνεί με την ημερομηνία γέννησης σας  (ενώ είναι γνωστό ότι 20%  των ΑΜΚΑ δεν είναι συμφωνεί  με την ηλικία).   για πολίτες που έχουν ζήσει εξωτερικό άντε να θυμάται ο άλλος ποτε ακριβώς επέστρεψε  ήθελε 30 λεπτά να ασχολείσαι με έναν άνθρωπο να βγαλεις άκρη  όλο λάθη έβγαζε.

Θα είναι η πρώτη αποτυχημένη απογραφή που θα αναγκαστούν να ανατρέξουν σε ληξιαρχεία και taxisnet, να διορθώσουν τα αποτελέσματα καθως δεν θα απογραφεί μεγάλο μέρος του πραγματικού πληθυσμού της χώρας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω κάποιες διπλό εγγραφές, δηλαδή η ίδια οικοδομή καταγράφεται με δύο φορές με διαφορετικές διευθύνσεις. Επίσης έχω μονοκατοικίες που είναι περασμένες ως τριόροφη. Μου έδωσαν συνολικά 180 οικίες, αλλά οι 40 είναι ανύπαρκτές.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Ναι δυστυχώς...Εδώ είχα κοτζάμ πολυκατοικία - φάντασμα 👻 (κρίμα, -8 κατοικίες...😿)

Είχα μια μεριά οικοδ. τετραγώνου, 6-7 σπίτια, τις έχει γράψει διπλές συνεπώς οι μισές δεν υπάρχουν😂 Τι να λέμε, είχα βγει με τον χάρτη σαν τον Ευτύχη Μπλέτσα, κόντευα να τρελαθώ. Πιστεύω δεν περπάτησε να τις καταγράψει, δεν εξηγούνται αλλιώς αυτό & άλλα λάθη που υπάρχουν στην O3.

2 λεπτά πριν, vali είπε

Εγώ έχω κάποιες διπλό εγγραφές, δηλαδή η ίδια οικοδομή καταγράφεται με δύο φορές με διαφορετικές διευθύνσεις. Επίσης έχω μονοκατοικίες που είναι περασμένες ως τριόροφη. Μου έδωσαν συνολικά 180 οικίες, αλλά οι 40 είναι ανύπαρκτές.

Join the club 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ο3 που μας δίνουν είναι καθαρά για δική μας χρήση ή πρέπει να συμπληρώσουμε οπωσδήποτε όροφο, ονοματεπώνυμο εκπροσώπου και να το παραδώσουμε μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Το Ο3 που μας δίνουν είναι καθαρά για δική μας χρήση ή πρέπει να συμπληρώσουμε οπωσδήποτε όροφο, ονοματεπώνυμο εκπροσώπου και να το παραδώσουμε μετά?

Θα το παραδώσεις στο τέλος, όπως & όλα όσα έχεις παραλάβει... Πρέπει να τα έχεις γραμμένα, ορόφους & ονόματα εκτός αν δεν βρεις κάποιον μετά από 2-3 φορές να του αφήσεις το φακελάκι & το πετάξεις κάτω απ'την πόρτα πχ.

Εκεί προφανώς αν δεν γράφει όνομα το κουδούνι, στην κατάσταση (έντυπη) θα βάλεις ένα x.

Όταν αυτοαπογραφεί ή τον απογράψεις από κοντά καλό θα ήταν να το συμπληρώσεις στην κατάσταση.

Τουλάχιστον εμας αυτό μας είπαν στο σεμινάριο 🤷‍♀️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το Ο3 πρέπει να το βγάλω φωτοτυπία για να γράφω τις δικές μου σημειώσεις αλλά και να καθαρογράψω μετά ότι μου είναι απαραίτητο. Επίσης η βεβαίωση απογραφής θυμάμαι παλιά είχε διακεκομμένες γραμμές, ενώ τώρα  είναι σκέτη α4 φωτοτυπία με 4 βεβαιώσεις. Μάλλον πρέπει να αρχίσω αν τις κόβω στα 4...

Πάντως το υλικό που έχω παραλάβει είναι για 60-70 κατοικίες, οπότε θα περιμένω. Μόνο εγώ είμαι από τους άτυχους που έχω σπίτια με αυλή που έχουν σκυλιά που κάνουν σαν λυσσασμένα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Οπότε το Ο3 πρέπει να το βγάλω φωτοτυπία για να γράφω τις δικές μου σημειώσεις αλλά και να καθαρογράψω μετά ότι μου είναι απαραίτητο. Επίσης η βεβαίωση απογραφής θυμάμαι παλιά είχε διακεκομμένες γραμμές, ενώ τώρα  είναι σκέτη α4 φωτοτυπία με 4 βεβαιώσεις. Μάλλον πρέπει να αρχίσω αν τις κόβω στα 4...

Πάντως το υλικό που έχω παραλάβει είναι για 60-70 κατοικίες, οπότε θα περιμένω. Μόνο εγώ είμαι από τους άτυχους που έχω σπίτια με αυλή που έχουν σκυλιά που κάνουν σαν λυσσασμένα? 

Εμείς έχουμε παραλάβει μόνο τα φακελάκια, μετά τις 26 θα παραλάβουμε τα έντυπα Π1 κλπ οπότε δεν ξέρω τι παίζει με τις βεβαιώσεις. Καλά δεν χρειάζεται να βγάλει & φωτοτυπία μην τρελαίνεσαι, εν ανάγκη γράψε με μολύβι ξέρω γω & σβήνεις μετά ότι δεν χρειάζεται!

Πέτυχα & εγώ 2-3 σπίτια που είχαν από 4-5 τεράστια σκυλιά όπως & περίεργες γιαγιάδες που φώναζαν '' 'Ήρθες να με κλέψειςςςςς;' 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδεα που αν γινεται τοτε μιλαμε για κερδος χρονου . δηλαδη εκει που μπαινει ο αυτοαπογραφομενος και ο απογραφεας να περασει απο το χαρτί την απογραφη αν εχεις ταμπλετ μαζι και ενω κανεις την απογραφη αντι να γραφεις τα περνάς επιτοπου στην εφαρμογη μεσα αρα γλυτωνεις το χαρτι και απλα δινεις βεβαιωση απογραφης. για ρωτηστε αλλες εποπτιες αν γινετα κατι τετοιο καθως μιλαμε δεν θα κουβαλαμε χαρτιά μαζι και ετσι θα γλυτωνεις χρονο να τα περνας μεσα αφου θα ειναι απογραφη ναι μεν απο κοντα αλλα απευθειας στην εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odys03 είπε

Έχω συμετάσχει σε παλιοτερες απογραφές του 2001  και 2011 ως τομεάρχης, και γενικά έχοντας ιδέα βοηθάω συγγενείς τομεάρχες και απογραφείς να κλείσουν σωστά τα οικοδομικά τετράγωνα και όλα αυτά.

Η άποψη μου είναι ότι υπάρχει ένα τεράστιο οργανωτικό μπάχαλο.

Ούτε οι τομεάρχες ούτε οι απογραφείς, εκπαιδεύτηκαν καλά  στην εφαρμογή, και κυρίως δεν έχουν ιδέα πως να κάνουν σωστά τις εργασίες.  Πιστεύω θα είναι η πρώτη απογραφή που θα αποτύχει για τους παρακάτω λόγους:

Πολύ ελλιπής εκπαίδευση του προσωπικού.

Μεγαλη αποχή πολλοί δεν θα απογραφούν για διάφορους λόγους από αρνητές γενικής φύσεως μέχρι θα βαρεθουν με τις εφαρμογές και δεν θα θέλουν και ξένο μέσα στο σπιτι τους.

Εγω να καταλάβετε προσπάθησα 3 φορές μέχρι τώρα να βρω ποιός είναι απογραφέας στην περιοχή μου γιατί μου έωσε λάθος κωδικό απογραφής και δεν βρήκα άκρη.

Απέγραψα ηλεκτρονικά συγγενεις και φίλους και αυτή η εφαρμογή έβγαζε σφάλματα του τυπου ο ΑΜΚΑ δεν συμφωνεί με την ημερομηνία γέννησης σας  (ενώ είναι γνωστό ότι 20%  των ΑΜΚΑ δεν είναι συμφωνεί  με την ηλικία).   για πολίτες που έχουν ζήσει εξωτερικό άντε να θυμάται ο άλλος ποτε ακριβώς επέστρεψε  ήθελε 30 λεπτά να ασχολείσαι με έναν άνθρωπο να βγαλεις άκρη  όλο λάθη έβγαζε.

Θα είναι η πρώτη αποτυχημένη απογραφή που θα αναγκαστούν να ανατρέξουν σε ληξιαρχεία και taxisnet, να διορθώσουν τα αποτελέσματα καθως δεν θα απογραφεί μεγάλο μέρος του πραγματικού πληθυσμού της χώρας.

Για να το γράψω απλά :  η εκπαίδευση  στους τομεάρχες και απογραφείς ήταν τελείως ελλιπής.

Παρα πολλοί απο αυτους δεν μπορεσαν να διακρινουν την έννοια   κτίριο,  κατοικία.  δηλαδή  για κάθε κατοικία  δημιουργησαν νεο κτίριο,    και άλλα πολλά τέτοια θέματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xxatziva είπε

ιδεα που αν γινεται τοτε μιλαμε για κερδος χρονου . δηλαδη εκει που μπαινει ο αυτοαπογραφομενος και ο απογραφεας να περασει απο το χαρτί την απογραφη αν εχεις ταμπλετ μαζι και ενω κανεις την απογραφη αντι να γραφεις τα περνάς επιτοπου στην εφαρμογη μεσα αρα γλυτωνεις το χαρτι και απλα δινεις βεβαιωση απογραφης. για ρωτηστε αλλες εποπτιες αν γινετα κατι τετοιο καθως μιλαμε δεν θα κουβαλαμε χαρτιά μαζι και ετσι θα γλυτωνεις χρονο να τα περνας μεσα αφου θα ειναι απογραφη ναι μεν απο κοντα αλλα απευθειας στην εφαρμογη.

Νομίζω επειδή είχαμε δηλώσει στην αρχική αίτηση αν διαθέτουμε υπλογιστή κλπ δεν παρέχουν ταμπλετ εκ των υστέρων... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, funkopop είπε

Νομίζω επειδή είχαμε δηλώσει στην αρχική αίτηση αν διαθέτουμε υπλογιστή κλπ δεν παρέχουν ταμπλετ εκ των υστέρων... 

αυτο καταλαβες? απο οσα εγραψα? δεν ειπα να δωσουν ταμπλετ. στα ταμπλετ που εχουμε αν αντι να γραφει χαρτια ο απογραφεας , να εχει το ταμπλετ και να περναει επιτοπου την απογραφη σαν να ηταν απο εντυπο ενω κανει συνεντευξη για την απογραφη ΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ λεω. αν το εχει ψαξει καποιος αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xxatziva είπε

αυτο καταλαβες? απο οσα εγραψα? δεν ειπα να δωσουν ταμπλετ. στα ταμπλετ που εχουμε αν αντι να γραφει χαρτια ο απογραφεας , να εχει το ταμπλετ και να περναει επιτοπου την απογραφη σαν να ηταν απο εντυπο ενω κανει συνεντευξη για την απογραφη ΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ λεω. αν το εχει ψαξει καποιος αλλος.

Λογικά γίνεται αν έχεις δικό σου τάμπλετ, αλλά ακόμα δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Μετά τις 26( εφόσον δεν πάρει παράταση η αυτοαπογραφή).

Ρώτα τον τομεάρχη σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, funkopop είπε

Λογικά γίνεται αν έχεις δικό σου τάμπλετ, αλλά ακόμα δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Μετά τις 26( εφόσον δεν πάρει παράταση η αυτοαπογραφή).

Ρώτα τον τομεάρχη σου! 

καλα θα με ρωτησω. απλα ετσι η δουλεια τους θα γινεται ευκολοτερη. αλωστε μαζι πηγαινουμε. σαν βολτα το βλεπω και ετσι επιτοπου με ρωτανε τι θελουν και βλεπω τι σημειωνουν. δηλαδη δεν χρειαζεται να μου λενε μετα τι περασαν και τι οχι.  επιτοπου και γνωριζουμε απο 1ο χέρι τι γινεται.

μετα απο επικοινωνια με εποπτη --> και δυστυχως δεν γινεται να περνας την απογραφη στο ταμπλετ επιτοπου. οπωσδηποτε σε χαρτι και μετα στην εφαρμογη. αρα τα χαρτια δεν τα γλυτωνει κανενας δυστυχως.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος φωστήρας έλαβε την απόφαση να μοιραστούν κωδικοί γραμμένοι με στυλό χειρόγραφα;(υπολογίστε κανα 50% να μην μπορεί να διαβαστεί από τον χρήστη).

Βρωμοκοπάει συντεχνιακό ρουσφέτι η ιστορία.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...