Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντας παλαιότερα απογραφεας τα πράγματα απλα.. Δίνετε τους κωδικούς και σε οσους δεν απαντήσουν (οι μισοι) περνατε αλλη μια φορα (αν θελετε) και συνοπτικά ρωτατε για on site απογραφή.. Μην πιανετε διαλογο.. Αν δεν θελει κάποιος απλα κενο σπιτι.. 40% του κόσμου απλα δεν γουστάρει.. Δεν θα το αλλάξετε εσείς οποτε αποδέχεστε οτι θα παρετε περιπου το 60% οσων ειχατε εκτιμήσει αλλα θα τελειώσετε αμεσα και ακοπα. 

 Btw παπαδόπουλος στο 3ο σποτ έτοιμος για metoo.. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, fragos είπε

Όντας παλαιότερα απογραφεας τα πράγματα απλα.. Δίνετε τους κωδικούς και σε οσους δεν απαντήσουν (οι μισοι) περνατε αλλη μια φορα (αν θελετε) και συνοπτικά ρωτατε για on site απογραφή.. Μην πιανετε διαλογο.. Αν δεν θελει κάποιος απλα κενο σπιτι.. 40% του κόσμου απλα δεν γουστάρει.. Δεν θα το αλλάξετε εσείς οποτε αποδέχεστε οτι θα παρετε περιπου το 60% οσων ειχατε εκτιμήσει αλλα θα τελειώσετε αμεσα και ακοπα. 

 Btw παπαδόπουλος στο 3ο σποτ έτοιμος για metoo.. 

 

 

Ναι, αλλά θα πάρει και το 60% της αμοιβής που έλπιζε...γύρω στα 400 ευρώ δεν ξέρω αν αξίζει να ξεπατωθείς για ένα τέτοιο ποσό και μάλιστα 5-6 μήνες μετά το τέλος της απογραφής...

Επεξ/σία από ptsk
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα απλα τα αλλα δεν ηταν ποτε δεδομενα χρηματα.. Και εμενα μου λενε με πωλησεις μπορω να αυξησω το bonus αλλα ποτε δεν πιανονται.. Οποτε πρεπει να ειμαστε συνειδοτοποιημενοι. Εδω με τα εμβολια και με τοσο πολεμο ενα 25-30% ειναι μη προσεγγισιμοι φανταζεστε τι θα γινει με την απογραφη. Το γεγονος οτι το 40-50% ειναι σχεδον ακοπα χρηματα ειναι η βαση για καποιον να αποφασισει αν θα γινει απογραφεας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση! Είμαι απογραφεας, εκανα το σεμιναριο το Σαββατο και ο εποπτης μας ειπε πως τις επομενες μερες θα μας καλουσε ο τομεαρχης! Εχει φτασει Τεταρτη και ακομα ουτε τηλεφωνο απο τον τομεαρχη ουτε ειδοποιηση για να παραλαβω το υλικο κτλ. Υπαρχει περιπτωση να ειναι τοσο "βλακας" ο τομεαρχης και να το παει χαλαρα χαλαρα; Γιατι αν ειναι να μου παραδωσει το υλικο 2-3 μερες πριν την ληξη της αυτοαπογραφης, οι ανθρωποι θα με βριζουν μετα και με το δικιο τους!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Μια ερωτηση! Είμαι απογραφεας, εκανα το σεμιναριο το Σαββατο και ο εποπτης μας ειπε πως τις επομενες μερες θα μας καλουσε ο τομεαρχης! Εχει φτασει Τεταρτη και ακομα ουτε τηλεφωνο απο τον τομεαρχη ουτε ειδοποιηση για να παραλαβω το υλικο κτλ. Υπαρχει περιπτωση να ειναι τοσο "βλακας" ο τομεαρχης και να το παει χαλαρα χαλαρα; Γιατι αν ειναι να μου παραδωσει το υλικο 2-3 μερες πριν την ληξη της αυτοαπογραφης, οι ανθρωποι θα με βριζουν μετα και με το δικιο τους!

Κατά πάσα πιθανότητα, δεν παρέλαβε ακόμα ο τομεάρχης το υλικό για να σε καλέσει να στο δώσει. Ο δικός μου τα παρέλαβε μια εβδομάδα μετά το σεμινάριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ από το κινητό μπαίνω κανονικά για να τσεκάρω το 0-3 στον υπολογιστή δεν μπορώ να μπω(εκεί που βάζω τους κωδικούς μου δεν κάνει είσοδο)

Κατά τα αλλά γίνεται να αποφύγω το voip και να γράφω το κινητό μου στα "φάκελα"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Κατά πάσα πιθανότητα, δεν παρέλαβε ακόμα ο τομεάρχης το υλικό για να σε καλέσει να στο δώσει. Ο δικός μου τα παρέλαβε μια εβδομάδα μετά το σεμινάριο...

Μου αρεσει που ο Εποπτης μας ειπε το Σαββατο "Παιδια μας πιεζει πολυ ο χρονος, θα προσπαθησουμε σημερα κιολας να οριστειτε απογραφεις, να παρετε υλικο και να αρχισετε να μοιραζετε απο αυριο κιολας!" Και λεω απο μεσα μου "Μπραβο, τοσο γρηγοροι μακαρι να ειναι!!" Αλλα τελικα συνειδητοποιω πως ...χαλαραααα. Και στο τελος θα φαμε εμεις το δυσκολο πακετο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ήρθε email από την ΑΑΔΕ για την αυτοαπογραφή.

 

Το πρωί ήρθε και στη γυναίκα μου λογικά γιατί είναι σε ΔΟΥ της Αθήνας παρόλο που μένουμε εξωτερικό. Εγώ που είμαι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού σωστά δεν ήρθε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Ενώ από το κινητό μπαίνω κανονικά για να τσεκάρω το 0-3 στον υπολογιστή δεν μπορώ να μπω(εκεί που βάζω τους κωδικούς μου δεν κάνει είσοδο)

Κατά τα αλλά γίνεται να αποφύγω το voip και να γράφω το κινητό μου στα "φάκελα"?

Ειναι λιγο ρισκο να δωσεις το κινητο σου σε 160 σπιτια. Αν πεσεις σε κανεναν "μουρλο" και σε ενοχλει μετα για μερες; Ασε που αν δεν εχεις ζητησει απο την εταιρεια σου να μην φαινεται το κινητο σου στους τηλεφωνικους καταλογους, μπορω εγω (ο μουρλος) να παρω το πενταψηφιο τηλεφωνικου καταλογου (τα γνωστα πενταψηφια..) και να μαθω απο τον αριθμο του κινητου σου και τη διευθυνση κτλ. Γιαυτο θα ελεγα καλυτερα οχι, μην βαζεις τι κινητο σου! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Οποιος θέλει την κάνει 

Για τα υπόλοιπα μέλη ζητάει αφμ και αμκα, όποτε είσαι οκ 

 

Δηλαδη, ο ενας την κανει, και εντος, δηλωνει και τους υπολοιπους του σπιτιου με αφμ και αμκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Δηλαδη, ο ενας την κανει, και εντος, δηλωνει και τους υπολοιπους του σπιτιου με αφμ και αμκα;

σωστά, μπαίνεις με τους κωδικούς taxis του ενός, και μετά απλά δηλώνεις ΑΦΜ & ΑΜΚΑ για τα υπόλοιπα μέλη του νοικοκυριού 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρει κάποιος: 

Ήρθε απογραφέας, δεν μας βρήκε στην κατάσταση και έφυγε. Τον απέναντι που κάναμε την ίδια χρονιά το σπίτι, τον βρήκε και τον απέγραψε. Υπάρχει περίπτωση να έρθει κάποιος άλλος? Χρειάζεται να πάρουμε κάπου τηλ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι τραβάτε εσείς οι απογραφεις με τους ψεκς. Ο ελλεηνες συνέχεια στο πονηρό, λέει ο άλλος θα έρθει μέσα στο σπίτι και θα δουν πόσες τηλεοράσεις έχω, χεστηκε ο απογραφεας τι σκατα έχεις, ο άνθρωπος τα 2,5 ευρώ θέλει να πάρει, δεν είναι πράκτορας. Πραγματικά, νομίζω αυτή η χώρα γίνεται όλο και χειρότερη. Εγώ αν ήμουν απογραφεας οποίος δεν ήθελε να απογραφεί θα τον άφηνα, όπως και όποιος μετα την δεύτερη φορά δεν ήταν στο σπίτι

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...