Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
On 09/08/2021 at 10:17, AdmiralRQGR said:

Παρακολουθούσα τη συζήτηση και είμαι περίεργος να μάθω, έχει αλλάξει καθόλου η άποψή σου για τα παραπάνω μετά τον τελευταίο γύρο από hands-on previews;

Δεν σου απάντησα τότε, γιατί περίμενα λίγο να δω κι άλλα πράγματα, νομίζω ότι έχω καταλήξει πως η συσκευή θα είναι οκ θερμικά, αλλά για εργονομία και βάρος θα πρέπει να την πιάσω στα χέρια μου.

Αυτή την στιγμή πάντως είμαι πιο ψημένος απ' ότι ήμουν όταν έβαλα προπαραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς συζήτηση, άραγε θα μπορέσει να αντικαταστήσει ενα παλαιο πλέον Gaming PC;

Απο τη στιγμή που θα ειναι dockable βέβαια και αν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει καλά με WinOS (αφαιρώντας το steamos ή dual boot)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι ειδικά σε windows ή σε dual boot θα τρέχει όπως θα έτρεχε και ένα PC αντίστοιχων χαρακτηριστικών. Αρχίζω και πιστεύω πως θα είναι σε επιδόσεις κοντά σε ένα PC με μια 1050. Θα είναι μια χαρά νομίζω ειδικά για παλαιότερα games. Τώρα με το steam os,  βλέπουμε..

Επεξ/σία από paanur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, Vagosman said:

Ερώτηση προς συζήτηση, άραγε θα μπορέσει να αντικαταστήσει ενα παλαιο πλέον Gaming PC;

Απο τη στιγμή που θα ειναι dockable βέβαια και αν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει καλά με WinOS (αφαιρώντας το steamos ή dual boot)

Ναι. Θα παίζει τα πάντα, από τον πιο παλιό συμβατό τίτλο, emulation (μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες τίτλους), έως και τα εντελώς φρέσκα games. Σε κάποια πιθανόν να χρειαστεί εντελώς low ρυθμίσεις, ειδικά στο προσεχές μέλλον, αλλά από πλευράς hardware compatibility θα είναι ΟΚ. Πάντα σε οτιδήποτε είναι φορητό θα υπάρχει συμβιβασμός στην κατανάλωση άρα και στην απόδοση φυσικά.

Προσωπικά περιμένω να δω πώς θα ανταποκρίνεται θερμικά και τι περιθώρια βελτιστοποίησης θα έχουμε (πχ ένα μικρό undervolt που θα επιτρέψει λίγο χαμηλότερη κατανάλωση άρα και πιο σταθερά ρολόγια -MHz- ας πούμε), καθώς και φυσικά αν θα μπορείς να το κρατήσεις ας πούμε για 1,5-2 ώρες (όσο κρατάει η μπαταρία του) για να παίξεις ή στο μισάωρο θα πιάνεσαι λόγω βάρους-εργονομίας. Έχει πολύ ψωμί η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 με 60fps στα 720p.

Mένει να δουμε και docked τουλαχιστον σε 1080 πως τα πάει. Πολλά παιχνίδια φοβάμαι δεν θα ειναι ικανοποιητικά σε τόσο μικρή οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.steamdeck.com/en/faq

Does docking the Deck improve performance?
No, docking is more akin to plugging a USB-C hub into a PC. Steam Deck runs at full performance in portable mode.

Επίσης, επίσημη απάντηση ότι θα είναι UEFI unlocked, boot from SD, multi boot support.

Τέλεια! 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αναμένεται soft mod να κλοκαρει σε docked. Αν είναι full performance ήδη τότε σε αναλύσεις άνω των 720 θα είναι φλοπ.

Ωραία νέα ότι θα είναι ξεκλειδωτο κ με δυνατότητα dual boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν υποστηρίζει external GPU (άρα μάλλον η USB-C του δεν έχει thunderbolt?)

Αλλά όπως και να χει θα βγουν άπειρες μόντες που θα χρησιμοποιούν boot from μSD και την pci-e 3.0 x4 του SSD για εξωτερική GPU για να κάνουν μια τρύπα στο νερό και να τρέχουν κάρτες τέρατα σε pci-e 3.0 x4 με super bottleneck 😛 

Αν θες docked gaming πάντως δε βλέπω το λόγο να πάρεις steam deck, μπορείς με τα ίδια να πάρεις σταθερό μηχάνημα καλύτερο.

Δε νομίζω ότι θα υπάρχουν πολλά περιθώρια για overclock, μιλάμε για πολύ μικρό power budget και πολύ μικρό σύστημα ψύξης. Το docked δεν παρέχει καμία βελτίωση σε αυτά, πέραν από την ικανότητα σταθερής παροχής ενέργειας (επιχείρημα που μας κατέρριψαν στο faq).

Σε αναλύσεις άνω των 720p μην περιμένεις πολύ καλές επιδόσεις για ΑΑΑ games, 15W APU φοράει... Ούτε καν επίπεδα GeForce MX450 δεν θα έπρεπε να πιάνει 😛 

Γενικά είναι τέλειο για αυτό που είναι και για να το χρησιμοποιήσεις και ως PC για καθημερινή χρήση ακόμα και δουλειά αν δεν κάνεις βαριά πράγματα, docked ή μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...