Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το έχω πάρει ζεστά το θέμα πάντως και είμαι αποφασισμένος να το πάρω δεκτές βέβαια όλες οι απόψεις εκτός φυσικά και στα reviews που θα βγουν στο YouTube η σε ιστοσελίδες λένε τα χειρότερα που δεν πιστεύω γιατί το μηχάνημα με τα specs που εχει για φορητή κονσόλα τα σπάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
19 hours ago, pirmen56 said:

Για να γίνει το τελευταίο θα πρέπει να είναι θωρακισμένο απέναντι στην πειρατεία όπως μια κονσόλα. Πράγμα δύσκολο όταν...καλά το κατάλαβες, έχει παραδοσιακό pc hardware.

Παιχνίδια του 2021 θα τρέχουν ΟΚ. Μετά θα αρχίσουν οι πλασματικές απαιτήσεις. Θα ρίχνεις τα γραφικά στον πάτο για να έχεις καλές επιδόσεις και ΑΝ. Όπως το Cyberpunk που με low/medium settings είναι μια πατάτα του περασμένου αιώνα και πάλι τρέχει(και φυσικά δείχνει) χειρότερα από GTAV στο ultra.

Μην ξεχνάς ότι αυτοί που επιλέγουν pc, για να υπερηφανεύονται ότι βλέπουν γραφικάρες, το αλλάζουν πιο γρήγορα και από το πουκάμισό τους.

Εάν έχεις ρεαλιστικές απαιτήσεις δεν θα το πάρεις για τις γραφικαρες. Προσωπικά αν παίζει παιχνίδια του 2020 σε 800p medium (δε λέμε για το unoptimized shit cyberpunk, για το υπόλοιπο 99% λέμε) και σε 720p low τα παιχνίδια των επόμενων 2-3 ετών, σε συνδυασμό με τα εκατομμύρια παλαιότερων τίτλων που θα είναι συμβατά, για εμένα θα είναι μούρλια.

Μην συγκρίνετε με aya neo κλπ, το μηχανακι θα έχει πολύ μεγαλύτερο ram bandwidth και νεότερη gpu, το νούμερο των tflops δεν είναι συγκρίσιμο. Δε λέω ότι θα κάνει θαύματα, αλλά θα είναι αισθητά πάνω από αυτές τις συσκευές.

Για εμένα το μεγάλο στοίχημα είναι η ύπαρξη καλων drivers για widows και κατά πόσο θα βολεύουν τα touchpads για πιο παραδοσιακά παιχνίδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα trackpads είναι η κρυφή δύναμη αυτής της συσκευής κατά τη γνώμη μου. Τα έχω χρησιμοποιήσει σε steam controller και πραγματικά δουλεύουν άψογα. Το σημαντικό στο deck είναι ότι δε σε υποχρεώνει να τα χρησιμοποιήσεις σε αντίθεση με τον steam controller. Εδώ έχεις κανονικά 2 analog sticks dpad και έχεις και trackpads. Είναι καθαρά στο χέρι σου πως επιλέγεις να παίξεις. Από κει και πέρα συμφωνώ και γω ότι λόγω της νέας του αρχιτεκτονικής είναι αρκετά future proof μηχάνημα. Όχι απαραίτητα δυνατό αλλά σίγουρα σύγχρονο. Το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί να περπατήσει σαν συσκευή με Linux ή αν θα είναι πρακτικά απαραίτητο να εγκαθιστά κάνεις windows και τι σημαίνει αυτό έπειτα σε άλλους τομείς.. όπως drivers, το sleep/resume feature και άλλα πολλά. Για μένα και για πολλούς PC gamers είναι αγορά με κλειστά τα μάτια! Για το μέσο καταναλωτή που απλά θα θέλει να ανοίξει τη συσκευή του και θα πατήσει play σε ένα παιχνίδι που μπορεί να θέλει πρώτα κάποιο compatibility layer ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.. μπορεί να είναι πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Εάν έχεις ρεαλιστικές απαιτήσεις δεν θα το πάρεις για τις γραφικαρες. Προσωπικά αν παίζει παιχνίδια του 2020 σε 800p medium (δε λέμε για το unoptimized shit cyberpunk, για το υπόλοιπο 99% λέμε) και σε 720p low τα παιχνίδια των επόμενων 2-3 ετών, σε συνδυασμό με τα εκατομμύρια παλαιότερων τίτλων που θα είναι συμβατά, για εμένα θα είναι μούρλια.

Μην συγκρίνετε με aya neo κλπ, το μηχανακι θα έχει πολύ μεγαλύτερο ram bandwidth και νεότερη gpu, το νούμερο των tflops δεν είναι συγκρίσιμο. Δε λέω ότι θα κάνει θαύματα, αλλά θα είναι αισθητά πάνω από αυτές τις συσκευές.

Για εμένα το μεγάλο στοίχημα είναι η ύπαρξη καλων drivers για widows και κατά πόσο θα βολεύουν τα touchpads για πιο παραδοσιακά παιχνίδια.

Για να διατηρήσεις ένα Χ επίπεδο γραφικών με pc πρέπει να το αναβαθμίζεις. Είτε με 2.000€ αναβάθμιση, είτε με 200€, αναλόγως των απαιτήσεων.

Αν δεν σου αρέσει το Cyberpunk(τρέχει παντού χάλια άλλωστε) πάμε στο RDR2 που στο ps4 τρέχει ανθρώπινα ενώ με την ίδια ακριβώς κάρτα στο PC(radeon 7870) είναι καταστροφή για τα μάτια με το frame rate, stutter και detail loss που θα το τρέξεις.

Spoiler

 

Αν μιλάμε για χρονικό ορίζοντα τριετίας κάτι γίνεται. Όμως οι κονσόλες αντέχουν 7ετία+. Υπερδιπλάσιο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ενδιαφέρον το πόσο έχει βελτιωθεί η συμβατότητα παιχνιδιών που είναι αποκλειστικά γραμμένα για Windows σε διανομές Linux. Πλέον το μεγαλύτερο μέρος των single-player τίτλων τρέχει κανονικά μέσω Proton. Αν η Valve βρεί τον τρόπο με τις εταιρείες που φτιάχνουν anti-cheat software να κάνουνε συμβατά τα αντίστοιχα παιχνίδια, τα Linux θα είναι πλέον ανταγωνιστικά σε αυτόν τον τομέα.

Επεξ/σία από Cosmic79
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βλέπουμε ότι ο ssd φορτώνει τα παιχνίδια με διπλάσια ταχύτητα ενώ έχει 25 φορές ταχύτερη ανάγνωση. Όχι κάτι που δεν ξέραμε.

Δεν δικαιολογεί τα 250€ διαφορά από το απλο, όταν μπορεις να βρεις με περίπου 100-120€ 500ρη να τον βάλεις μόνος σου.

Φυσικά, αυτό μένει να δούμε και πόσο εύκολα θα γίνεται. Απο εμένα είναι no brainer η αγορά του μικρού, και αν/όταν δεν μου κάνει, βάζω έναν μόνος μου. Αφού έτσι κι αλλιώς το μηχάνημα θα είναι η χαρά του modder, τι ψυχή έχει η τοποθέτηση ενός ssd? 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά κάτι άλλο που δεν είναι ακόμη ξεκάθαρο κατά τη γνώμη μου και είναι πολύ σημαντικό είναι το με  ποιόν  τρόπο θα λειτουργούν όλα τα κουμπιά-joysticks-bumpers του deck όταν αυτό δεν είναι σε κάποιο παιχνίδι.

Φαντάζομαι ότι αυτό γίνεται μέσα απτό steam input το οποίο καθορίζει αντίστοιχα τη λειτουργία του layout, αλλά τι γίνεται πχ όταν εγώ τρέξω ένα άλλο παιχνίδι εκτός steam. Πχ μέσω gog η κάποιο οποιοδήποτε παιχνίδι που θα έχω κάνει install εκτός steam.

Με το steam controller όσο δεν έπαιζα κάποιο παιχνίδι μέσω steam αυτό έτρεχε ένα desktop profile ώστε να έχω τις βασικές λειτουργίες ενός mouse + keyboard ώστε να μπορείς να περιηγηθείς μέσα στο desktop σου. Αυτό έκανε το steam controller πρακτικά άχρηστο αν ήθελα να τρέξω κάποιο παιχνίδι πχ από gog,Xbox ή epic. Ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσεις ήταν να προσθέσεις κάποιο από αυτά τα παιχνίδια στο steam μέσω της "add a non steam game" επιλογής κάτι που δε δουλεύει πάντα καλά καθώς ειδικά τα Xbox games δεν έχουν exe καταλήξεις με αποτέλεσμα να μην τα βλέπει το steam. Επίσης σε Linux δεν ξέρω καν αν υπάρχει η επιλογή πρόσθεσης non steam game. Υπήρχε επίσης και το glosc.. μια εφαρμογη για όσους το έχουν ψάξει η οποία χωρίς να το πολύ αναλύσω ήταν μια λύση στο πρόβλημα που ανέφερα αλλά πήγαινες μέσω Λαμίας για να έχεις ένα αποτέλεσμα συνήθως μέτριο.

Ελπίζω πραγματικά η valve να προσθέσει κάποιο επιλογέα - profile τύπου xinput ώστε να βλέπουν όλα τα παιχνίδια τα controls του deck σαν xinput controller όταν δεν τρέχουμε κάποιο game μέσω του steam αλλά το τρέχουμε από κάποιον άλλον launcher για οποιαδήποτε λόγο. Κατά τη γνώμη μου είναι από τα πιο βασικά σημεία του deck ειδικά για όσους βλέπουν τη συγκεκριμένη συσκευή σαν μια "multi launcher" συσκευή μιας και όλοι λίγο πολύ έχουμε παιχνίδια από epic,Xbox,gog,ea κλπ. Για να μην πάω και προς emulation μεριά.

Επεξ/σία από paanur
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, GeorgeMan said:

Δεν δικαιολογεί τα 250€ διαφορά από το απλο, όταν μπορεις να βρεις με περίπου 100-120€ 500ρη να τον βάλεις μόνος σου.

Πας καλά, πως δεν τα δικαιολογεί, σου δίνει avatar και theme δώρο!

8 hours ago, paanur said:

Παιδιά κάτι άλλο που δεν είναι ακόμη ξεκάθαρο κατά τη γνώμη μου και είναι πολύ σημαντικό είναι το με  ποιόν  τρόπο θα λειτουργούν όλα τα κουμπιά-joysticks-bumpers του deck όταν αυτό δεν είναι σε κάποιο παιχνίδι.

Φαντάζομαι ότι αυτό γίνεται μέσα απτό steam input το οποίο καθορίζει αντίστοιχα τη λειτουργία του layout, αλλά τι γίνεται πχ όταν εγώ τρέξω ένα άλλο παιχνίδι εκτός steam. Πχ μέσω gog η κάποιο οποιοδήποτε παιχνίδι που θα έχω κάνει install εκτός steam.

Με το steam controller όσο δεν έπαιζα κάποιο παιχνίδι μέσω steam αυτό έτρεχε ένα desktop profile ώστε να έχω τις βασικές λειτουργίες ενός mouse + keyboard ώστε να μπορείς να περιηγηθείς μέσα στο desktop σου. Αυτό έκανε το steam controller πρακτικά άχρηστο αν ήθελα να τρέξω κάποιο παιχνίδι πχ από gog,Xbox ή epic. Ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσεις ήταν να προσθέσεις κάποιο από αυτά τα παιχνίδια στο steam μέσω της "add a non steam game" επιλογής κάτι που δε δουλεύει πάντα καλά καθώς ειδικά τα Xbox games δεν έχουν exe καταλήξεις με αποτέλεσμα να μην τα βλέπει το steam. Επίσης σε Linux δεν ξέρω καν αν υπάρχει η επιλογή πρόσθεσης non steam game. Υπήρχε επίσης και το glosc.. μια εφαρμογη για όσους το έχουν ψάξει η οποία χωρίς να το πολύ αναλύσω ήταν μια λύση στο πρόβλημα που ανέφερα αλλά πήγαινες μέσω Λαμίας για να έχεις ένα αποτέλεσμα συνήθως μέτριο.

Ελπίζω πραγματικά η valve να προσθέσει κάποιο επιλογέα - profile τύπου xinput ώστε να βλέπουν όλα τα παιχνίδια τα controls του deck σαν xinput controller όταν δεν τρέχουμε κάποιο game μέσω του steam αλλά το τρέχουμε από κάποιον άλλον launcher για οποιαδήποτε λόγο. Κατά τη γνώμη μου είναι από τα πιο βασικά σημεία του deck ειδικά για όσους βλέπουν τη συγκεκριμένη συσκευή σαν μια "multi launcher" συσκευή μιας και όλοι λίγο πολύ έχουμε παιχνίδια από epic,Xbox,gog,ea κλπ. Για να μην πάω και προς emulation μεριά.

Όλα όσα περιγράφεις έχουν ήδη λυθεί από την εποχή του Steam Controller. Δεν βρίσκω λόγο να μην δουλεύει το interface, με τον ίδιο τρόπο που δουλεύει στο Steam Controller. Κάνεις launch το non-Steam game/app, ανοίγεις το overlay, μπαίνεις στα controller options και κάνεις map όποιο button/shortcut θέλεις σε όποιο κουμπάκι του controller θέλεις. Το Steam Controller ήταν άψογο σε αυτό το κομμάτι, είχα καταφέρει να τρέξω το πρώτο Witcher και το Freelancer έτσι, άκοπα σχεδόν.

Για τα Xbox games υπάρχει workaround έτσι ώστε να τα περνάς στο Steam:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ασχοληθεί πραγματικά με το steam controller, όπως περιέγραψα πιο πάνω δεν υπάρχει πραγματικό workaround για τα xbox games. Δεν είναι λύση για τους περισσότερους τέλος πάντων και οι περισσότεροι έχουν παιχνίδια και πέρα απτο steam. Αυτά που λέω τα έχω δοκιμάσει γιατί έχω χρησιμοποιήσει άπειρες ώρες τον SC και το μόνο που έβρισκα ως υποφερτή λύση για τα xbox games ήταν ένα μόνιμο generic glosc profile που άνοιγα πριν ξεκινήσω το αντίστοιχο παιχνίδι.

Αυτό σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί commercial λύση για ένα ευρύ αγωραστικο κοινό που θα πάρει το steam deck και μόλις πάει να ξεκινήσει το forza horizon θα φάει φόλα! Φοβάμαι βέβαια ότι η valve δεν πρόκειται να δώσει compatibility εκτός steam για ευνόητους λόγους..άλλωστε τι λόγο έχει να πουλήσει steam deck αν ξέρει ότι δεν θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για το steam..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι αν τρέχεις το Steam OS θα λειτουργει σε όλα κανονικά αφού προφανώς θα έχει χρήση και στο λειτουργικό. Τώρα αν βγάλεις το Steam OS και βάλεις κάτι άλλο (π.χ. Windows), ζορίζει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε προφανώς δε μιλάμε για steam os. Μιλάμε για Windows αφού μιλάμε για Xbox games. Επίσης δε γνωρίζω αν το epic store είναι διαθέσιμο σε Linux και αν ναι..ποια απτά παιχνίδια του καθενός από εμάς που έχουμε στο epic θα είναι συμβατά σε Linux. (Μιλάμε πάντα για epic..όχι steam με proton κλπ.)

Το ερώτημα που έχω θέσει πιο πριν όσον αφορά τα controls του deck θα είναι σοβαρό θέμα για πολύ κόσμο νομίζω, παρά το γεγονός ότι δε βλέπω να συζητιέται αρκετά. Νομίζω ότι δεν το έχουν συνειδητοποιήσει πολλοί ακόμη. Για παράδειγμα έβλεπα πριν στο ίντερνετ από γνωστό ξένο site να γράφει ότι ναι το steam deck θα είναι συμβατό πχ με το xcloud αν περάσει κάποιος windows. Πράγμα που είναι η μισή αλήθεια νομίζω, αφού ναι θα μπορείς να ανοίξεις την εφαρμογή, αλλά όπως αναφέρω βάσει της εμπειρίας μου με το steam controller όταν θα χρησιμοποιείς το deck εκτός παιχνιδιών θα λειτουργεί σαν keyboard and mouse.Το steam δεν θα καταλαβαίνει ότι τρέχεις κάποιο game για να σου αλλάξει profile.

Και μην αναφέρουμε πάλι όπως πιο πριν λύσεις που δε λειτουργούν συνήθως καλά για εφαρμογές windows (uwpa) και που στην τελική δεν ξέρουν ούτε πρόκειται να ασχοληθούν οι 99 στους 100 χρήστες που θα πάνε παίξουν ένα παιχνίδι.

Ελπίζω πραγματικά η valve να έχει αλλάξει τον τρόπο που λειτουργούν οι αλλαγές των controller layouts αν και το βλέπω χλομό. Ή τουλάχιστον μήπως βρει τρόπο ώστε να προσθέτεις windows store apps μέσω του add a non steam game. Πράγμα που θα είναι σα να βάζουν αυτογκόλ αν το κάνουν..

Επεξ/σία από paanur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

9 hours ago, paanur said:

Αν έχεις ασχοληθεί πραγματικά με το steam controller, όπως περιέγραψα πιο πάνω δεν υπάρχει πραγματικό workaround για τα xbox games. 

Πίστεψέ με, έχω ασχοληθεί ΠΑΡΑ πολύ με το Steam Controller, παρόλο που πλέον κάθεται στο ράφι. Δεν θα σου πω ψέματα, δεν θυμάμαι πως έπαιζε το Steam Controller στα Xbox games, ξέρω σίγουρα πάντως ότι μπορώ να τα προσθέσω στην library του Steam μου με workaround και επίσης ξέρω ότι ανοίγει κανονικά το overlay. Από εκεί και πέρα, θυμάμαι σίγουρα ότι έπαιζα κομπλέ με το Steam Controller games από GoG, Uplay, Battle.net κλπ. Ακόμα και games που δεν υπάρχουν σε launchers έπαιζαν τέλεια (ανέφερα το Freelancer πιο πάνω, σίγουρα θυμάμαι και το πρώτο Black & White, καθώς και το Noone Lives Forever).

9 hours ago, paanur said:

Αυτό σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί commercial λύση για ένα ευρύ αγωραστικο κοινό που θα πάρει το steam deck και μόλις πάει να ξεκινήσει το forza horizon θα φάει φόλα! 

Κάτσε για να συνεννοούμαστε: το Steam Deck δεν θα είναι κονσόλα, θα είναι PC και μάλιστα θα τρέχει Linux από την μαμά του. Αυτό σημαίνει μια σειρά από πράγματα, με κυριότερο την ανοιχτότητα του S/W που είναι ταυτόχρονα ευχή και κατάρα: μπορεί να μην τρέχουν όλα out-of-the-box, αλλά θα βρίσκεται τρόπος να τρέχουν.

Τελοσπάντων, αμφιβάλλω ότι θα τρέχουν τα Xbox games μέσω Proton (εκτός κι αν τρέχει ολόκληρο το Xbox app, δεν το έχω παρακολουθήσει), οπότε όποιος θα θέλει να τα παίζει, αναγκαστικά θα πρέπει να περάσει Windows στο Deck, πράγμα που σημαίνει ότι (α) δεν μιλάμε ούτως ή άλλως για ανίδεο user (και άρα θα μπορέσει να δουλέψει με workarounds) και (β) θα συναντήσει πολύ πιο basic προβλήματα στο κομμάτι των drivers και του interface μέχρι να φτάσει στο σημείο να προβληματιστεί για το πως θα κάνει integrate τα controls στα non-Steam games του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Πίστεψέ με, έχω ασχοληθεί ΠΑΡΑ πολύ με το Steam Controller, παρόλο που πλέον κάθεται στο ράφι. Δεν θα σου πω ψέματα, δεν θυμάμαι πως έπαιζε το Steam Controller στα Xbox games, ξέρω σίγουρα πάντως ότι μπορώ να τα προσθέσω στην library του Steam μου με workaround και επίσης ξέρω ότι ανοίγει κανονικά το overlay. Από εκεί και πέρα, θυμάμαι σίγουρα ότι έπαιζα κομπλέ με το Steam Controller games από GoG, Uplay, Battle.net κλπ. Ακόμα και games που δεν υπάρχουν σε launchers έπαιζαν τέλεια (ανέφερα το Freelancer πιο πάνω, σίγουρα θυμάμαι και το πρώτο Black & White, καθώς και το Noone Lives Forever).

Κάτσε για να συνεννοούμαστε: το Steam Deck δεν θα είναι κονσόλα, θα είναι PC και μάλιστα θα τρέχει Linux από την μαμά του. Αυτό σημαίνει μια σειρά από πράγματα, με κυριότερο την ανοιχτότητα του S/W που είναι ταυτόχρονα ευχή και κατάρα: μπορεί να μην τρέχουν όλα out-of-the-box, αλλά θα βρίσκεται τρόπος να τρέχουν.

Τελοσπάντων, αμφιβάλλω ότι θα τρέχουν τα Xbox games μέσω Proton (εκτός κι αν τρέχει ολόκληρο το Xbox app, δεν το έχω παρακολουθήσει), οπότε όποιος θα θέλει να τα παίζει, αναγκαστικά θα πρέπει να περάσει Windows στο Deck, πράγμα που σημαίνει ότι (α) δεν μιλάμε ούτως ή άλλως για ανίδεο user (και άρα θα μπορέσει να δουλέψει με workarounds) και (β) θα συναντήσει πολύ πιο basic προβλήματα στο κομμάτι των drivers και του interface μέχρι να φτάσει στο σημείο να προβληματιστεί για το πως θα κάνει integrate τα controls στα non-Steam games του.

αν θυμάμαι κατεβάζεις και έτοιμα setting από την κοινότητα για το κάθε game για τον controller μέσα από το steam

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...