Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι αλλα το Ses εχει μια ψυκτρα και εναν ανεμιστηρα οσο ειναι το μεγεθος του deck και πιανει αυτες τις επιδοσεις.

Το thermal throttling το εχει σκεφτει κανενας και ποσο θα επηρεασει την συσκευη αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, optimus prime είπε

Nαι αλλα το Ses εχει μια ψυκτρα και εναν ανεμιστηρα οσο ειναι το μεγεθος του deck και πιανει αυτες τις επιδοσεις.

Το thermal throttling το εχει σκεφτει κανενας και ποσο θα επηρεασει την συσκευη αυτη?

Το series s  έχει peak κατανάλωση γύρω στα 90watt ενώ το deck 15watt . Προφανως και δεν χρειάζονται το ίδιο σύστημα ψύξης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το series s  έχει peak κατανάλωση γύρω στα 90watt ενώ το deck 15watt . Προφανως και δεν χρειάζονται το ίδιο σύστημα ψύξης 

Eγω δεν ειπα οτι χρειαζεται την ψυξη του series s αλλα οτι δεν μπορει να συγκριθει η αποδοση του με αυτο γιατι πιο πολλες πιθανοτητες εχει να κανει throttling oταν ανεβασουν οι χρηστες τα γραφικα η οταν παιζουν με uncapped fps.

Και εαν δεν κανει throttling τα ρολογια θα πεφτουν καθως το ρευμα που θα τραβαει η apu θα αυξανεται.

Για αυτο και στα specs εδωσαν cpu και gpu 2.4–3.5GHz/1–1.6GHz.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καταφερα να κανω προπαραγγελια εγινε η δεσμευση τον 4 ευρω και μου στειλανε μαιλ επιβεβαιωσης τωρα σε αναμονη για να δουμε αν αξιζει αν και δεν εχω ποτε ασχοληθει με steam ενω ειχα γραφει εδω και χρονια ποτε δεν ασχοληθηκα ισως γιατι ειχα και εχω mac τελος παντων για να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Malthador είπε

Το έχω στο μυαλό μου σαν ένα 100% πισί, με αυτό να συνεπάγεται ότι θα μπορείς να παίζεις με τις ρυθμίσεις όπως θέλεις, προκειμένου να έχεις το αποτέλεσμα που θεωρείς ικανοποιητικό στα μάτια σου.

Θέλω να πιστεύω ότι οι τίτλοι που θα πιάνουν 1080p60 σε SeS, θα μπορούν να πιάνουν 720p60 στο Deck με μερικές αυξομοιώσεις (π.χ. αν μειώσεις το AA, αν αλλάξεις shadows κοκ).

Δεν βρίσκω λόγο να μην μπορεί να τρέξει κάθε game που έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα σε 720p60 ακόμα και σε medium-high γραφικά. Το Cyberpunk 2077 που λένε ότι θα τα βρει σκούρα κλπ τρέχει (όπως τρέχει) σε X1 που είναι χρέπι πλέον, θεωρώ δεδομένο ότι θα τρέχει σε 720p60 στο Deck. Θα δούμε βέβαια, μπορεί να είμαι πολύ αισιόδοξος.

Δεν υπάρχει περίπτωση να τρέχει το cyberpunk 720p60. 720p30 θα τρέχει και ελπίζω σταθερά. Εννοείται σε low settings.Να μην πω ότι θα χρειαστεί downscaling και ακόμη πιο κάτω. Αυτό βέβαια δε σημαίνει για μένα κάτι. Βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον portable που κυκλοφορεί με τέτοια specs από μια εταιρία όπως η valve. Απλά πρέπει κρατήσουμε και τις προσδοκίες μας σε λογικά πλαίσια. Όπως όλοι ξέρουμε portable μαζί με ισχύ δεν πάνε μαζί. Το θέμα είναι να βρουν μια ισορροπημένη λύση σε ισχύ διάρκεια μπαταρίας και αποδεκτά αποτελέσματα με καλά joysticks buttons και πάνω απολα υποστήριξη σε Linux θέμα που πολύς κόσμος δε γνωρίζει καν ότι θα αντιμετωπίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, paanur said:

Δεν υπάρχει περίπτωση να τρέχει το cyberpunk 720p60. 720p30 θα τρέχει και ελπίζω σταθερά. Εννοείται σε low settings.Να μην πω ότι θα χρειαστεί downscaling και ακόμη πιο κάτω.

Το Deck στα νούμερα είναι on par με το base PS4, στο οποίο το Cyberpunk τρέχει στα 900p30 (με drops). Αντίστοιχα ο @ilos παραπάνω είπε ότι είναι μεταξύ 1050 και 1060 οι επιδόσεις της κάρτας που φοράει το φορητό. Σε 1050 το CP2077 τρέχει στα 45-55 καρέ στα 720p:

Δεν βρίσκω λόγο να μην πιάνει 720p60 σε μία RDNA 2 κάρτα, όταν τρέχει έτσι σε κάρτα 5ετίας και κονσόλα 8ετίας.

Τέσπα θα δείξει, μπορεί να πέσω έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 21/07/2021 at 10:00, Mitroglou7 said:

Αν ισχυσει βεβαια θα μιλαμε για mainstream συσκευη με εκατομμυρια πωλησεις και οχι για niche

Σκεφτόμουν λίγο το bold, γιατί μιλάμε για ένα niche προϊόν; Τεχνικά μιλώντας, δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, ας αφήσουμε κατά μέρος τα streaming και emulator κομμάτια, στον πυρήνα της είναι ένα gaming handheld, απλά αγοράζεις games από το eshop και τα παίζεις. Τα handhelds από πάντα ξεσκίζονταν στις πωλήσεις, ειδικά το συγκεκριμένο το βλέπω σαν ένα PS Vita με όλα τα προτερήματά του, χωρίς καμία από τις παθογένειές του. Κυκλοφορεί δε από μία κατεξοχήν gaming εταιρεία και με χιλιάδες games διαθέσιμα στο launch. Also, το price point του είναι ιδανικό για να πουλήσει στην μάζα (λαμβάνοντας υπόψιν ότι μπορεί να συνδεθεί και σε τηλεόραση, δηλαδή μπορούμε να το θεωρήσουμε και υβριδικό σύστημα κατά κάποιο τρόπο). Άρα γιατί μιλάμε για ένα niche προϊόν;

Θεωρώ ότι μιλάμε για niche προϊόν, γιατί η Valve το μαρκετάρει ως τέτοιο. Και το μαρκετάρει ως τέτοιο, γιατί το πουλάει αποκλειστικά και μόνο μέσω του store της, χωρίς να έχω εντοπίσει ακόμα για ποιο λόγο ακριβώς το κάνει αυτό. Στην θέση τους θα το έβγαζα σε όλα τα retail μαγαζιά και θα τους έδινα το ελεύθερο να το bundlάρουν μαζί με PC games από το ράφι (ούτως ή άλλως για Steam κωδικούς μιλάμε κι εκεί). Αντί για $349, θα έδινε μια 400άρα ο κόσμος και μαζί θα είχε δώρο 5-6 PC games, με αποτέλεσμα να πούλαγε ακόμα περισσότερο η κονσόλα χωρίς κόπο και ανέξοδα.

Αλλά η Valve αποφάσισε σε μία διαφορετική τακτική που στα μάτια μου δεν βγάζει νόημα. Θα έβγαζε νόημα αν κλείδωνε την κονσόλα στο SteamOS και στο Steam store. Οκ σε αυτή την περίπτωση, πούλα την αποκλειστικά μέσω του store σου τότε, μαζί σου. Αλλά αφού αφήνεις ξέφραγο αμπέλι το μόνο κανάλι από το οποίο θα έχεις κέρδος (μιας και μας είπαν ότι δεν βγάζουν φράγκο από το H/W), τότε άσε το μηχανάκι προς πώληση στο retail να πουλήσει τα κέρατά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σκεφτόμουν λίγο το bold, γιατί μιλάμε για ένα niche προϊόν; Τεχνικά μιλώντας, δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, ας αφήσουμε κατά μέρος τα streaming και emulator κομμάτια, στον πυρήνα της είναι ένα gaming handheld, απλά αγοράζεις games από το eshop και τα παίζεις. Τα handhelds από πάντα ξεσκίζονταν στις πωλήσεις, ειδικά το συγκεκριμένο το βλέπω σαν ένα PS Vita με όλα τα προτερήματά του, χωρίς καμία από τις παθογένειές του. Κυκλοφορεί δε από μία κατεξοχήν gaming εταιρεία και με χιλιάδες games διαθέσιμα στο launch. Also, το price point του είναι ιδανικό για να πουλήσει στην μάζα (λαμβάνοντας υπόψιν ότι μπορεί να συνδεθεί και σε τηλεόραση, δηλαδή μπορούμε να το θεωρήσουμε και υβριδικό σύστημα κατά κάποιο τρόπο). Άρα γιατί μιλάμε για ένα niche προϊόν;

Θεωρώ ότι μιλάμε για niche προϊόν, γιατί η Valve το μαρκετάρει ως τέτοιο. Και το μαρκετάρει ως τέτοιο, γιατί το πουλάει αποκλειστικά και μόνο μέσω του store της, χωρίς να έχω εντοπίσει ακόμα για ποιο λόγο ακριβώς το κάνει αυτό. Στην θέση τους θα το έβγαζα σε όλα τα retail μαγαζιά και θα τους έδινα το ελεύθερο να το bundlάρουν μαζί με PC games από το ράφι (ούτως ή άλλως για Steam κωδικούς μιλάμε κι εκεί). Αντί για $349, θα έδινε μια 400άρα ο κόσμος και μαζί θα είχε δώρο 5-6 PC games, με αποτέλεσμα να πούλαγε ακόμα περισσότερο η κονσόλα χωρίς κόπο και ανέξοδα.

Αλλά η Valve αποφάσισε σε μία διαφορετική τακτική που στα μάτια μου δεν βγάζει νόημα. Θα έβγαζε νόημα αν κλείδωνε την κονσόλα στο SteamOS και στο Steam store. Οκ σε αυτή την περίπτωση, πούλα την αποκλειστικά μέσω του store σου τότε, μαζί σου. Αλλά αφού αφήνεις ξέφραγο αμπέλι το μόνο κανάλι από το οποίο θα έχεις κέρδος (μιας και μας είπαν ότι δεν βγάζουν φράγκο από το H/W), τότε άσε το μηχανάκι προς πώληση στο retail να πουλήσει τα κέρατά του.

Προσωπικά το έχω ως niche γιατί διατηρώ ερωτηματικά ως προς το τι θα είναι πραγματικά playable εκεί σε βάθος χρόνου.  Θεωρώ δεδομένο ότι καμιά εταιρία δε θα κάνει σε υπάρχον και πιθανότατα σε μελλοντικό παιχνίδι κάποιο ειδικό optimisation ώστε να τρέχει καλά (όπως ορίζεται το καλά τέλος πάντων) στο Deck.

Διαβάζοντας τα τελευταία μηνύματά σου και άλλων παιδιών ως προς τη δυναμική του hardware του, αν επιβεβαιωθεί η αισιοδοξία σας και παίζει τα πάντα όλα έστω σε 30fps τότε μιλάμε για μια φανταστική και mainstream συσκευή. 

Αν όμως για τον οποιονδήποτε λόγο το μηχάνημα δε τρέχει σωστά το Fifa 24, το GTA 6, το Witch 4, το Cyberpunk 3077, το Call of Duty 35 και γενικότερα τα προσεχή mainstream games και καταλήξει να είναι emulator και indie machine που από τη φύση τους είναι πιο niche αγορές τότε νομίζω λογικά θα θεωρείται ένα niche gadget.

Συνεπώς το niche/mainstream ορίζεται από τη βιβλιοθήκη που θα τρέχει στα μάτια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Malthador είπε

Το Deck στα νούμερα είναι on par με το base PS4, στο οποίο το Cyberpunk τρέχει στα 900p30 (με drops). Αντίστοιχα ο @ilos παραπάνω είπε ότι είναι μεταξύ 1050 και 1060 οι επιδόσεις της κάρτας που φοράει το φορητό. Σε 1050 το CP2077 τρέχει στα 45-55 καρέ στα 720p:

Δεν βρίσκω λόγο να μην πιάνει 720p60 σε μία RDNA 2 κάρτα, όταν τρέχει έτσι σε κάρτα 5ετίας και κονσόλα 8ετίας.

Τέσπα θα δείξει, μπορεί να πέσω έξω.

Μακάρι να πάει τόσο καλά. Εγώ έχω προπαραγγειλει το 256 απλά κρατάω μικρό καλάθι. Επίσης υπάρχει ένα βίντεο του etaprime ο οποίος κάνει μια μπακαλιστικη αλλά και ταυτόχρονα πολύ μεθοδική προσέγγιση στο τι μπορούμε να περιμένουμε απτό συγκεκριμένο μηχάνημα προσπαθούσε όσο είναι δυνατόν να προσομοιώσει τa specs του deck με αντίστοιχα apus κλπ. Θα δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Malthador είπε

Το Deck στα νούμερα είναι on par με το base PS4, στο οποίο το Cyberpunk τρέχει στα 900p30 (με drops). Αντίστοιχα ο @ilos παραπάνω είπε ότι είναι μεταξύ 1050 και 1060 οι επιδόσεις της κάρτας που φοράει το φορητό. Σε 1050 το CP2077 τρέχει στα 45-55 καρέ στα 720p:

Δεν βρίσκω λόγο να μην πιάνει 720p60 σε μία RDNA 2 κάρτα, όταν τρέχει έτσι σε κάρτα 5ετίας και κονσόλα 8ετίας.

Τέσπα θα δείξει, μπορεί να πέσω έξω.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε και το γεγονός ότι τα σωθικά του είναι ίδιας αρχιτεκτονικής με τις τρέχουσες κονσόλες. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι οι βελτιστοποιήσεις για τις κονσόλες θα μπορούν να αξιοποιηθούν και στο deck (αρκεί να τις δώσουν). Οπότε όταν σε κονσόλα 8ετίας τρέχει όπως τρέχει, με σάπιο επεξεργαστή και GPU με αρχιτεκτονική που δεν φτιάχτηκε με μόνο σκοπό το gaming, η απόδοση θα είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι φανταζόμαστε.

 

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Θεωρώ ότι μιλάμε για niche προϊόν, γιατί η Valve το μαρκετάρει ως τέτοιο. Και το μαρκετάρει ως τέτοιο, γιατί το πουλάει αποκλειστικά και μόνο μέσω του store της, χωρίς να έχω εντοπίσει ακόμα για ποιο λόγο ακριβώς το κάνει αυτό. Στην θέση τους θα το έβγαζα σε όλα τα retail μαγαζιά και θα τους έδινα το ελεύθερο να το bundlάρουν μαζί με PC games από το ράφι (ούτως ή άλλως για Steam κωδικούς μιλάμε κι εκεί). Αντί για $349, θα έδινε μια 400άρα ο κόσμος και μαζί θα είχε δώρο 5-6 PC games, με αποτέλεσμα να πούλαγε ακόμα περισσότερο η κονσόλα χωρίς κόπο και ανέξοδα.

Αλλά η Valve αποφάσισε σε μία διαφορετική τακτική που στα μάτια μου δεν βγάζει νόημα. Θα έβγαζε νόημα αν κλείδωνε την κονσόλα στο SteamOS και στο Steam store. Οκ σε αυτή την περίπτωση, πούλα την αποκλειστικά μέσω του store σου τότε, μαζί σου. Αλλά αφού αφήνεις ξέφραγο αμπέλι το μόνο κανάλι από το οποίο θα έχεις κέρδος (μιας και μας είπαν ότι δεν βγάζουν φράγκο από το H/W), τότε άσε το μηχανάκι προς πώληση στο retail να πουλήσει τα κέρατά του.

Θεωρώ πολύ απλά τα πράγματα. Στόχος της Valva είναι η ανταγωνιστική τιμή. Το έκανε πολύ ξεκάθαρο στα βίντεο της. Τι σημαίνει αυτό στην παρούσα φάση; Ότι αν το δόσεις παντού για πώληση θα γίνει χαμός από scalpers, πάλι. Οπότε το κρατάς στο δικό σου store, αφού το έχεις έτσι και αλλιώς, βάζεις σφιχτές προϋποθέσεις για αγορά, και το μηχάνημα πάει κατά κύριο λόγο σε άτομα το θέλουν για να το χρησιμοποιήσουν και είναι ενεργά μέλη της gaming κοινότητας. Όταν η όλη φάση ηρεμήσει, το δίνεις και αλλού για πώληση. Το πρώτο διάστημα όμως έχει τεράστια σημασία για να πάρει ρίσκο με τρίτους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...