Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
5 minutes ago, chek2fire said:

αν θυμάμαι κατεβάζεις και έτοιμα setting από την κοινότητα για το κάθε game για τον controller μέσα από το steam

Nαι, μπορείς να φτιάξεις δικό σου mapping για κάθε game και να το ανεβάσεις για να το κουμπώσει όποιος θέλει. Επίσης, αν θες να κατεβάσεις mappings άλλων, σου τα βγάζει με σειρά δημοτικότητας, εξαιρετικά εργονομικό για να μην χάνεις χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
12 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

 Ενδιαφερον video...

 

Ο τύπος έκανε μια σφαιρική κάλυψη της συσκευής δεδομένου του διαθέσιμου χρόνου που είχε. Μετά βλέπω την αντίστοιχη κάλυψη του PC gamer. Χάλια. Δεν άγγιξαν τίποτα ουσιαστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godlike είπε

Ο τύπος έκανε μια σφαιρική κάλυψη της συσκευής δεδομένου του διαθέσιμου χρόνου που είχε. Μετά βλέπω την αντίστοιχη κάλυψη του PC gamer. Χάλια. Δεν άγγιξαν τίποτα ουσιαστικό. 

O Linus το μόνο που δεν έκανε ήταν να πάρει ένα κατσαβίδι και να αρχίσει να κάνει teardown..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα όλα τα hands on στο youtube. Πραγματι ο τύπος έκανε την καλύτερη παρουσίαση δεδομένων των όσων του επιτράπηκαν να πράξει. Όντως εδειξε καλύτρο επαγγελματισμό από όλους τους συναδέλφους του και μπράβο του. Τον παρακολουθούσα χρόνια αλλα δεν τον είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση λόγω του στυλ του. Πλέον κέρδισε το sub.

Στα του deck τώρα.....νομίζω όσοι το κλείσαμε μας περιμένουν ευχάριστες εκπλήξεις..... 😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, panoskir said:

O Linus το μόνο που δεν έκανε ήταν να πάρει ένα κατσαβίδι και να αρχίσει να κάνει teardown..

Δεν τον άφησαν. Αλλιώς εκεί τα είχε τα εργαλεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2021 στις 10:23 ΠΜ, Malthador είπε

Παρόλο που ως γνωστόν είμαι fan της Valve και fan των φορητών συσκευών, ακολουθεί κράξιμο:

Κατ' αρχάς, με μία πρώτη ματιά θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ κακός ο σχεδιασμός της κονσόλας. Σε λάθος σημείο τα αναλογικά, σε λάθος σημείο το dpad, γενικά απορώ αν πληρώθηκε άνθρωπος για να σχεδιάσει αυτό το πράγμα. Επίσης πολύ βαριά συσκευή, τι 670 γραμμάρια ρε θεούληδες, υπάρχουν laptops σε αυτό το βάρος πλέον. Επιπλέον είμαι πολύ προβληματισμένος σχετικά με τη θερμική συμπεριφορά που θα έχει η κονσόλα, καθώς και με τα dB που θα πιάνει ο ανεμιστήρας. Ήδη το Nintendo Switch με ενοχλεί όταν ανοίγει ο ανεμιστήρας του, ενώ το κρατάω στα χέρια, πόσο δε μάλλον όταν μιλάμε για μία συσκευή με 20 Watt κατανάλωση. Στα βαριά παιχνίδια θα γίνεται της Πόπης πιστεύω.

Πέρα από το H/W κομμάτι υπάρχει και το S/W που με προβληματίζει:

  1. Πόσα από τα games του Steam θα είναι playable στο μηχανάκι; Ναι, με ψήνει να αφήσω το gaming PC μου στην άκρη, αλλά έχω κοντά 2k games στο Steam, θα τρέχει η πλειοψηφία της library μου σε SteamOS, ας πούμε το 90-95% των games μου; Γιατί άμα είναι να μην τρέχουν ούτε τα μισά, τότε δεν βλέπω λόγο αγοράς για εμένα προσωπικά. Το «βάλε Windows και παίξτα» δεν είναι σοβαρή τακτική από μέρους της Valve και κακώς αφήνουν τέτοιο ενδεχόμενο ανοιχτό.
  2. Για ακόμα μία φορά δημιουργείται ένα πρόβλημα που έχω επισημάνει ξανά λόγω της ενοποίησης πισιού και κονσόλας: τα PC games είναι φτιαγμένα να παίζονται με mouse και keyboard από την μαμά τους. Ναι είναι θετικότατη η προσθήκη των touchpads και σε γενικές γραμμές έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το Steam Controller που ήταν παρόμοιας φιλοσοφίας, αλλά εγώ παίζω κατά βάση isometric party-based RPG's σε πισί. Για τέτοια games και για adventures είναι μια χαρά τα touchpads ως προς το να γίνονται emulated mouse & keyboard, αλλά σε πιο προχωρημένα genres (strategy, MOBA κλπ) δεν γίνεται αυτό, πρέπει να γίνουν modified τα games από τους devs τους για να μπορούν να παιχτούν.

Τέλος υπάρχει και το θέμα της μαμάς εταιρείας στη μέση που είναι γνωστή για τα abandoned project της. Θα εκπλαγώ πολύ ευχάριστα αν η συσκευή είναι relevant ή αν πάρει V2 σε καμιά διετία.

Παρακολουθούσα τη συζήτηση και είμαι περίεργος να μάθω, έχει αλλάξει καθόλου η άποψή σου για τα παραπάνω μετά τον τελευταίο γύρο από hands-on previews;

Επεξ/σία από AdmiralRQGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω αυτη την στιγμη εχω xbox series S εχω nintendo switch αν θα παρω και το steam deck στο τελος δεν θα παιζω τιποτα δεν θα ξερω τι να πρωτοπαιξω χαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα παντως που ειμαι ολη μερα στο κρεββατι(την ακουσα λιγααααααακκκκκκιιιιιιιιι απο την 2η δοση)θα το ηθελα το μικρο steam😂😂 

Επεξ/σία από dalan2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προπαραγγελία και απο μένα για το μικρό μοντέλο και βλέπουμε στην πορεία εαν αξίζει και πότε θα έρθει . Κυρίως για emulation το σκέφτομαι με μια sd κάρτα και θα μπορεί να εξομοιώνει τα πάντα ^^  Πάντα μου άρεσαν οι φορητές συσκευές και το πλήθος τεχνολογιών που χωράνε σε τόσο μικρό χώρο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ως προς τι ο δισταγμος σου @Galaxy; φορητό pc επιδοσεων ανάμεσα σε Xbox s και ps4 είναι. Εγώ περιμένω το 256 μετά το Q2. Το δικό σου πότε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsakonass είπε

Ως προς τι ο δισταγμος σου @Galaxy; φορητό pc επιδοσεων ανάμεσα σε Xbox s και ps4 είναι. Εγώ περιμένω το 256 μετά το Q2. Το δικό σου πότε;

Τα ίδια Q2 2022 και αργεί αρκετά ακόμη . Ο ενδιασμός στο εαν αξίζει ο κόπος να περαστεί ο δίσκος μετά και εαν είναι εφικτό αυτό βέβαια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 minutes ago, Galaxy said:

Τα ίδια Q2 2022 και αργεί αρκετά ακόμη . Ο ενδιασμός στο εαν αξίζει ο κόπος να περαστεί ο δίσκος μετά και εαν είναι εφικτό αυτό βέβαια ...

Εγώ περιμένω το Q1 το 64ρι και θα φροντίσω να έχω έτοιμο SSD να τον βάλω day1.
Σιγά, λες και πλέον δεν ανοίγουμε ολόκληρα laptop για μια απλή αλλαγή μπαταρίας, ο M.2 στο deck θα μας προβληματίσει...

Φυσικά όλα αυτά αν εξακολουθήσουμε να υπάρχουμε στο Q1, αν το φέρουν όντως στο Q1, αν δεν έχουν έρθει εξωγήινοι ως τότε και αν το έχουν πάρει οι reviewers και δεν έχει κάποιο χτυπητό ελάττωμα (πχ power throttling).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...