Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δειτε το βιντεο προσεχτικα και παρακολουθηστε την κουβεντα που γινεται περι αποδοσεως cpu/gpu/power limit και οθονης.

Προλαβαινετε ακομα να ακυρωσετε παντως..

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Malthador είπε

Σκεφτόμουν λίγο το bold, γιατί μιλάμε για ένα niche προϊόν; Τεχνικά μιλώντας, δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, ας αφήσουμε κατά μέρος τα streaming και emulator κομμάτια, στον πυρήνα της είναι ένα gaming handheld, απλά αγοράζεις games από το eshop και τα παίζεις. Τα handhelds από πάντα ξεσκίζονταν στις πωλήσεις, ειδικά το συγκεκριμένο το βλέπω σαν ένα PS Vita με όλα τα προτερήματά του, χωρίς καμία από τις παθογένειές του. Κυκλοφορεί δε από μία κατεξοχήν gaming εταιρεία και με χιλιάδες games διαθέσιμα στο launch. Also, το price point του είναι ιδανικό για να πουλήσει στην μάζα (λαμβάνοντας υπόψιν ότι μπορεί να συνδεθεί και σε τηλεόραση, δηλαδή μπορούμε να το θεωρήσουμε και υβριδικό σύστημα κατά κάποιο τρόπο). Άρα γιατί μιλάμε για ένα niche προϊόν;

Θεωρώ ότι μιλάμε για niche προϊόν, γιατί η Valve το μαρκετάρει ως τέτοιο. Και το μαρκετάρει ως τέτοιο, γιατί το πουλάει αποκλειστικά και μόνο μέσω του store της, χωρίς να έχω εντοπίσει ακόμα για ποιο λόγο ακριβώς το κάνει αυτό. Στην θέση τους θα το έβγαζα σε όλα τα retail μαγαζιά και θα τους έδινα το ελεύθερο να το bundlάρουν μαζί με PC games από το ράφι (ούτως ή άλλως για Steam κωδικούς μιλάμε κι εκεί). Αντί για $349, θα έδινε μια 400άρα ο κόσμος και μαζί θα είχε δώρο 5-6 PC games, με αποτέλεσμα να πούλαγε ακόμα περισσότερο η κονσόλα χωρίς κόπο και ανέξοδα.

Αλλά η Valve αποφάσισε σε μία διαφορετική τακτική που στα μάτια μου δεν βγάζει νόημα. Θα έβγαζε νόημα αν κλείδωνε την κονσόλα στο SteamOS και στο Steam store. Οκ σε αυτή την περίπτωση, πούλα την αποκλειστικά μέσω του store σου τότε, μαζί σου. Αλλά αφού αφήνεις ξέφραγο αμπέλι το μόνο κανάλι από το οποίο θα έχεις κέρδος (μιας και μας είπαν ότι δεν βγάζουν φράγκο από το H/W), τότε άσε το μηχανάκι προς πώληση στο retail να πουλήσει τα κέρατά του.

Δεν διαφωνώ ότι τα φορητά πάντα είχαν υψηλές πωλήσεις. Ή τέλος πάντων μπορεί και να είχαν. Αλλά τουλάχιστον αυτά που φέρνει αυτή τη στιγμή το μυαλό μου στην μνήμη δεν ξεκινούσαν από το τετρακοσαρικο. Αυτό είναι το ένα. Το δεύτερο είναι ότι καλώς ή κακώς απευθύνονται μεν σε ευρύ κοινό αλλά πατούσαν σε δική τους εντελώς αυτόνομη πλατφόρμα και βιβλιοθήκη τίτλων, όπου καμία άλλη συσκευή δεν είχε κοινούς τίτλους. Αυτό δεν ισχύει με το deck. Δεν το λες κατ ανάγκη μειονέκτημα βέβαια, αλλά κατά την γνώμη μου μπορεί να γίνει. Όπως έγινε και με τα steam machines τους. Ο άλλος μπορεί κάλλιστα να σκεφτεί, για κάτσε ρε φίλε, να πάω να δώσω 500€ πχ για να κάνω τι; Να παίζω ότι παίζει το pc μου σε απείρως χειρότερες ρυθμίσεις; Για ποιον ακριβώς λόγο; Για την φορητότητα; Ας παίξω στο κινητό με streaming. Αλλιώς πάω και παίρνω μια κονσόλα με αυτά τα λεφτά και έχω και κάτι διαφορετικό. Καλώς ή κακώς κατά κανόνα η σύγκρισή του με τα pc σε περίπτωση που δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό, κατά την γνώμη μου είναι αναπόφευκτη. Δεν λέω ότι έτσι πρέπει να γίνει, θεωρώ όμως ότι είναι αρκετά πιθανό σε μεγάλο βαθμό να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δειτε το βιντεο προσεχτικα και παρακολουθηστε την κουβεντα που γινεται περι αποδοσεως cpu/gpu/power limit και οθονης.

Προλαβαινετε ακομα να ακυρωσετε παντως..

 

Ναι πάμε να ακυρώσουμε να γλυτώσουμε τα 4 ευρώ. Μην πέσουμε έξω οικονομικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Δειτε το βιντεο προσεχτικα και παρακολουθηστε την κουβεντα που γινεται περι αποδοσεως cpu/gpu/power limit και οθονης.

Προλαβαινετε ακομα να ακυρωσετε παντως..

 

Τι έχει και η πιο αδύναμη κονσόλα που δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να αποκτήσουν συσκευές σαν το Steam Deck; Hardware specific optimization.

Δεν πρόκειται ποτέ να δεις γραφικά επιπέδου The last of US, Spiderman κλπ. σε pc ισοδύναμο με κονσόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω την πετριά που έχετε φάει κάποιοι και 11/10 ποστ σας είναι μειωτικά για κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει καν. Τα ίδια λέγανε εν το μεταξύ και πριν κυκλοφορήσει το Switch, και πούλησε σαν τρελό. Μπορεί το Steam να μην έχει βέβαια τα exclusives του Switch, αλλά έχει την μεγαλύτερη βιβλιοθήκη παιχνιδιών. ΦΟΡΗΤΑ. ΦΘΗΝΑ. Με απόδοση πολύ αξιόλογη, στα χαρτιά φυσικά, γιατί πρέπει να δούμε σύστημα ψύξης πρώτα.

Αν δεν το έχετε καταλάβει ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΦΟΡΗΤΟ PC, όχι κονσόλα. Αν έχει μεγάλη αποδοχή όμως, θα αρχίσει να γίνεται πιο console like η εμπειρία, με υλοποιήσεις που θα αξιοποιούν το συγκεκριμένο υλικό. Μιλάμε μάλιστα για κάτι OPEN SOURCE, πάρα πολύ σημαντικό πράγμα για την υποστήριξη του.

Στηρίζουμε λοιπόν Deck για να προχωρήσει η open source gaming κοινότητα, και για να έχουμε ανταγωνισμό, δηλαδή να σταματήσουμε*** της Nintendo.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που το συζητουσα με ενα φιλο μου ελεγε θα παει στον πατο δεν αξιζει οποιος θελει να παιζει μπορει σε κονσολα βλεπε xbox η ps5 η στο pc του εξαιρεση ειναι η nintendo που εκει μου λεει ειναι σε αλλο γηπεδο και δεν υπαρχει συγκριση με το steam και δεν δινεις ενα 500ρικο η 600ρικο για να βαζεις αλλα λειτουργικα που μπορει να μην δουλευουν σωστα δεν ξερω τι να πω θα δω reviews και βλεπω παντως την κρατηση δεν την ακυρωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε και μια ωραία ανάλυση για το steam deck εδώ https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2021-steam-deck-spec-update-and-df-direct-special

Επεξ/σία από kchris298
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, non-serviam είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω την πετριά που έχετε φάει κάποιοι και 11/10 ποστ σας είναι μειωτικά για κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει καν. Τα ίδια λέγανε εν το μεταξύ και πριν κυκλοφορήσει το Switch, και πούλησε σαν τρελό. Μπορεί το Steam να μην έχει βέβαια τα exclusives του Switch, αλλά έχει την μεγαλύτερη βιβλιοθήκη παιχνιδιών. ΦΟΡΗΤΑ. ΦΘΗΝΑ. Με απόδοση πολύ αξιόλογη, στα χαρτιά φυσικά, γιατί πρέπει να δούμε σύστημα ψύξης πρώτα.

Δεν ξέρω τι πετριά έχετε φάει κάποιοι και αποθεώνετε κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει καν. Τα ίδια είχαμε και με την επανάσταση του gaming του σαλονιού, τα steam machines και πούλησαν σαν τρελά. Τι, όχι;

Τέλος πάντων, κουβέντα κάνουμε, μην αρπαζεστε. Και μάλιστα θεωρώ σε αρκετά καλό επίπεδο ακόμα. Κι εγώ δεν μπορώ να απωθεώσω κάτι που ακόμα είναι απλώς ιδέα, τι να κάνω, να σου πω μην το απωθεώνεις ούτε εσύ ή μην το προπαραγγέλνεις;

Πάντως το switch κατά την γνώμη μου παίζει μπάλα σε εντελώς διαφορετικό γήπεδο επειδή ακριβώς έχει και δικούς του τίτλους. Αυτό δεν το έχει το steam deck, είναι όπλο μεν, άνετα μπορεί να εκπυρσοκροτήσει και να το αποτελειώσει δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Δεν ξέρω τι πετριά έχετε φάει κάποιοι και αποθεώνετε κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει καν. Τα ίδια είχαμε και με την επανάσταση του gaming του σαλονιού, τα steam machines και πούλησαν σαν τρελά. Τι, όχι;

Τέλος πάντων, κουβέντα κάνουμε, μην αρπαζεστε. Και μάλιστα θεωρώ σε αρκετά καλό επίπεδο ακόμα. Κι εγώ δεν μπορώ να απωθεώσω κάτι που ακόμα είναι απλώς ιδέα, τι να κάνω, να σου πω μην το απωθεώνεις ούτε εσύ ή μην το προπαραγγέλνεις;

Πάντως το switch κατά την γνώμη μου παίζει μπάλα σε εντελώς διαφορετικό γήπεδο επειδή ακριβώς έχει και δικούς του τίτλους. Αυτό δεν το έχει το steam deck, είναι όπλο μεν, άνετα μπορεί να εκπυρσοκροτήσει και να το αποτελειώσει δε.

Φιλε μου στο παρελθον ειχα προτιμησει το GPD Win αντι του Switch και δεν το ειχα μετανοιωσει. Το GPD το πουλησα γιατι ειχε βγει "βρωμα" οτι εχει προβλημα σαν μοντελο με την μπαταρια και φοβομουν αλλα οσο το κρατησα το ευχαριστηθηκα. Εχω 500+ games στο steam (50-60% indie απο bundles οπως οι περισσοτεροι) και με αυτο το μηχανακι ειχα την συλλογη μου κυριολεκτικα παντου.

Οσο σκεφτομαι το ποσο καλυτερο ειναι το Steam Deck και οτι δεν θα περιοριζομαι μονο σε indies και ΑΑΑ 10 ετιας αλλα θα μπορει να τρεχει ικανοποιητικα και προσφατα games τοσο περισσοτερο ενθουσιαζομαι.

Επεξ/σία από vste
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, optimus prime είπε

Δειτε το βιντεο προσεχτικα και παρακολουθηστε την κουβεντα που γινεται περι αποδοσεως cpu/gpu/power limit και οθονης.

Προλαβαινετε ακομα να ακυρωσετε παντως..

τρέχω μπας και προλάβω...... ευχαριστώ για την ενημέρωση ρε συ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vste είπε

Φιλε μου στο παρελθον ειχα προτιμησει το GPD Win αντι του Switch και δεν το ειχα μετανοιωσει. Το GPD το πουλησα γιατι ειχε βγει "βρωμα" οτι εχει προβλημα σαν μοντελο με την μπαταρια και φοβομουν αλλα οσο το κρατησα το ευχαριστηθηκα. Εχω 500+ games στο steam (50-60% indie απο bundles οπως οι περισσοτεροι) και με αυτο το μηχανακι ειχα την συλλογη μου κυριολεκτικα παντου.

Οσο σκεφτομαι το ποσο καλυτερο ειναι το Steam Deck και οτι δεν θα περιοριζομαι μονο σε indies και ΑΑΑ 10 ετιας αλλα θα μπορει να τρεχει ικανοποιητικα και προσφατα games τοσο περισσοτερο ενθουσιαζομαι.

Νταξει, μαζί σου. Μακάρι να σου βγει και καλό και να το ευχαριστηθείς. Δεν μιλάς για mainstream συσκευή βέβαια η αλήθεια είναι, μιας και θίξαμε και το θέμα του κατά πόσο θα μπορούσε να σπάσει στο ταληρο (για την χρήση ως αντικαταστάτη του gpd μιλάω).

Τέλος πάντων, περί ορέξεως ζαμπονοτυρόπιττα. Εμένα προσωπικά ούτε κρύο ούτε ζέστη δεν μου κάνει η φάση, γενικώς εδώ και μια εικοσαετία τουλάχιστον μου είναι εντελώς αδιάφορο το φορητό gaming, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα στερήσω από τον άλλο το δικαίωμα να το γουστάρει και να το πιστεύει. Απλά η τελευταία μου συμμετοχή είναι για την κριτική επί του όποιου ασκήσει οποιαδήποτε κριτική. Το έχουμε δει πολλές φορές σε αντίστοιχα θέματα, αυτό έλεγα και στον non serviam και δεν το κατάλαβε. Δλδ οκ, να πούμε δεν τρελαίνομαι με την πάρτη του κουράζει αφού δεν το έχουμε δει. Να πούμε ουάου δεν ξανάγινε ενώ δεν το έχουμε δει δεν κουράζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, non-serviam είπε

Αν δεν το έχετε καταλάβει ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΦΟΡΗΤΟ PC, όχι κονσόλα. Αν έχει μεγάλη αποδοχή όμως, θα αρχίσει να γίνεται πιο console like η εμπειρία, με υλοποιήσεις που θα αξιοποιούν το συγκεκριμένο υλικό.

Για να γίνει το τελευταίο θα πρέπει να είναι θωρακισμένο απέναντι στην πειρατεία όπως μια κονσόλα. Πράγμα δύσκολο όταν...καλά το κατάλαβες, έχει παραδοσιακό pc hardware.

Παιχνίδια του 2021 θα τρέχουν ΟΚ. Μετά θα αρχίσουν οι πλασματικές απαιτήσεις. Θα ρίχνεις τα γραφικά στον πάτο για να έχεις καλές επιδόσεις και ΑΝ. Όπως το Cyberpunk που με low/medium settings είναι μια πατάτα του περασμένου αιώνα και πάλι τρέχει(και φυσικά δείχνει) χειρότερα από GTAV στο ultra.

Μην ξεχνάς ότι αυτοί που επιλέγουν pc, για να υπερηφανεύονται ότι βλέπουν γραφικάρες, το αλλάζουν πιο γρήγορα και από το πουκάμισό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...