Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Malthador said:

Ε καλά, invite-only, μην τα παραλές, πατάς request access και σε βάζει κατευθείαν. :P

Fair enough, στις αρχές τουλάχιστον που είχα κάνει request δεν έμπαινες άμεσα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε


Η Valve τι ιστορικό έχει για τήρηση χρονοδιαγράμματος παράδοσης; Γιατί σε κάποια videos είδα ότι τους έγραφε μέχρι και Q3. Μην το περιμένουμε χειμώνα και έρθει μετά το καλοκαίρι...

https://developer.valvesoftware.com/wiki/Valve_Time 

 

😛 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panther_512 είπε

Ντάλα ήλιο? Εδώ σε βεράντα με πλήρη κάλυψη από τον ήλιο, και μόλις ξημερώσει καλά, δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα στο Switch. Τα ίδια είχα και με το 3DS. Πλήρης απογοήτευση για φορητά συστήματα.

Κρατάω μικρό καλάθι για την οθόνη του Steam Deck. Είναι αδύνατον η valve να πουλάει το μηχάνημα με χασούρα, στην καλύτερη το πουλάει στο κόστος του. Θεωρώ ότι είναι ένα μηχάνημα των 400€, με τεχνολογία 400€ (για την έκδοση χωρίς δίσκο). Εκεί που ίσως να παίζει κέρδος είναι στις εκδόσεις με SSD. Συνεπώς δεν περιμένω κάποια σπουδαία οθόνη.

Το μηχάνημα θα έχει επεξεργαστική ισχύ 2TFlops, οπότε δεν μπορώ να προσβλέπω σε κάτι διαφορετικό πέρα από 720p/30fps ή 60fps σε μή απαιτικά παιχνίδια.

https://wccftech.com/steam-deck-supports-ray-tracing-vrs-and-other-stores-programmer-compares-it-to-xbox-series-x-in-power-per-pixel/

Από κάποιον τρίτο αυτό, όχι κάποιον που έχει άμεσο κέρδος από το μηχάνημα. Που ισχύει, αν έχεις ασχοληθεί με υλικό και ξέρεις. Τα TF της GCN αρχιτεκτονικής δεν μεταφράζονται σε ίδιους αριθμούς σε RDNA, αλλά λιγότερο. Οπότε, πως είστε τόσο σίγουροι όλοι για την αδυναμία του;

Επίσης, αν πουλήσει καλά, λόγο όμοιας αρχιτεκτονικής με τις κονσόλες και μόνο ανάγκης downscale, μπορεί πολύ εύκολα να βελτιστοποιηθεί η απόδοση και ο χώρος των παιχνιδιών.

Εδώ μάλιστα, αν η Sony δεν είχε καβαλήσει το καλάμι, θα μπορούσε να μπει και να στηρίξει χτυπώντας έμμεσα την MS.

6 ώρες πριν, Malthador είπε

Still, δεν το βλέπω σαν ανταγωνιστή του Switch. Χάνει σε φορητότητα και σε N games, ο yuzu έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμα.

Είναι όμως σε μεγάλο βαθμό, λόγο third party. Σκέψου από τον εαυτό σου μόνο, πόσα έχεις παίξει σε Switch, τα οποία θα τα έπαιζες σίγουρα στο deck και λόγο ευκολίας και λόγο τιμής; Πάει σίγουρα να κόψει μερίδιο της αγοράς από την Ν.

5 ώρες πριν, SoFGR είπε

το ακριβο ΠΑΣΟΚικο εχει antiglare glass, στα υπολοιπα φανταζομαι μπορεις να βαλεις δικο σου τζαμακι αργοτερα - θα πηξουμε στα  accessories παλι - pimp my deck φαση :D

 

 κι ομως με χασουρα το πουλαει, αμα δεις προσπαθειες απο αλλους τα τελευταια 2-3 χρονια οπως το aya neo και το gpd win μιλαμε για 700αρι+  

https://www.tomsguide.com/news/steam-deck-wont-make-nintendo-switch-hardware-mistake-says-valve

εκτος απο 720p60fps φανταζομαι θα εχει και native υποστηριξη για να streamαρει καποιος θεοβαρους τιτλους απο το gaming pc στο deck μεσω  wifi  

κι εγω Q1 2022 περιμενω το δικο μου  btw

795fa1358c8f6b66d158080f3e3a8eca.gif

Το θέμα είναι ότι εδώ μιλάμε για οικονομίες κλίμακας, δηλαδή πολύ μεγαλύτερες παραγγελίες με πολύ καλύτερες τιμές. Κρίνοντας βέβαια με την χασούρα που πουλούσε (ξεφορτωνόταν) η Valve προηγούμενα hardware projects, μπορεί και όχι. 😅

 

https://wccftech.com/steam-deck-wont-suffer-stick-drift-issues-according-to-valve/

Όχι ότι θα λέγανε κάτι άλλο, αλλά εκτός από προηγούμενο να παρατάν και να σκοτώνουν το hardware τους, έχουν και προηγούμενο καλής ποιότητας. Οψόμεθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
57 minutes ago, non-serviam said:

Είναι όμως σε μεγάλο βαθμό, λόγο third party. Σκέψου από τον εαυτό σου μόνο, πόσα έχεις παίξει σε Switch, τα οποία θα τα έπαιζες σίγουρα στο deck και λόγο ευκολίας και λόγο τιμής; Πάει σίγουρα να κόψει μερίδιο της αγοράς από την Ν.

Δεν έχω παίξει κανένα multiplatform στο Switch (με εξαίρεση ένα ψευτο-revisit που έκανα στο Dark Souls) και έχω παίξει ένα κάρο indies. Όλα τα indies και όλα τα «μεγάλα» games θα παίζονται στο Deck. 

Tο Deck έχει το τεράστιο ατού των τιμών του PC. Με συνδρομές, κλειδάδικα κλπ θα βγαίνει by far το πιο οικονομικό σύστημα της γενιάς και μαζί θα προσφέρει και φορητότητα.

Και τέλος το combo που θα τα σπάει, εφόσον τρέχει ικανοποιητικά -ευελπιστώ για 720p60- τα next-gen games: SeX + Deck + Game Pass Ultimate + Play Anywhere. Τρελό vfm, παρέα με φορητότητα όταν είσαι εκτός σπιτιού και με quality graphics όταν παίζεις στην home console. 

Μόνο να κάνουμε την προσευχή μας να μην το κάνει ditch η Valve πριν το τέλος του 2022.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, non-serviam είπε

https://wccftech.com/steam-deck-supports-ray-tracing-vrs-and-other-stores-programmer-compares-it-to-xbox-series-x-in-power-per-pixel/

Από κάποιον τρίτο αυτό, όχι κάποιον που έχει άμεσο κέρδος από το μηχάνημα. Που ισχύει, αν έχεις ασχοληθεί με υλικό και ξέρεις. Τα TF της GCN αρχιτεκτονικής δεν μεταφράζονται σε ίδιους αριθμούς σε RDNA, αλλά λιγότερο. Οπότε, πως είστε τόσο σίγουροι όλοι για την αδυναμία του;

Επίσης, αν πουλήσει καλά, λόγο όμοιας αρχιτεκτονικής με τις κονσόλες και μόνο ανάγκης downscale, μπορεί πολύ εύκολα να βελτιστοποιηθεί η απόδοση και ο χώρος των παιχνιδιών.

Εδώ μάλιστα, αν η Sony δεν είχε καβαλήσει το καλάμι, θα μπορούσε να μπει και να στηρίξει χτυπώντας έμμεσα την MS.

Είναι όμως σε μεγάλο βαθμό, λόγο third party. Σκέψου από τον εαυτό σου μόνο, πόσα έχεις παίξει σε Switch, τα οποία θα τα έπαιζες σίγουρα στο deck και λόγο ευκολίας και λόγο τιμής; Πάει σίγουρα να κόψει μερίδιο της αγοράς από την Ν.

Το θέμα είναι ότι εδώ μιλάμε για οικονομίες κλίμακας, δηλαδή πολύ μεγαλύτερες παραγγελίες με πολύ καλύτερες τιμές. Κρίνοντας βέβαια με την χασούρα που πουλούσε (ξεφορτωνόταν) η Valve προηγούμενα hardware projects, μπορεί και όχι. 😅

Προσωπικά έχω εκπαιδεύσει τον εαυτό μου να κρατάει μικρό καλάθι. 

Έχω παραγγείλει την large έκδοση και κρατάω τις προσδοκίες μου πολύ χαμηλά. Θεωρώ ότι το PCακι αυτό θα παίζει στην καλύτερη τα απαιτητικά games σε low προς medium settings 30fps, ενώ κάποια games μπορεί να έχουν σοβαρά θέματα ( ας πούμε Cyberpunk). 

Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει να κάνω streaming από το PC και το Xbox series X. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν έχω παίξει κανένα multiplatform στο Switch (με εξαίρεση ένα ψευτο-revisit που έκανα στο Dark Souls) και έχω παίξει ένα κάρο indies. Όλα τα indies και όλα τα «μεγάλα» games θα παίζονται στο Deck. 

Tο Deck έχει το τεράστιο ατού των τιμών του PC. Με συνδρομές, κλειδάδικα κλπ θα βγαίνει by far το πιο οικονομικό σύστημα της γενιάς και μαζί θα προσφέρει και φορητότητα.

Και τέλος το combo που θα τα σπάει, εφόσον τρέχει ικανοποιητικά -ευελπιστώ για 720p60- τα next-gen games: SeX + Deck + Game Pass Ultimate + Play Anywhere. Τρελό vfm, παρέα με φορητότητα όταν είσαι εκτός σπιτιού και με quality graphics όταν παίζεις στην home console. 

Μόνο να κάνουμε την προσευχή μας να μην το κάνει ditch η Valve πριν το τέλος του 2022.

Κάτσε, τα indie δεν είναι multi? Πχ το Hades που ήταν Switch και PC. Τα ίδια πράγματα λέμε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Προσωπικά έχω εκπαιδεύσει τον εαυτό μου να κρατάει μικρό καλάθι. 

Έχω παραγγείλει την large έκδοση και κρατάω τις προσδοκίες μου πολύ χαμηλά. Θεωρώ ότι το PCακι αυτό θα παίζει στην καλύτερη τα απαιτητικά games σε low προς medium settings 30fps, ενώ κάποια games μπορεί να έχουν σοβαρά θέματα ( ας πούμε Cyberpunk). 

Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει να κάνω streaming από το PC και το Xbox series X. 

Και εγώ πιστεύω θα παρθεί και από μένα αλλά για άλλη χρήση τελικά από αυτή που προορίζεται. Κάτι σαν win 10 tablet/retroarch machine. Για αυτό είναι vital imo πόσο καλά θα βολεύουν τα touchpads για πλοήγηση και το virtual keyboard των win ή κάποιο άλλο third party σε τόσο μικρή οθόνη.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, non-serviam said:

Κάτσε, τα indie δεν είναι multi? Πχ το Hades που ήταν Switch και PC. Τα ίδια πράγματα λέμε νομίζω.

Ναι, multi είναι κι αυτά, εννοούσα non-indies πριν. 

Σε κάθε περίπτωση, όλα αυτά είναι πολύ φθηνότερα σε PC και άρα σε Deck. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκανα προπαραγγελεια πριν λιγο τα 256 γιγα μου κρατησε τα 4 ευρω αλλα μαιλ επιβεβαιωσης δεν μου εστειλε το ιδιο συμβαινει σε ολους η αργει να ερθει και κατι αλλο χαζο μεν αλλα εχω φαει κολλημα διευθυνση και οτι αλλο χρειαζεται που βαζουμε για να μπορεσει να το στειλει οταν ερθει η ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Malthador είπε

Και τέλος το combo που θα τα σπάει, εφόσον τρέχει ικανοποιητικά -ευελπιστώ για 720p60- τα next-gen games: SeX + Deck + Game Pass Ultimate + Play Anywhere. Τρελό vfm, παρέα με φορητότητα όταν είσαι εκτός σπιτιού και με quality graphics όταν παίζεις στην home console.

Αν ισχυσει το 720p-60 σε next-gen που λες θα μιλαμε για μια απο τις καλυτερες συσκευες ever. Προσωπικα ομως το θεωρω πολυ χλωμο. Ακομη και τα 720p-30 σε next-gen το θεωρω απιθανο τουλαχιστον για την πλειοψηφια τω games. 
 

Αν ισχυσει βεβαια θα μιλαμε για mainstream συσκευη με εκατομμυρια πωλησεις και οχι για niche. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 minutes ago, Mitroglou7 said:

Αν ισχυσει το 720p-60 σε next-gen που λες θα μιλαμε για μια απο τις καλυτερες συσκευες ever. Προσωπικα ομως το θεωρω πολυ χλωμο. Ακομη και τα 720p-30 σε next-gen το θεωρω απιθανο τουλαχιστον για την πλειοψηφια τω games. 
 

Αν ισχυσει βεβαια θα μιλαμε για mainstream συσκευη με εκατομμυρια πωλησεις και οχι για niche. 

Το έχω στο μυαλό μου σαν ένα 100% πισί, με αυτό να συνεπάγεται ότι θα μπορείς να παίζεις με τις ρυθμίσεις όπως θέλεις, προκειμένου να έχεις το αποτέλεσμα που θεωρείς ικανοποιητικό στα μάτια σου.

Θέλω να πιστεύω ότι οι τίτλοι που θα πιάνουν 1080p60 σε SeS, θα μπορούν να πιάνουν 720p60 στο Deck με μερικές αυξομοιώσεις (π.χ. αν μειώσεις το AA, αν αλλάξεις shadows κοκ).

Δεν βρίσκω λόγο να μην μπορεί να τρέξει κάθε game που έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα σε 720p60 ακόμα και σε medium-high γραφικά. Το Cyberpunk 2077 που λένε ότι θα τα βρει σκούρα κλπ τρέχει (όπως τρέχει) σε X1 που είναι χρέπι πλέον, θεωρώ δεδομένο ότι θα τρέχει σε 720p60 στο Deck. Θα δούμε βέβαια, μπορεί να είμαι πολύ αισιόδοξος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το έχω στο μυαλό μου σαν ένα 100% πισί, με αυτό να συνεπάγεται ότι θα μπορείς να παίζεις με τις ρυθμίσεις όπως θέλεις, προκειμένου να έχεις το αποτέλεσμα που θεωρείς ικανοποιητικό στα μάτια σου.

Θέλω να πιστεύω ότι οι τίτλοι που θα πιάνουν 1080p60 σε SeS, θα μπορούν να πιάνουν 720p60 στο Deck με μερικές αυξομοιώσεις (π.χ. αν μειώσεις το AA, αν αλλάξεις shadows κοκ).

Δεν βρίσκω λόγο να μην μπορεί να τρέξει κάθε game που έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα σε 720p60 ακόμα και σε medium-high γραφικά. Το Cyberpunk 2077 που λένε ότι θα τα βρει σκούρα κλπ τρέχει (όπως τρέχει) σε X1 που είναι χρέπι πλέον, θεωρώ δεδομένο ότι θα τρέχει σε 720p60 στο Deck. Θα δούμε βέβαια, μπορεί να είμαι πολύ αισιόδοξος.

Προσωπικά θεωρώ δεδομένο ότι θα βγουν τίτλοι που θα είναι 4k30 και 1080p60 στο SeX και κατ'επέκταση 1080p30 στο SeS με ό,τι συνεπάγεται αυτό για το Deck.

Αυτό με τις αυξομοιώσεις που αναφέρεις δε ξέρω κατά πόσο είναι τόσο απλό. Χωρίς να το έχω καταλάβει πλήρως το θέμα, βλέπω ότι τα ports είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και μεγάλο τσίρκο. Για παράδειγμα η ΕΑ δε βγάζει το next-gen στο PC αλλά την last-gen έκδοση. Συνεπώς δε νομίζω ότι απλά παίρνεις copy paste την έκδοση του SeS και κατεβάζεις 2 sliders και όλα μια χαρά. Για να το πω διαφορετικά, αν πάρεις ένα PC με specs αντίστοιχα του SeX/SeS θα έχεις πολύ διαφορετική απόδοση γιατί παίζουν άλλη έκδοση παιχνιδιού με άλλο optimisation οπότε δεν είναι κάτι συγκρίσιμο. Καταλαβαίνω ότι δε γράφω καλά αυτό που έχω στο μυαλό μου αλλά ελπίζω να είναι κατανοητό.

Αν ισχύσει πάντως η αισιοδοξία σου το SeS θα γίνει κατευθείαν obsolete και θα μιλάμε για μια συσκευή θαυματουργή. Μακάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...