Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το official dock πάντως από ότι λένε εδώ https://www.theverge.com/2022/4/21/23036381/valve-official-steam-deck-dock-upgrades-usb-3-1-gigabit-ethernet

πήρε κάποιο silent update στα specs και πήγε σε usb 3.1 x3 ports και 1gbps ethernet, απλά το κόβω να είναι με φουσκωμένη τιμή και κάνα χρόνο wait list

Αν είδα καλά ένα οικονομικό όχι dock αλλά για να δέχεται HDMI και USB συσκευές και να κάνει passthrough ρεύμα είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/27676679/Anker-PowerExpand-USB-C-Docking-Station-με-HDMI-4K-PD-Ethernet-Ασημί.html

Υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει τρόπος να κάνω εγκατάσταση το gears 5 που είναι από Xbox store και όχι μέσω steam? Είδα βίντεο που έπαιζε κάποιος το horde δεν παίζει versus λόγο anticheat αλλά who cares για το versus? Το είχε όμως σαν steam game ενώ εγώ το έχω από xbox 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, comfuzio said:

Το official dock πάντως από ότι λένε εδώ https://www.theverge.com/2022/4/21/23036381/valve-official-steam-deck-dock-upgrades-usb-3-1-gigabit-ethernet

πήρε κάποιο silent update στα specs και πήγε σε usb 3.1 x3 ports και 1gbps ethernet, απλά το κόβω να είναι με φουσκωμένη τιμή και κάνα χρόνο wait list

Αν είδα καλά ένα οικονομικό όχι dock αλλά για να δέχεται HDMI και USB συσκευές και να κάνει passthrough ρεύμα είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/27676679/Anker-PowerExpand-USB-C-Docking-Station-με-HDMI-4K-PD-Ethernet-Ασημί.html

Υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη πρόταση;

Εγώ χρησιμοποιώ το Core του Jumpgate που έχω για το OG Switch, παίζει μπόμπα. Πλέον είναι discontinued, έχουν βγάλει νέο μοντέλο που φαντάζομαι θα δουλεύει με το Deck και αυτό.

38 minutes ago, comfuzio said:

Υπάρχει τρόπος να κάνω εγκατάσταση το gears 5 που είναι από Xbox store και όχι μέσω steam? Είδα βίντεο που έπαιζε κάποιος το horde δεν παίζει versus λόγο anticheat αλλά who cares για το versus? Το είχε όμως σαν steam game ενώ εγώ το έχω από xbox 

Δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει σε SteamOS. Μόνο αν βάλεις Windows 11 στο μηχανάκι. Πάντως το έχει δώσει unsupported η ΜS για Deck και Windows 11 να βάλεις, δεν ξέρω τι θα γίνεται με το anti-cheat.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δείχνει πως το κάνεις μέσω του steam και πως παρακάμπτεις το anticheat, το λέει όμως δεν παίζεις versus αλλά μου είναι παγερά αδιάφορο το versus. Παίζει οκ από ότι είδα αλλά δεν θέλω να το αγοράσω και 2η φορά και δεν ξέρω τι παίζει και με το progress που ήδη έχω (22 re-ups)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρνάνε όλη την Ευρώπη γιατί λογικά έρχονται οδηκώς με φορτηγό πολλά κομμάτια μαζί. Περιμένω το 2ο αυτή τη βδομάδα, ειναι Βουλγαρία τώρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έφτασαν τα email κρατήσεων του 64GB EU στο μεσημέρι της 18ης Ιουλίου και προχωράνε με ρυθμό 4ώρες, αυξανόμενο κατά μισή ωρα σε κάθε φουρνιά (εκτός από το Ευρωπαϊκό βράδυ που κατεβαίνει μονοκοπανιά πλέον γιατί... κοιμόμαστε).

Συνεπώς πιστεύω ότι 23 ή 26 ή 30 Μαΐου θα έρθει και κατά δω το email... Ουφ, κοντεύω να σπουδάσω στατιστική και αριθμολογία με δαύτο. 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Έφτασαν τα email κρατήσεων του 64GB EU στο μεσημέρι της 18ης Ιουλίου και προχωράνε με ρυθμό 4ώρες, αυξανόμενο κατά μισή ωρα σε κάθε φουρνιά (εκτός από το Ευρωπαϊκό βράδυ που κατεβαίνει μονοκοπανιά πλέον γιατί... κοιμόμαστε).

Συνεπώς πιστεύω ότι 23 ή 26 ή 30 Μαΐου θα έρθει και κατά δω το email... Ουφ, κοντεύω να σπουδάσω στατιστική και αριθμολογία με δαύτο. 😛 

Στο 64άρι πόσο χώρο αφήνει κενό για τον χρήστη;
16/7/2021 άνοιξαν τα reservation, 17/7/2021 10:15 το πρωί έκανα εγώ το δικό μου και μου ήρθε το mail 9/5/2022 19:47.
Βέβαια πριν από λίγο άλλαξε σε "Shipping soon"
Πέρασα τώρα το steamos σε ένα παλιό pc που έχω εδώ για να "μάθω" λίγο το interface του.
Μιας που είναι linux machine θα ήθελα να του έχω μέσα ssh keys για τους servers μου on the go.
Όσοι το έχετε, τα παιχνίδια τα βάζει σε άλλο partition; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι το dual boot με windows 11 αλλά θα πρέπει να έχει κοινό χώρο για να μην τα κατεβάζουμε x2. Φαντάζομαι για την sdcard θα είναι έτσι αλλά για την ενσωματωμένη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
32 minutes ago, comfuzio said:

Στο 64άρι πόσο χώρο αφήνει κενό για τον χρήστη;
 

Δε με νοιάζει καν, έχω πάρει από πέρσι έναν 500ρη SSD με 75€ και κάθεται και περιμένει... Day1 θα φάει αλλαγή ο 64ρης.:-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δε με νοιάζει καν, έχω πάρει από πέρσι έναν 500ρη SSD με 75€ και κάθεται και περιμένει... Day1 θα φάει αλλαγή ο 64ρης.:-) 

Αλλάζει δλδ ο 64gb;
image.png.a64df069e52a580b4e1daac5b34a3f42.png

Edit: Βλέπω ότι αλλάζει, δεν το είχα ψάξει

 

Επεξ/σία από comfuzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι φυσικά και αλλάζει, πόνταρα ότι θα αλλάζει και στο πιο μικρό μοντέλο και επιβεβαιώθηκα. :D 

8 minutes ago, comfuzio said:

Αλλάζει δλδ ο 64gb;
image.png.a64df069e52a580b4e1daac5b34a3f42.png

Edit: Βλέπω ότι αλλάζει, δεν το είχα ψάξει

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, comfuzio said:

Το μόνο που θα ήθελα να είχε από factory ή να αλλάζει είναι το wifi δεν μπορώ να καταλάβω πως βάλανε 802.11ac αντί για 802.11ax....

Realtek κιόλας... Τα ax της Intel είναι proprietary πλέον, δεν παίζουν σε AMD hardware. Δοκίμασα να βάλω ένα ax από Intel Tiger lake στο AMD 5600H laptop μου και δεν το αναγνώρισε καν, ενω η κάρτα κουμπώνει. Υπάρχουν βασικά 2 versions, η μία παίζει παντού ενώ η άλλη όχι, μάντεψε ποια κυκλοφορούν ευρέως στην αγορά...

802.11ax άλλου κατασκευαστή δε θα έβαζα (realtek, mediatek κλπ), θεωρώ ότι δεν αξίζει. Τουλάχιστον έχει 5GHz μπάντα, να μπορείς να streamάρεις σχετικά σαν άνθρωπος. Και έχω ax access point στο σπίτι γμτ 😕 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο αυτό με το ax της intel γιατί το desktop μου έχει την ax200 και έχω πάρει και μια ax210 σε pci-e x4 που έχω βάλει στο 2ο pc και είμαι σε όλες μου τις συσκευές wifi 6, το μόνο πράγμα που θα πάρω μέσα στο 2022 είναι το steam deck και έχει ac χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, comfuzio said:

Παράξενο αυτό με το ax της intel γιατί το desktop μου έχει την ax200 και έχω πάρει και μια ax210 σε pci-e x4 που έχω βάλει στο 2ο pc και είμαι σε όλες μου τις συσκευές wifi 6, το μόνο πράγμα που θα πάρω μέσα στο 2022 είναι το steam deck και έχει ac χαχα

Δες εδώ: Intel WiFi 6 AX201 Gig Product Specifications & Intel® Product Specification Comparison 

Ό,τι είναι cnvio δεν παίζει εκτός intel οικοσυστήματος, προφανώς χρειάζεται κάτι που έχουν μέσα τα intel CPUs για να αναγνωριστεί. Μάλλον τυχερός που είχε το ΑΧ200 και όχι το 201 το desktop σου. 😛 Όλοι οι laptop OEMs πάντως παίρνουν το cnvio για να γλυτώσουν 1 δολάριο.
Επίσης δεν ξέρω τι παίζει από πλευράς drivers σε linux, ακόμα και να βρεθεί κάτι συμβατό. Θέλει ψάξιμο άμα είναι να ασχοληθούμε σοβαρά με αυτό. :-) 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δες εδώ: Intel WiFi 6 AX201 Gig Product Specifications & Intel® Product Specification Comparison 

Ό,τι είναι cnvio δεν παίζει εκτός intel οικοσυστήματος, προφανώς χρειάζεται κάτι που έχουν μέσα τα intel CPUs για να αναγνωριστεί. Μάλλον τυχερός που είχε το ΑΧ200 και όχι το 201 το desktop σου. 😛 Όλοι οι laptop OEMs πάντως παίρνουν το cnvio για να γλυτώσουν 1 δολάριο.
Επίσης δεν ξέρω τι παίζει από πλευράς drivers σε linux, ακόμα και να βρεθεί κάτι συμβατό. Θέλει ψάξιμο άμα είναι να ασχοληθούμε σοβαρά με αυτό. :-) 

Το θέμα είναι αν αλλάζει σαν module, αλλιώς manjaro που τρέχω παίζει και με την ax200 και με την ax210 το μόνο που δεν παίζει καλά είναι ότι έχω βάλει WPA3 και δεν με αφήνει, υπάρχει ένα guide αν θυμάμαι καλά που το φτιάχνεις αλλά μου φάνηκε μεγάλη διαδικασία και δεν το έκανα. Θέλω να πω ότι σαν driver θα υπάρχει λογικά και ειδικά για τα windows αρκεί να αλλάζει το module αν αλλάζει, θα είναι το πρώτο που θα πάρει πόδι ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...