Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι πρακτικό γιατί σε πετάει από το steam, και όταν γυρνάς σε desktop mode δεν έχεις mouse (trackpads).

Θα δοκιμάσω το μεσημέρι με hotspot απο κινητό που θα έχω βάλει vpn.

(Ουσιαστικά το vpn χρειάζεται λίγα δευτερόλεπτα για να μπει στο gamepass και μετά το κλείνεις και παίζεις κανονικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό τώρα επειδή δεν το έχω και δεν ξέρω τι και πως, με openvpn λογικά είναι embedded στο O/S και ο λόγος που το προτιμώ, δεν θα έπρεπε να το πειράζει αν αλλάζει mode, ξέρω ίσως να είναι σπάσιμο το να αλλάζεις modes για να το ανοίγεις/κλείνεις απλά με ένα openvpn server στην hetzner δεν θα φοβάσαι το bandwith και εκεί ίσως αξίζει να μπουν 3-4 μέλη για 1 server (ή πόσους επιτρέπει η free άδεια του openvpn) και να μην κάνεις καν εναλλαγή, connect στην αρχή και τέλος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές μετά την φόρτιση άρχισα να κάνω εγκατάσταση διάφορα game για να το δοκιμάσω. 

Καταρχήν  να πω ότι παρά το μεγάλο του μέγεθος κάθεται άψογα στο χέρι. Δεν το περίμενα να έχει τόσο καλό σχεδιασμό. Δεν σε κουράζει καθόλου. 

Mετά η οθόνη που διάβασα αρκετά παράπονα είναι μια χαρά. Σίγουρα δεν είναι oled και υπάρχει δυσκολία να παίξεις έξω αλλά παίζεις μια χαρά σε μέρα σε εσωτερικό χώρο και άψογα νύχτα. 

To μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι η μπαταρία που στην κυριολεξία είναι battery drain και τα μικρά font στα παιχνίδια που αν δεν υποστηρίζουν το scaling από τα options τους και το game έχει πολύ κείμενο είναι πρακτικά αδύνατο να το παίξεις. Εχει ένα σύστημα για zoom αλλά αυτό είναι πρακτικό μόνο σε game με μικρά σε έκταση κείμενα. 

Εβαλα το edge of eternity που έπαιζε άψογα και έχει και scaling στα fond του. Από την άλλη έβαλα game με κείμενο και δεν ήταν καθόλου πρακτικό να τα παίξεις.

Στα action game όπως το inside που δοκίμασα η κονσόλα είναι ακριβώς για τέτοια εμπειρία. 

Πάντως είναι γενικά μεγάλο λάθος τα game να μην έχουν scaling στα font τους καθώς πλέον παίζεις και σε τηλεοράσεις από μεγάλη απόασταση που και εκεί υπάρχει θέμα με το να διαβάζεις κείμενο.

Tώρα στο performance ότι game και να έβαλα έπαιξε άψογα υπάρχουν φυσικά και game στο κατάλογο μου που δεν υποστηρίζονται καθόλου και από τι διαβάζω στο protondb θέλουν ρυθμίσεις για να παίξουν όπως το mafia αλλά δεν το επιχειρήσα καν να το δω. 

To pro πάντως έχει χαβαλέ να παίζεις εκέι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, chek2fire said:

Πάντως είναι γενικά μεγάλο λάθος τα game να μην έχουν scaling στα font τους καθώς πλέον παίζεις και σε τηλεοράσεις από μεγάλη απόασταση που και εκεί υπάρχει θέμα με το να διαβάζεις κείμενο.

Αυτό δυστυχώς είναι χρόνια πρόβλημα και, ενώ βλέπεις αρκετά requests για UI/Font Scaling, στην πράξη δεν ασχολούνται πολλοί devs (θυμάμαι και διάφορες περιπτώσεις όταν είχε κυκλοφορήσει το Steam Link που προσπαθούσαμε να παίξουμε διάφορα cRPGS - π.χ. BG:EE ή Pillars of Eternity κ.τ.λ. - και βγάζαμε τα μάτια μας να διαβάσουμε το κείμενο στην μεγάλη οθόνη :P ). Μια και είναι "επίσημο" metric το readability πάντως, ελπίζω πως στο μέλλον θα δούμε περισσότερους developer να χρησιμοποιούν scaling (έστω και αν είναι μόνο για να πάρουν Verified rating).

Πάντως, έχοντας κλείσει μήνα και κάτι ψιλά με το Deck, για τον σκοπό που το ήθελα είναι ότι πρέπει - περίπου 70%-30% χρήση μεταξύ κρεβατιού και καναπέ (όταν δεν υπάρχουν... αχέμ... οικογενειακές υποχρεώσεις), κυρίως για JRPGs, με ελαφρό emulation και κάτι λίγα απο platforming έχει αρχίσει να μειώνει το backlog σιγά-σιγά. 

Με διαφορά τις περισσότερες ώρες τις πέρασα στο Tales of Berseria (ολόκληρο playthrough κάπου 75-80 ώρες και με ψήνει και ένα NG+ για τα διάφορα challenges), ενώ σε συνέχεια ασχολήθηκα κυρίως με Final Fantasy 3 (3D) και Vampire Survivors (highly recommended για handheld, είναι απίστευτα εθιστικό).

Παράλληλα πειραματίστηκα λίγο με platform games (καλό test για τα thumbsticks και γενικό controller feel) μεταξύ Ori and the Blind Forest και λίγο Yooka-Laylee - και τα δύο τρέχουν απροβλημάτιστα και (ως τώρα) δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τον χειρισμό εκτός του B button που είναι λίγο "stiff" (γενικά βλέπω αυτό το πρόβλημα να αναφέρεται online, δεν είναι ενοχλητικό προσωπικά αλλά το βρίσκω άξιο αναφοράς).

Δοκίμασα και λίγο απο online gaming με το Deep Rock Galactic, αν και δεν είμαι fan των FPS controls με gamepad είχα εκπλάγεί ευχάριστα απο το πόσο "εύκολα" συνήθισα τα controls (και απο άποψη online το performance ήταν απροβλημάτιστο στα 2-3 lobby που μπήκα).

Από πλευράς emulation πήγα λίγο πιο "safe" με παιχνίδια PSP, μια και είναι ήδη σχεδιασμένα για handheld - με βλέπω να τερματίζω για νιοστή φορά τα Patapon, καθώς και το Valkyrie Profile (νοσταλγία δε).

Απο άποψη βάρους (που βλέπω γενικά απορίες και "παράπονα") δεν με δυσκολεύει ιδιαίτερα, αν και συνήθως το "ακουμπώ" πάνω μου (πόδια συνήθως) και δεν έτυχε να πρέπει να το κρατήσω στον αέρα για ώρα. Μεγαλύτερο πρόβλημα γίνεται σιγά-σιγά η θερμότητα που εκπέμπει απο το πάνω vent, καθώς (ειδικά εδώ που βαράμε 40+C το καλοκαίρι) προβλέπω να γίνεται άβολη μετά απο κανένα δίωρο.

Υ.Γ. για τα ποιό πάνω παιχνίδια, εκτός του Berseria όπου υπάρχουν issues με τα animated cutscenes (λόγω proprietary codecs, απο τα λίγα που καταλαβαίνω για το θέμα :P ), όλα παίζουν μια χαρά - το EmuDeck (PPSSPP) ήθελε κάτι ψιλά απο configurations για να φτίαξουν κάποια artifacts/glitches αλλά τα υπόλοιπα ήταν κυριολεκτικά download-and-play (το FF3 έχει launcher το οποίο θεωρητικά ίσως δημιουργήσει tabbing issues, αλλά στην πράξη όλα κύλησαν ομαλά).

Υ.Γ.2 μελλοντικά θέλω να δώ κάτι πιο mouse-driven, σίγουρα θα αποφύγω cRPGs και 4Χ strategy (Endless Space ή Stellaris) λόγω text scaling issues, υπάρχει κάποια εισήγηση για κάποιο (strategy/action/whatever) που να είναι mouse-driven αλλά χωρίς πολύ κείμενο; Δεν νομίζω να ασχοληθώ μακροπρόθεσμα μια και θεωρώ πως για long-term το external mouse είναι μονόδρομος, αλλά για καμιά ώρα να δουν λίγη χρήση και τα touchpads ξέρω γω :P 

 EDIT: Μέγα λάθος που το ξέχασα (ίσως λόγω της μικρής του διάρκειας) αλλά τερμάτισα και το Darkside Detective, όπως αναφέρω και για το Vampire Survivors πιο πάνω το βρήκα αρκετά εθιστικό σε handheld, ειδικά μια και μεταξύ της μικρής διάρκειας του κάθε case, των λιτών scenes και της δυνατότητας να βάλεις το σύστημα σε sleep mode είναι φο-βε-ρό για 15-20λεπτά sessions.

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα και το cyberpunk. Μεγάλη έκπληξη το πόσο άψογα έτρεχε, λίγο shuttering σε μερικά σημεία αλλά γενικά τρέχει πολύ καλά το game. αλλά και εδώ το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το μικρά font στο κείμενο που στην κυριολεξία δεν μπορείς να τα διαβάσεις με τίποτα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, chek2fire said:

δοκίμασα και το cyberpunk. Μεγάλη έκπληξη το πόσο άψογα έτρεχε, λίγο shuttering σε μερικά σημεία αλλά γενικά τρέχει πολύ καλά το game. αλλά και εδώ το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το μικρά font στο κείμενο που στην κυριολεξία δεν μπορείς να τα διαβάσεις με τίποτα. 

Δεν δοκίμασα modding ακόμη, αλλά ίσως αξίζει να δείς εδώ για custom font sizes στο CP2077.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βλέπω έφυγε από Βουλγαρία το πρωί, από τότε δεν έχει κάνει κάποιο update, πότε το γυρίσουμε σε acs το tracking; Και είναι με τον ίδιο κωδικό;

Μετά βρήκα screen protector από dbrand (two pack)
https://dbrand.com/shop/glass/steam-deck-tempered-glass-screen-protectors
25$ + 5$ shipping εκτός και αν αγοράσω και κάτι άλλο για 5$ που κάνει δωρεάν το shipping. Αλλά τα έχουν 24,95 + 4,95 πχ για ένα skin για τα trackpads οπότε δεν βγαίνει 30$ αλλά 29,90$. Κοιτάω μήπως πάρω το skin για το κάτω μέρος και το tempered glass.

Υπάρχουν εναλλακτικά για την οθόνη τουλάχιστον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 minutes ago, comfuzio said:

Χθες βλέπω έφυγε από Βουλγαρία το πρωί, από τότε δεν έχει κάνει κάποιο update, πότε το γυρίσουμε σε acs το tracking; Και είναι με τον ίδιο κωδικό;

Μετά βρήκα screen protector από dbrand (two pack)
https://dbrand.com/shop/glass/steam-deck-tempered-glass-screen-protectors
25$ + 5$ shipping εκτός και αν αγοράσω και κάτι άλλο για 5$ που κάνει δωρεάν το shipping. Αλλά τα έχουν 24,95 + 4,95 πχ για ένα skin για τα trackpads οπότε δεν βγαίνει 30$ αλλά 29,90$. Κοιτάω μήπως πάρω το skin για το κάτω μέρος και το tempered glass.

Υπάρχουν εναλλακτικά για την οθόνη τουλάχιστον;

Εγώ αυτά πήρα πάντως, μια χαρά παίζουν.

€25 για ένα τζαμάκι είναι too much, κατά την γνώμη μου. Και €3 πολλά είναι, αλλά δεν μπορούσα να περιμένω να μου έρθει κάτι από Κίνα, ήθελα να έχω προστατευμένη την συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εγώ αυτά πήρα πάντως, μια χαρά παίζουν.

€25 για ένα τζαμάκι είναι too much, κατά την γνώμη μου. Και €3 πολλά είναι, αλλά δεν μπορούσα να περιμένω να μου έρθει κάτι από Κίνα, ήθελα να έχω προστατευμένη την συσκευή.

Ε μάλλον αυτά θα πάρω και γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο σχολιασμός των αγγελιών είναι εκτός θέματος. Δεν θέλω να αναλωνόμαστε σε άσχετες συζητήσεις, ούτως ή άλλως η συσκευή είναι αρκετά niche έτσι ώστε ο όποιος δυνητικός αγοραστής να γνωρίζει ότι μπορεί να την παραγγείλει στην κανονική της τιμή και να την έχει σε δεδομένο χρονικό διάστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, comfuzio said:

Ότι παρέλαβα :D

Screenshot από το reddit post στο οποιο μία γάτα θα αράζει στο χαρτόκουτό του. Με 'γεια! :D 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...