Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, comfuzio said:

Το θέμα είναι αν αλλάζει σαν module, αλλιώς manjaro που τρέχω παίζει και με την ax200 και με την ax210 το μόνο που δεν παίζει καλά είναι ότι έχω βάλει WPA3 και δεν με αφήνει, υπάρχει ένα guide αν θυμάμαι καλά που το φτιάχνεις αλλά μου φάνηκε μεγάλη διαδικασία και δεν το έκανα. Θέλω να πω ότι σαν driver θα υπάρχει λογικά και ειδικά για τα windows αρκεί να αλλάζει το module αν αλλάζει, θα είναι το πρώτο που θα πάρει πόδι ^^

Είναι ακριβώς κάτω από τον SSD αν δεις τα βίντεο αλλαγής SSD του Deck, αλλά τώρα διαβάζω ότι είναι soldered... :( 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι μου ήρθε το mail ότι έγινε shipped μαζί με το tracking number. 2 μέρες από Δευτέρα απόγευμα αλλά σαν ώρες αρκετά κάτω από τις 48!
Τώρα λογικά θα το έχω από βδομάδα προς το τέλος έτσι; Παρόλο που είμαι σχετικά κοντά σε πάρα πολλά courier για κάποιο λόγο με έχουν πάντα στο τέλος τις διαδρομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα τους drivers για τα windows και διάβαζα τα αρχεία που έχει μέσα, της realtek για το wifi υποστηρίζει και xp!
Έχει να πέσει κλάμα άμα το δουν οι κλασικοί που είναι ακόμα με win xp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοντεύω μια βδομάδα με το Deck και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ θετικές.

Ως προς την εμπειρία χρήσης το Steam OS είναι ιδιαίτερα εύχρηστο και το μοναδικό πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής είναι πως η πλοήγηση στη βιβλιοθήκη μου είναι χρονοβόρα μιας και έχω κοντά στα 1000 παιχνίδια. Υπάρχουν τα φίλτρα και η ταξινόμηση αλλά θα ήθελα να δω προσθήκες όπως ρύθμιση μεγέθους εμφάνισης των παιχνιδιών εντός της λίστας, ή όταν ομαδοποιούνται τα παιχνίδια (πχ ανά έτος) να μπορείς να κάνεις collapse και expand τις ομάδες.

Από άποψη κατασκευής τα μοναδικά θέματα που εντοπίζω είναι ένα ελαφρύ wobble στα ABXY κουμπιά, το οποίο δεν με ενοχλεί, και δυστυχώς η μπαταρία. Θα το προτιμούσα αν ήταν λίγο πιο βαρύ προκειμένου να του βάζανε μεγαλύτερη μπαταρία. Η οθόνη του (512GB έκδοση) περίμενα να είναι χειρότερη με βάση αυτά που έχω διαβάσει και ακούσει (κυρίως ως προς τα χρώματα) αλλά ειλικρινά για τα λεφτά που έδωσα θεωρώ πως είναι άκρως ικανοποιητική. Τα ηχειάκια του οφείλω να πω πως με εντυπωσιάσαν.

Από παιχνίδια μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει Celeste, Dirt Rally, XIII (2003), Absolute Drift, Devil Daggers, Hades, Distance και Death's Door. Το μοναδικό θέμα που αντιμετώπισα είναι ένα μικρό sound glitch στο Absolute Drift όπου κάποιοι ήχοι ακούγονται σαν να κόβονται. Στα FPS απλά ΔΕΝ μπορώ να σημαδέψω, για κανένα λόγο όμως. Θα πρέπει να πειραματιστώ περισσότερο με τα settings του joystick και του gyro.

Αυτά τα ολίγα από μένα για την ώρα.

Edit: ξέχασα να μιλήσω για τη θήκη του. Πολύ ποιοτική από άποψη υλικών. Εξωτερικά στο κάτω μέρος της έχει κενό χώρο και ένα υφασμάτινο πουγκί για τον φορτιστή, ενώ στο εσωτερικό της υπάρχει μια κορδέλα από ύφασμα για να μπορείς να ανασηκώνεις τη συσκευή. Δεν ξέρω αν τα δυο αυτά στοιχεία είναι μέρος της "premium" θήκης ή και της απλής έκδοσης αλλά είναι δυο λεπτομέρειες που δείχνουν το ενδιαφέρον της Valve για τους χρήστες.

Επεξ/σία από pappous_soulis
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πρώτο Tomb Raider τερματίστηκε από την αρχή ως το τέλος στο Deck, έτρεξε κομπλέ. Το Darksiders: Genesis το ίδιο, τρέχει νεράκι. Το Rise of the Tomb Raider κάνει κάτι παράξενα μερικές φορές, παίζει τα βιντεάκια σε fast forward, τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή, κατά τ' άλλα τρέχει νεράκι, απίστευτο να τρέχει τίτλος με τέτοια γραφικά νεράκι σε φορητό σύστημα. Με ανοιχτό ΑΑ, χωρίς tessellation πιάνει από 45 μέχρι 55 καρέ, με κλειστό ΑΑ μένει σταθερό γύρω στο 50.

Επίσης, έβαλα το Εlex που δεν το έχω παίξει ακόμα, το είδα λίγο, μένει καρφωμένο στα 60 καρέ. Έβαλα και το teaser του Gothic remake, με όλα στο low δεν έβγαζε πάνω από 20-25 καρέ, αλλά οκ αυτό δεν είναι κανονικό game, δεν μετράει.

Τέλος, δοκίμασα και το Witcher 2, το οποίο το δίνει unsupported, πράγμα που ΔΕΝ ισχύει, απλά θέλει workaround για παρακαμφθεί ο launcher. Το τρέχουμε με Proton experimental και με την εντολή «-noborder». Μόλις φορτώσει πατάμε Α και μετά Β, για να προσπεράσει τον launcher και μπαίνει κανονικά στο game (στα options βάζουμε gamepad στο χειρισμό).

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για όσους έχουν PS4/PS5, δουλεύει κομπλέ το Chiaki, linux app για remote play. Ακολουθείτε εδώ τις οδηγίες για να πάρετε το PSN ΙD σας και στα controls βάζετε το δεξί trackpad να δουλεύει σαν mouse και στα back buttons βάζετε αριστερό και δεξί κλικ, βολεύει καλύτερα στον χειρισμό του app μέσα στο Game Mode.

Enjoy!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε σας είναι τόσο αργό το tracking στο να βάλει πληροφορίες για το που είναι το πακέτο;
image.png.74bda3f82f4c8846944241bbc0d9a902.png

Από χθες το πρωί που μου στείλανε το mail ότι το πήρε η GLS για να φανεί στο site τους έφτασε κοντά 10 το βράδυ για μένα και μετά τις 12 και κάτι που πήγα για ύπνο και είχα δει το "the parcel has left the parcel center." δεν έχει καμία ενημέρωση.
Είναι τυπικό της GLS αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, comfuzio είπε

Και σε σας είναι τόσο αργό το tracking στο να βάλει πληροφορίες για το που είναι το πακέτο;
image.png.74bda3f82f4c8846944241bbc0d9a902.png

Από χθες το πρωί που μου στείλανε το mail ότι το πήρε η GLS για να φανεί στο site τους έφτασε κοντά 10 το βράδυ για μένα και μετά τις 12 και κάτι που πήγα για ύπνο και είχα δει το "the parcel has left the parcel center." δεν έχει καμία ενημέρωση.
Είναι τυπικό της GLS αυτό;

Εχθες το βράδυ έφυγε απο Ολλανδία, μέχρι να φτασει στο επόμενο σταθμό που θα τσεκαριστεί για μεταφόρτωσει τι άλλο να γράψει; "ειναι ακομα στο δρόμο"

Μια χαρά ειναι η εξέλιξη, κάνε υπομονή, ανάμεσα σε κράτη ταξιδεύει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, papp0us είπε

Εχθες το βράδυ έφυγε απο Ολλανδία, μέχρι να φτασει στο επόμενο σταθμό που θα τσεκαριστεί για μεταφόρτωσει τι άλλο να γράψει; "ειναι ακομα στο δρόμο"

Μια χαρά ειναι η εξέλιξη, κάνε υπομονή, ανάμεσα σε κράτη ταξιδεύει :P

είχε update τώρα μόλις, μάλλον περνάνε τα info το βράδυ μόνο, oh well κάποια στιγμή θα έρθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε βράδυ θα σου βγάζει update...

Ολλανδία-Γερμανία-Ρουμανία-Βουλγαρία-Θεσαλλονίκη εκεί αναλαμβάνει η ACS και ανάλογα που είσαι θα πάρει 1-2 μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το steam deck είναι καλό για κάποιον που έχει κάποια συλλογή από παιχνίδια Steam και μπορεί να μην γουστάρει τώρα να ανοιξε υπολογιστή βάλε USB για χειριστήριο να φορτώσει το Steam, εγώ προσωπικά πολλές φορές βαριέμαι την όλη διαδικασία για να παίξω 1-2 άντε 3ης ώρες! Και μετά ξανά κλείσιμο όλα αυτά, χώρια ότι έχω και ανοιχτό tower,και τον σκεπάζω με νάιλον για τα χνούδια, οπότε άντε βγάλε το νάιλον, άντε μετά ξανά βάλτο! Με το Deck αν δεν θες τώρα να παίξεις ένα παιχνίδι κάποια στιγμή μια μέρα ας πουμε σε φουλ settings, είσαι αραδα στο κρεβάτι πιάνεις το steam deck και παίζεις! Και αν θες το συνδέεις και τσακ μπαμ με την τηλεόραση, όπως επίσης είναι χρήσιμο αν πάς διακοπές να το πάρεις μαζί σου να παίζεις κανένα παιχνίδι από την Steam συλλογή, γιατί άλλο να κουβαλάς ολόκληρο λάπτοπ και άλλο μια φορητή κονσόλα!! Για εμένα για αυτούς τους λόγους είναι πολύ καλό και βολεύει! Πάντα ήθελα κάτι τέτοιο γιατί έχω αρκετά παιχνίδια steam, αλλά σκεφτόμουν άντε τώρα να ανοίγω PC να βάζω μπαταρίες στο controller USB να ανοίγω ηχεία μέχρι να φορτώσει να ανοίξω Steam, αστο !! 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχουν αρχίσει να σκάνε και τα πρώτα ΤPU cases, για όποιον ενδιαφέρεται. Παράγγειλα ένα αρσενικό τιρκουάζ, γιατί το σιλικονάτο case που του φοράω τώρα είναι επιεικώς τραγικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχουν αρχίσει να σκάνε και τα πρώτα ΤPU cases, για όποιον ενδιαφέρεται. Παράγγειλα ένα αρσενικό τιρκουάζ, γιατί το σιλικονάτο case που του φοράω τώρα είναι επιεικώς τραγικό.

έχουν τελωνείο; γιατί βλέπω μόνο Κίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...