Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Just now, comfuzio said:

έχουν τελωνείο; γιατί βλέπω μόνο Κίνα

Δεν μου έχει περάσει ποτέ κάτι από τελωνείο τέτοιας αξίας. 

Θα ξέρω σε κάνα μήνα στα σίγουρα, όταν έρθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, demolutioner είπε

Παιδιά το steam deck είναι καλό για κάποιον που έχει κάποια συλλογή από παιχνίδια Steam και μπορεί να μην γουστάρει τώρα να ανοιξε υπολογιστή βάλε USB για χειριστήριο να φορτώσει το Steam, εγώ προσωπικά πολλές φορές βαριέμαι την όλη διαδικασία για να παίξω 1-2 άντε 3ης ώρες! Και μετά ξανά κλείσιμο όλα αυτά, χώρια ότι έχω και ανοιχτό tower,και τον σκεπάζω με νάιλον για τα χνούδια, οπότε άντε βγάλε το νάιλον, άντε μετά ξανά βάλτο! Με το Deck αν δεν θες τώρα να παίξεις ένα παιχνίδι κάποια στιγμή μια μέρα ας πουμε σε φουλ settings, είσαι αραδα στο κρεβάτι πιάνεις το steam deck και παίζεις! Και αν θες το συνδέεις και τσακ μπαμ με την τηλεόραση, όπως επίσης είναι χρήσιμο αν πάς διακοπές να το πάρεις μαζί σου να παίζεις κανένα παιχνίδι από την Steam συλλογή, γιατί άλλο να κουβαλάς ολόκληρο λάπτοπ και άλλο μια φορητή κονσόλα!! Για εμένα για αυτούς τους λόγους είναι πολύ καλό και βολεύει! Πάντα ήθελα κάτι τέτοιο γιατί έχω αρκετά παιχνίδια steam, αλλά σκεφτόμουν άντε τώρα να ανοίγω PC να βάζω μπαταρίες στο controller USB να ανοίγω ηχεία μέχρι να φορτώσει να ανοίξω Steam, αστο !! 😅

καλά ρε ψηλέ είπαμε, να δικαιολογήσεις την αγορά, αλλά κόψε κάτι από τη βαρεμάρα! χαχα σιγά το πράγμα στην εποχή μας, σε 2 λεπτά από τη στιγμή που θα πατήσεις το κουμπί παίζεις! φιλικά ε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν μου έχει περάσει ποτέ κάτι από τελωνείο τέτοιας αξίας. 

Θα ξέρω σε κάνα μήνα στα σίγουρα, όταν έρθει. 

Θα το δω και γω αλλά πιο πολύ θέλω να δω φίλτρο/προστατευτικό οθόνης.
σήμερα είδα από το tracking ότι είναι Ρουμανία :D
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2022 στις 11:34 ΠΜ, demolutioner είπε

Παιδιά το steam deck είναι καλό για κάποιον που έχει κάποια συλλογή από παιχνίδια Steam και μπορεί να μην γουστάρει τώρα να ανοιξε υπολογιστή βάλε USB για χειριστήριο να φορτώσει το Steam, εγώ προσωπικά πολλές φορές βαριέμαι την όλη διαδικασία για να παίξω 1-2 άντε 3ης ώρες! Και μετά ξανά κλείσιμο όλα αυτά, χώρια ότι έχω και ανοιχτό tower,και τον σκεπάζω με νάιλον για τα χνούδια, οπότε άντε βγάλε το νάιλον, άντε μετά ξανά βάλτο! Με το Deck αν δεν θες τώρα να παίξεις ένα παιχνίδι κάποια στιγμή μια μέρα ας πουμε σε φουλ settings, είσαι αραδα στο κρεβάτι πιάνεις το steam deck και παίζεις! Και αν θες το συνδέεις και τσακ μπαμ με την τηλεόραση, όπως επίσης είναι χρήσιμο αν πάς διακοπές να το πάρεις μαζί σου να παίζεις κανένα παιχνίδι από την Steam συλλογή, γιατί άλλο να κουβαλάς ολόκληρο λάπτοπ και άλλο μια φορητή κονσόλα!! Για εμένα για αυτούς τους λόγους είναι πολύ καλό και βολεύει! Πάντα ήθελα κάτι τέτοιο γιατί έχω αρκετά παιχνίδια steam, αλλά σκεφτόμουν άντε τώρα να ανοίγω PC να βάζω μπαταρίες στο controller USB να ανοίγω ηχεία μέχρι να φορτώσει να ανοίξω Steam, αστο !! 😅

συμφωνω σε ολα  αλλα η οθονη ειναι αρκετα μετρια δυστυχως - ειδικα αν εχεις κακομαθει σε αυτη του OLED , χωρια οτι αμα το συνδεσεις με ανταπτορα  μπορει να βγαζει σημα 1080p αλλα στα games παραμενει το res lock sta 1280 * 800, αν υπαρχει καποιος τροπος να το παρακαμψουμε αυτο - ειμαι ολος αυτια 

προς το παρων την βγαζω με remote play οταν θελω αναλυση 1080p, σε τοπικο δικτυο με το gaming pc συνδεμενο με καλωδιο απευθειας  router και το "τερματικο" σε 5ghz wifi το αποτελεσμα ειναι σχεδον αψογο ( σε beautiful 1080p60fps σε  50αρα full hd φυσικα, γιατι το balanced  στην ιδια περιπτωση βγαζει κατι τετραγωνακια ωρες ωρες που νομιζεις οτι  βλεπεις  let's play σε καποιο ακυρο καναλι στο yt ... ) 

19 ώρες πριν, Malthador είπε

Έχουν αρχίσει να σκάνε και τα πρώτα ΤPU cases, για όποιον ενδιαφέρεται. Παράγγειλα ένα αρσενικό τιρκουάζ, γιατί το σιλικονάτο case που του φοράω τώρα είναι επιεικώς τραγικό.

βρες και κανενα τζαμακι γιατι το ivoler μου εσπασε τα νευρα  :P  

περιμενω μηπως βγαλει η skull n co να το παρω πακετο μαζι με το stand που ετοιμαζουνε  

 

 

ΥΓ : πηγα να στριμαρω χθες LA noire και επεσα σε τοιχο, δεν εχει γινει verified το mail που ειχα δωσει τοτε και ειναι εκει ολη μου  η προοδος απο το '12 (τοτε που το ειχα αγορασει απο το μαγαζακι του γαβριηλ για 4 τυροπιτες σε  flash sale ) ... επισης το (ψιλο)αθλιο πορτ στο switch παιζει στο 50ρικο ακατεβατα :@  καρκινο στο rockstar club και σε ολα του τα σογια :@@@

 

 

Επεξ/σία από SoFGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιώνω με crysis remastered, αψογη εμπειρία.

Θα βγάλω σιγά σιγά όλα τα crysis στο χαλαρό.

Πήγα να αρχίσω shadow of the tomb raider αλλα μέσω proton που είχατε γράψει, ότι τρέχει καλύτερα τρώει σκάλωμα και μου κρασάρει κατά το boot. Κατεβάζω τώρα το update των περίπου 2 gb για να το αρχίσω με την native έκδοση.

Επεξ/σία από gust
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2022 στις 8:23 ΜΜ, spirit)earth)aflame είπε

καλά ρε ψηλέ είπαμε, να δικαιολογήσεις την αγορά, αλλά κόψε κάτι από τη βαρεμάρα! χαχα σιγά το πράγμα στην εποχή μας, σε 2 λεπτά από τη στιγμή που θα πατήσεις το κουμπί παίζεις! φιλικά ε!

Δεν δικαιολογώ καθόλου την αγορά! Όπως είπα έχω open tower, και έχω σκεπάσει όλο το γραφείο με νάιλον για τα χνούδια, οπότε εγώ πρέπει να βγάζω νάιλον και όπως είπα άνοιξε  πύργο άνοιξε ηχεία βάλε μπαταρίες στο Steam controller μέχρι να ανοίξει ο υπολογιστής να μπω Steam να φορτώσει το παιχνίδι στο Steam, και θέλω να παίξω λίγο dragon Ball fighter z ή jump force, αν δεν έχεις παίξει σε κάποιο από τα δύο,να ξέρεις ότι για να βρεις match, κάνει κανένα 5λεπτο και βάλε  με το ρολόι, οπότε να κάνω όλη αυτήν την διαδικασία για να καταφέρω να παίξω  μετά από 1-1,5 ωρα που θα έχει περάσει 4-5 ματς,ε δεν λέει!! Πιο πολύ είναι το παραμύθι ξεστησε και ξανά στησε, παρά το οτι θα καταφερω να παίξω 3-4 ματς. Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις συμφέρει το deck, αν θέλω να παίξω κανένα dying light 2 ή γενικά ένα παιχνίδι που δεν είναι fighting εκεί θα το κάνω, αλλά σε παιχνίδια όπως fighting και ποια άλλα που περιμένεις να σε κάνει match up με κάποιον άλλο, αστο... Εκεί χίλιες φορές στο Deck απτο να μπω στην διαδικασία να κάνω όλα αυτά για να παίξω μόνο 3ης αγώνες, γιατί με το περίμενε αν θέλει 5 λεπτα και βάλε τόσο θα παίξεις!! Εκτός και αν έχεις όλη την μέρα ελεύθερη και δεν έχεις ζωή!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αφού βγάλαμε από την μέση το PS4/PS5 remote play, επόμενος σταθμός το SeX|S streaming (μιλάμε πάντα για local streaming, για xcloud έχει δώσει λύση η MS μέσω του Εdge).

 Δυστυχώς εδώ τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο στις κονσόλες της Sony, όπου πραγματικά το Chiaki κάνει θαύματα. Αγωνίζεται η scene να το κάνει να δουλέψει σωστά, αλλά υπάρχει λύση, σε βρεφικό στάδιο μεν, αλλά από το τίποτα καλό είναι κι αυτό:

  1. Μπαίνουμε σε Desktop Mode και κατεβάζουμε αυτό.
  2. Το κάνουμε executable, με δεξί κλικ και properties.
  3. Το τρέχουμε, λογκάρουμε με το MS account μας, θα πρέπει να βρει αυτόματα ότι κονσόλες υπάρχουν στο δίκτυο (και εφόσον είναι σεταρισμένες σωστά).
  4. Ανοίγουμε Steam, το προσθέτουμε σαν non-steam app. Φτιάχνουμε εικονίδια, ονόματα, whatever.
  5. Μπαίνουμε Game Mode, τρέχουμε το app με profile gamepad, το δεξί trackpad σαν mouse και στα back buttons βάζουμε αριστερό και δεξί κλικ.
  6. Το app ανοίγει δύο παράθυρα, το πρώτο είναι irrelevent, το ελαχιστοποιούμε. Πιθανόν να χρειαστεί να ανοίξουμε το web plug-in, από τα plugins.

Τα υπόλοιπα θα τα βρείτε εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, GnsP said:

Κανένα vpn(free) να δουλεύει και σε gaming mode για xcloud; Το protonvpn μόνο σε desktop το καταφερα (με yay -S protonvpn). 

Σίγουρα δουλεύει και το Tunnelbear extension με αμερικάνικους servers σε Desktop Mode. 

Δεν το έχω ψάξει αναλυτικά, αλλά πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να παίξει και σε Game Mode. Αρκεί να υπάρχει τρόπος να ανοίξουμε το extension από Game Mode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, comfuzio said:

Έχει δυνατότητα για VPN από system level; πχ αν φτιάξω openvpn server κάπου έξω;

Σίγουρα υπάρχει τέτοια δυνατότητα, το θέμα είναι ότι εφόσον υπάρχει πως θα την κάνεις implement στο Game Mode. Πώς θα ανοίξεις το VPN δηλαδή, δεν ξέρω αν μπορείς να το θέσεις σαν non-Steam app, μιας και όταν ανοίγεις ένα app σε Game Mode, κλείνει το προηγούμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σίγουρα υπάρχει τέτοια δυνατότητα, το θέμα είναι ότι εφόσον υπάρχει πως θα την κάνεις implement στο Game Mode. Πώς θα ανοίξεις το VPN δηλαδή, δεν ξέρω αν μπορείς να το θέσεις σαν non-Steam app, μιας και όταν ανοίγεις ένα app σε Game Mode, κλείνει το προηγούμενο. 

όταν έρθει στα χέρια μου θα το ψάξω αλλά εγώ μπορώ να κάνω και vpn rules από το router που έχω οπότε ίσως το κάνω εξωτερικά από το deck ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο reddit που κοίταξα λίγο τώρα λένε ότι μπορείς να βάλεις VPN "reddit.com/r/SteamDeck/comments/tjrsud/vpns_on_steam_deck/"
 

Αναφορά σε κείμενο

as long as you add the VPN app in desktop mode as a non steam game then you should be able to access it in gaming mode

και

Αναφορά σε κείμενο

If anyone is looking for where to set these:

  • Open System Settings

  • Under Network, click on Connections

  • Click the "+" for "Add a Connection"

  • Scroll down to the type of VPN you want

  • Enter the VPN information for OpenVPN, WireGuard, or other VPN type.

Το πιο κλασικό που διάβασα είναι ότι θα είναι πολύ πιο εύκολο με openvpn και wireguard, το πρώτο το βλέπω και γω πιο εύκολο να το κάνω πχ hetzner με 4,75€ ένα VM και δεν θα έχει και bandwidth limit(20TB έχει άλλα δεν θα τα πιάσω ποτέ)!
Και σε περίπτωση που δεν μπορεί για κάποιο λόγο ευτυχώς το router μου έχει openvpn server & client και θα μπορώ να το κάνω από το router οπότε δεν θα πάρει πρέφα το steam deck!

By the way, σήμερα έφυγε από Βουλγαρία από ότι είδα, από εκεί πόσο θέλει για Σαλόνικα και μετά παράδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...