Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Screenshot από το reddit post στο οποιο μία γάτα θα αράζει στο χαρτόκουτό του. Με 'γεια! :D 

Μακάρι να έμπαινε σε κουτιά ο γάτος μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, comfuzio said:

Μακάρι να έμπαινε σε κουτιά ο γάτος μου

Μεγειές το Deck και καλοδούλευτο αλλά το γατί να ξέρεις κάτι πρόβλημα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πρώτες εντυπώσεις. 

-Βολικό μέγεθος.
-Δεν έχω πιάσει switch (και ούτε που θέλω) οπότε δεν μπορώ να το συγκρίνω, για το μέγεθος του το βάρος του φαίνεται οκ.
-Μου κάνει κάτι τρελά με το wifi, είναι connected στα 5ghz και μου βγάζει συχνά πυκνά θαυμαστικό ότι δεν έχει internet ενώ είναι συνδεδεμένο, φυσικά όλες οι άλλες συσκευές είναι συνδεδεμένες με internet κανονικά. Αν το βάλω σε mobile hotspot όλα καλά.
-Στα του wifi βλέπει και το wifi 6 δίκτυο που έχω αλλά δεν συνδέεται φυσικά, απλά μου κάνει εντύπωση που το βλέπει.
-Ακόμα κατεβάσω GTA V οπότε ακόμα και τώρα δεν έπαιξα κάτι, λίγο που άνοιξε το fan του όταν έκανε update δεν μπορώ να πω ότι ακουγόταν, δεν ξέρω πως θα είναι σε gaming ακόμα, αναμονή για να τελειώσει το download.
-Ωραία keyboard skins! έχει και άλλα στο store με πόντους που από αυτούς με την αγορά του έχω για τα επόμενα 10 χρόνια να αγοράζω skins χαχα.
-Στο desktop mode έχει το δεξί trackpad ως mouse και για αριστερό κλικ πρέπει να το πιέζω μέσα, τώρα επειδή είναι καινούριο; έτσι πρέπει να είναι; όταν το πιέζω μέσα το trackpad δεν πάει σαν κλασικό κουμπί αλλά κάνει και ένα ελαφρή scrolling και έτσι αντί να πιάσει ως κλικ πιάνει ως click & drag. Θα δω αν μπορώ να αλλάξω τα κλικ από κάπου, νομίζω είχα δει τον Linus να λέει ότι ήταν το R2 ως αριστερό κλικ αλλά ήταν στα windows έτσι;
-Στο desktop mode είναι πολύ μικρά όλα τα κουμπάκια για να πατήσω με touch, τι ήθελα να πάω να δω την έκδοση του FF; Δεν μπορούσα να κλείσω το popup! Αλλά είδα τελικά είναι η 96, είναι φυσιολογικό να είναι τόσο πίσω; Στο Manjaro που έχω είναι 100.0.1 εδώ και μέρες και το manjaro σαν rolling αργεί να περάσει τα updates. Περίμενα να είναι λίγο πιο up-to-date μιας που και τα 2 είναι arch based! Υπάρχουν άλλα repos που πρέπει να βάλω;
-Όταν τελειώσει το GTA V που έχει τερματήσει την γραμμή, θα δω λίγο πως μπορώ να δουλέψω terminal για να κάνω κάνα ssh key generate για remote admin στα vm μου

10 λεπτά πριν, pappous_soulis είπε

Μεγειές το Deck και καλοδούλευτο αλλά το γατί να ξέρεις κάτι πρόβλημα έχει.

Του το λέω συχνά χαχα

Αυτό με το wifi μου το κάνει πολύ συχνά, δεν μπορώ να ολοκληρώσω το download γιατί κολλάει ανά 5' και μου λέει connected no internet

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Υπάρχουν άλλα repos που πρέπει να βάλω

Καλορίζικο βασικά!!

Αυτό θα με ενδιέφερε και εμένα. 

Μέχρι τώρα έχω περιοριστεί στο steam κομμάτι, και θα ήθελα σιγά σιγά να σεταρω και το pc σκέλος του φορητού για media, photo, office surfing, pdf torrent κλπ. 

Οποίος έχει συμβουλές η οδηγίες από δική του εμπειρία ας μας κάνει ένα ποστ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του πέρασα anydesk και το χειρίζομαι από το main pc καθώς δεν έχω ακόμα dock.
Έχει πολλά πράγματα να περάσει κανείς και για desktop χρήση, ακόμα δεν έπιασα το VPN αλλά έτσι όπως το βλέπω δεν κρατάει apps από desktop σε game mode οπότε το VPN θα γίνεται σε router/AP level αλλά θα ξέρω πιο πολλά αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτές τις μέρες τελειώνω το Darksiders Genesis, το οποίο τρέχει άψογα, ωραίο game για να σκοτώνεις την ώρα σου.

Θέλω να εστιάσω σε ένα πρόβλημα που έχω παρατηρήσει και που συμβαίνει μόνο στο συγκεκριμένο game: μου driftάρει το δεξί αναλογικό. Όταν μπαίνω στο map, αν κουνήσω πάνω δεξιά το αναλογικό, μετά κουνιέται ο κέρσορας μόνος στα δεξιά, πολύ ελαφριά. Το ίδιο και όταν σημαδεύω την μωβ βόμβα του Strife που φτιάχνει portals και θέλει ακρίβεια.

Συμβαίνει ΜΟΝΟ σε αυτό το game, το input test δίνει πάντα στο 0,0 την επιστροφή του αναλογικού, σε Game Mode και Desktop Mode τίποτα απολύτως, ούτε σε άλλο game έχω παρατηρήσει κάτι.

Αν έχει βάλει κάποιος το game ας το δει και να μου πει αν του συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα!

Το πρόβλημα με το wifi το έλυσα ανοίγοντας το dev mode και είχε μια επιλογή για power saving να κλείνει το wifi, το έκλεισα και δείχνει οκ αλλά μου φαίνεται σαν να μην ταίριαζε σαν σύμπτωμα, δλδ δεν μου έκλεινε το wifi, ήταν ανοιχτό και συνδεδεμένο αλλά έλεγε χωρίς internet. Anyway αφού δεν το κάνει τώρα όλα καλά!
-Gears 5 παίζει μπόμπα! Δεν παίζει versus αλλά who gives a f?
-GTA V και αυτό παίζει πολύ καλά!
-Yuzu έβαλα 2-3 παιχνίδια, παίζουν αλλά δεν κλείνει, ακόμα και αν πάω "home" αυτό τρέχει στο background και ακούγεται η μουσική από τα παιχνίδια, πρέπει να ανοίξω άλλο παιχνίδι εκτός yuzu ή να κάνω reboot το deck.

Με το OpenVPN δεν έβγαλα άκρη μέσω του deck, λοίπουν κάποια πράγματα από τον network manager και δεν μου κάνει import τις ρυθμίσεις.
Πέρασα όμως το openvpn client στο router μου και έτσι παίζει μια χαρά, δεν καταλαβαίνει το deck ότι όλο το δίκτυο είναι σε vpn.

-ότι είχε os update.

 Το desktop mode είναι λίγο πόνο με την οθόνη αυτή και τα touch, ακόμα και με το On screen keyboard είναι πολύ κακό, θέλει να πιέζω τα πλήκτρα πολλές φορές για να γράψω κάτι. Με το anydesk όλα καλά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, comfuzio said:

Το desktop mode είναι λίγο πόνο με την οθόνη αυτή και τα touch, ακόμα και με το On screen keyboard είναι πολύ κακό, θέλει να πιέζω τα πλήκτρα πολλές φορές για να γράψω κάτι. 

Είναι απίστευτα κακό το responsiveness του on-screen keyboard, ήθελε αρκετή προσπάθεια για να το καταφέρουν. Δεν το πίστευα πόσο κακό είναι, σε σημείο που έβγαλα και πέταξα το πρώτο tempered glass, γιατί νόμιζα ότι έφταιγε αυτό.

Τελικά είναι κατασκευασμένο τόσο χάλια, τα skins τους μάραναν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το desktop mode πάντως υπάρχει και το CoreKeyboard που μπορείτε να κατεβάσετε απ' το Discover. Το καλό με το συγκεκριμένο είναι πως δέχεται input απ' το κέρσορα και μπορεί να λειτουργήσει χωρίς το touch της οθόνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και πέρασα τον epic launcher και εγκατέστησα το Cyberpunk 2077 αλλά δεν μου το τρέχει, το έκανα και add as non steam game και του έβαλα compatibility αλλά και πάλι δεν ανοίγει.
Έχω βάλει και τον heroic launcher, έκανα πάλι login αλλά όταν πάω να βρω το CB δεν ανοίγει την σελίδα του για εγκατάσταση, το έχει καταφέρει κανείς; 

Διάβασα ότι έχει και ειδικό steam deck mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την Ολλανδία,Γερμανία,Ρουμανία,Βουλγαρία..... έρχεται Ελλάδα?

Πιστεύω αν το δουλεύεις σαν steam machine.... Δεν έχεις κανένα θέμα  τώρα αν θες emulators μέσα μέχρι και switch ,epic launcher, Gog,office,dos,Amiga,windows,γενικά τα πάντα θα έχεις κάποια θέματα.

Μόνο Mac os δεν έτρεξε ακόμα......

9 ώρες πριν, Malthador είπε

Αυτές τις μέρες τελειώνω το Darksiders Genesis, το οποίο τρέχει άψογα, ωραίο game για να σκοτώνεις την ώρα σου.

Θέλω να εστιάσω σε ένα πρόβλημα που έχω παρατηρήσει και που συμβαίνει μόνο στο συγκεκριμένο game: μου driftάρει το δεξί αναλογικό. Όταν μπαίνω στο map, αν κουνήσω πάνω δεξιά το αναλογικό, μετά κουνιέται ο κέρσορας μόνος στα δεξιά, πολύ ελαφριά. Το ίδιο και όταν σημαδεύω την μωβ βόμβα του Strife που φτιάχνει portals και θέλει ακρίβεια.

Συμβαίνει ΜΟΝΟ σε αυτό το game, το input test δίνει πάντα στο 0,0 την επιστροφή του αναλογικού, σε Game Mode και Desktop Mode τίποτα απολύτως, ούτε σε άλλο game έχω παρατηρήσει κάτι.

Αν έχει βάλει κάποιος το game ας το δει και να μου πει αν του συμβαίνει.

Ωχ μην μας λες τέτοια που είμαστε καμμενοι από switch,PS5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sils είπε

Μετά την Ολλανδία,Γερμανία,Ρουμανία,Βουλγαρία..... έρχεται Ελλάδα?

Πιστεύω αν το δουλεύεις σαν steam machine.... Δεν έχεις κανένα θέμα  τώρα αν θες emulators μέσα μέχρι και switch ,epic launcher, Gog,office,dos,Amiga,windows,γενικά τα πάντα θα έχεις κάποια θέματα.

Μόνο Mac os δεν έτρεξε ακόμα......

Ωχ μην μας λες τέτοια που είμαστε καμμενοι από switch,PS5!

Ναι πάει Θεσσαλονίκη, εγώ το κοίταζα από app στο κινητό και δεν μου έβγαλε το tracking ID για ACS οπότε να το κοιτάς από την σελίδα, βάζει ένα ακόμα πεδίο στις πληροφορίες και είναι το tracking ID της ACS.

Από emulators έχει αρκετούς και ότι δοκίμασα παίζει κομπλέ, λίγο tinkering στα πάντα το θέλει όμως, δεν είναι install & run σε τίποτα ως τώρα, ίσως σε linux native games αλλά και να έχω κάποιο από αυτά δεν είναι από τα παιχνίδια που θα περάσω παραμόνο ίσως για την εμπειρία.

Θέλει όμως σίγουρα ένα dock, στο desktop mode είναι χάλια τα πράγματα και με το touch και με τα buttons. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ εγκατέλειψα το συγκεκριμένο machine δηλαδή το πούλησα γιατί άρχισε να μου σπάει τα νεύρα .. μια το ότι είναι ακόμη beta λογισμικό μια που συνέχεια έκανε download τα ίδια update σε όλα τα παιχνίδια κάθε φορά που έκανε restart μια το ανεμιστηράκι του μια το keyboard μια το ότι δεν μπορούσα να κάνω μια σωστή περιήγηση  στο steam os καθώς κατέβαινα ξαφνικά κενή σελίδα  και ξανά από την αρχή.. η πάταγα σε ένα τίτλο να χαζέψω και μετα πάλι από την αρχή ..

και αλλά πολλά ..

όποτε το έδωσα να ευχαριστηθεί κάποιος που μπορεί να τα ανεχτεί όλα αυτά .. για εμένα πάντως δεν .. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το update download που λες @gastonegr είναι τα shaders, στα windows αν το έχω καταλάβει καλά είναι μέρος των drivers της GPU ενώ στο steamos (και όχι στο Linux γενικότερα καθώς δεν το έχω αυτό στο pc με manjaro) κάνει η valve optimize το παιχνίδι για το hardware και μας δίνει έτοιμους τους shaders.
Από την μια είναι κακό γιατί πολλά writes στον NVMe αλλά από την άλλη δείχνει ζωντανό και active development.
Σε μένα το κάνει στο GTA V και όχι στο Gears 5 μάλλον γιατί το Gears 5 δεν είναι υποστηριζόμενο ακόμα λογικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...