Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gust είπε

Μολις εκλεισα για το 512...... Μονοδρομος αυτή η χωρητικότητα.

Αντε να περιμένουμε reviews τωρα για να ολοκληρώσουμε την αγορά.

 

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Έριξα κι εγώ ένα 4ευρω στο μεγάλο, για να δούμε.

 

2 λεπτά πριν, Noobios είπε

Γενικά πάντως μην κάνετε underestimate τη δύναμη της φορητότητας στο gaming. Ένας από τους λόγους που πούλησε/πουλάει το switch είναι αυτό. Ότι είναι τέλειο το να παίζεις ένα παιχνίδι που είχες συνηθίσει να παίζεις μόνο στο γραφείο σου η στην τηλεόραση σου, σε ένα τρένο ή κάπου έξω. Ακόμα και αν αυτό δεν είναι σε 4K 120fps με 45χ antialiasing. 

Βλεπε doom, Diablo, Witcher, Skyrim στο switch. Παραχωρήσεις στο γραφικό κομμάτι αλλά φορητότητα. Ποιος είχε φανταστεί ότι θα έπαιζε Skyrim στην παραλία;

Το Deck είναι αρκετά δυνατό και κάνει φορητές τις βιβλιοθήκες του steam του epic store και ίσως ακόμα πιο σημαντικό, του game pass Xbox. Τεράστια δύναμικη. 
 

Και κάποιες σκέψεις για το τεχνικό κομμάτι από DF

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2021-valve-steam-deck-spec-analysis

Και εγώ έριξα στο 256. Πολλοί δεν πρόλαβαν το πρώτο wave από ότι φαίνεται. 

Σας μισώ. 😝

Όσο χέστηκα από την χαρά μου χθες που το είδα, τόσο ξενέρωσα ότι είδα δεν μπορώ να παραγγείλω λόγο χώρας. Και ο δεύτερος μου λογαριασμός που είναι Ελλάδα, δεν έχει κάνει καμία αγορά ever. Βέβαια από το να τα πάρουν όλα οι scalpers, πολύ καλύτερα έτσι και ας μην πάρω σε αυτό το κύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Noobios είπε

Στο ιμπει γίνεται ήδη πάρτυ έχουν ανεβεί αγγελίες από 1000-1800€ 😂

 

_9ZLIf7CZFagycq4M2FSexHeznb9ayNjfEZMYvPX32I.png.c906be2397b55f793b6c29df28c12e5a.png

6 ώρες πριν, ilos είπε

Nope. Όχι τουλάχιστον σε σύντομο χρονικό διάστημα, αν και οι εξελίξεις ειδικά στον ryujinx είναι ραγδαίες.

Το Yuzu πάντως δεν έχει πολλές απαιτήσεις. Δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία. Με το deck βέβαια σίγουρα θα αποκτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, 010110011100101 είπε

ΚΜου έκανε εντύπωση αυτό που λες γιατί έχω δουλέψει με laptop/convertible που κάνουν boot win10 στο δευτερόλεπτο με eMMC soldered στο motherboard  και δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες (τα νούμερα):

image.png.1ea05a38ec2cb578c895733d4dd3b929.png

Ναι δεν έχουν τα IOPS των nvme αλλά μια χαρά transfer rate έχουν.

Για την χωρητικότητα, καμία διαφωνία. Είναι μικρή εκτός και αν έχει user serviceable ssd slot οπότε αυτομάτως γίνεται το πιο VFM μοντέλο.

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο δίαυλος. Στο deck είναι pciegen2 x 1 lane... Η κάρτα σαν κάρτα μπορεί να δίνει παραπάνω, αλλά θα μπουκώνει από το bus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Το Yuzu πάντως δεν έχει πολλές απαιτήσεις. Δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία. Με το deck βέβαια σίγουρα θα αποκτήσω.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι χάος το τοπίο στο switch emulation. Το κάθε παιχνίδι έχει διαφορετικές απαιτήσεις και συμπεριφέρεται διαφορετικά στον κάθε emulator. Και μάλιστα όταν βγαίνουν σοβαρά update όπως το τελευταίο του rtujinx βλέπεις και τρομακτικές διαφορές σε κάποιες περιπτώσεις. Κοινώς είναι πολύ φλου αυτή τη στιγμή σαν φάση και κάνεις brute force ότι μπορείς.

7 λεπτά πριν, 010110011100101 είπε

ναι σύμφωνοι αλλά δεν είναι το παρακμιακό hdd που παρουσίασες παραπάνω. Χτυπάει ανάλογα την υλοποίηση και sata ssd speeds.

Το max που μπορεί να πιάσει θεωρητικά είναι κάπου 445 MB/s. Θα είμαι ευχαριστημένος αν πιάσει τα μισά.😁 Τα 50ρια δεν είναι σε σειριακή μεταφορά προφανώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Εγώ έβαλα VPN Ελλάδα και μπήκε η προπαραγγελία.

Μόλις το επιβεβαίωσα ότι δεν ισχύει. Είχα δίκαιο τελικά, είναι η χώρα που είναι δηλωμένη ο λογαριασμός. Προφανώς ήδη η δηλωμένη χώρα σου ήταν στις επιτρεπόμενες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, to sd reader διαβάζει μέχρι uhs 1/class 10 SD cards που σημαίνει μέχρι 10 MB/s.😆 Αν το φτηνό μοντέλο έχει m2 slot δεν είναι μεγάλο θέμα και tbh τότε θα είναι τρελό vfm γιατί βρίσκεις nvme ssd σε καλύτερες τιμές από το καπέλο της valve + σου μένει και ο emmc. Μένει να δούμε αν θα επιβεβαιωθεί μόλις γίνει το teardown στο μικρό μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...