Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αυτό το SteamOS πόσο finger-friendly είναι; Επίσης, σε portrait παίζει;

Με ενδιαφέρει να καταλάβω αν μπορεί να αντικαταστήσει επαρκώς μια Android συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, non-serviam είπε

Μόλις το επιβεβαίωσα ότι δεν ισχύει. Είχα δίκαιο τελικά, είναι η χώρα που είναι δηλωμένη ο λογαριασμός. Προφανώς ήδη η δηλωμένη χώρα σου ήταν στις επιτρεπόμενες.

Ναί ε? 

Από Κύπρο δεν μου επέτρεψε να κάνω preorder. Μόλις έβαλα VPN Ελλάδα, άνοιξαν οι επιλογές κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 hours ago, panther_512 said:

Εγώ έβαλα το μεγάλο ώστε να μετανιώσω για τα λεφτά που θα δώσω.

Εντάξει, ούτως ή άλλως είναι μια περιττή συσκευή που κανείς μας δεν έχει απόλυτη ανάγκη.

Δε βαριέσαι... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, Mitroglou7 said:

Σόρρυ αν έχει απαντηθεί αλλά ποια είναι η αντιστοιχία των specs του με ένα κανονικό PC?

Τι εννοείς;

Ένα «κανονικό» PC είναι με τα αναρτημένα specs, απλά είναι custom το SoC του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι εννοείς;

Ένα «κανονικό» PC είναι με τα αναρτημένα specs, απλά είναι custom το SoC του.

Επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά με τα νούμερα tflops κτλ. δε καταλαβαίνω ακριβώς τι διαβάζω σε επίπεδο CPU και GPU. Ποια είναι η αντιστοιχία με έναν Intel CPU και μια Nvidia GPU για να το κάνω πιο συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Σόρρυ αν έχει απαντηθεί αλλά ποια είναι η αντιστοιχία των specs του με ένα κανονικό PC?

Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο εντελώς. Σαν ένας 4300u με τα διπλά threads είναι αλλά με εντελώς διαφορετική, πιο σύγχρονη και πιο γρήγορη igpu.

Η igpu πρέπει να είναι κάπου μεταξύ 1050 και 1060 σε απόδοση λογικά.

Βασικά πολύ πιο κοντά στην 1050.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο εντελώς. Σαν ένας 4300u με τα διπλά threads είναι αλλά με εντελώς διαφορετική, πιο σύγχρονη και πιο γρήγορη igpu.

Η igpu πρέπει να είναι κάπου μεταξύ 1050 και 1060 σε απόδοση λογικά.

Βασικά πολύ πιο κοντά στην 1050.

Σ'ευχαριστώ! Κάτι τέτοιο περίμενα και γω από αυτά τα λίγα που ξέρω.

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω εντάσεις κτλ. δεν είναι ρε παιδιά πολύ χαμηλά αυτά τα specs? Όχι futureproof αλλά με 1050 και με σημερινά games θα έχεις θέμα.

Γι' αυτό είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ ότι είμαι μπερδεμένος με τη συσκευή. Αν παρουσιαζόταν σαν μια gaming συσκευή όπου μπορείς να παίξεις/κάνεις αρκετά πράγματα θα ήμουν οκ. Εξάλλου και gaming pc να πάρεις, κανείς δε σου εγγυάται τι μπορείς και τι δε μπορείς να παίξεις αν δε πληρώσεις αδρά. Αλλά παρουσιάζεται σαν μια συσκευή που μπορείς να παίξεις ολόκληρη την Steam βιβλιοθήκη και όχι μόνο το οποίο δεν ισχύει. Αν αύριο βγει Witcher 4 και GTA 6 απλά δε θα τρέχει. Αντίστοιχα θα υπάρχουν προβλήματα και στα next-gen gamepass games θεωρώ.

Συνεχίζει να με εξιτάρει σαν συσκευή/gadget αλλά σίγουρα δεν είναι "pc gaming αλλά φορητό". Είναι ένα κομμάτι του pc gaming. Ξαναλέω μου αρέσει σαν συσκευή και είναι πιθανό και να την αγοράσω όταν βρω τρόπο στο μυαλό μου να την αξιοποιήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για 800p30 και με low-medium settings. Έ με αυτά τα specs και η 1050 πολυτέλεια είναι. Άσε που μπορεί να πέσει και από πάνω FSR κλπ και να κάνεις render sub 720p.😁

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Σ'ευχαριστώ! Κάτι τέτοιο περίμενα και γω από αυτά τα λίγα που ξέρω.

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω εντάσεις κτλ. δεν είναι ρε παιδιά πολύ χαμηλά αυτά τα specs? Όχι futureproof αλλά με 1050 και με σημερινά games θα έχεις θέμα.

Γι' αυτό είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ ότι είμαι μπερδεμένος με τη συσκευή. Αν παρουσιαζόταν σαν μια gaming συσκευή όπου μπορείς να παίξεις/κάνεις αρκετά πράγματα θα ήμουν οκ. Εξάλλου και gaming pc να πάρεις, κανείς δε σου εγγυάται τι μπορείς και τι δε μπορείς να παίξεις αν δε πληρώσεις αδρά. Αλλά παρουσιάζεται σαν μια συσκευή που μπορείς να παίξεις ολόκληρη την Steam βιβλιοθήκη και όχι μόνο το οποίο δεν ισχύει. Αν αύριο βγει Witcher 4 και GTA 6 απλά δε θα τρέχει. Αντίστοιχα θα υπάρχουν προβλήματα και στα next-gen gamepass games θεωρώ.

Συνεχίζει να με εξιτάρει σαν συσκευή/gadget αλλά σίγουρα δεν είναι "pc gaming αλλά φορητό". Είναι ένα κομμάτι του pc gaming. Ξαναλέω μου αρέσει σαν συσκευή και είναι πιθανό και να την αγοράσω όταν βρω τρόπο στο μυαλό μου να την αξιοποιήσω. 

Όπως θα παίζει το series s έτσι θα τα παίζει και το steam deck. Ίδια αναλογία performance/resolution έχουν 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...