Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, chek2fire είπε

που το βλέπεις πότε είναι να στο στείλουν γιατί στα email εγώ δεν βλέπω κάτι

Πηγαινε ξανα στο store στη σελιδα του steam deck και στο λεει κατω απο το cancel reservation.

Your expected order availability: Q1 2022 

Εγώ έριξα μια για το μεσαίο μολις τώρα και μου έβγαλε το παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Q1 2022 μου δίνει κι εμένα για το μεγάλο.

Πάντως, βλέπω πολλούς Νintendo youtubers να λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τους το Deck ως Switch competitor, όλως περιέργως. 

Πιθανόν να έκανα λάθος και όντως να μπορεί να παίξει τον ρόλο του ανταγωνιστή του ΝSw, τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Malthador said:

Q1 2022 μου δίνει κι εμένα για το μεγάλο.

Πάντως, βλέπω πολλούς Νintendo youtubers να λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τους το Deck ως Switch competitor, όλως περιέργως. 

Πιθανόν να έκανα λάθος και όντως να μπορεί να παίξει τον ρόλο του ανταγωνιστή του ΝSw, τι να πω.

Γενικά το concept γα***ι και με την δημοσιότητα που έχει πάρει το πράγμα γιατί όχι;

Δυνατό παράδειγμα ο Λινους που έχει τζιζαρει το παντελόνι του και αυτός:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Q1 2022 μου δίνει κι εμένα για το μεγάλο.

Πάντως, βλέπω πολλούς Νintendo youtubers να λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τους το Deck ως Switch competitor, όλως περιέργως. 

Πιθανόν να έκανα λάθος και όντως να μπορεί να παίξει τον ρόλο του ανταγωνιστή του ΝSw, τι να πω.

Δεν νομιζω να παρει τη θεση του switch, το ενα ειναι για nintendo IPs και ultimate party machine/casual gaming και το αλλο εγω προσωπικα το βλεπω σαν portable/mini-pc/indie machine/streaming ολα σε ενα. Ειναι πολυ ωραιο concept και μακαρι να ειναι επιτυχια αλλα δεν συναγωνιζεται την Nintendo, ισως κοψει καποιους κατοχους switch απο την ομολογουμένως αχρείαστη μεταβαση σε switch OLED μονο και μονο για τη δίψα του νεου hw αλλά μεχρι εκει εκτιμω εγω, να φρεναρει τις πωλησεις του switch αρκετα δυσκολο εως απιθανο. 

Μιλάμε για mainstream/casual vs Niche, γνώμη μου πάντα. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Q1 2022 μου δίνει κι εμένα για το μεγάλο.

Πάντως, βλέπω πολλούς Νintendo youtubers να λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τους το Deck ως Switch competitor, όλως περιέργως. 

Πιθανόν να έκανα λάθος και όντως να μπορεί να παίξει τον ρόλο του ανταγωνιστή του ΝSw, τι να πω.

δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα δύο και σε φορητότητα το nintnendo κερδίζει κατά κράτος. Το steam deck το βλέπω πολύ πιο geek mod εργαλείο που πάει σαν συμπλήρωμα ενός pc gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, παιδιά, προφανώς και ο Linus και οι λοιποί pcάδες θα είναι υπέρ της συσκευής, σε αυτούς απευθύνεται εξάλλου. Επίσης, ο Linus κάνει απολύτως σωστό point για την τιμή της συσκευής, είναι στο low-range. Ουσιαστικά αγοράζεις ένα φορητό πισί για €420, μιλάμε για bargain.

Εστιάζω περισσότερο στους Nintendo youtubers, θα περίμενα εκεί να τους περάσει απαρατήρητη η κονσόλα (σε σχέση με το Switch πάντα). Αντ΄ αυτού, το σχολιάζουν ως competitor, αυτό μου κάνει εντύπωση. Εδώ ο Arlo πχ:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ναι, παιδιά, προφανώς και ο Linus και οι λοιποί pcάδες θα είναι υπέρ της συσκευής, σε αυτούς απευθύνεται εξάλλου. Επίσης, ο Linus κάνει απολύτως σωστό point για την τιμή της συσκευής, είναι στο low-range. Ουσιαστικά αγοράζεις ένα φορητό πισί για €420, μιλάμε για bargain.

Εστιάζω περισσότερο στους Nintendo youtubers, θα περίμενα εκεί να τους περάσει απαρατήρητη η κονσόλα (σε σχέση με το Switch πάντα). Αντ΄ αυτού, το σχολιάζουν ως competitor, αυτό μου κάνει εντύπωση. Εδώ ο Arlo πχ:

 

Πιθανοτατα το κανουν για να γεμισουν content καλοκαιριατικα. Οπως ειπε και ο adhd απευθυνεται σε niche κοινο οποτε δυσκολα να χτυπησει μια απο τις πλεον mainstream συσκευες.

Παντως οσο το δουλευω στο κεφαλι μου τοσο με δελεαζει καθαρα λογω τιμης και specs σαν ενα mini gaming laptop για πολυ συγκεκριμενα πραγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Malthador said:

Εστιάζω περισσότερο στους Nintendo youtubers, θα περίμενα εκεί να τους περάσει απαρατήρητη η κονσόλα (σε σχέση με το Switch πάντα). Αντ΄ αυτού, το σχολιάζουν ως competitor, αυτό μου κάνει εντύπωση. Εδώ ο Arlo πχ:

Είτε το θεωρούν ανταγωνισμό είτε όχι ήταν σίγουρο ότι θα κάνουν βίντεο αφού παίζουν τα views στη μέση. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω για εμένα όπως και για πολλούς gamers που δεν είναι τρελαμένοι με τα First Party της Nintendo, το Switch ήταν κάτι που συνεχώς το σκεφτόμουνα, αλλα δεν το δικαιολογούσα με τίποτα στο μυαλό μου λόγω VFM.

Η αγορά του switch θα γινόταν ξεκάθαρα για indies και για κάνα cο οp στον καναπέ. Για αυτήν την κατηγορία gamers, ειδικά αν δεν έχουν και pc όπως εγώ, το steam deck είναι θεόσταλτο.

Θα έλεγα οτι εφόσον είναι ο μόνος σοβαρός handheld ανταγωνιστής του switch, μπορείς να τα βάλεις κάπως στον ίδιο κουβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι είναι ανταγωνιστής του switch. Και μόνο που το συζητάμε και μπαίνουμε στη διαδικασία να τα συγκρίνουμε, αρκεί. Το αν θα έχει επιτυχία και θα του κόψει πωλήσεις, θα φανεί, αλλά μεταξύ μας πόσοι είχαν μπει στη διαδικασία να χτυπήσουν το νέο switch αλλά τώρα το ξανασκέφτονται μήπως πάρουν Steam Deck αντ' αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα αν το αγοράσω θα το αγοράσω καθαρά για indie games και jrpg machine μέσω emulator. Για εμένα (που θα έλεγε και ο Λουτσέσκου) είναι η μοναδική χρήση του και ίσως είναι και αρκετή.

Δεν είναι καν κοντά στο Switch που ο κόσμος το αγοράζει για τα Nintendo games. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Το μηχάνημα αν το αγοράσω θα το αγοράσω καθαρά για indie games και jrpg machine μέσω emulator. Για εμένα (που θα έλεγε και ο Λουτσέσκου) είναι η μοναδική χρήση του και ίσως είναι και αρκετή.

Δεν είναι καν κοντά στο Switch που ο κόσμος το αγοράζει για τα Nintendo games. 

Μια απο τα ίδια. Αν θα το ρίξω το 400άρι(αν παίρνει SSD τελικά)  θα το ρίξω με σκοπό να παίξω κάτι P4 Golden, Legend Of Heroes , Nier Automata, Tales of κτλ, απο τα οποία έχω ήδη ΠΟΛΛΑ στο Steam, και καταλήγω να μην τα παίζω ποτέ γιατι δυστυχώς η μόνη ρεαλιστική περίπτωση να παίξω παιχνιδια που απαιτούν τόσες ώρες, είναι σε φορητό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διευκρίνισαν ότι παίρνει M.2 2230 SSD ακόμα και το βασικό μοντέλο. Βέβαια πρέπει να το ανοίξεις για να βάλεις.

Είμαι ένα κλικ πριν το reservation. Πάντα ήμουν φιλικά προσκείμενος σε συσκευές όπως το Aya Neo, πάντα όμως δε μπορούσα να δικαιολογήσω με τίποτα τα 600-700+++ € που κόστιζαν.

Θα είναι ΜΟΥΡΛΙΑ με Windows (μιας και δεν έχω μεγάλη συλλογή στο Steam) με πραγματικά εκατομμύρια συμβατούς τίτλους, native ή μέσω emulation. 

Απλά είναι παντόφλα, υπερβολικά μακρόστενο. Δε το βγάζεις στο μετρό/λεωφορείο να παίξεις, θα ενοχλείς τον δίπλα. Προβληματίζομαι ως προς το περιβάλλον χρήσης δηλαδή, αν είναι για εντός σπιτιού το 95% του χρόνου του, τότε ίσως δεν αξίζει.

Ότι θα παίζει τα πάντα είναι δεδομένο. Μάλλον θα κρατήσω ένα slot και θα περιμένω τα reviews, για την πρακτικότητα κυρίως, το modality φυσικά και δευτερευόντως για την απόδοση.

Η Dell οθόνη μου για το PC έχει USB-C input με ταυτόχρονη φόρτιση μέσω USB-C PD. Στις πίσω USB της έχω βάλει τα receivers για το ποντικι/πληκτρολόγιο, και μένουν και 2 πλαϊνά USB 3.0 για φλασάκια και σκληρούς. Άνετα το χρησιμοποιώ και για βασικό PC χωρίς καν docking stations, απλά συνδέοντας ένα καλώδιο... 😍

Όσο για τη σύγκριση με NSW, παιδιά, ίσως και να παίζει NSW games μέσω emulation σε native ανάλυση...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι που δεν έχει συζητηθεί και που το έχουμε δει στο switch είναι η οθόνη και κατά πόσο θα μπορεί κάποιος να παίξει σε εξωτερικούς χώρους. Στο switch με μέρα ντάλα ήλιο είναι απίθανο να δεις ότιδηποτε στην οθόνη του. Πιστεύω λόγο lcd το ίδιο θα συμβαίνει και στο steam deck. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...