Προς το περιεχόμενο

AOMEI Backupper Pro


9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

1) σταματα να βλέπεις κανάλια στο yt χαμηλού επιπέδου. Οχι πως το συγκεκριμένο βιντεο είναι, αλλά το 95% του καναλιου εχει καταντησει σε πάρτυ με κλοουν με ανέκδοτα γυμνασίου.

Αυτό θα έγραφα αλλά με πρόλαβες.

Μεγάλος κλόουν και άσχετος είναι αυτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Όπως πάντα, οι απόψεις users που έχουν δουλέψει και εναλλακτικά προγράμματα έχουν βαρύνουσα σημασία, ειδικά όταν είναι συγκεκριμένες και συνοδεύονται από λεπτομέρειες (π.χ. «χρησιμοποιώ τη Server Edition από την έκδοση τάδε και έχω κάνει xx image restores, όλα επιτυχή»).
Αν ασχολούνται δε και επαγγελματικά με το αντικείμενο, ακόμα περισσότερο. Ο IT που διαχειρίζεται δεκάδες ή εκατοντάδες συσκευές προφανώς έχει μεγαλύτερη εμπειρία από τον home user που αναλαμβάνει το backup συγγενών και φίλων (χωρίς να υποτιμώ τον τελευταίο).

Μετά από τα fails που διάβαζα σε fora (και αυτά αφορούν όλες τις εταιρείες), σκεφτόμουν σοβαρά να αρχίσω να παίρνω backup και με 2ο πρόγραμμα (EaseUS ή Macrium) just in case. Contingency plan στο contingency plan!
Το βρίσκετε υπερβολικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 9-11 είπε

Μετά από τα fails που διάβαζα σε fora (και αυτά αφορούν όλες τις εταιρείες), σκεφτόμουν σοβαρά να αρχίσω να παίρνω backup και με 2ο πρόγραμμα (EaseUS ή Macrium) just in case. Contingency plan στο contingency plan!
Το βρίσκετε υπερβολικό;

ποτέ και τίποτα δεν ειναι υπερβολικό στα backup  :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου εκανε θέμα το ΑΟΕΜΙ partition magic. Εκανα ενα resize και κατέληξα χωρίς παρτίσιον. Ευτυχώς δεν είχα σημαντικά αρχεία μέσα και δε με πείραξε πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω για να ενημερώσω σχετικά με το πρόβλημα δημιουργίας Bootable Media (Post)
Το όλο θέμα οφειλόταν στο ότι το flashάκι, άγνωστο γιατί, είχε μπει σε write-protected state.

953939222_Thediskiswriteprotected.png.70b25ff7dcd2957d84f60af440e894b3.png

Και μάλιστα με ταλαιπώρησε για ώρα μέχρι να καταφέρω να το ξεμπλοκάρω.
Για να καταλάβετε πόσο ενοχλητικό ήταν, σας λέω πως αποτύγχαναν οι κλασικές μέθοδοι αντιμετώπισης, δηλαδή delete partition + format τόσο μέσα από το Disk Management των Windows (εμφανιζόταν μήνυμα σφάλματος) όσο και από πιο εξειδικευμένο software.
Το AOMEI Partition Assistant π.χ. διέγραφε κανονικά το partition, αλλά το read-only mode παρέμενε και μετά τη δημιουργία του νέου και το format!
Έφτασα σε σημείο να κατεβάσω ειδικό εργαλείο μόνο για αυτή τη δουλειά (EaseUS CleanGenius -> Optimization -> Write Protection -> Επιλογή προβληματικού drive -> Disable).

Spoiler

234878571_EaseUSCleanGenius-WriteProtection.png.5f98e541cf7cfd35d9b46f872151701f.png


Δεν δούλευε ούτε αυτό! 😵

Στη συνέχεια δοκίμασα command line και diskpart. Τζίφος και πάλι.
Ως έσχατη λύση απέμενε η επέμβαση στη registry αλλά δείλιασα όταν είδα πως το πεδίο που έπρεπε να αλλαχθεί δεν υπήρχε.

Spoiler

1. Run Regedit.
2. Go to the location: Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies (If the StorageDevicePolicies doesn’t exist, create it manually)
3. Double click the WriteProtect, Change the value from 1 to 0 and click OK to remove write protection for USB flash disk.

Και μετά θυμήθηκα πως σε αυτό το stickάκι είχα περάσει πριν από ένα εξάμηνο τα Windows 10 Pro 20H2 είτε μέσω του MediaCreationTool20H2 της ίδιας της Microsoft είτε του Rufus.
Χρησιμοποίησα λοιπόν το Rufus για να εγκαταστήσω ένα οποιοδήποτε Linux distro ευελπιστώντας πως με αυτό τον τρόπο θα παρακάμπτοταν το κλείδωμα.
Όπερ και εγένετο.
Αυτή τη φορά τα δεδομένα του Bootable Media κατέληξαν στον σωστό προορισμό:
Volume Name: BACKUPPER / Μέγεθος 664 ΜΒ - Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αν όντως bootάρει.

BACKUPPER.png.ac7c1d6c487944915a0d16070165b8d6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το παρακάτω Serial Number δημοσιεύθηκε χθες, 31/10, και αφορά την έκδοση 6.7.0

AMPR-Z9U7Q-06T5Z-Z7J1O

Πηγή #1
Πηγή #2
(Θα χρειαστεί να scrollάρετε λίγο)

Από ότι φαίνεται έπεσα έξω στις εκτιμήσεις μου. Νόμιζα πως τα giveaways της AOMEI έτρεχαν μια φορά το τρίμηνο. Τελικά είναι πιο συχνά.😎

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εκτός του Backupper Professional, η AOMEI προσφέρει δωρεάν ετήσιες άδειες για το Partition Assistant Professional και MBackupper Professional.
Μέσα στα zip θα βρείτε οδηγίες για την ενεργοποίηση η οποία πρέπει οπωσδήποτε να γίνει έως τις 8 Δεκεμβρίου.
 

AOMEI Partition Assistant Professional
https://www2.aomeisoftware.com/download/qd/xj/PAssist_Std_QD.zip

AOMEI Backupper Professional
https://www2.aomeisoftware.com/download/qd/xj/AOMEIBackupperSetup.zip

AOMEI MBackupper Professional
https://www2.aomeisoftware.com/download/qd/xj/MBackupper_setup.zip

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/9/2021 στις 8:44 ΠΜ, 9-11 είπε

Σε ένα τρελό forum, εντελώς (i)nsane 😉, αναρτήθηκε το κάτωθι Serial Number


AMPR-113W7-3P74X-E7V7L

Μην αρχίσετε να βαράτε αν δεν δουλέψει επειδή θα ’χουν πέσει πάνω όλοι οι τσαμπατζήδες της οικουμένης, δεν φταίω εγώ.
Όπως πάντα, «όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε»!

Η τελευταία έκδοση του Backupper Pro είναι η 6.6.0 και μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ.

Ακόμα είμαι Pro και πλέον στην έκδοση 6.8.0

Να δούμε πόσο θα κρατήσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2022 World Backup Day Giveaway
https://www.aomeitech.com/partners/world-backup-day/giveaway-1004.html#part1

Νέες δωρεάν άδειες που αφορούν την έκδοση 6.9.0:

Αναφορά σε κείμενο

AMPR-113W7-3P74X-E7V7L
AMPR-Z9U7Q-06T5Z-Z7J1O
AMAB-QRC0Y-KSZ0P-70T5R

Δεν έχω δοκιμάσει αυτά τα serial numbers καθώς το πρόγραμμα είναι ήδη registered μέσω της προηγούμενης προσφοράς.
Αυτό που επισημαίνω είναι πως μετά την αναβάθμιση από την v6.8.0 στην v6.9.0 (και το restart που ακολούθησε), τα Windows αρνούνταν να bootάρουν ακόμα και σε safe mode! 😱
Χρησιμοποίησα flashάκι με AOMEI (Windows PE) bootable media και έκανα full image restore επιτυχώς. 👍🏻

Από καθαρή περιέργεια επανέλαβα την διαδικασία (δηλ. έκανα και πάλι update στην τελευταία έκδοση του Backupper Pro) και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.
Κατά συνέπεια παραμένω στην 6.8.0 μέχρι νεοτέρας (σε κάνα-δυο μήνες υποθέτω πως θα κυκλοφορήσει η 7.0.x και θα έχει λυθεί το πρόβλημα)

Επεξ/σία από 9-11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι έχεις κάνει στο σύστημα σου. 

Στα Windows 10 Pro που έχω ισχύει ότι είχα γράψει στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα από το δικό σου. Αναβάθμισα σε 6.9.0 κι εξακολουθώ να είμαι Professional χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο. 

Και η αναβάθμιση απόλυτα απροβλημάτιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Δεν ξέρω τι έχεις κάνει στο σύστημα σου. 

Στα Windows 10 Pro που έχω ισχύει ότι είχα γράψει στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα από το δικό σου. Αναβάθμισα σε 6.9.0 κι εξακολουθώ να είμαι Professional χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο. 

Και η αναβάθμιση απόλυτα απροβλημάτιστη.

Μπορεί να πρόκειται για σπάνια περίπτωση (προφανώς, εξαίρεση), δεν ξέρω.
Το τελευταίο πράγμα που έκανα πριν το -παραλίγο μοιραίο- restart, ήταν να εγκαταστήσω την 6.9.0 έκδοση (υπενθυμίζω πως η προηγούμενη απεγκαθίσταται κατά το setup)
Και επειδή θορυβήθηκα και ήθελα να επιβεβαιώσω πως όντως ήταν αυτή η αιτία και όχι κάτι *άλλο*, επανέλαβα τη διαδικασία.
Ε, το σύστημα κόλλησε και πάλι!
Και το επανέφερα ξανά.
Δεν θα το δοκιμάσω και 3η φορά, δεν έχει νόημα. Απλώς θα παρακάμψω το τρέχον minor version update.

Χαίρομαι που σε εσένα (και στο 99,9x% των users) δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα, αυτό σημαίνει πως υπάρχει conflict με κάτι (τί όμως; 🤔) στο δικό μου σύστημα.
Η αλήθεια είναι πως με ενοχλούν αρκετά διάφορα entries προγραμμάτων που προστίθενται στα scheduled tasks των Windows ΧΩΡΙΣ να είναι απαραίτητα (προτιμώ να τρέχω τα πάντα manually, ΟΤΑΝ & ΕΦΟΣΟΝ χρειάζονται, όχι να παραμένουν ανοιχτά συνέχεια)
Κάποια απ’ αυτά, τα απενεργοποιώ. Το AOMEI Backupper Scheduler Service π.χ. δεν μου είναι απαραίτητο αφού κάνω backup χειροκίνητα (και όχι αυτόματα) κάθε Σαββατοκύριακο.
Ίσως να οφείλεται σε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Το ιδιο εγινε και σε εμενα σε desktop και laptop απο 6.8 σε 6.9. κολλησαν και δεν εκαναν boot με τιποτα.Τα επανεφερα με το στικακι οπως εσυ και την τριτη φορα απεγκαταστησα εντελως το 6.8 με το Revo και μετα περασα το 6.9 και δουλεψε ρολοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...