Προς το περιεχόμενο

Εργασία σεζόν για πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, tsioulak είπε

Αυτό το 21300 είναι το νούμερο που μας νοιάζει (σε αυτήν την κουβέντα), εσύ κοστίζει στην επιχείρηση 21300 το έτος, άρα (κατά μέσο όρο) κοστίζεις 1775 κάθε μήνα  (21300 / 12 = 1775), αν υπολογίσεις και τις μέρες άδειας (κατά τις οποίες πιθανόν να χρειάζεται να πληρωθεί κάποιος άλλος στην θέση σου) τότε φτάσαμε τα 1900 και κάτι ψιλά.

Τώρα έχει ένα νόημα στα διπλά.

Αλλά και πάλι όταν λέμε πόσο στοιχίζει ένας εργαζόμενος δεν μπορούμε να βάλουμε τις άδειες μέσα και ότι καλύπτεται από άλλο υπάλληλο, είναι δεδομένα αυτά. Όλοι οι εργοδότες πρέπει να τα έχουν στο μυαλό τους. Πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση φίλος κάλυπτε αυτός τα ρεπό και τις άδειες (ήταν τρεις υπάλληλοι οπότε δεν ήταν πολύ συχνό).

Τώρα 7/7 και ίσως μόνο για 2-3 μήνες αν πλήρωνε τα ρεπό που δεν έδινε μπορεί να το σκεφτόμουν. Η χειρότερη κατάσταση ήταν 12άωρο και κάποια Σάββατα για 3-4 ώρες που θα τις πληρωνόμουν και ποτέ δεν τις είδα. Για αυτό και έφυγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/7/2021 στις 12:27 ΜΜ, w95chris είπε

Προφανώς δεν ψάχνω κάπου να μου δίνουν τα τρελά λεφτά που αναφέρουν εδώ (πχ 1,000€/μήνα) απλά καθούμενος σε μια οθόνη διαβάζοντας insomnia

10 μηνες άνεργος, σου προσφερουν 750 με διαμονη διατροφη, σημαντικο που δεν εδωσε βαση κανεις, δεν ξερεις τον Χριστό σου απο αυτη τη δουλεια οποτε μεσα σε ολη τη δουλεια που θα πεσει θα πρεπει να σε εκπαιδευσουν, και αντι να πεις να ναι να βγαλεις κανα φραγκο καθεσαι μεσημερι Δευτερας στο ινσομνια. Ε τουλαχιστον μην παρεξηγεισαι αν σε λενε τεμπελη.

Τελευταια φορα που κοιταξα, δουλειες σαιζον σε ξενοδοχεια πανε κυριως μεσω γνωριμιων σε ατομα που α) εχουν ξαναπαει και την ξερουν τη φαση β) χειμωνα δουλεουν στην εστιαση και το κυνηγανε μεσω γνωριμιων αφεντικου γ) εχουν κονε παιδι που ηδη δουλευει στο ξενοδοχειο, σε ολα αυτα με προυποθεση να γινει συσταση οτι εισαι σβελτος/ξυπνιος. Και τωρα εσυ ουρανοκατεβατος, χωρις να ξερουν το ποιον σου και αμα θα ανταποκριθεις, εχεις αξιωσεις. Πηγαινε εκει τωρα και του χρονου θα ειναι βασιμες οι αξιωσεις αν ξερεις τον χωρο και εχεις κανει καποιες γνωριμιες 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε δε ντρεπεται.Κανονικα επρεπε να μη του δωσουν καν φαι και διαμονη.

Να δουλευει 7/7,10ωρα για 750Ε να πληρωνει διαμονη και φαι και ουσιαστικα να δουλευει τσαμπα καθως δε θα μενει τιποτα και ενα 3 μηνο η ζωη του να ειναι ολη δουλεια και ενα μπανιο στο σπιτι .Μα τι πιο φυσιολογικο.

Και του χρονου βλεπουμε ρε παιδι μου μη το κανουν και 900Ε.Αμα θελουν τα παιδια φυσικα γιατι μπορει να μη βγαινουν.

Α και μπορει να του δωσουν και αγγουρι να βαλει στο κωλο του ,περα απο το καροτο που θα του δωσουν τωρα.

Ετσι,δουλεία με τις ευλογιες των συμπολιτων μας.Και μετα αναρωτιομαστε γιατι εχουμε φτασει εδω που εχουμε φτασει...

  • Like 11
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Ελα ντε δε ντρεπεται.Κανονικα επρεπε να μη του δωσουν καν φαι και διαμονη.

Να δουλευει 7/7,10ωρα για 750Ε να πληρωνει διαμονη και φαι και ουσιαστικα να δουλευει τσαμπα καθως δε θα μενει τιποτα και ενα 3 μηνο η ζωη του να ειναι ολη δουλεια και ενα μπανιο στο σπιτι .Μα τι πιο φυσιολογικο.

Και του χρονου βλεπουμε ρε παιδι μου μη το κανουν και 900Ε.Αμα θελουν τα παιδια φυσικα γιατι μπορει να μη βγαινουν.

Α και μπορει να του δωσουν και αγγουρι να βαλει στο κωλο του ,περα απο το καροτο που θα του δωσουν τωρα.

Ετσι,δουλεία με τις ευλογιες των συμπολιτων μας.Και μετα αναρωτιομαστε γιατι εχουμε φτασει εδω που εχουμε φτασει...

αυτο που δε σκεφτεσαι ειναι, ενας ανθρωπος ανεργος για μηνες τι θα φαει.Δηλαδη καλα του λες μην πας,αλλα δεν ποναει η δικη σου τσεπη.

ξερεις τι λεω,οσοι τον προτρεπετε να μην παει, γιατι τα λεφτα ειναι λιγα να του καταθετετε λεφτα στο λογαριασμο του για να ζει και να καθεται.

και οταν βρεθουν μισθοι γερμανιας τοτε να σταματησετε να τον ζειτε.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ελα ντε δε ντρεπεται.Κανονικα επρεπε να μη του δωσουν καν φαι και διαμονη.

Να δουλευει 7/7,10ωρα για 750Ε να πληρωνει διαμονη και φαι και ουσιαστικα να δουλευει τσαμπα καθως δε θα μενει τιποτα και ενα 3 μηνο η ζωη του να ειναι ολη δουλεια και ενα μπανιο στο σπιτι .Μα τι πιο φυσιολογικο.

Και του χρονου βλεπουμε ρε παιδι μου μη το κανουν και 900Ε.Αμα θελουν τα παιδια φυσικα γιατι μπορει να μη βγαινουν.

Α και μπορει να του δωσουν και αγγουρι να βαλει στο κωλο του ,περα απο το καροτο που θα του δωσουν τωρα.

Ετσι,δουλεία με τις ευλογιες των συμπολιτων μας.Και μετα αναρωτιομαστε γιατι εχουμε φτασει εδω που εχουμε φτασει...

ο ορισμος του αχυρανθρωπου. Κανεις δεν τα υποστηριξε αυτα που λες, ουτε του πε οτι ειναι ευκαιρια τα λεφτα. Αν δεν μπαζωσεις δεν χτιζεις σε αυτον τον κλαδο, και του δινεται σχετικα ακοπα λογω συντμημενης περιοδου η ευκαιρια να βαλει το ποδι στην πορτα. Το οτι δεν εχει ξαναπιασει ποτε δισκο δεν καταλαβα γιατι ολοι το προσπερασαν, απλα αυτο. Το λεει κιολας οτι ζητησε παραπανω λεφτα και του ειπαν οχι λογω ελλειψης προυπηρεσιας. 

Επεξ/σία από vs_skg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να αναγνωριζουμε τη διαφορα μεταξυ εργασιας και εκμεταλλευσης και να μη θεωρουμε πως η αναγκη καποιου για εργασια πρεπει να τον οδηγησει υποχρεωτικα στην εκμεταλλευση του απο καποιον εργοδοτη. Και να λεμε και τεμπελη καποιον επειδη δεν θελει να τον εκμεταλλευτουν, το λες και υπερβολη..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, thunder7child είπε

Το θεμα ειναι να αναγνωριζουμε τη διαφορα μεταξυ εργασιας και εκμεταλλευσης και να μη θεωρουμε πως η αναγκη καποιου για εργασια πρεπει να τον οδηγησει υποχρεωτικα στην εκμεταλλευση του απο καποιον εργοδοτη. Και να λεμε και τεμπελη καποιον επειδη δεν θελει να τον εκμεταλλευτουν, το λες και υπερβολη..

εκμεταλλευση ειναι ο βασικος στα 558 ,300 επρεπε να ειναι με πραγματικη ανεργια 35%

55 λεπτά πριν, thunder7child είπε

Το θεμα ειναι να αναγνωριζουμε τη διαφορα μεταξυ εργασιας και εκμεταλλευσης και να μη θεωρουμε πως η αναγκη καποιου για εργασια πρεπει να τον οδηγησει υποχρεωτικα στην εκμεταλλευση του απο καποιον εργοδοτη. Και να λεμε και τεμπελη καποιον επειδη δεν θελει να τον εκμεταλλευτουν, το λες και υπερβολη..

ε τι περιμενεις ,βοηθησε τον ,βαζε ενα μερος απο το μισθο σου στο λογαριασμο του για να ζει.Αφου για 750 δεν αξιζει να δουλευει κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

εκμεταλλευση ειναι ο βασικος στα 558 ,300 επρεπε να ειναι με πραγματικη ανεργια 35%

1 ώρα πριν, thunder7child είπε

Καλά εκτός του ότι είναι προφανέστατο ότι θες να τρολάρεις, και η προσπάθειά σου είναι αρκούντως μέτρια, φαντάζομαι το μυαλουδάκι σου φτάνει για να καταλάβεις πως ότι δουλειά και αν κάνεις, ακόμα και επιχειρηματίας να είσαι, μόνο κακό μπορεί να σου κάνουν αυτοί οι μισθοί

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

εκμεταλλευση ειναι ο βασικος στα 558 ,300 επρεπε να ειναι με πραγματικη ανεργια 35%

ε τι περιμενεις ,βοηθησε τον ,βαζε ενα μερος απο το μισθο σου στο λογαριασμο του για να ζει.Αφου για 750 δεν αξιζει να δουλευει κανεις...

Ακομα καλυτερα, γιατι να μην πληρωνουν κιολας οι εργαζομενοι για το προτερημα και τη χαρα της δουλειας; 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vs_skg είπε

10 μηνες άνεργος, σου προσφερουν 750 με διαμονη διατροφη, σημαντικο που δεν εδωσε βαση κανεις, δεν ξερεις τον Χριστό σου απο αυτη τη δουλεια οποτε μεσα σε ολη τη δουλεια που θα πεσει θα πρεπει να σε εκπαιδευσουν, και αντι να πεις να ναι να βγαλεις κανα φραγκο καθεσαι μεσημερι Δευτερας στο ινσομνια. Ε τουλαχιστον μην παρεξηγεισαι αν σε λενε τεμπελη.

Τελευταια φορα που κοιταξα, δουλειες σαιζον σε ξενοδοχεια πανε κυριως μεσω γνωριμιων σε ατομα που α) εχουν ξαναπαει και την ξερουν τη φαση β) χειμωνα δουλεουν στην εστιαση και το κυνηγανε μεσω γνωριμιων αφεντικου γ) εχουν κονε παιδι που ηδη δουλευει στο ξενοδοχειο, σε ολα αυτα με προυποθεση να γινει συσταση οτι εισαι σβελτος/ξυπνιος. Και τωρα εσυ ουρανοκατεβατος, χωρις να ξερουν το ποιον σου και αμα θα ανταποκριθεις, εχεις αξιωσεις. Πηγαινε εκει τωρα και του χρονου θα ειναι βασιμες οι αξιωσεις αν ξερεις τον χωρο και εχεις κανει καποιες γνωριμιες 

Μάλιστα. Έπρεπε να πω ευχαριστώ κιόλας και στην συνέντευξη απλά να πω "Που υπογράφω". Διαμονή διατροφή είχαν και οι σκλάβοι (σημαντικό και αυτό) άρα μάλλον και αυτοί τεμπέληδες ήταν. Ναι η λογική σου με ξαφνιάζει πάρα πολύ. Τεμπέλης είμαι επειδή δε θέλω να με εκμεταλλευτούν; Α ωραία! Με τέτοια λογική πάμε κατά διαόλου. Επίσης δεν είχα κάποιον σκοπό να ασχοληθώ μόνιμα με τον ξενοδοχειακό κλάδο. Προσωρινά ως να βρω κάτι άλλο σίγουρα.

Επίσης τελευταία φορά που κοίταξα, στα ξενοδοχεία πάνε όλοι αν τους κάνεις. Τέλος! Αυτοί που έχουν ήδη γνωριμίες πάνε ευκολότερα.

Δεν έχουμε να πούμε τίποτα άλλο εμείς άρα σε παρακαλώ μη κάνεις καν τον κόπο να απαντήσεις. Σεβαστή και δεκτή η άποψη σου αλλά ως εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν εχει και ορεξεις το πρωι ο εργοδοτης να του ριχνει και ενα χερι...

Ετσι.Συμφωνα με τους "συμπολιτες" μας ,αμα λοιπον κανεις για πρωτη φορα μια δουλεια (λες και ειναι πυρηνικη φυσικη ο δισκος,λολ) δικαιουται ο εργοδοτης να σε εχει 7/7 (παρανομο) ,να σε πληρωνει βασικο,να σε εχει απληρωτες υπερωριες και αμα λαχει να ασελγει και στο κορμι σου.

Αφου εισαι ανεργος και η ανεργια ειναι στο 35%, δικαιολογουνται ολα!

 

ΥΓ.Δε πιστευω να κατεβηκε κανενας απο τους δυο σας στις συγκεντρωσεις για το νομοσχεδιο με τις Κυριακες και τα 8ωρα ετσι?Παιδια εχουμε 35% ανεργια και λιγο ειναι το 8ωρο.Εχω ενα φιλο που επιβιωνει με 4 ωρες υπνο αρα ανετα το κανουμε και 20ωρο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ω και ήρθε η ώρα για το πολυπόθητο τελικό update. Επειδή δεν είδα φως από την άλλη συνέντευξη που πήγα, αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο τον μαιτρ στο ξενοδοχείο για να του πω αν ενδιαφέρεται ακόμα.

Δυστυχώς δεν απάντησε ποτέ. Από τις 10:00 το πρωί προσπαθώ να τον βρω τίποτα. Τον πήρα και στα δύο τηλέφωνα του (γιατί είχα ένα στην αρχή και μετά με πήρε από άλλο. Ίσως για να μου κάνει έκπληξη δε ξέρω) αλλά δεν απάντησε ποτέ. Πήρα τηλέφωνο στο ξενοδοχείο όπου απάντησε η υποδοχή, τους είπα ότι θέλω να μιλήσω με τον διευθυντή. Είπα φυσικά ποιος είμαι και μου είπαν δεν είναι εκεί αλλά θα του το πουν όταν γυρίσει.

Εντωμεταξύ από περιέργεια κοίταξα στις αγγελίες και να που βρήκα την ίδια ακριβώς που έκανα αίτηση τότε. Απλά ήταν δημοσιευμένη σήμερα. Μάλλον για αυτό δεν απάντησε, είδε ότι εν τέλει κακώς συμφώνησε (ενώ οι ίδιοι είπαν δε πειράζει θα στα μάθουμε όλα) για τον Α ή Β λόγο.

Κρίμα πραγματικά για εμένα και για αυτούς. Είχα όλη την καλή διάθεση να πάω (γιατί όταν πάω σε μια δουλειά ανεξάρτητα το πόσα παίρνω κάνω τα καθήκοντα μου. Δεν κάνω λαλακίες επειδή δε πήρα πολλά λεφτά ή επειδή μου ξίνησε η φάτσα του Χ ή Ψ) αλλά εν τέλει δεν. Ωραία θα ξέρω την επόμενη σεζόν αν είμαι πάλι άνεργος να ξαναστείλω βιογραφικό για να δω τι θα πουν. Θα απαντήσουν ή θα με γράψουν πάλι;

Edit: Στην αρχή για την συνέντευξη με είχαν πάρει από το σταθερό του ξενοδοχείου άρα δεν έχω το κινητό του διευθυντή να τον πάρω (ή κάποιου άλλου πέρα από του μαιτρ)

Επεξ/σία από w95chris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

(λες και ειναι πυρηνικη φυσικη ο δισκος,λολ)

Άρα κακώς παίρνουν οι σερβιτόροι πάνω από τον βασικό.

Αυτογκόλ από τα λίγα 😏

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...