Προς το περιεχόμενο

Εργασία σεζόν για πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1 ώρα πριν, w95chris είπε

Όσο συζητάμε τόσο περισσότερο καταλαβαίνω τι με περιμένει. 

Τίποτα δε καταλαβαίνεις αν δε πας. Μπορεί να είναι πολύ καλύτερα, μπορεί και πολύ χειρότερα.

Η απάντηση σου έχει δοθεί στη δεύτερη σελίδα... Εσύ αποφασίζεις. Εδώ μέσα μόνο μπερδεύεσαι περισσότερο.

Στις 18/7/2021 στις 12:40 ΜΜ, papp0us είπε

750 τσέπη και τα βασικά έξοδα διαβίωσης πληρωμένα είναι "περίπου οκ" αλλα πολύ λίγα για ΕΠΟΧΙΑΚΗ εργασία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Μπα, δεν ισχύει.Κάποιος παραιτήθηκε και "καίγονται" άμεσα.

Να σε ρωτήσω, τι ηλικία έχεις;

 

Ίσως ίσως και όχι. Δεν είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω και δεν με πολυενδιαφέρει ο λόγος (προς το παρόν).
Τώρα για την ηλικία 25 είμαι. Δε ξέρω τι σχέση έχει με την εργασία αυτή αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 3DJIN είπε

δε βγαινουν ετσι,οτι βγζαζεις επι 14 και στο τελος διαιρεση με 12

Πάλι δεν βγάζει νόημα.

Θα ήθελες να κάνεις παράδειγμα για να το καταλάβω;

 

Υ.Γ. Στο δικό μου παράδειγμα που έχω όλα τα στοιχεια μπροστά μου ισχύει το παράδειγμα που έγραψα: 

1000 μισθός +250 εισφορές υπαλλήλου (1250 μεικτός) +300 εισφορές επιχείρησης = 1550

1550χ14 περίπου 21.300 (οι δύο έχουν μικρότερες εισφορές) στοιχίζω και καθαρά παίρνω 14.000

Τα νούμερα τα έχω πειράξει ποσοστιαία ώστε να γίνει ο μισθός μου 1000€ με μικρές στρογγυλοποιήσεις προς τα επάνω. Και προφανώς δεν θα βγάλω την μισθοδοσία μου στο ιντερνετ (λόγω επαγγέλματος έχουμε λίγο παραπάνω εισφορές από άλλα επαγγέλματα).

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, filarhos είπε

Υ.Γ. Στο δικό μου παράδειγμα που έχω όλα τα στοιχεια μπροστά μου ισχύει το παράδειγμα που έγραψα: 

1000 μισθός +250 εισφορές υπαλλήλου (1250 μεικτός) +300 εισφορές επιχείρησης = 1550

1550χ14 περίπου 21.300 (οι δύο έχουν μικρότερες εισφορές) στοιχίζω και καθαρά παίρνω 14.000

Απ΄ ό,τι καταλαβαίνω, θέλει να σου πει ότι στην τράπεζα "λαμβάνεις" κάθε μήνα, 1.167€ ευρώ.

(*) εντός εισαγωγικών, μιας και τα Χριστούγεννα θα λάβεις 2000€, το Πάσχα 1.500€ και το καλοκαίρι 1500€. Οπότε, μεσοσταθμικά είναι σαν να λαμβάνεις κάθε "μήνα" 1.167€.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MauroPaltoudias είπε

Απ΄ ό,τι καταλαβαίνω, θέλει να σου πει ότι στην τράπεζα λαμβάνεις κάθε μήνα, 1.167€ ευρώ.

Μάλλον δεν κατάλαβε τι είχα γράψει.

Στην Ελλάδα τον 14 μισθών δεν μπορούμε να λέμε για το τι μπαίνει στην τράπεζα μηνιαίως.

Στο παράδειγμα μου: Κάθε μήνα μπαίνουν 1000, δυο φορές τον χρόνο μπαίνουν επιπλέον 500 και μια άλλα 1000. Για αυτό το έβαλα ετησίως για να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη. Τελικά στοιχίζω 21.300 στην επιχείρηση και εγώ στην τράπεζα παίρνω 14.000 (μετά πληρώνω και εφορία αλλά αυτό δεν αφορά τον εργοδότη μου). Τώρα αν κάθε μήνα στοιχίζω 1550, δύο φορές 750 και μια 1450 έχει καμία διαφορά;

 

Και για να τοποθετηθώ επί του τόπικ:

Η πρόταση που έχει γίνει στον ts είναι ντροπή. Πιάνουν τον άλλο στην ανάγκη και τον ξεζουμίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, filarhos είπε

Στο παράδειγμα μου: Κάθε μήνα μπαίνουν 1000, δυο φορές τον χρόνο μπαίνουν επιπλέον 500 και μια άλλα 1000. Για αυτό το έβαλα ετησίως για να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη. Τελικά στοιχίζω 21.300 στην επιχείρηση και εγώ στην τράπεζα παίρνω 14.000 (μετά πληρώνω και εφορία αλλά αυτό δεν αφορά τον εργοδότη μου). Τώρα αν κάθε μήνα στοιχίζω 1550, δύο φορές 750 και μια 1450 έχει καμία διαφορά;

Υπάρχει και μία επισήμανση κάτω από την απάντησή μου (*), η οποία προστέθηκε εκ των υστέρων (μετά την αρχική ανάρτησή μου). Όπως θα διαπιστώσεις, αναφέρεται η λέξη "μεσοσταθμικά", κάτι που πιστεύω έλαβε υπόψη και ο παραπάνω χρήστης που σου απάντησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

 

Υπάρχει και μία επισήμανση κάτω από την απάντησή μου (*), η οποία προστέθηκε εκ των υστέρων (μετά την αρχική ανάρτησή μου). Όπως θα διαπιστώσεις, αναφέρεται η λέξη "μεσοσταθμικά", κάτι που πιστεύω έλαβε υπόψη και ο παραπάνω χρήστης που σου απάντησε.

Τη διάβασα αφού είχα απαντήσει! Σωστός είσαι!

Απλώς έχω μείνει στο πως τα 550 καθαρά του εργαζόμενου είναι τα διπλά δηλαδή 1100 στον εργοδότη. Ακόμα κι αν ο δικός μου εργοδότης πληρώνει λίγα τα 1000 γίνονται 1550, δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεται κάτι διαφορετικό, μάλιστα λιγότερα βρίσκω (αναλογικά <150 και .

Τώρα στις εποχικές εργασίες δεν έχεις 2 μισθούς επιπλέον. Επειδή κρατάνε 3 με 6 μήνες άντε να έχεις έναν ακόμα...

Τα ίδια έχει γράψει κι ο nekrik!!!

Συγνώμη που έγραψα τα ίδια τώρα το είδα, χάνω σελίδες τελευταία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filarhos είπε

Τώρα στις εποχικές εργασίες δεν έχεις 2 μισθούς επιπλέον. Επειδή κρατάνε 3 με 6 μήνες άντε να έχεις έναν ακόμα...

Τα ίδια έχει γράψει κι ο nekrik!!!

Συγνώμη που έγραψα τα ίδια τώρα το είδα, χάνω σελίδες τελευταία.

Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη, προς Θεού. Αυτό που αναφέρεις είναι σωστό, δεν υφίστανται 14 σε εποχική εργασία, μόνο ποσοστιαία, ό,τι αντιστοιχεί στους μήνες εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2021 στις 1:16 ΠΜ, w95chris είπε

Τώρα που θέλω να καταλήξω. Αξίζει να πας για τόσα λίγα λεφτά; Προφανώς δεν έχω και κάτι καλύτερο

Με κάτι τέτοια φτάσαμε σε αυτούς τους μισθούς. Να ξέρεις ότι αν πας δεν υπάρχει γυρισμός, τα 540 θα σου γίνουν συνήθεια και δεν θα μάθεις να απαιτείς παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

 

Αν είναι ηθικά και νόμιμα όλα αυτά, τότε γιατί δεν βάζουν τα παιδιά τους να βοηθήσουν την κατάσταση;

Γράψετε εκ του ασφαλούς με μισθούς 800-1000-1200€.Αν δουλέψετε για 550€, θα πάθετε κατάθλιψη.

 

βάζουν, παιδιά, νυφες, γαμπρους, ανιψια κλπ. συνηθως με χαρτζηλίκι κι οχι μισθο/ενσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, velociraptoras είπε

βάζουν, παιδιά, νυφες, γαμπρους, ανιψια κλπ. συνηθως με χαρτζηλίκι κι οχι μισθο/ενσημα

να συμπληρώσω ότι βάζουν τις γυναίκες/παιδιά/νύφες/γαμπρούς/ανίψια/κτλ... (διευθυντές/προισταμένοι/υπεύθυνοι/κτλ...

αλλά όχι σε θέσεις που θα βάλουν έναν υπάλληλο τους

ο υπάλληλος είναι ο σκλάβος που θα πληρωθεί....και θα δουλεύει 12-14 ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

να συμπληρώσω ότι βάζουν τις γυναίκες/παιδιά/νύφες/γαμπρούς/ανίψια/κτλ... (διευθυντές/προισταμένοι/υπεύθυνοι/κτλ...

αλλά όχι σε θέσεις που θα βάλουν έναν υπάλληλο τους

ο υπάλληλος είναι ο σκλάβος που θα πληρωθεί....και θα δουλεύει 12-14 ώρες

καπως ετσι. ο συγγενης ψευτοδουλευει αλλά δεν πληρωνεται κανονικά και εχει καλή θέση, ο υπάλληλος του βγαινει το λάδι για ψιχουλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, w95chris είπε

Ίσως ίσως και όχι. Δεν είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω και δεν με πολυενδιαφέρει ο λόγος (προς το παρόν).
Τώρα για την ηλικία 25 είμαι. Δε ξέρω τι σχέση έχει με την εργασία αυτή αλλά οκ.

Η ηλικία έχει σχέση σε κάτι που είναι λογικό πως δεν μπορείς να αντιληφθείς.Θα το καταλάβεις αργότερα.

Μέχρι τα 30-35 έχεις αρκετές σωματικές αντοχές, και υπομονή, μετά αρχίζει.και μειώνεται η αντοχή σου, ειδικά αν καπνίζεις.

Επειτα παίζει και μεγάλο ρόλο ο χαρακτήρας και τι βιώματα έχεις, πχ αν έχεις κάνει πιο πρίν κουραστική δουλειά, η season μπορεί να σου φανεί μέτριας δυσκολίας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Η ηλικία έχει σχέση σε κάτι που είναι λογικό πως δεν μπορείς να αντιληφθείς.Θα το καταλάβεις αργότερα.

Μέχρι τα 30-35 έχεις αρκετές σωματικές αντοχές, και υπομονή, μετά αρχίζει.και μειώνεται η αντοχή σου, ειδικά αν καπνίζεις.

Επειτα παίζει και μεγάλο ρόλο ο χαρακτήρας και τι βιώματα έχεις, πχ αν έχεις κάνει πιο πρίν κουραστική δουλειά, η season μπορεί να σου φανεί μέτριας δυσκολίας.

 

 

Κοίτα εγώ ξέρω άτομα που στα 50 τους δουλεύουν σεζόν ακόμα. Αυτό έχει να κάνει και με τη φυσική σου κατάσταση. Αλλά καταλαβαίνω το νόημα σου, συμφωνώ απόλυτα και απλά προσθέτω αυτό που νομίζω ταιριάζει. Σαν συμπληρωματικό δηλαδή.

Το αν έχω κάνει πιο πριν κουραστική δουλειά όχι. Σωματικά εννοώ. Δεν χρειάστηκε ποτέ να βρω μια δουλειά που έχει σωματικές απαιτήσεις όπως πχ του σέρβις (να σηκώνεις -που δεν έχω θέμα- και να είσαι σε ορθοστασία 10+ ώρες -δεν το έχω δοκιμάσει-). Το ψυχικό κομμάτι να είναι κουραστικό ναι έχω κάνει τέτοιες δουλειές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, filarhos είπε

Αν μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα γιατί κάπου δεν μου βγαίνουν...

Στο δικό μου παράδειγμα:

1000 μισθός +250 εισφορές υπαλλήλου (1250 μεικτός) +300 εισφορές επιχείρησης = 1550

1550χ14 περίπου 21.300 (οι δύο έχουν μικρότερες εισφορές) στοιχίζω και καθαρά παίρνω 14.000

 

Αυτό το 21300 είναι το νούμερο που μας νοιάζει (σε αυτήν την κουβέντα), εσύ κοστίζει στην επιχείρηση 21300 το έτος, άρα (κατά μέσο όρο) κοστίζεις 1775 κάθε μήνα  (21300 / 12 = 1775), αν υπολογίσεις και τις μέρες άδειας (κατά τις οποίες πιθανόν να χρειάζεται να πληρωθεί κάποιος άλλος στην θέση σου) τότε φτάσαμε τα 1900 και κάτι ψιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...