Προς το περιεχόμενο

Εργασία σεζόν για πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, w95chris είπε

Κοίτα στην συνέντευξη μου είχε πει ότι όσοι δουλεύουν υπερωρία τους σημειώνουμε σε ένα χαρτί και πληρώνονται. Αλλά αυτό το κόβω πολύ σαχλό, Εδώ ο άλλος λέει βάλε με να δουλεύω και 12ωρο, θα σου πληρώνει και υπερωρίες; Και μισθό που δίνει μάλλον αναγκάζεται

Δεν είναι και κανένα μεγαλοξενοδοχείο που ανήκει σε κάποιον όμιλο να πεις πάει στο καλό. Ένα τετράστερο ξενοδοχείο είναι (που από ότι έχω διαβάσει σε κριτικές 3 αστέρια έπρεπε να είναι) που ανήκει σε μια οικογένεια. Δεν είναι πχ σαν το Four Seasons, μάλλον μεσαίο θα το χαρακτήριζα.
Υπερωρίες παίζουν γιατί υποψιάζομαι μες τη δουλειά θα βρουν λόγο να μου πουν κάτσε και λίγο παραπάνω. Και δε μιλάω για 1-2 φορές το μήνα, εννοώ για 1-2 φορές τη μέρα

Πολύ το ψειρίζεις και εχει πάει το θέμα στην φιλοσοφία.

Σου ευχομαι να βρεις αυτό που ψάχνεις.Αλλά το συγκεκριμένο δεν είναι για εσένα,ή εσύ δεν είσαι για αυτο.Ξεχνα το.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πολύ το ψειρίζεις και εχει πάει το θέμα στην φιλοσοφία.

 

Ισχυει.Εχει καλυφθει εδω και μερες το θεμα,και απλα κανει κυκλους,απλα για συζητηση.

Δεν ειναι για το φιλο αυτη η δουλεια,οποτε μπορει να προχωρησει σε κατι αλλο.

Γενικα ειναι ενα τεραστιο οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση,απο τους πιο πολλους που εγραψαν στο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, w95chris είπε

Ώρα για ένα update. 

Με πήρε ο μαιτρ τηλέφωνο πριν λίγο και μου είπε ότι έχουν έκτακτες κρατήσεις και χρειάζονται κάποιον άμεσα. Του είπα ότι επειδή είχα μια συνέντευξη εχθές και μέχρι την Παρασκευή θα έχω νέα του είπα να περιμένει.

Δε φάνηκε πολύ ικανοποιημένος αλλά το δέχτηκε μιας και όπως είπα ο ίδιος μου είχε πει να ψάχνω αλλού αν βιάζομαι

Τώρα αν μέχρι την Παρασκευή δεν έχει αποδώσει η συνέντευξη που πήγα τότε θα πάω σαιζόν. Για το χρηματικό που ρώτησα είπε ότι δεν είμαι εγώ αρμόδιος θα δω με τον διευθυντή αν γίνεται κάτι αλλά να μη περιμένω τίποτα γιατί δεν έχω προϋπηρεσία στο αντικείμενο

Αυτά προς το παρόν τώρα περιμένω

Μπα, δεν ισχύει.Κάποιος παραιτήθηκε και "καίγονται" άμεσα.

Να σε ρωτήσω, τι ηλικία έχεις;

Οι υπόλοιποι που γράφετε πως τα 550€ είναι καλά, πως στον εργοδότη στοιχίζει παραπάνω κλπ, να σας πω τα εξής:

1 επιχείρηση εφόσον είναι λειτουργική έχει κέρδος, αν μπαίνει μέσα ας κλείσει η ας βρεί εναλλακτική πχ να μειώσει τα έξοδα.Το να πατήσει πάνω στους εργαζόμενους κλέβοντας τα νόμιμα, αναγκάζοντάς τον να κάνει απλήρωτες υπερωρίες και να του φέρεται και άσχημα δεν είναι ούτε νόμιμο, ούτε ηθικό.

Αφού οι εργοδότες θεωρούν πως είναι υψηλό το κόστος ασφάλισης κλπ, τότε γιατί εκμεταλλεύονται τον κάθε νόμο υπέρ τους;Με το που έγινε η μείωση του βασικού μισθού το εφάρμοσαν αμέσως.Οπως και με το που κόπηκε το επίδομα γάμου και οι τριετίες.Σε λίγο θα απολύουν χωρίς αποζημίωση.

Αν είναι ηθικά και νόμιμα όλα αυτά, τότε γιατί δεν βάζουν τα παιδιά τους να βοηθήσουν την κατάσταση;

Γράψετε εκ του ασφαλούς με μισθούς 800-1000-1200€.Αν δουλέψετε για 550€, θα πάθετε κατάθλιψη.

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Μπα, δεν ισχύει.Κάποιος παραιτήθηκε και "καίγονται" άμεσα.

Να σε ρωτήσω, τι ηλικία έχεις;

Οι υπόλοιποι που γράφετε πως τα 550€ είναι καλά, πως στον εργοδότη στοιχίζει παραπάνω κλπ, να σας πω τα εξής:

1 επιχείρηση εφόσον είναι λειτουργική έχει κέρδος, αν μπαίνει μέσα ας κλείσει η ας βρεί εναλλακτική πχ να μειώσει τα έξοδα.Το να πατήσει πάνω στους εργαζόμενους κλέβοντας τα νόμιμα, αναγκάζοντάς τον να κάνει απλήρωτες υπερωρίες και να του φέρεται και άσχημα δεν είναι ούτε νόμιμο, ούτε ηθικό.

Αφού οι εργοδότες θεωρούν πως είναι υψηλό το κόστος ασφάλισης κλπ, τότε γιατί εκμεταλλεύονται τον κάθε νόμο υπέρ τους;Με το που έγινε η μείωση του βασικού μισθού το εφάρμοσαν αμέσως.Οπως και με το που κόπηκε το επίδομα γάμου και οι τριετίες.Σε λίγο θα απολύουν χωρίς αποζημίωση.

Αν είναι ηθικά και νόμιμα όλα αυτά, τότε γιατί δεν βάζουν τα παιδιά τους να βοηθήσουν την κατάσταση;

Γράψετε εκ του ασφαλούς με μισθούς 800-1000-1200€.Αν δουλέψετε για 550€, θα πάθετε κατάθλιψη.

 

Εχουμε δουλεψει  και με 360€.Γιατί δεν υπήρχε κάτι αλλο,και μέχρι να βρεθεί δεν υπήρχε χρόνος για αμπελοφιλοσοφίες.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εχουμε δουλεψει  και με 360€.Γιατί δεν υπήρχε κάτι αλλο,και μέχρι να βρεθεί δεν υπήρχε χρόνος για αμπελοφιλοσοφίες.

Καλά αν είναι για 360€, καλύτερα ταμείο ανεργίας, παραπάνω βγαίνει, 430€ δεν είναι;Ποτέ μου δεν έχω βγεί.

Εφόσον όμως υποτίθεται πως έχεις ένσημα τον τελευταίο χρόνο και δεν ήσουν αραχτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Αν είναι ηθικά και νόμιμα όλα αυτά, τότε γιατί δεν βάζουν τα παιδιά τους να βοηθήσουν την κατάσταση;

 

Δυο διαφορετικες εννοιες.

48 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Καλά αν είναι για 360€, καλύτερα ταμείο ανεργίας, παραπάνω βγαίνει, 430€ δεν είναι;Ποτέ μου δεν έχω βγεί.

 

Ολα σχετικα,δε νομιζω οτι δουλεψε φουλ ωραριο .

Μια φορα που βγηκα στη ζωη μου,ηταν Τρεις και εξηντα ( 360 ) .

Μετα που πηγα για δουλεια το ανεβασαν παλι, 400 ή 430 οπως γραφεις,δε θυμαμαι ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δυο διαφορετικες εννοιες.

Ολα σχετικα,δε νομιζω οτι δουλεψε φουλ ωραριο .

Μια φορα που βγηκα στη ζωη μου,ηταν Τρεις και εξηντα ( 360 ) .

Μετα που πηγα για δουλεια το ανεβασαν παλι, 400 ή 430 οπως γραφεις,δε θυμαμαι ακριβως.

Πρίν την μείωση του μισθού κάπου το 2010-2012 ήταν 460€, μετά με την μείωση πήγε στα 360€ και τώρα είναι 430€.

Εχω μετανοιώσει που δεν έκανα μα@@@ίες στον προηγούμενο εργοδότη και παραιτήθηκα.

Γιατί με έστειλε στα 25+ χμ μακριά, ήθελα 120+€ σε βενζίνη με μισθό 700€, μετά στα 17 χμ, έλεγε ψέματα πως θα με φέρει κοντά στο σπίτι μου και για 5 χρόνια με είχε 16 ώρες το 24 ωρο, 8 ώρες βάρδια, 8 ώρες εργασία όλα τα ΣΚ.Εχασα τον ύπνο μου και την υγεία μου, είχα πάθει κατάθλιψη.Χωρίς ΣΚ ρεπό, ούτε καν Παρασκευή δεν μπορούσα να βγώ βράδυ γιατί με είχε βάρδια Σάββατο πρωί.

5 καλοκαίρια δεν μου έδωσε ποτέ άδεια, 1 φορά που του ζήτησα Ιούνιο, με έγραψε.

1 φορά παραλίγο να τρακάρω από την αϋπνία.

Τον παρακάλεσα να με απολύσει για να βγώ ταμείο και μου μου κουνούσε το κεφάλι ειρωνικά.Επρεπε να τον απειλήσω με επιθεώρηση εργασίας, είχα τα προγράμματα σπίτι μου, κάποιοι είπαν πως δεν θα έβγαζα άκρη.

Μου πλήρωσε υπόλοιπο άδειας, δώρων και μισθό, είχα και μερικά χρήματα στην άκρη, έμεινα άνεργος για 1.5 χρόνο και τα χρήματα τελείωσαν σε κανά 8μηνο, ενώ αν έπαιρνα αποζημίωση και ταμείο, θα μου έφταναν άνετα και θα μου έμεναν κιόλας.

Λογικά άλλα προγράμματα έστελνε στην επιθεώρηση και άλλα σε εμάς.

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτοι που παιρνουν υπαλληλους με βασικο ,να περιμενουν αντιστοιχα οτι και ο υπαλληλος θα κανει τα βασικα.

Θυμαμαι μεσω ενος προγραμματος που εψαχνα δουλεια στην αρχη της επαγγελματικης μου πορειας και ολοι μεσα στο προγραμμα ηταν απο ΑΕΙ με καλα χαρτια κτλ και σχεδον ολοι οι εργοδοτες που ψαχναν ατομα απο εκει δινανε βασικο.

Θελανε δηλαδη επιστημονα αλλα να τον πληρωσουν με βασικο.Και επειδη βλεπω την ιδια νοοτροπια στην εταιρεια που ηρθα τωρα,το προβλημα θα τους ερθει σε λιγα χρονια που οι παλιοι τους θα συνταξιοδοτηθουν και οι νεοι θα ερχονται και θα φευγουν γιατι προφανως οταν δε δινεις μισθο,ποσο καιρο να κατσεις καπου,ειδικα οταν αφορα ατομο με πτυχια-μεταπτυχιακα κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Πολύ το ψειρίζεις και εχει πάει το θέμα στην φιλοσοφία.

Σου ευχομαι να βρεις αυτό που ψάχνεις.Αλλά το συγκεκριμένο δεν είναι για εσένα,ή εσύ δεν είσαι για αυτο.Ξεχνα το.

 

Εδώ θα σε διορθώσω λέγοντας ότι εγώ ξέρω καλύτερα για εμένα. Όπως είπα και πριν έως την Παρασκευή να του δώσω απάντηση. Αν δεν παρουσιαστεί κάτι άλλο τότε θα πάω. 

Αν εσύ πιστεύεις ότι δε πρέπει να κοιτάς τη δουλειά με το μικροσκόπιο για να ξέρεις τι σε περιμένει, είναι άποψη και δικαίωμα σου. Δε σημαίνει ότι θα κάνω το ίδιο. 

Όσο συζητάμε τόσο περισσότερο καταλαβαίνω τι με περιμένει. 

8 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Ισχυει.Εχει καλυφθει εδω και μερες το θεμα,και απλα κανει κυκλους,απλα για συζητηση.

Δεν ειναι για το φιλο αυτη η δουλεια,οποτε μπορει να προχωρησει σε κατι αλλο.

Γενικα ειναι ενα τεραστιο οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση,απο τους πιο πολλους που εγραψαν στο θεμα.

Θα απαντήσω ότι απάντησα και στον @Ukforthemoment

Συν ότι άνοιξα αυτό το θέμα για να μάθω αν αξίζει και περισσότερο να μάθω τι με περιμένει. Τώρα που ξέρω μπορώ αν μέχρι την Παρασκευή δεν παρουσιαστεί κάτι άλλο να πάω. Έτσι τώρα ξέρω και μπορώ να κάτσω για όσο διαρκεί η σαιζόν αντί να φύγω τρέχοντας επειδή το είχα στο μυαλό μου πολύ διαφορετικά

Ένα τεράστιο οχι είναι αλλά δε μπορείς να λες όχι στο κάθε τι, κάπως πρέπει να επιβιώσεις. Τώρα αυτό που ξέρω είναι ότι έχω ακόμα λιγότερο χρόνο να αποφασίσω από ότι περίμενα στην αρχή. 

 

Αλλά τέλος πάντων θα είναι το τελευταίο update πριν των Παρασκευή και μετά από εκεί θα αφήσω το θέμα αυτό να "πεθάνει" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, w95chris είπε

Εδώ θα σε διορθώσω λέγοντας ότι εγώ ξέρω καλύτερα για εμένα. Όπως είπα και πριν έως την Παρασκευή να του δώσω απάντηση. Αν δεν παρουσιαστεί κάτι άλλο τότε θα πάω. 

Αν εσύ πιστεύεις ότι δε πρέπει να κοιτάς τη δουλειά με το μικροσκόπιο για να ξέρεις τι σε περιμένει, είναι άποψη και δικαίωμα σου. Δε σημαίνει ότι θα κάνω το ίδιο. 

Όσο συζητάμε τόσο περισσότερο καταλαβαίνω τι με περιμένει. 

Θα απαντήσω ότι απάντησα και στον @Ukforthemoment

Συν ότι άνοιξα αυτό το θέμα για να μάθω αν αξίζει και περισσότερο να μάθω τι με περιμένει. Τώρα που ξέρω μπορώ αν μέχρι την Παρασκευή δεν παρουσιαστεί κάτι άλλο να πάω. Έτσι τώρα ξέρω και μπορώ να κάτσω για όσο διαρκεί η σαιζόν αντί να φύγω τρέχοντας επειδή το είχα στο μυαλό μου πολύ διαφορετικά

 

Ολα εξαρτώνται απο το πόσο ανάγκη έχεις τα λεφτά ,οσα και να είναι ,για να καλύψεις τις ανάγκες σου και αυτών που εξαρτώνται απο εσένα.Αν είσαι μονος  σου τότε μπορείς να είσαι και πιο άνετος.Αν εχεις οικογένεια που περιμένει  αρπάζεσαι απο αυτό που βρίσκεις και συνεχίζεις να ψάχνεις.

Καλή τυχη και πες μας ,αν θες ,τι αποφάσισες .

 

6 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δυο διαφορετικες εννοιες.

Ολα σχετικα,δε νομιζω οτι δουλεψε φουλ ωραριο .

Μια φορα που βγηκα στη ζωη μου,ηταν Τρεις και εξηντα ( 360 ) .

Μετα που πηγα για δουλεια το ανεβασαν παλι, 400 ή 430 οπως γραφεις,δε θυμαμαι ακριβως.

Ηταν όταν ξεκίνησα να δουλευω ντελιβερι,μέχρι να μάθω και να μπω στις βάρδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/7/2021 στις 1:16 ΠΜ, w95chris είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Αναζητώντας εργασία και βλέποντας να οδηγούμε στο πουθενά, έκανα αίτηση για β σερβιτόρος σε all inclusive ξενοδοχείο. Εν τέλει μετά από συνέντευξη (που μόνο συνέντευξη δεν ήταν. Απλά μου περιέγραψε τον εαυτό του ο διευθυντής του ξενοδοχείου και το πως συμπεριφέρεται εντός δουλειάς και τις επαγγελματικές του αξίες. Από πρακτικά, μόνο αν έχω δουλέψει ξανά στο αντικείμενο.) μου είπαν ότι δεν του πειράζει η έλλειψη εμπειρίας μου και θα μου μάθουν αυτοί ότι χρειάζεται. Αυτό έγινε τέλος Μάη και να μη τα πολυλογώ, λόγω COVID δεν θα πάρουν όλο το προσωπικό παρά στο τέλος του μήνα Ιούλη (τώρα δηλ). Βέβαια πριν καμιά βδομάδα με πήρε ο Μαιτρ τηλέφωνο και μου είπε ότι περιμένουν πολλές αφίξεις και άρχισε να τα μασούσε ότι και καλά δεν έχεις εμπειρία και πως θα προσαρμοστείς που έχει τρελή δουλειά κλπ κλπ.

Από λεφτά μου είπε 750€/μήνα για ένα πεντάμηνο που θα δούλευα (υποτίθεται γιατί όπως ανάφερα λόγω COVID πήγαν πίσω), εννοείται 7/7 και ρεπό αν θέλω θα παρακρατείτε από τον μισθό μου. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν είναι καθαρά μου είπε ότι είναι μαζί με τυχόν επιδόματα άδειες άρα λοιπόν πάμε στον βασικό μισθό κάτι το οποίο δεν μου φαίνεται να αξίζει καθόλου. Διαμονή-διατροφή εξασφαλισμένη (μέσα στο ξενοδοχείο είναι η διαμονή και εννοείται πλήρης διατροφή) για όσο καιρό κάτσω.

Τώρα που θέλω να καταλήξω. Αξίζει να πας για τόσα λίγα λεφτά; Προφανώς δεν έχω και κάτι καλύτερο αλλά άμα είναι να πάω και να είναι που είναι ζόρικη η δουλειά (από ότι έχω ακούσει) να παίρνω και ψίχουλα, μου μυρίζει άσχημα εμένα. Τώρα όσο αναφορά το ωράριο μου είπε αρχικά ένα συγκεκριμένο ωράριο κάθε μέρα σπαστό εννοείται (8ωρο) και υπερωρίες πληρώνονται. Υποψιάζομαι όμως ότι επειδή θα έχουν αρκετή δουλειά το 8ωρο είναι εικονικό. Έχω για παράδειγμα φίλο που πήγε σε ξενοδοχείο πάλι ίδια ειδικότητα (διαφορετικό ξενοδοχείο έτσι), διαμονή (ή μεταφορά τις εργάσιμες ώρες αν ήθελες. Ένα από τα δύο διαλέγεις έτσι) διατροφή εξασφαλισμένα, με 2 ρεπό/μήνα στα 750€ καθαρά συν οτιδήποτε άλλο προβλέπει ο νόμος. Βέβαια νομίζω στάθηκε τυχερός γιατί από τέλος Μάη που άρχισε ως τώρα δεν έχει δουλέψει υπερωρία ούτε για δείγμα.

Επειδή γενικά έχω ακούσει πολλά θα ήθελα την συμβουλή κάποιον που έχει κάνει σεζόν και ξέρει περί τίνος πρόκειται. Ο φίλος μου από ότι είπε έχει πολύ πάνω κάτω, να κουβαλάς πράγματα, να μαζεύεις τραπέζια και να καθαρίζεις και θέλει αρκετό ρυθμό (όχι τα ζώα μου αργά). Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει τόσο η σωματική κούραση αλλά η ψυχική. Είχα πάει παράδειγμα σε μια δουλειά πριν 2 χρόνια (άσχετη με αυτή) και στο 4μηνο έφυγα. Τόση ψυχική κούραση, κάθε φορά που περνούσα απέξω (ακόμα και αν δε δούλευα) με έπιανε κόμπος στο στομάχι ειλικρινά και δε θα ήθελα να το ζήσω ξανά.

Προφανώς και δεν αξίζει! Ο μισθός είναι για γέλια για 7/7 και σεζόν!

18 ώρες πριν, 3DJIN είπε

τα 558 ειναι παρα πολυ για Ελλαδα,πολυ απλα γιατι ενω φτανουν στην τσεπη του υπαλληλου 558 στην επιχειρηση κοστιζει 1150.Αν η επιχειρηση δεν εχει πλατες με εφκα,ικα,δου,κομματα δεν υπαρχει περιπτωση στην ελλαδα να μπορει να πληρωσει πανω απο το βασικο δεν υπαρχουν λεφτα στην πραγματικη οικονομια .Οσες επιχειρησεις πληρωνουν καλα εχουν πλατες απο κρατικο μηχανισμο.

Ότι να ναι γράφεις. Σοβαρέψου. Πως ακριβώς προκύπτουν τα 1150?

Άλλα λέει εδώ! 

https://www.taxheaven.gr/news/47481/eftase-h-wra-ths-proslhpshs-enos-ypallhloy-plhroys-apasxolhshs-xrhstikes-parathrhseis

Συμφωνα με το παρακάτω παράδειγμα υπαλλήλου με καθαρές αποδοχές 547 Ευρώ (Μικτά 650) = Κόστος στον εργοδότη 811Ευρώ περίπου. Τα 1150 απο που προκύπτουν για υπάλληλο με 558 ευρώ καθαρά????? 

• Μικτός μισθός: 650,00 ευρώ
• ΦΜΥ, Εισφορά αλληλεγγύης= 0,00 ευρώ (με βάση την κλίμακα φορολογίας εισοδήματος)
• Ημερομίσθιο: 650,00/25=26,00 ευρώ (Παρατήρηση: Για να μετατρέψουμε τον μηνιαίο μισθό ενός υπαλλήλου σε ημερομίσθιο, διαιρούμε πάντα με 25 μέρες εργασίας, σύμφωνα με την Υ.Α. 8900/46, Άρ. Πάγος 1741/84 και το άρθρο 18 παρ.1, περίπτωση α΄ του Κανονισμού του ΙΚΑ).
• Ωρομίσθιο: 26/6,667= 3,90 ευρώ (=Ημερομίσθιο/6,667 ώρες ανά ημέρα). Εναλλακτικά το ωρομίσθιο του υπαλλήλου μπορούμε να το υπολογίσουμε με τον εξής τύπο: Ωρομίσθιο= Μικτός μισθός × 0,006.
• Τύπος Εργάνη (Αρ.πρωτ. 41815/Δ.10199/16-09-2016): Μικτές αποδοχές υπαλλήλου= Εβδομαδιαίες ώρες × 4,166 × ωρομίσθιο: 40 × 4,166 × 3,90 ευρώ = 649,90 ευρώ, άρα 650,00 ευρώ με την στρογγυλοποίηση.
• Βασική ισότητα λογιστικού άρθρου μισθοδοσίας: Μικτές Αποδοχές + Εργοδοτικές Εισφορές = Καθαρές Πληρωτέες αποδοχές + Συνολικές Ασφαλιστικές Εισφορές προς απόδοση + ΦΜΥ + Εισφορά Αλληλεγγύης.
• Βασικό Πακέτο Κάλυψης: ΙΚΑ–ΜΙΚΤΑ ΤΕΑΜ (κωδ. 101): Εισφορές εργαζόμενου: 15,75% επί του μικτού μισθού και εισφορές εργοδότη 24,81% επί του μικτού μισθού.
• Εισφορές εργαζόμενου: 15,75% × 650,00 ευρώ = 102,37 ευρώ.
• Εισφορές Εργοδότη: 24,81% × 650,00 ευρώ = 161,27 ευρώ.
• Συνολικές Ασφαλιστικές Εισφορές προς απόδοση: Εισφορές εργαζόμενου + Εισφορές εργοδότη = 102,37 ευρώ + 161,27 ευρώ = 263,64 ευρώ.
• Καθαρές πληρωτέες αποδοχές προς απόδοση στον τραπεζικό λογαριασμό του εργαζόμενου: Μικτές αποδοχές – Ασφαλιστικές εισφορές εργαζόμενου – ΦΜΥ – Εισφορά αλληλεγγύης = 650,00 ευρώ – 102,37 ευρώ – 0,00 ευρώ – 0,00 ευρώ = 547,63 ευρώ.
• Συνολικό κόστος μισθοδοσίας του εργοδότη για τον συγκεκριμένο εργαζόμενο (με βάση την ισότητα του λογιστικού άρθρου μισθοδοσίας): 547,63 ευρώ + 263,64 ευρώ = 811,27 ευρώ."  Θέλεις να βάλεις και τα δώρα  άρα 14μισθοί: 811,27 x 14 = 11357,78 / 12 = περίπου 946,48 / μήνα τελικό κόστος!!! τι 1150? 

 

 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, 3DJIN είπε

τα 558 ειναι παρα πολυ για Ελλαδα,πολυ απλα γιατι ενω φτανουν στην τσεπη του υπαλληλου 558 στην επιχειρηση κοστιζει 1150.Αν η επιχειρηση δεν εχει πλατες με εφκα,ικα,δου,κομματα δεν υπαρχει περιπτωση στην ελλαδα να μπορει να πληρωσει πανω απο το βασικο δεν υπαρχουν λεφτα στην πραγματικη οικονομια .Οσες επιχειρησεις πληρωνουν καλα εχουν πλατες απο κρατικο μηχανισμο.

Αμφιβάλω αν ισχύει αυτό!

παράδειγμα: https://www.myjobnow.com/tools/ypologismos-eisforon-kathara-meikta/

 

Υ.Γ. Στην επιχείρηση που δουλεύω είναι περίπου: 1000 μισθός +250 εισφορές υπαλλήλου (1250 μεικτός) +300 εισφορές επιχείρησης = 1550

(τα νούμερα είναι κανονικοποιημένα για να βγαίνουν τα ποσοστά εύκολα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Καλά αν είναι για 360€, καλύτερα ταμείο ανεργίας, παραπάνω βγαίνει, 430€ δεν είναι;Ποτέ μου δεν έχω βγεί.

Εφόσον όμως υποτίθεται πως έχεις ένσημα τον τελευταίο χρόνο και δεν ήσουν αραχτός.

400€ είναι το ταμείο ανεργίας (δίχως παιδιά κλπ).

16 λεπτά πριν, filarhos είπε

Αμφιβάλω αν ισχύει αυτό!

παράδειγμα: https://www.myjobnow.com/tools/ypologismos-eisforon-kathara-meikta/

 

Υ.Γ. Στην επιχείρηση που δουλεύω είναι περίπου: 1000 μισθός +250 εισφορές υπαλλήλου (1250 μεικτός) +300 εισφορές επιχείρησης = 1550

(τα νούμερα είναι κανονικοποιημένα για να βγαίνουν τα ποσοστά εύκολα)

Αφού υπολογίσεις τους 14 μισθούς και τις εισφορές αυτών, τότε βγαίνει (χοντρικά) το μηνιαίος καθαρός μισθός x2 κοστίζει στην επιχείρηση τον μήνα (επειδή οι μήνες είναι 12 αλλά οι μισθοί 14).

Δηλαδή αν ο υπάλληλος παίρνει 500€ καθαρά τον μήνα τότε θα κοστίζει στην επιχείρηση 12000€ τον χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

400€ είναι το ταμείο ανεργίας (δίχως παιδιά κλπ).

Αφού υπολογίσεις τους 14 μισθούς και τις εισφορές αυτών, τότε βγαίνει (χοντρικά) το μηνιαίος καθαρός μισθός x2 κοστίζει στην επιχείρηση τον μήνα (επειδή οι μήνες είναι 12 αλλά οι μισθοί 14).

Δηλαδή αν ο υπάλληλος παίρνει 500€ καθαρά τον μήνα τότε θα κοστίζει στην επιχείρηση 12000€ τον χρόνο.

Αν μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα γιατί κάπου δεν μου βγαίνουν...

Στο δικό μου παράδειγμα:

1000 μισθός +250 εισφορές υπαλλήλου (1250 μεικτός) +300 εισφορές επιχείρησης = 1550

1550χ14 περίπου 21.300 (οι δύο έχουν μικρότερες εισφορές) στοιχίζω και καθαρά παίρνω 14.000

Στο παράδειγμα από το ιντερνετ:

495,24 μισθός + 90,84 εισφορές υπαλλήλου + 149 εισφορές επιχείρησης = 735,88

735,88 χ 14 = 10.160,68 (οι δύο έχουν μικρότερες εισφορές από τα 10.302 που είναι ο πολλαπλασιασμός)

 

Υ.Γ. Αν κάνω κάπου λάθος συγχωρέστε με πάνω χρόνια που έχω να ασχοληθώ με αριθμητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, filarhos είπε

Αμφιβάλω αν ισχύει αυτό!

παράδειγμα: https://www.myjobnow.com/tools/ypologismos-eisforon-kathara-meikta/

 

Υ.Γ. Στην επιχείρηση που δουλεύω είναι περίπου: 1000 μισθός +250 εισφορές υπαλλήλου (1250 μεικτός) +300 εισφορές επιχείρησης = 1550

(τα νούμερα είναι κανονικοποιημένα για να βγαίνουν τα ποσοστά εύκολα)

δε βγαινουν ετσι,οτι βγζαζεις επι 14 και στο τελος διαιρεση με 12

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...