Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mic2mic είπε

Αν υπήρχε συνδικαλισμός της προκοπής, όλα τα ψιλικατζίδικα/ βενζινάδικα/ περίπτερα θα έκοβαν μαχαίρι την πώληση τέτοιων ειδών. Και οι θεριακλήδες ας πάνε στα σούπερ-μάρκετ ή να τα πάρουν λαθραία από την Ομόνοια. Και αν θέλουν να καπνίσουν στις 2 μετά τα μεσάνυχτα, ας ψάξουν για διανυκτερεύον σούπερ-μάρκετ. Δεν είναι δυνατόν να πουλάνε είδη από τα οποία μπαίνουν μέσα μόνο και μόνο για να κερδίζουν το κράτος και οι τράπεζες.

Νομίζω πως τα Σούπερ Μάρκετ ΚΡΑ κάνουν για να μπορούν να πωλούν τσιγάρα (και όχι μόνο αυτά, και άλλες επιχειρήσεις). Αλλά δεν τους αφήνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Νομίζω πως τα Σούπερ Μάρκετ ΚΡΑ κάνουν για να μπορούν να πωλούν τσιγάρα (και όχι μόνο αυτά, και άλλες επιχειρήσεις). Αλλά δεν τους αφήνουν.

Πολλά έχουν shops-in-shop και πουλάνε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, george1807 είπε

Και εμένα μου κρατάνε 1,4% προμήθεια, ουαου. Ανεβάζω την τιμή 1,4% και είμαι εντάξει.

Αν το κάνεις έτσι, πρόσεξέ το γιατί κάτι χάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, idefixius είπε

Eν τω μεταξύ το γκαντεμιάσαμε το θέμα γιατί από το πρωί έχουν "κρεμάσει" όλες οι πιστωτικές κάρτες της τράπεζας Πειραιώς  - και γενικότερα τα online συστήματά τους.

ναι ουτε καρτα δουλευει ουτε ebanking. προσπαθω από το πρωι να κανω κατι πληρωμές και μου βγαζει αποτυχια συστηματος, ουτε στο σουπερ μαρκετ δε μπορουσα να πληρωσω, αφησα τα μισα ψωνια πισω γιατι δε μου εφταναν τα μετρητα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Τα γνωριζω ολα αυτα,και τα αναφερω.

Κατι αλλο;

δεν έχει κατι αλλο απλά από την στηγμη που το ξέρεις απλα πας παρακάτω να κάθεσαι να ασχολείσαι κλπ για ποιο λόγο? (εκτος και αν απλά ετσι για να γινεται συζήτηση τοτε οκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλει να σε εξυπηρετήσει και για ένα κουτάκι τσίχλες.

Σαν τακτικός πελάτης που είσαι δεν εκτιμήθηκες οπότε σου προτείνω να διακόψεις οποιαδήποτε συναλλαγή μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Toν έκανα ρε συ, και ειλικρινά από εσένα προσωπικά, περίμενα να είσαι πιο χαλαρός σε κάτι τέτοιο 

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά εντάξει, δεν είναι πια τόσο τραγικό να έχουμε μαζί μας 10-20 ευρώ για τα τσιγάρα και λοιπές βλακείες των 1-2 ευρώ, πόσο μάλλον εσύ με την δουλειά που κάνεις

Εχω χασει την καρτα μου,και πληρωνω με το κινητο μεχρι να βγαλω αλλη.

Δειχνω φουλ κατανοηση,και υποστηριζω τα μικρα μαγαζια,στο συγκεκριμενο οποτε παω αφηνω 10 ευρω το λιγοτερο σε παγωτα/αναψυκτικα/σκυλοτροφη/γατοτροφη,και παιρνω και τα καπνικα μαζι.

Ποτε μα ποτε δεν εχω παει να παρω σκετο καπνο,στη χειροτερο θα παρω φιλτρακια και χαρτακια,και πριν χασω την καρτα δεν πληρωνα σχεδον ποτε με καρτα. Τωρα δε μπορω ουτε να βγαλω λεφτα,για αυτο πληρωνω με το κινητο.

Το σπασιμο ειναι οτι ψωνιζω απο εκει καθε 3 μερες το λιγοτερο,και η τυπισσα κολλησε στη μια φορα που πηρα καπνο με καρτα. Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ή απλά οι τράπεζες υποχρεούνταν να μην ζητάνε προμήθεια επί των συναλλαγών...

Το ξερεις οτι οταν εσυ αφηνεις στο efood ενα ευρω για το διανομεα,οτι η τραπεζα κραταει προμηθεια και απο αυτο;

Ο εργοδοτης μου δλδ το ευρω που θα μου δωσει,δε θα το παρει ακεραιο.

Ετσι καταληγουμε να υπολογιζουμε το ποσοστο των τιπς που πρεπει να παρω απο το αυτα του efood.

 

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

έπρεπε να τα αφήσεις και να φύγεις επί τόπου. Τότε θα είχε κέρδος?? χαχαχα

Ουσιαστικα αυτο τεινει να γινει,απο μια μ@λ@κι@ που της εχει καρφωθει στο κεφαλι,θα χασει εναν τακτικο πελατη.

Οπως ειδικα δε φημιζομαι και για την οργανωση μου,οτι μου λειπει απο το σπιτι το παιρνω απο τα ψιλικατζιδικα,οποτε ειναι και αρκετα τα λεφτα,δεν ειναι μονο τσιγαρα κοκακολα και παγωτα,απλα αυτα ειναι ας πουμε στην ημερησια διαταξη ( ειμαι και γλυκατζης και κοκακιας ).

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Με κοιταζει 5 δευτερολεπτα,μου κανει:συγνωμη και παιρνει την καρτα και την περναει 7€.Καλη συνεχεια μου λεει και συγνωμη και παλι.

Τουλαχιστον το ξανασκεφτηκε λιγο,αλλο που ζητησε συγγνωμη για λαθος λογους.

 

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Το εργοστασιο ψωνιζει απο 5 μεχρι 8 χιλιαρικα τον χρονο απο εκει και ο τυπος πηγε να μου κανει μανουρα για 7€ και ο φιλος λεει ειναι τακτικος πελατης στο ψιλικατζιδικο.Βγαλτε συμπερασματα.

Τακτικοι και εσεις,τακτικος και εγω,εκει ειναι που σπαζομαι.

Προσπαθω να βοηθαω μικρα μαγαζια,και αυτοι ξηγιουνται ετσι.

 

1 ώρα πριν, mic2mic είπε

Δεν είναι δυνατόν να πουλάνε είδη από τα οποία μπαίνουν μέσα μόνο και μόνο για να κερδίζουν το κράτος και οι τράπεζες.

Τα τσιγαρα ομως,οπως εχουμε πει πολλες φορες,ειναι ο κραχτης.

Δεν πας να παρεις μονο τσιγαρα. Οποιος μπαινει και παιρνει μονο ενα πακετο τσιγαρα να εχει την καταρα μου.

Απο την αλλη,τι να κανει και ο αλλος,θελει να καπνισει και μπαινει να αγορασει.

Το πρωτο ψιλικατζιδικο που αναφερω στην αρχη της ιστοριας μου,δεν ειχε καπνο να μου δωσει,και πηρα ποσα πραματα απο εκει.Το θεμα ειναι οτι το συγκεκριμενο εχει μονιμως ελλειψεις,οποτε και αυτο θα κοπει,και θα διαλεξω καποιο αλλο που θα μπορει να με εξυπηρετει οπως πρεπει,οχι να τρεχω αλλου για γατοτροφη,αλλου για τσιγαρα και αλλου για παγωτο.

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Καμία δουλειά δεν έχει ο πελάτης, μέχρι να αντιληφθεί με το όσο μυαλουδάκι του έχει απομείνει, ότι όλα αυτά τα νταβατζιλίκια αυτός τα πληρώνει...

Το πιο σωστο που εχεις γραψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Το ξερεις οτι οταν εσυ αφηνεις στο efood ενα ευρω για το διανομεα,οτι η τραπεζα κραταει προμηθεια και απο αυτο;

Ο εργοδοτης μου δλδ το ευρω που θα μου δωσει,δε θα το παρει ακεραιο.

Ετσι καταληγουμε να υπολογιζουμε το ποσοστο των τιπς που πρεπει να παρω απο το αυτα του efood.

 

Δεν αφήνω στο efood τίποτα, γιατί δε το χρησιμοποιώ, και αν το χρησιμοποιήσω, πληρώνω πάντα με μετρητά :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Δεν αφήνω στο efood τίποτα, γιατί δε το χρησιμοποιώ, και αν το χρησιμοποιήσω, πληρώνω πάντα με μετρητά :) :)

Και ελεγα να βαλω σε παρενθεση  " οχι εσυ,ο καθενας που χρησιμοποιει το efood " για να αποφυγω αυτη την εξυπναδα,δεν ξερω γιατι δεν το εκανα :P

Αnyway,καταλαβες τι θελω να πω.
Ακομα και εκει εχει προμηθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mic2mic είπε

Αν υπήρχε συνδικαλισμός της προκοπής, όλα τα ψιλικατζίδικα/ βενζινάδικα/ περίπτερα θα έκοβαν μαχαίρι την πώληση τέτοιων ειδών. Και οι θεριακλήδες ας πάνε στα σούπερ-μάρκετ ή να τα πάρουν λαθραία από την Ομόνοια. Και αν θέλουν να καπνίσουν στις 2 μετά τα μεσάνυχτα, ας ψάξουν για διανυκτερεύον σούπερ-μάρκετ. Δεν είναι δυνατόν να πουλάνε είδη από τα οποία μπαίνουν μέσα μόνο και μόνο για να κερδίζουν το κράτος και οι τράπεζες.

Δεν είναι θέμα συνδικαλισμού, όλα τα ψιλικατζίδικα/βενζινάδικα/περίπτερα συνεχίζουν να τα πουλάνε επειδή είναι κράχτες, επειδή τους βοηθάνε να πουλάνε άλλα είδη από τα οποία έχουν μεγάλο κέρδος.

Ειδικά σε ένα βενζινάδικο που το είχε φίλος, τουλάχιστον ο 1 στους 10 πελάτες που έμπαινε μέσα για τσιγάρα έπαιρνε και καφέ ή κάτι από τα ράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Snoob είπε

Προσωπικά, καταγγελία δεν θα έκανα, για διάφορους λόγους (μεταξύ άλλων γιατί, σε πρακτικό επίπεδο, τίποτε από τα καταγγελόμενα δεν αποδεικνύεται, επομένως καμία αρχή δεν πρόκειται να ασχοληθεί)

Από εκεί και πέρα, εφόσον ήμουν τακτικός πελάτης κάπου και γνώριζα τον ιδιοκτήτη, θα του έλεγα πολύ ήρεμα πως, "καταλαβαίνω τον εκνευρισμό, αλλά δεν φταίει ο πελάτης για τις προμήθειες". 

Θέλω να πιστεύω πως ο ιδιοκτήτης θα καταλάβει. Αν, πάλι, δεν καταλάβει, υπάρχουν και άλλα ψιλικατζίδικα.

Για την διαπίστωση στο αν ευσταθεί η καταγγελία, δεν περιμένουν να αποδείξει κάτι αυτός που κάνει την καταγγελία, γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, στέλνουν ένα κλιμάκιο ελεγκτών που θα κάνουν μια αγορά πχ τσιγάρων και θα δώσουν κάρτα, αν αρνηθεί ο καταστηματσρχης κοινουνται διαδικασίες επιβολής κυρώσεων. 

Τώρα βέβαια, για το αν θα κάνει μήνυση μετά αυτός που θα φάει την καταγγελία και τι θα γίνει, είναι ένα θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Για την διαπίστωση στο αν ευσταθεί η καταγγελία, δεν περιμένουν να αποδείξει κάτι αυτός που κάνει την καταγγελία, γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, στέλνουν ένα κλιμάκιο ελεγκτών που θα κάνουν μια αγορά πχ τσιγάρων και θα δώσουν κάρτα, αν αρνηθεί ο καταστηματσρχης κοινουνται διαδικασίες επιβολής κυρώσεων. 

Αυτο ηθελα να γραψω στοn Snoob,η καταγγελια μου δεν εχει τη μορφη αγωγης,που πρεπει να γινει δικαστηριο και να αποδειχθει,δεν εχει να κανει με το " ο λογος μου εναντια στο δικο τους".

Θα παει το κλιμακιο να το διαπιστωσει,και μετα τα πραματα θα παρουν το δρομο τους.

9 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τώρα βέβαια, για το αν θα κάνει μήνυση μετά αυτός που θα φάει την καταγγελία και τι θα γίνει, είναι ένα θεμα. 

Μηνυση σε ποιον; Και να πει τι,εφοσον διαπιστωσουν την παραβαση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Αυτο ηθελα να γραψω στοn Snoob,η καταγγελια μου δεν εχει τη μορφη αγωγης,που πρεπει να γινει δικαστηριο και να αποδειχθει,δεν εχει να κανει με το " ο λογος μου εναντια στο δικο τους".

Θα παει το κλιμακιο να το διαπιστωσει,και μετα τα πραματα θα παρουν το δρομο τους.

Μηνυση σε ποιον; Και να πει τι,εφοσον διαπιστωσουν την παραβαση;

 

Αν διαπιστωθεί η παράβαση δεν θα κάνει κάτι. Το θέμα είναι από μένα, κατά πόσο το κλιμάκιο θα ελέγξει αν πράγματι δεν δέχονται κάρτες στα τσιγάρα, μπορεί πχ να πάνε να αγοράσουν κάτι άσχετο και να μην αντιδράσει η γριά να τους πει οκ, μετά αν δεν διαπιστωθεί κάτι μπορεί να κάνει μήνυση. Στην καταγγελία να επισημανθεί ότι δεν δέχεται πληρωμή με καρτα μόνο στα τσιγάρα και στα είδη καπνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Αν διαπιστωθεί η παράβαση δεν θα κάνει κάτι. Το θέμα είναι από μένα, κατά πόσο το κλιμάκιο θα ελέγξει αν πράγματι δεν δέχονται κάρτες στα τσιγάρα, μπορεί πχ να πάνε να αγοράσουν κάτι άσχετο και να μην αντιδράσει η γριά να τους πει οκ, μετά αν δεν διαπιστωθεί κάτι μπορεί να κάνει μήνυση. Στην καταγγελία να επισημανθεί ότι δεν δέχεται πληρωμή με καρτα μόνο στα τσιγάρα και στα είδη καπνου.

Γιατι,αν παει το κλιμακιο και δε βεβαιωσει παραβαση,θα της δωσουν εξηγησεις;

Θα κανουν τυπικο ελεγχο ετσι και αλλιως,και θα φυγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πάει σε ψιλικατζίδικο να πληρώσω 1 coca-cola κουτάκι που την είχε 0.80-90€ και μου λέει:

-Με κάρτα μόνο αγορές απο 1€ και πάνω.Δηλαδή θα έμπαινε μέσα;Πόσο να αγοράζει το κουτάκι, 0.50€+0.05€ η προμήθεια;

Πρίν βγούν τα POS πόσες αποδείξεις έκοβαν, 1 στις 10;Το ΦΠΑ το γλίτωναν, αλλά η τιμή στον πελάτη δεν μειώνονταν.

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...