Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Conan2046 είπε

Και στις περισσότερες πολιτείες επιτρέπεται να σου χρεώνουν την προμήθεια. Απ' όσες δεν επιτρέπεται στις περισσότερες μπορούν να κάνουν έκπτωση σε συγκεκριμένους τρόπους πληρωμής.

και ο βασικός ειναι τρεις φορές πάνω απο ελλαντα .

ακυρο το παραδειγμα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, makis269 είπε

και ο βασικός ειναι τρεις φορές πάνω απο ελλαντα .

ακυρο το παραδειγμα σου.

Για εξήγησε μου τι δουλειά έχει ο βασικός και γιατί η σύγκριση είναι άκυρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Το σπασιμο ειναι οτι ψωνιζω απο εκει καθε 3 μερες το λιγοτερο,και η τυπισσα κολλησε στη μια φορα που πηρα καπνο με καρτα. Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.

Επειδή το γράφεις και το ξαναγράφεις, γνώμη μου είναι πως το λάθος που κάνεις είναι ότι θεωρείς ότι η τύπισσα όπως την αποκαλείς πρέπει να είναι σε τέτοιο state of mind κάθε φορά που πας που πρέπει να θυμάται κάθε πότε και τι ψωνίζεις εσύ συγκεκριμένα, και άρα να μην ξινίζει όταν αγοράζεις με κάρτα κάτι που της αποφέρει μηδενικό κέρδος.

Μπορεί η Καλαμάτα να μην είναι Αθήνα, αλλά δεν είναι και κανά κουτσοχώρι, φαντάζομαι ότι δε μετράει τους πελάτες της στα δάχτυλα των χεριών της.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δε νομιζω οτι μπορει να αλλαξει τιμη σε τσιγαρα και εφημεριδες.

Πριν λιγο που μιλουσα με ενα φιλο παντως,μου ειπε παρομοιο σκηνικο,σε παρομοια "οικογενειακη επιχειρηση".

Η κορη το μεσημερι,η μανα το βραδυ.

Παει ο φιλος στην κορη,και του χρεωνει 20 cents προμηθεια απο μονη της,επειδη πληρωνει με καρτα.

Οταν ρωτησε ο φιλος τη μανα για ποιο λογο γινεται αυτο,αυτη απαντησε: Ναι μωρε,τα κανει κατι τετοια.

Μετα θελουν και μαγαζια αυτοι οι ανθρωποι.

σε αυτα μπορει να μην γινεται σε ολα τα αλλα για να καλύψει την χασούρα σε αυτα μπορει πχ cocacola από 1,20 ας το παει 1,40 ουαλα και αλλα πολλά

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Υπάρχουν άτομα που παίζει να φύγουν και να γκρινιάζουν ακόμα και για 10 cents. 

το ξερω στα τσακίδια τετοια άτομα και μακριά απο ολους μας (τσιγγουνιδες που τα θελουν ολα δικα τους )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
51 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Και στις περισσότερες πολιτείες επιτρέπεται να σου χρεώνουν την προμήθεια. Απ' όσες δεν επιτρέπεται στις περισσότερες μπορούν να κάνουν έκπτωση σε συγκεκριμένους τρόπους πληρωμής.

αποκλειστικά και μόνο με κάρτα;;;;;;;  ότι νάναι , φυσικά και πληρώνεις με μετρητά σχεδόν παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, velociraptoras είπε

επειδη εχει συγγενικό μου πρόσωπο και δουλευω καμια φορά εκεί οχι δεν εχει δικαίωμα να αρνηθεί. βεβαια ισχύει οτι μονο από τα τσιγάρα αν πληρωσεις με κάρτα σχεδόν  ολο το απειροελάχιστο κέρδος πάει στην προμήθεια. όμως χαρτάκια και φιλτρακια πωλουνται πολύ πιο πανω από την τιμη αγοράς πχ χαρτάκια κοστιζουν 5-9 λεπτά και πωλούνται 50-60. φιλτρακια 10-20 λεπτα. οπότε ακόμα κι αν δε βγαλει τιποτα από τον σκέτο καπνό βγαζει από τα υπόλοιπα. μου εχει τυχει και μένα σε ψιλικατσιδικο σε άλλη περιοχή πήγα να παρω καπνό και δε μου έδινε, ηταν "χαλασμένο το μηχάνημα" παίρνω και ενα χυμό, του λέω ειναι ακόμα χαασμένο ή τωρα εφτιαξε? και μου λέει οκ το επιασες. του λέω μετα πες από την αρχη να παρω και τιποτε αλλο γιατι δεν εχω ουτε σεντ μετρητα.

τα χαρτάκια,χονδρική κάνουν απο 11 λεπτά έως 25 λεπτά (ανάλογα τη μάρκα) συν φπα.

Τα φιλτράκια απο 40 λεπτά συν φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Μπορεί η Καλαμάτα να μην είναι Αθήνα, αλλά δεν είναι και κανά κουτσοχώρι, φαντάζομαι ότι δε μετράει τους πελάτες της στα δάχτυλα των χεριών της.

Συνοικια ειναι,μια χαρα με ξερει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, xristoforos25 είπε

τα χαρτάκια,χονδρική κάνουν απο 11 λεπτά έως 25 λεπτά (ανάλογα τη μάρκα) συν φπα.

Τα φιλτράκια απο 40 λεπτά συν φπα.

Λάθος κάνεις. Είναι όπως τα λέει ο φίλος. Φυσικά μαύρα χωρίς τιμολόγια. Ο σωστός ψιλικατζης αγοράζει τα παραεισαγωγης όχι αυτά που φέρνει ο αντιπρόσωπος.

Επίσης θα είχε πλάκα πόσοι νομίζετε ότι οι αναπτήρες bic κλπ είναι ορίτζιναλ χαχαχα είναι ακριβώς τέλεια αντίγραφα

Επεξ/σία από Xejolontas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα πως μερικοί διαστρεβλώνουν τα νούμερα για να "ταιριάξουν" με αυτό που θέλουν να πούνε. Δεν πάω σε ψιλικατζίδικα γιατί δεν καπνίζω, οπότε ούτε πληρώνω με κάρτα εκεί, ούτε και με ενοχλεί αν δέχονται ή όχι. Άντε να πάρω κανένα νεράκι από το ψιλικατζίδικο δίπλα στη δουλειά μου και για 0,50€ πληρώνω με κέρμα.

Προμήθειες τραπεζών 2-3% λέει ο άλλος, ακόμα και το 1 και 1,4% είναι εκτός πραγματικότητας σήμερα στην Ελλάδα. Το 0,8% που αναφέρθηκε είναι πιο ρεαλιστικό. Από εκεί και πέρα η ελάχιστη προμήθεια συναλλαγής €0,08 επίσης εκτός πραγματικότητας. Δεν εννοώ ότι λέει ψέμματα ο συμφορουμίτης, αλλά να πάει άμεσα σε μια τράπεζα να πάρει νέους όρους. Μάλιστα μια τράπεζα εδώ και χρόνια ειδικά για συναλλαγές μικρότερες από €10 έχει προμήθεια 0,5%, πιθανόν να το κάνανε κι άλλες.

Επίσης για να είμαστε ρεαλιστές το ποσοστό κέρδους στα τσιγάρα (ακαθάριστο) είναι 3% και σε κάποια καπνικά 5-6%. Επομένως όχι δεν μπαίνει μέσα αυτόματα κάποιος επειδή πληρώνει ο καταναλωτής με κάρτα.

Τέλος, να δεχτώ ότι περνάνε δύσκολα και να δείξω κι εγώ κατανόηση ως πελάτης (που δεν είμαι αλλά σχήμα λόγου), όταν όμως όπως κάποιοι ανέφεραν και πολλοί έχουμε διαπιστώσει, αγοράζουν "μαύρα" ή από σούπερ και σπάνε τις προσφορές, δεν κόβουν απόδειξη σε αναψυκτικά, παγωτά, ζαχαρωτά και άρα γλιτώνουν ΦΠΑ, φόρους και όλα τα υπόλοιπα, γιατί δε μου κάνουν κι εμένα ως πελάτη δώρο μέρος από τα (υπερ)κέρδη, αλλά όταν θεωρητικά γράφουν μικρότερα ή και ζημιά πρέπει εγώ να τους αποζημιώσω για τη ζημιά;

Για τον TS, η χειρότερη νοοτροπία επιχειρηματία (ο θεός να την κάνει), οπότε εγώ απλά θα δήλωνα στο γιο της ακριβώς τους λόγους για τους οποίους με χάνει ως πελάτη. Ο μόνος τρόπος να "τιμωρήσω" αυτούς που θεωρώ ότι με "αδικούν" είναι ακριβώς αυτό, να "ψηφίζω" με το πορτοφόλι μου.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν δούλευα στην Vodafone πελάτης ελληνοαμερικάνος μου είχε πει οτι στην Αμερική σε αγορές μέχρι 10$ με κάρτα δεν έχει προμήθεια που κατα την γνώμη μου είναι και το ποιο λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vorlon68 είπε

Οταν δούλευα στην Vodafone πελάτης ελληνοαμερικάνος μου είχε πει οτι στην Αμερική σε αγορές μέχρι 10$ με κάρτα δεν έχει προμήθεια που κατα την γνώμη μου είναι και το ποιο λογικό.

Σωστο   μετρο   αλλα  φανταζομαι   τον  ελληναρα   να   κοβει   4χ10   για   40   ευρω...😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tigergreg είπε

Σωστο   μετρο   αλλα  φανταζομαι   τον  ελληναρα   να   κοβει   4χ10   για   40   ευρω...😂

Δεν νομίζει ο πελάτης να δεχτεί να περάσει την κάρτα 4 φορες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...