Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, iwnas28 είπε

Αλλα "επιχειρήματα" του στυλ "δεν αγοραζε τπτ άλλο και τώρα πήρε τα @@ μου", τα θεωρώ τραγικά! 

 

ΕΙμαστε ολοι μαζι σε αυτο,δεν ειμαστε αντιπαλοι,πρεπει να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο ρε παιδια..

1 λεπτό πριν, DWinchester είπε

Στην Αμερικη που ειναι χωρα προτυπο πληρωνεις αποκλειστικα μονο με καρτα παντου

Καλα,οχι και προτυπο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είναι πρόβλημα του καταναλωτή όλα αυτά που αναφέρονται για τους περιπτεραδες και τους ψιλικαντζιδες. Αν δεν βγάζουν κέρδος να μην πουλάνε τα προϊόντα ή να αυξήσουν τις τιμές τους. Με την άρνηση πληρωμής με καρτα, τον πελάτη έτσι κι αλλιώς θα τον χάσεις. Αν βασίζεσαι να συντηρήσεις μαγαζί από τα είδη καπνού και την μη πληρωμή με καρτα, κάτι λάθος σκέφτηκες όταν ήθελες να ανοίξεις το μαγαζί. Παλαιοί ιδιοκτήτες, οιογρνειακες επιχειρήσεις και λοιποί παράξενοι ας μάθουν να τηρούν τον νόμο και να αφήσουν τις παλιές νοοτροπίες αλλιώς ας κλείσουν η να αλλάξουν δραστηριότητα. Τέλος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, iwnas28 είπε

Μαζί σου! 

Αλλα "επιχειρήματα" του στυλ "δεν αγοραζε τπτ άλλο και τώρα πήρε τα @@ μου", τα θεωρώ τραγικά! 

 

Τι να κάνουμε που τελικά πήρε τα @@ μου? Αφού αυτό πήρε (και με κάρτα)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι γενικός κανόνας σε όλα τα ψιλικατζίδικα αυτή η κατάσταση, σε μένα μου κρατάνε και μια σχετική προμήθεια, λογικό το βρίσκω. Είμαι με την θείτσα, μην το ψάχνεις φταις 100%

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

ΕΙμαστε ολοι μαζι σε αυτο,δεν ειμαστε αντιπαλοι,πρεπει να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο ρε παιδια..

Καλα,οχι και προτυπο :P

Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει λένε 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, iwnas28 είπε

Απαράδεκτος ο τύπος που ήθελε καπνό Cooper και δεν αγόραζε κ τπτ άλλο...

Μαλλον θα έπρεπε να αλλάξει κ μάρκα καπνό... 

Σκέψου ότι ο περιπτεράς στόκαρε 6αδα ή 12αδα κουπερ καπνό για τον ένα και μοναδικό πελάτη.Τόσα λεφτά κάθονται στο ραφι για οποτε ο πελάτης σκεφτεί να αγοράσει απο εκεί,και αν αποφασίσει να αλλάξει καπνο τότε θα του μείνει απούλητος.Οποτε προτιμά να χάσει ένα πελάτη παρά να βλέπει τον καπνό στο ραφι.Εμπόριο είναι,και οι δυο πλευρές κοιτανε την τσέπη τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jmmys είπε

Εμενα μου έτυχε σε περίπτερο να μην δέχεται 5λεπτα. Προτίμησε να μην πάρει το 1 ευρώ, ενα 10λεπτο και το δυο 5λεπτα, σύνολο 1.20. 

Προφανώς δεν τα είχε ανάγκη τα χρήματα και απλά είχε το περίπτερο από χόμπι. 

Και αυτό συμβαίνει πολύ συχνά, όχι μόνο σε περίπτερα αλλά σε φούρνους και καφετέριες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DWinchester είπε

Ε με συγχωρειται τωρα αλλα δεν θα καθισω να σκεφτω τι κερδος μπορει  να βγαζει ο μπακαλης απο το ενα πακετο τσιγαρων. Θα κοιταξω να κανω την δουλεια μου οσο το δυνταον πιο ευκολα μπορω .

Απο την στιγμη που υπαρχει νομος και  υποχρεωνει  απαντες απο μπακαλιδες εως μεγαλες αλυδισες να εχουν μηχανακι για καρτα, εγω θα πληρωνω με καρτα ακομα και για 0,50 γιατι μου δινετε η συγκεκριμενη δυνατοτηα.

Μερικοι νομιζουν οτι ακομα ειμαστε στα 80s .

Στην Αμερικη που ειναι χωρα προτυπο πληρωνεις αποκλειστικα μονο με καρτα παντου, σπανια θα δεις μετρητα, ας ελπισουμε καποια στιγμη η κυρ μαρια απο το μπακαλικο να το παρει χαμπαρι και να ερθει στο 2021.

Ως προς το παλικαρι που ανοιξε το θεμα, μπορουσες να καλεσεις και την αστυνομια επιτοπου, θα ερχοταν θα της εκοβε ενα τσουχτερο προστιμο και ας εβρισκε μετα την ακρη η κυρ μαριο μονη της ! Αυτες τις καταστασεις μην τις αφηνεις να περνουν ετσι, τις κοβεις επιτοπου μαχαιρι .

Θα αργήσουμε πολύ να γίνουμε Αμερική, μπορεί να μην γίνουμε και πότε. 

Η αστυνομία δεν θα κάνει τίποτα, μπορεί να κάνει και δύο ώρες να έρθει η να μην έρθει και πότε. Από το υπουργείου οικονομικων μπαίνουν τα πρόστιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mic2mic είπε

Δεν ζει με μαύρα η τεράστια πλειοψηφία των καταστηματαρχών που ως επί το πλείστον κόβει αποδείξεις και πληρώνεται με κάρτα, ούτε η τεράστια πλειοψηφία των διαδικτυακών υπηρεσιών, ούτε καν η τεράστια πλειοψηφία των δραστηριοποιούμενων στον τουρισμό. 

Ζει από πελάτες που αυτοί ζουν με μαύρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Raylan είπε

Είμαι με την θείτσα, μην το ψάχνεις φταις 100%

Noted.

9 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Θα αργήσουμε πολύ να γίνουμε Αμερική, μπορεί να μην γίνουμε και πότε. 

 

Καλα,δεν τους ζηλευω,το χρεος των αμερικανων στις καρτες ειναι για 3 πλανητες.

Εμεις το περασαμε σχετικα αναιμακτα το θεμα με τις πιστωτικες,στα δανεια την πατησαμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Ζει από πελάτες που αυτοί ζουν με μαύρα...

Στο ψιλικατζιδικο που δούλευα, όλοι όσοι είναι από την γειτονια, είχαμε σταματήσει να τους κόβουμε απόδειξη. Από 1000 ευρώ τζίρο τα 300 να ήταν αποδείξεις, και αυτά τσιγάρα που έχουν 0% ΦΠΑ στην απόδειξη.

Μη το ψάχνεις, το μαγαζί ψιλικών είναι η χαρά του μαύρου χρήματος, τις καλές εποχές ΠΕΡΙΠΤΕΡΆΔΕΣ κάνανε περιουσίες και σπουδάσανε παιδιά. Τώρα πολύ δύσκολο, αλλά ένα 50ρι καθαρά το βγάζει και το τελευταίο ψιλικατζιδικο (φοροκλευοντας όσο μπορεί)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, DWinchester είπε

Στην Αμερικη που ειναι χωρα προτυπο πληρωνεις αποκλειστικα μονο με καρτα παντου, σπανια θα δεις μετρητα, ας ελπισουμε καποια στιγμη η κυρ μαρια απο το μπακαλικο να το παρει χαμπαρι και να ερθει στο 2021.

Χώρα πρότυπο? αχαχαχαχ καλό. Στις ΗΠΑ κάθε πολιτεία έχει διαφορετικούς νόμους και φπα επίσης, άρα ποια από όλες είναι πρότυπο?

Η κυρά Μαρία σε πείραξε? Η προηγμένη Γερμανία δηλαδή πού ζει? που είναι η χώρα που πληρώνουν όλοι ακόμα με μετρητά και σιχαίνονται τις κάρτες?

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Τι να κάνουμε που τελικά πήρε τα @@ μου? Αφού αυτό πήρε (και με κάρτα)

Θα σου απαντήσω χωρίς ίχνος ειρωνείας, μιας κ αυτό δεν βγάζει πουθενά. 

Μπορεί εσύ σαν ψιλικατζίδικο να μην βγάζεις κέρδος από τη συναλλαγή αυτή κ να μην σε πολυενδιαφέρει.

Το κατανοώ.

Το θέμα ειναι ότι εκείνη τη στιγμή κάνεις μια δουλειά, δεν κοιτάς να εξυπηρετησεις μόνο οποιον συμπαθείς/αγοράζει ότι θεωρείς εσύ αρκετό κτλ. 

 

Το να νομίζεις πως είναι εξυπνάδα ότι ξεφορτωθηκες τον τύπο αυτό πχ, είναι το πραγματικό πρόβλημα... Είναι πρόβλημα νοοτροπίας! 

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

ΕΙμαστε ολοι μαζι σε αυτο,δεν ειμαστε αντιπαλοι,πρεπει να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο ρε παιδια..

Σαφώς κ δεν ημαστε αντίπαλοι. 

Όπως επίσης δεν συμμερίζομαι την άποψη ότι "εφόσον είναι υποχρεωμένοι να έχουν pos εγώ θα πληρώνω με κάρτα ακόμη κ τις τσίχλες κ να πάνε να κόψουν το λαιμό τους", με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Προσωπικά χρησιμοποιώ περισσότερο την πιστωτική μου πάρα μετρητά τα τελευταία χρόνια καθώς προσφέρει μεγαλύτερη ευκολία κατά τη γνώμη μου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Με λιγα λογια,οτι λεει ο τιτλος.

Παω να αγορασω καπνικα για την κοπελα μου,ενα καπνο,χαρτακια και φιλτρακια.

Τονιζω οτι δεν πηγα να αγορασω μονο καπνο,ακριβως επειδη γνωριζω οτι το κερδος ειναι ετσι και αλλιως ελαχιστο,και με την προμηθεια μηδενιζεται ή παει μειον.

Η ατυχια ηταν οτι πηγα σε αλλο ψιλικατζιδικο να κανω τα ψωνια μου ( γατοτροφη/παγωτα/αναψυκτικα/καπνικα ) αλλα τελικα δεν ειχε καπνο,ειχα ηδη παρει τα αλλα και ειπα να μη μπω στη διαδικασια να τα αφησω ολα πισω.

Παω στο επομενο ψιλικατζιδικο ( στο οποιο παω μερα παρα μερα ) και ζηταω ενα καπνο,χαρτακια και φιλτρακια.

Μολις βγαζω την καρτα,στραβωνει η θεια.
Οχι ρε παιδια λεει gia τσιγαρα με καρτα,δε βγαζουμε τιποτα.

Της απανταω εκει κατι να μετριασω τον πονο της,και περιμενω να προχωρησει η συναλλαγη,αλλα η θεια συνεχιζει να αντιδραει.

Της απανταω οτι δεν εχω μετρητα πανω μου,και εκει στραβωνει.

Δε μπορω να στα δωσω λεει,δεν εχω κερδος.

Της λεω μιλατε σοβαρα;

Μου λεει ναι.

Ωραια,θα παρω και μια κοκα κολα τοτε.

Παιρνω την κοκα κολα,γυρναω,της λεω ειμαστε οκ τωρα;

Τη βλεπω να κανει κατι νευριασμενες κινησεις,να κοβει τα χαρτια λες και προσπαθει να τα ξεριζωσει,και αλλα τετοια,αλλα ειπα οτι δε θα εμπλακω.

Το μαγαζι ειναι του γιου της,με τον οποιο τα παω καλα,οποτε θα του κανω τη σχετικη κουβεντα την επομενη φορα.

Το θεμα ειναι,εχει δικαιωμα να αρνηθει να με εξυπηρετησει;

 

 

εγω σε τέτοια φάση δεν θα ξαναπάταγα ουτε απο την γειτονιά .........

8 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Όλα αυτά τα προβλήματα δεν θα υπήρχαν αν την προμήθεια την πλήρωνε ο πελάτης αυτόματα. 

επισεις αν ο πελάτης που αγόραζε μονο καπνό πληρωνε και το ενοίκιο της θειας με την παντοφλα και την ασπρη καλτσα ισως να ηταν πιο δικαιο για το ψιλικατζιδικο.

 

Επεξ/σία από makis269
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DWinchester είπε

 

Στην Αμερικη που ειναι χωρα προτυπο πληρωνεις αποκλειστικα μονο με καρτα παντου, σπανια θα δεις μετρητα, ας ελπισουμε καποια στιγμη η κυρ μαρια απο το μπακαλικο να το παρει χαμπαρι και να ερθει στο 2021.

Και στις περισσότερες πολιτείες επιτρέπεται να σου χρεώνουν την προμήθεια. Απ' όσες δεν επιτρέπεται στις περισσότερες μπορούν να κάνουν έκπτωση σε συγκεκριμένους τρόπους πληρωμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...