Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε η μέση ταχύτητα download/upload στην Ελλάδα εν μέσω πανδημίας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, kyrsoronas είπε

το άλλο με τον Τοτό το ξέρουν ; ...εδώ είμαστε ακόμα με 8-10 mbps ταχύτητα και "βλάβη" θεωρείται όταν ποιάνεις κάτω από 4 ! μέχρι να ανακαλυφθεί η vdsl στην περιοχή μου, με βλέπω με starlink

μια απο τα αδια αδερφε απλα μου εδωσαν το booster και πιανω 150mbps και οταν ξεπερασω τα 100gb πεφτει στα 15 συν οτι μου δινει η γραμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, panoszavra είπε

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Σαν να διάβαζα για την δική μου περίπτωση. Μόνη διαφορά το ότι από Cosmote πήγα σε Vodafone ( μιας και το καφάο είναι της Vodafone). Μετά από παραπάνω από χρόνο φαίνεται ότι πλέον έχω σταθερό (μην το ματιασώ) internet.

Και εμενα το καφαο εδω που μενω ειναι της vodafone αλλα παιζει να ηρθαν 10 φορες και δεν καταφεραν να φτιαξουν ποτε την γραμμη για λογαριασμο της forthnet..Οποτε και για αυτο ειπα να παω στον οτε και ο θεος βοηθος..Αν κανει και εδω κολπακια στο μελλον εχω φυγει και θα παω στην πιο φθηνη adsl.Ελπιζω να ξεμπερδεψα γιατι εχω καλομαθει τα τελευταια χρονια με την vdsl..Ειχα 50αρα οταν εμενα ηλιουπολη χωρις κανενα θεμα και οταν αλλαξα σπιτι ειχε μονο 100αρα η περιοχη αλλα γαμηθηκε η φαση.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω παιδια απο forthnet 50 mbps με προβληματα και αποσυνδεσεις εκανα αναβαθμιση router και ταχυτητας σε 100mbps και τα πηραμε ολα στο χερι.

55 αποσυνδεσεις σε μια μερα , δυο τεχνικοι ηρθαν στο σπιτι και δεν βρηκαν τιποτα αλλα χρεωθηκα ασκοπη μετακινηση , λες και δεν υπηρχε προβλημα που δεν λυθηκε.

Τωρα παω ΟΤΕ και ο θεος να βαλει το χερι του , τουλαχιστον εχουν καποιες λυσεις οπως το usb stick για να βοηθαει την ταχυτητα του ιντερνετ και τις αποσυνδεσεις

και το λεγομενο booster που δινει απο οτι μου ειπαν καλυτερη ταχυτητα.

Με λιγα λογια οι παροχοι στην Ελλαδα ειναι κατσαπλιαδες και τσομπανιδες καμια σχεση με τηλεπικοινωνιες.

Καλο κουραγιο σε ολους μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, DesCobra είπε

Ftth μόνο, δεν υπάρχει άλλη λύση! 

Screenshot_20210726-002217_Gallery.jpg

Τι WIND είναι αυτή ; Γιατί βλέπω συμμετρική γραμμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως συνήθως, μια είδηση παίζει με αριθμούς ώστε να παρουσιάσει μια πρόοδο ως άκρως θετική, αποκρύπτοντας τη πραγματικότητα που παραμένει πολύ κακή και αυτό διότι:

  • Παραμένουμε ουραγοί στη μέση τιμή ταχύτητας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
  • Αστικές περιοχές συνεχίζουν να μη διαθέτουν ούτε καν αξιοσέβαστη ADSL.
  • Υπεραστικές/ αγροτικές/ απομακρυσμένες περιοχές στη τύχη τους.
  • Προσφέρουν επί πληρωμή ταχύτητες έως 10MBps - απλά ντροπή.
  • Απαίδευτοι καταναλωτές επί της ουσίας αγόρασαν VDSL χωρίς να ξέρουν τι αγοράζουν.
  • Οι τιμές παραμένουν πολύ υψηλές για αυτό που προσφέρουν.
  • Η εφαρμογή IoT στη καθημερινότητα υπονομεύεται.

..και βέβαια δεν είναι μόνο εκεί το ζήτημα. Μια από τις τρεις εταιρίας στην οποία είμαι πελάτης, δε με ενημέρωσε ποτέ για διαθεσιμότητα VDSL παρότι ο ίδιος το ζητούσα τηλεφωνικά και στο κοντινό υποκατάστημα κατά καιρούς. Η ιστοσελίδα τους επίσης, δεν έδινε διαθεσιμότητα στη περιοχή μου βάσει ακριβούς διεύθυνσης.

Μίλησα με φίλο - τεχνικό του ΟΤΕ - ο οποίος με αριθμό βρόγχου έκανε τους απαραίτητους ελέγχους και διαπίστωσε πως έχω τη δυνατότητα για VDSL οπότε κι εγώ προχώρησα την αίτηση να μεταφερθώ εκεί για να έχω έστω μια 50.

Τότε, με κάλεσαν από την εταιρία μου να μάθουν γιατί φεύγω κι αφού τους είπα ότι δε μου παρέχουν VDSL, όχι μόνο βρέθηκε παροχή αλλά αυτή τη στιγμή απολαμβάνω 200+!

Κοινώς, ότι να' ναι. 

Βλέπω την INALAN που δε δείχνει, ούτε καν στο μέλλον επέκταση στη περιοχή μου (Καλλιθέα), βλέπω και τη Google Fiber που δίνει 1 και 2 Gig, βλέπω και δικούς μου σε χωρίο της Γερμανίας (Mundelsheim) που παίζουν στα 200 όπως κι εγώ με τη διαφορά ότι έχουν το απλό πακέτο..

Over It Abandon Thread GIF

Επεξ/σία από Hellenicsun
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 8:17 ΠΜ, michael92 είπε

Αν είχαμε μερικές πόλεις των 300-500 χιλιάδων αντί για δεκάδες κωμοπόλεις και εκατοντάδες χωριά, θα ήταν καλύτερα τα πράγματα από άποψη υποδομών.

Η ακόμα καλύτερα , να μέναμε όλοι Αθήνα/ Σαλονικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όπως είπε καποιος σε προηγούμενο ποστ 

βάλτε ένα speed booster και έχετε λύση στο πρόβλημα σας. 

Από το να έχετε 10 ή και λιγότερα 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα γνωστό που κάνει τοποθετήσεις οπτικών για τον ΟΤΕ στο πρόγραμμα FTTH . Γίνεται ο κακός χαμός , δεν προλαβαίνουν από την πολύ δουλειά . Και αυτός μου επιβεβαίωσε ότι ο χαλκός φτάνει μέχρι το 2030 , ΑΝ συνεχιστεί η χρηματοδότηση του προγράμματος FTTH από την Ε.Ε. . Ήδη πάνε για άλλα 480 μύρια για επεκτάσεις του FTHH και μόνο , δεν φτάνουν ούτε για πλάκα για όλη τη χώρα . 

Το σημερινό πρόγραμμα επιδοτήσεων λήγει τον Μάρτιο του 2022 . Γιατί χωρίς επιδότηση της υποδομής (που δεν έχει καμία σχέση με τις γραμμές χαλκού) το κόστος γίνεται πολύ μεγάλο (κοντά στα 300 ευρώ μόνο η τοποθέτηση -πέρασμα καλωδίων οπτικών ινών ). 

Μου έλεγε επίσης , ότι με τις οπτικές τελειώνει οριστικά η σαχλαμάρα σκάψε ξεσκάψε ξανασκάψε ,γιατί η υποδομή μπαίνει μια φορά και τέρμα , η δε οπτική ίνα  μπορεί να υποστηρίξει τεράστιες ταχύτητες με απλή αλλαγή της υποδομής στο κέντρο . Καταλαβαίνετε , σε βάθος χρόνου , για τι όφελος μιλάμε . Το θέμα είναι που θα βρεθούν  τώρα τα λεφτά για τις νέες υποδομές , γιατί χωρίς την Ε.Ε. , όχι οπτικές , αλλά ούτε σήματα καπνού δε μπορεί να χρηματοδοτήσει το πτωχευμένο ελλαδιστάν. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, evkar said:

Το σημερινό πρόγραμμα επιδοτήσεων λήγει τον Μάρτιο του 2022 . Γιατί χωρίς επιδότηση της υποδομής (που δεν έχει καμία σχέση με τις γραμμές χαλκού) το κόστος γίνεται πολύ μεγάλο (κοντά στα 300 ευρώ μόνο η τοποθέτηση -πέρασμα καλωδίων οπτικών ινών ). 

Αυτό θα παίρνει παράταση κάθε χρόνο τουλάχιστον μέχρι να εξαντληθούν τα κονδύλιά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 2:41 ΠΜ, pao13 είπε

και αυτή είναι όλη η Ελλάδα !

elladas-geophysikos-143.jpg

Ρε φιλε, πας καλα; Ρωτας τον ανθρωπο και σου απανταει. Εισαι τοσο αχρηστος που δεν μπορεις να δεις τον χαρτη καλυψης της εταιριας και οταν ο αλλος παει να σε βοηθησει θες να βγεις απο πανω; Ρε φυγε ρε φιλε απο εδω. Τραβα βαλε καμια 10αρα forthnet και μαθε να λες και κανα ευχαριστω οταν σε βοηθανε.

4 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Ως συνήθως, μια είδηση παίζει με αριθμούς ώστε να παρουσιάσει μια πρόοδο ως άκρως θετική, αποκρύπτοντας τη πραγματικότητα που παραμένει πολύ κακή και αυτό διότι:

  • Παραμένουμε ουραγοί στη μέση τιμή ταχύτητας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
  • Αστικές περιοχές συνεχίζουν να μη διαθέτουν ούτε καν αξιοσέβαστη ADSL.
  • Υπεραστικές/ αγροτικές/ απομακρυσμένες περιοχές στη τύχη τους.
  • Προσφέρουν επί πληρωμή ταχύτητες έως 10MBps - απλά ντροπή.
  • Απαίδευτοι καταναλωτές επί της ουσίας αγόρασαν VDSL χωρίς να ξέρουν τι αγοράζουν.
  • Οι τιμές παραμένουν πολύ υψηλές για αυτό που προσφέρουν.
  • Η εφαρμογή IoT στη καθημερινότητα υπονομεύεται.

..και βέβαια δεν είναι μόνο εκεί το ζήτημα. Μια από τις τρεις εταιρίας στην οποία είμαι πελάτης, δε με ενημέρωσε ποτέ για διαθεσιμότητα VDSL παρότι ο ίδιος το ζητούσα τηλεφωνικά και στο κοντινό υποκατάστημα κατά καιρούς. Η ιστοσελίδα τους επίσης, δεν έδινε διαθεσιμότητα στη περιοχή μου βάσει ακριβούς διεύθυνσης.

Μίλησα με φίλο - τεχνικό του ΟΤΕ - ο οποίος με αριθμό βρόγχου έκανε τους απαραίτητους ελέγχους και διαπίστωσε πως έχω τη δυνατότητα για VDSL οπότε κι εγώ προχώρησα την αίτηση να μεταφερθώ εκεί για να έχω έστω μια 50.

Τότε, με κάλεσαν από την εταιρία μου να μάθουν γιατί φεύγω κι αφού τους είπα ότι δε μου παρέχουν VDSL, όχι μόνο βρέθηκε παροχή αλλά αυτή τη στιγμή απολαμβάνω 200+!

Κοινώς, ότι να' ναι. 

Βλέπω την INALAN που δε δείχνει, ούτε καν στο μέλλον επέκταση στη περιοχή μου (Καλλιθέα), βλέπω και τη Google Fiber που δίνει 1 και 2 Gig, βλέπω και δικούς μου σε χωρίο της Γερμανίας (Mundelsheim) που παίζουν στα 200 όπως κι εγώ με τη διαφορά ότι έχουν το απλό πακέτο..

Over It Abandon Thread GIF

Inalan ειχαμε βαλει στη δουλεια μου. ειχαμε το πακετο "100.inalan.net" οπου ειναι για εταιριες/επιχειρησεις. Μεσα σε 1 χρονο ειχαμε 2 διακοπες στο ιντερνετ μονο απο τις οποιες η μια ηταν χαρη στον ΟΤΕ. Πως; Περασε πανω απο τα καλωδια της και τα εκοψε. Οποτε ναι... Αργει οταν εχει να κανει με τετοια πραγματα. Επισης, εβαλα και στο σπιτι Inalan και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Ειναι η μονη που μπορω να προτεινω αφοβα σε οποιον μπορει να την βαλει

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, xotz είπε

Inalan ειχαμε βαλει στη δουλεια μου. ειχαμε το πακετο "100.inalan.net" οπου ειναι για εταιριες/επιχειρησεις. Μεσα σε 1 χρονο ειχαμε 2 διακοπες στο ιντερνετ μονο απο τις οποιες η μια ηταν χαρη στον ΟΤΕ. Πως; Περασε πανω απο τα καλωδια της και τα εκοψε. Οποτε ναι... Αργει οταν εχει να κανει με τετοια πραγματα. Επισης, εβαλα και στο σπιτι Inalan και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Ειναι η μονη που μπορω να προτεινω αφοβα σε οποιον μπορει να την βαλει

Τη παρακολουθώ κι αναμένω. Εύχομαι δε μέχρι να έρθει στη περιοχή, να προσφέρει και μεγαλύτερες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...