Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε η μέση ταχύτητα download/upload στην Ελλάδα εν μέσω πανδημίας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Thresh said:

Σκέψου ότι το άρθρο είναι με δεδομένα από Ookla (speedtest.net) του 2020, πλέον ο μέσος όρος ταχύτητας δεν είναι 27 αλλά 37Mbps.

Ο μέσος όρος το ξέρει ότι είναι τόσο? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, NickTG said:

Ο μέσος όρος το ξέρει ότι είναι τόσο? :P

Μα φυσικά! Και 8.63Mbps μέσος όρος upload στη σταθερή! https://www.speedtest.net/global-index/greece#fixed

Λογικά δεν χαλάνε τα στατιστικά λίγα outliers.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, usb500ml είπε

Ευτυχώς που έφυγα από τους κατσαπλιάδες με τά χαλκό σύρματοσχοινα ... 

Screenshot_2021-07-24-22-05-18-485_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

αν μπορουσες να μου πεις που πηγες θα βοηθουσες ιδιαιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, NickTG said:

Ο μέσος όρος το ξέρει ότι είναι τόσο? :P

 

E ναι 😛

Greece's Mobile and Broadband Internet Speeds - Speedtest Global Index

4 minutes ago, igoroulis said:

αν μπορουσες να μου πεις που πηγες θα βοηθουσες ιδιαιτερα.

Φαίνεται στο speedtest, Inalan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, infin1tyGR said:

Μα φυσικά! Και 8.63Mbps μέσος όρος upload στη σταθερή! https://www.speedtest.net/global-index/greece#fixed

Λογικά δεν χαλάνε τα στατιστικά λίγα outliers.

 

Just now, Thresh said:

Καθίστε να ενημερώσω τη γραμμή μου μπας και από ντροπή ανεβάσει κανένα mbps! :P :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Είσαι ικανοποιημένος απ τη Wind? Την χειρότερη γνωμη έχω

Εξυπηρέτηση πελατών, απαράδεκτη.

Τεχνικοι (2 εχω γνωρίσει) εξυπηρετικότατοι.

Ταχύτητες, εξαρτάται. 
Εγώ με 24αρα, πιάνω σταθερά 13. 
Φιλος στην ίδια περιοχή με 50αρα, πιάνει 47-50.

Προβλήματα στις γραμμές, 2 χρονια τώρα, κανενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, icenex είπε

Αφου πλεον κοσμος καταφευγει σε 50αρες και 100αρες vdsl και ορισμενοι τυχεροι βρισκουν και 200αρες( που εκει πιανεις στην χειροτερη 10 ταχυτητα κατω απο αυτο που πληρωσες) αν βγαλεις το μεσο ορο απο ολους αυτους που πιανουν 10 ή και λιγοτερα αντι για 24 λογικο μου ακουγεται..

Adsl εδω που μενω πιανει το πολυ 10-12 αλλαξα σε vdsl 100αρα και με forthnet ημουν 90-94 σε καλες μερες και 9 upload δυστυχως ειχα θεματα με την γραμμη τους και ειχα ολο αποσυνδεσεις δουλευε 10 μερες χαλαγε για αλλες 10 τελικα μου ελυσαν το συμβολαιο γιατι μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου παρεχουν την υπηρεσια αφου δεν δουλευει σωστα παροτι ηρθαν απο οτε/vodafone κτλ γιατι δικο τους μου ειπαν οτι ειναι το δικτυο.Τελικα εναποθεσα τις ελπιδες μου πηγαινοντας στον οτε μηπως τελικα με προσεξουν περισσοτερο η απλα μου δωσουν καλυτερη γραμμη.Το αποτελεσμα μετα απο 2 ημερες χρησης ειναι αυτο...Ελπιζω να μην το γκαντεμιασω και χαλασει κ αυτο.. Ειπα να πω την εμπειρια μου για οσους τραβανε θεματα με αλλους παροχους χαλαλι τα 8 ευρω παραπανω το 2μηνο ειδικα αν δουλευει σωστα η υπηρεσια και περνω σε ταχυτητα αυτα που πληρωνω.

Ps.Κανω λιγο flex αλλα πιο πολυ απο την χαρα που ξεμπερδεψα με αυτην την ιστορια γιατι παιδευομαι με τεχνικους κτλ κοντα 1 χρονο.

οτε.jpg

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Σαν να διάβαζα για την δική μου περίπτωση. Μόνη διαφορά το ότι από Cosmote πήγα σε Vodafone ( μιας και το καφάο είναι της Vodafone). Μετά από παραπάνω από χρόνο φαίνεται ότι πλέον έχω σταθερό (μην το ματιασώ) internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αναφέρω και τη δίκη μου περίπτωση.

Μετρηση από τεχνικό του ΟΤΕ από κατανεμητη μέχρι καφαο 97mbps.

Πιάνω στον 3ο όροφο με το fritzbox 90mbps στην καλύτερη.

Αναφορα απόστασης του fritzbox με το καφαο 70 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ το 2017 από τα 19.2 έπεσα στα 7 λόγο ότι μετακόμισα στον Περισσό. 
μεχρι εκείνη την στιγμή δεν είχε VDSL. 
κλασικά απάντηση ήταν τόσο πάει η περιοχή σας.

Βολευόμουν με data και WiFi hotspot για το Online gaming και ήταν 30/20 (κόστος δαπανηρό …..) 

Έπειτα έβαλα 50-5, μέχρι που μια μέρα το 2020 η αίτηση στην Inalan έφτασε στην μέρα που θα γινόταν η εγκατάσταση. 

Η ταχύτητα δεν συγκρίνεται, αλλά δεν έχει διαθεσιμότητα σε περιοχές. 
 



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χα, εμένα έπεσε από τα 12,5 στα 11(σε 24άρα Cosmote)... Ίσως φταίει που εμβολιάστηκα.

Επεξ/σία από d3v4st4tor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστουμε insomnia που δινεις εναν ευχαριστο τονο στις ασχημες ειδησεις που αφορουν τη χωρα μας!

Η ειδηση των ημερων λοιπον ειναι πως η Ελλαδα εχει τις χειροτερες ταχυτητες στην Ευρωπη και ετσι ακριβως παρουσιαστηκε απο αλλες σελιδες, πχ

https://www.adslgr.com/forum/threads/1203426-Τελευταία-η-Ελλάδα-στην-Ευρωπαϊκή-Ένωση-σε-μέση-ταχύτητα-download
https://www.msn.com/el-gr/news/world/ee-τελευταία-η-ελλάδα-στην-ταχύτητα-του-download/ar-AAMcnB5
https://unboxholics.com/news/tech/86027-ellada-kai-kypros-teleftaies-sti-mesi-tachytita-internet-stin-evropaiki-enosi

Αλλα ποιος νοιαζεται για αυτη την "πρωτια", σημασια εχει οτι "οι ταχυτητες αυξηθηκαν εν μεσω πανδημιας"...

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το άλλο με τον Τοτό το ξέρουν ; ...εδώ είμαστε ακόμα με 8-10 mbps ταχύτητα και "βλάβη" θεωρείται όταν ποιάνεις κάτω από 4 ! μέχρι να ανακαλυφθεί η vdsl στην περιοχή μου, με βλέπω με starlink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2021 στις 9:37 ΜΜ, Kostasspil είπε

Να κάτι χρήσιμο που δεν ξέρουν όλοι

Όταν τα έλεγα εγώ αυτά στο adslgr όλοι με κοροϊδεύανε και προσπαθούσαν να μου εξηγήσουν τι σημαίνει χαλκός και όλες τις άλλες γνωστές παπαριές. 

 

Το θέμα που προκύπτει όμως ειναι ότι σε αυτή την κατηγορία ανήκει η μισή Ελλάδα ! Και άρα πόσες χιλιάδες αν όχι εκατοντάδες χιλιάδες αν όχι εκατομμύρια έλληνες πλήρωσαν πρόστιμο (η τους κυνηγάνε για πιστόλιασμα προστίμου) επειδή κατάργησαν την σύνδεση ή άλλαξαν πάροχο προτού περάσει ο χρόνος του συμβολαίου ακριβώς γιατί είχαν χάλια ταχύτητα; 

 

και οι εταιρίες τα απαιτούν αυτά! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nikosjc είπε

Στο σπίτι, Χαλκίδα, είχα μέχρι πριν μια εβδομάδα 50άρα γραμμή. Στη δουλειά, μόλις 8 χλμ από το σπίτι μου φτάνουμε με το ζόρι τα 6mbps! Μέσο όρο: 28mbps. Πλέον στο σπίτι ανέβηκα σε 100άρα. Οπότε ο μέσος όρος ανέβηκε θεαματικά στα 53mbps! Συμπέρασμα; Στο σπίτι πρόσθεσα 50mbps σχεδόν αχρείαστα (απλά άλλαξα πάροχο και είχε καλύτερη τιμή!), ενώ στη δουλειά μου συνεχίζω να μην μπορώ να δουλέψω σωστά με 4-6mbps! Αν λοιπόν μεγάλα κέντρα στην Ελλάδα, όντας ένα ποσοστό 15-20% του πλυθισμού έχουν 100άρες γραμμές και όλη η υπόλοιπη Ελλάδα έχει... 2-10, τι να τον κάνεις τον μέσο όρο;;; Μακάρι ο μέσος όρος να ήταν 27 και να έπιαναν όλοι αυτό το νούμερο! Πιο σωστά θα δουλεύαμε!

 

9 ώρες πριν, nekrik είπε

Απατεώνες. Η μέση ταχύτητα ανέβηκε λόγω κάτι νέων Fiber to the home πχ Inalan   και κάτι VDSL Fiber to the cabin (προσωπικά με FTTC wind κλειδώνω 120/20 Mbps ξεκλείδωτο 100/10 αναβάθμιση από 24 που πραγματικά ήταν 11Mbps) οι οποίες  ολοκλήρωσαν  καποιες επεκτάσεις  σε συγκεκριμένες περιοχές μεγάλων αστικών κέντρων και επεκτείνονται με ρυθμούς χελώνας. 

Για αυτό και την πιο σημαντική εικόνα την δίνει η διάμεσος, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν την αναφέρουν στα περισσότερα στατιστικά των ταχυτήτων.

Αν έχουμε 5 συνδέσεις, όπου η πρώτη πιάνει 1Mbps, οι τρεις 50Mbps και η τελευταία 1000Mbps τότε ο μέσος όρος είναι τα 230.2Mbps, ενώ η διάμεσος είναι τα 50Mbps.

Πιστεύω πως η διάμεση ταχύτητα στην Ελλάδα είναι στα ~8-10Mbps.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...