Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Προφανως καποιον τον αναγκαζει να πηγαινει διχως αυριο.
Και εγω θα περασω κοκκινο ( δεν τα σφαζω ) και θα μπω και σε μονοδρομο αναγκαστικα,αλλα δεν τρεχω.
Αυτα που λες οτι εχεις κινδυνεψει ελαχιστοτατες φορες τα ακουω βερεσε,ειτε δεν εχεις παρει χαμπαρι ποσες φορες εχει παει να πεσει καποιος πανω σου,ειτε υπερβαλλεις χαρην επιχειρηματος,ειτε πας σε κλειστο δρομο.
Εγω κινδυνευω το ιδιο ειτε δουλευω ειτε κυκλοφορω κανονικα,οι εγκληματιες ειναι παντου,απορω εσυ γιατι δεν τους συναντας ( η δε σε συναντουν ) .
Δε δικαιολογω αυτους που πανε χωρις αυριο,ισα ισα που εδω που τους ξερω προσπαθω να τους μιλαω λιγο σαν πιο εμπειρος,τους πρηζω για το κρανος και γενικα προσπαθω να βαλω εστω λιγο μυαλο σε καποιον.

 

Δες τι κάνεις λάθος τότε όταν οδηγάς. Από το 15 που το έχω πλέον σαν καθημερινό όχημα πραγματικά δεν έχω κινδυνέψει παρά ελάχιστες φορές αναλογικα με το πόσο χρησιμοποιω το μηχανάκι. Ίσως φταίει γι'αυτό το ότι έκανα τρελές καγκουριες και μαλακίες με το αυτοκίνητο όσο ήμουν νεότερος και πλέον λειτουργώ με μια λογική ότι απέναντι μου έχω να αντιμετωπίσω σε κάθε στοπ κ φανάρι ένα νεότερο εαυτό μου που πιθανότατα θα έρχεται επιεικως κομμάτια από απέναντι. Επίσης το ότι σε αναγκάζει κάποιος να πας κομμάτια είναι απλά δικαιολογία, κανείς δεν οδηγεί μαζί σας. Το μόνο που δέχομαι είναι τα καιρικά φαινόμενα που ανεχεσται.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, primeragt είπε

Δες τι κάνεις λάθος τότε όταν οδηγάς. Από το 15 που το έχω πλέον σαν καθημερινό όχημα πραγματικά δεν έχω κινδυνέψει παρά ελάχιστες φορές αναλογικα με το πόσο χρησιμοποιω το μηχανάκι. Ίσως φταίει γι'αυτό το ότι έκανα τρελές καγκουριες και μαλακίες με το αυτοκίνητο όσο ήμουν νεότερος και πλέον λειτουργώ με μια λογική ότι απέναντι μου έχω να αντιμετωπίσω σε κάθε στοπ κ φανάρι ένα νεότερο εαυτό μου που πιθανότατα θα έρχεται επιεικως κομμάτια από απέναντι. Επίσης το ότι σε αναγκάζει κάποιος να πας κομμάτια είναι απλά δικαιολογία, κανείς δεν οδηγεί μαζί σας. Το μόνο που δέχομαι είναι τα καιρικά φαινόμενα που ανεχεσται.

βαλε στην εξισωση και τους καγκουρες που οδηγουν αυτοκινητα και θα δεις που παει η επικυνδυνοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Ποτέ.

Το άκρως αντίθετο. 

Αυτό που λέω είναι ότι κλείνουμε τα μάτια σε όλα τα στραβά όσο δεν είναι στα trending. Και μόλις γίνει κάτι trending βλέπουμε μόνο το δέντρο, χωρίς να βλέπουμε το δάσος. Δεν φταίει η efood, φταίει το εργασιακό πλαίσιο που την καλύπτει και ο καπιταλισμός που το επιτρέπει (όχι μόνο στην efood).

Έχω αρχίσει να υποπτεύομαι ότι δεν είναι "trending", αλλά βλέπουμε τα αποτελέσματα που προκύπτουν από την αλλαγή της νομοθεσίας. Στον νόμο 4808/2021 υπάρχουν άρθρα που αφορούν αποκλειστικά αυτές τις υπηρεσίες (68-72), και το e-food προσαρμόστηκε στις νέες δυνατότητες που του δίνει ο νόμος.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πραγματικά γιατί κάποιοι δεν θα γίνουν άνθρωποι ποτέ.

Βγάζουν κακία απέναντι σε ένα κλάδο που τους εξυπηρετεί κυριολεκτικά σχεδόν καθημερινά για να είναι άνετοι με το γκομενάκι στον καναπέ...

Που σαι παιδί...μαζι με τον καφέ φέρε και τσιγάρα,καπότες,η ότι άλλο δεν πουλαει το μαγαζί.Και αντί για ευχαριστώ που τα φέρνεις ειδικά όταν βρέχει και παίζεις κορώνα γράμματα στο οδόστρωμα τη ζωή σου με τον κάθε μαλάκα αούγκανο και την κάθε πικραμμένη...άμα αργήσεις ενώ στάζεις ολόκληρος σε κομπλάρω κιόλλας.Έτσι γιατί μπορώ.Γιατί θα πλερώσω 1.50-1.70 το γαμοκαφέ να τον φέρεις και άλλα 2.50 το σουβλάκι και νομίζω οτι μου ανήκει η γη.Άσε που ενώ είσαι φορτωμένος με τος παραγγελίες και στάζεις θα απαιτήσω να πάρεις και τηλέφωνο γιατί πχ χαλάω τα λεφτά μου σε αγγελίες στο ινσόμνια να πάρω νέο hardware αλλα να φτιάξω το γαμημένο το κουδούνι δεν έχω.

Α ρε μαλάκα νεοέλληνα που έχεις καταντήσει...Πότε θα γίνεις άνθρωπος;Πότε;Κοιτάζεις μόνο εις τας Ευρώπας και ξέρεις μόνο να κατηγορείς τους ξένους...την καμπούρα σου σα λαός δεν την κοιτάς.

Λυπάμαι κυριοι και κυρίες...για εσάς.Για την λογική σας αυτή.Σας εύχομαι μόνο να μην βρεθείτε σε τέτοια διλλήματα εσείς γιατί ποιος ξέρει;Ισως δεν υπάρχουν πια διανομείς να σταθούν δίπλα σας να παλέψουν μαζί σας.Ίσως έχουν κάποιο αφήσει την τελευταία τους πνοή στην άσφαλτο δίπλα απο ένα ξαπλωμένο δίκυκλο και σκοπρισμένα προιόντα γιατί...Δεν φωταγε καλά το φαναρι τους και αυτός/η που έσφαξε το στοπ η το φανάρι δεν τους είδε.Ίσως κάποιοι άλλοι να έχουν πεθάνει απο την πείνα μιας και δεν θα έχουν δουλειά ενώ ίσως κάποιοι άλλοι απλά σας σιχαθήκαν μαζί με την νοοτροπία σας.

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petasis είπε

Έχω αρχίσει να υποπτεύομαι ότι δεν είναι "trending", αλλά βλέπουμε τα αποτελέσματα που προκύπτουν από την αλλαγή της νομοθεσίας. Στον νόμο 4808/2021 υπάρχουν άρθρα που αφορούν αποκλειστικά αυτές τις υπηρεσίες (68-72), και το e-food προσαρμόστηκε στις νέες δυνατότητες που του δίνει ο νόμος.

Προφανως οι ελαστικες εργασιακές σχέσεις ειναι επιλογη της παρουσας κυβέρνησης που εν καιρο πανδημίας  βρηκε την ευκαιρια και κατηργησε δικαιωματα που κερδήθηκαν με αιμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panatha1369 είπε

Επειδη ψαχνω για δουλεια στο I.T τομεα το 90% ειναι απο αυτα τα site..

Ψαξε να βρεις πληροφορίες στο διαδυκτιο για τις "ωραιες" τακτικές τους.  Εχει ψωμακι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά επειδή διάβασα αρκετές ανακρίβειες σχετικά με αυτό το μοντέλο εργασίας θα ήθελα να παραθέσω τα παρακάτω ως δεδομένα.

Όπως όλοι πολύ καλά γνωρίζουμε πρώτη πλατφόρμα που υιοθέτησε τον συγκεκριμένο τρόπο εργασιακής σχέσης διαφημισμένο ως freelancer ή partner ήταν η εταιρεία WOLT από το 2019 που ξεκίνησε την δραστηριότητα της στην Ελλάδα. Αξίζει βέβαια εδώ να προσθέσουμε ότι στην πραγματικότητα δεν μιλάμε για freelancers ή partners με την απόλυτη ερμηνεία των λέξεων μια και ΔΕΝ μιλάμε για ελευθέρους επαγγελματίες με μπλοκάκι. Στην πραγματικότητα μιλάμε για συνεργάτες με Απόδειξη Δαπάνης ή Τίτλο Κτήσης ή ΠΠΥ που υποδηλώνει ότι ο εργαζόμενος είναι ευκαιριακός ιδιώτης εργαζόμενος και όχι ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι.

Για όσους δεν γνωρίζουν οι εταιρείες νομικά πρόσωπα ή ατομικές επιχειρήσεις έχουν το δικαίωμα να απασχολούν ευκαιριακά όπως ορίζει ο νόμος , ιδιώτες με ΠΠΥ (πρώην τίτλο κτήσης). Στο μικτό ποσό του τίτλου κτήσης υπάρχει παρακράτηση 25% (αφορά κυρίως φόρους και υγιειονομική περίθαλψη) τα οποία ο εργοδότης εταιρεία αποδίδει για λογαριασμό του εργαζομένου στο κράτος και στην συνέχεια του καταθέτει την διαφορά στο τραπεζικό του λογαριασμό.

Οι διατάξεις για τον τίτλο κτήσης είναι διάφορες που αφορούν το φορολογικό σκέλος αλλά και το ασφαλιστικό. Μέσα σε αυτές ορίζονται με μια μικρή ασάφεια οι συνθήκες κάτω από τις οποίες μία εργασιακή σχέση με ΠΠΥ (τίτλο κτήσης) μπορεί να θεωρηθεί νόμιμη.

Παραθέτω λοιπόν μέρος αυτών :

Από τον 39 παρ. 1 περ. β’ του Ν. 4308/2014 (Ε.Λ.Π.) και τις εγκυκλίους διαταγές ΠΟΛ. 1003/2014 και ΠΟΛ. 1120/2014 προκύπτουν τα εξής:

Eίναι δυνατή η καταβολή αμοιβών με απόδειξη δαπάνης:

α) στα φυσικά πρόσωπα, τα οποία, ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση, παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον οι συναλλαγές αυτές στο σύνολό τους δεν υπερβαίνουν το ποσό των 10.000 ευρώ ετησίως.

Ενδεικτικά, στην περίπτωση αυτή εμπίπτουν:

- Τα φυσικά πρόσωπα όπως φοιτητές, νοικοκυρές, άνεργοι κλπ, που συμβάλλονται με εταιρείες ερευνών με συμβάσεις έργου ή όχι.

- Τα φυσικά πρόσωπα που διενεργούν πωλήσεις με το σύστημα της κατ’ οίκον επίδειξης, ως αντιπρόσωποι πωλητές (dealers).

- Οι ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι, φοιτητές, μεταπτυχιακοί φοιτητές, υποψήφιοι διδάκτορες κ.λ.π οι οποίοι μετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα επιχορηγούμενα ή μη, τα οποία εκτελούνται τόσο από πρόσωπα υπόχρεα των ΕΛΠ, όσο και από διάφορους φορείς.

- Οι διερμηνείς ή μεταφραστές.

β) στους δημόσιους ή ιδιωτικούς υπαλλήλους ή συνταξιούχους που είναι συγγραφείς ή εισηγητές εκπαιδευτικών προγραμμάτων (π.χ. μεταπτυχιακά) και σεμιναρίων (π.χ. ημερίδες), εφόσον δεν ασκούν άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα. Για την κατηγορία αυτή δεν τίθεται όριο ακαθαρίστων εσόδων.

Τι χαρακτηρίζεται ως ευκαιριακή παρεπόμενη δραστηριότητα:

Ως ευκαιριακή παρεπόμενη δραστηριότητα χαρακτηρίζεται, σύμφωνα με την Εγκ. ΠΟΛ. 1003/2014 (§ 39.1.5), η δραστηριότητα που δεν ασκείται κατά σύστημα και αποδεικνύεται από τα πραγματικά περιστατικά. Τέτοια πραγματικά περιστατικά αποτελούν ιδίως η συνέχεια ή μη της άσκησης της δραστηριότητας αυτής, η ύπαρξη ιδιαίτερης επαγγελματικής εγκατάστασης, η ύπαρξη ιδιαίτερου εξοπλισμού και μηχανικών μέσων για την παροχή των υπηρεσιών αυτών ή την παραγωγή των αγαθών ή απόκτηση αγαθών με σκοπό τη μεταπώληση, και γενικότερα το εάν η παροχή των υπηρεσιών αυτών ή των αγαθών, έχει τα χαρακτηριστικά της οργανωμένης επιχείρησης.

Ενδεικτικές περιπτώσεις περιστασιακά απασχολούμενων:

Ενδεικτικές περιπτώσεις που εμπίπτουν στην περίπτωση (β) της παραγράφου 1 του άρθρου 39 είναι:

α) Τα φυσικά πρόσωπα όπως φοιτητές, νοικοκυρές, άνεργοι κλπ, που συμβάλλονται με εταιρείες ερευνών με συμβάσεις έργου ή όχι.

β) Τα φυσικά πρόσωπα που διενεργούν πωλήσεις με το σύστημα της κατ’ οίκον επίδειξης, ως αντιπρόσωποι πωλητές (dealers).

γ) Οι ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι, φοιτητές, μεταπτυχιακοί φοιτητές, υποψήφιοι διδάκτορες κ.λ.π οι οποίοι μετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα επιχορηγούμενα ή μη, τα οποία εκτελούνται τόσο από πρόσωπα υπόχρεα των ΕΛΠ, όσο και από διάφορους φορείς.

δ) Οι διερμηνείς ή μεταφραστές.

Ο νόμος Χατζηδάκη για τον οποίο πολύς λόγος γίνεται το τελευταίο καιρό δεν άλλαξε κάτι σε όλα τα παραπάνω. Αντιθέτως προσέθεσε μερικά ακόμα κριτήρια βάσει των οποίων ορίζεται η νομιμότητα χρήσης του τίτλου κτήσης από εργοδότες και εργαζόμενους.

Πιο συγκεκριμένα ο νόμος ν. 4808/2021 Άρθρο 68 Αναφέρει :

2. Η σύμβαση μεταξύ ψηφιακής πλατφόρμας και παρόχου υπηρεσιών τεκμαίρεται ότι δεν είναι εξαρτημένης εργασίας, εφόσον ο πάροχος υπηρεσιών δικαιούται, βάσει της σύμβασής του, σωρευτικά:

α) Να χρησιμοποιεί υπεργολάβους ή υποκατάστατους για να παρέχουν τις υπηρεσίες που έχει αναλάβει να προσφέρει. Η προϋπόθεση αυτή πληρούται, ακόμη και αν η ψηφιακή πλατφόρμα αξιώνει οι υπεργολάβοι και υποκατάστατοι του παρόχου υπηρεσιών να έχουν υποβληθεί σε εκπαίδευση ή να φέρουν στολή ή να τηρούν τους όρους υγιεινής και ασφάλειας ή να έχουν τύχει των κατάλληλων εξετάσεων υγείας και γενικότερα να συμμορφώνονται προς τους γενικούς όρους παροχής υπηρεσιών, υγιεινής και ασφάλειας που ισχύουν για τους παρόχους υπηρεσιών, που συνδέονται συμβατικώς με τη συγκεκριμένη πλατφόρμα.

β) Να επιλέγει τα διάφορα έργα που η ψηφιακή πλατφόρμα του προτείνει να αναλάβει ή να θέτει μονομερώς ο ίδιος τον μέγιστο αριθμό τέτοιων έργων που εκάστοτε θα αναλαμβάνει, ο οποίος μπορεί και να μεταβάλλεται, υπό την προϋπόθεση ότι πάντοτε καθορίζεται μονομερώς από τον ίδιο.

γ) Να παρέχει τις ανεξάρτητες υπηρεσίες του προς οποιονδήποτε τρίτο ή να εκτελεί έργα για οποιονδήποτε τρίτο, συμπεριλαμβανομένων ανταγωνιστών της ψηφιακής πλατφόρμας.

δ) Να καθορίζει ο ίδιος τον χρόνο παροχής των υπηρεσιών του, εντός δεδομένων χρονικών πλαισίων, προσαρμόζοντάς τον στις προσωπικές του ανάγκες και όχι με βάση τα συμφέροντα της ψηφιακής πλατφόρμας.

Η λέξη κλειδί στο παραπάνω είναι το σωρευτικά ας το κρατήσουμε.

Με βάση όλα τα παραπάνω λοιπόν για να είναι νόμιμη η εργασία με τίτλο κτήσης :

Πρέπει να είναι ευκαιριακή , άρα να μην  παρέχεται κατά σύστημα και αποδεικνύεται από τα πραγματικά περιστατικά όπως η συνέχιση ή μη της εργασίας

 Δεν μπορεί να έχει αμοιβή πάνω από 10.000 ευρώ το χρόνο για τον ιδιώτη (είτα αυτά τα λάβει από ένα εργοδότη είτε από πολλούς)

Σε έγγραφο που έχει δημοσιευθεί στα media το ΕΦΚΑ έχει απαντήσει ότι οι διανομείς δεν μπορεί να θεωρηθούν επάγγελμα που επιτρέπεται η έκδοση τίτλου κτήσης (googlaρετε)

Από το νέο νόμο για να μπορεί ένας διανομέας να αμειφθεί με τίτλο κτήσης θα πρέπει να επιλέγει αυτός πότε θα δουλέψει , να μπορεί να κλείνει όποτε θέλει την εφαρμογή ,  να μπορεί να εργάζεται σε πολλές πλατφόρμες , και βέβαια οι εργαζόμενοι που ενοικιάζονται σε πλατφόρμες (βάση του νόμου των  εταιρειών ΕΠΑ) δεν θεωρούνται εργαόμενοι εξαρτημένης εργασίας (διέπονται απο συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο)  ΣΩΡΕΥΤΗΚΑ.

Άρα με δεδομένο ότι ο νέος νόμος δεν κατάργησε τίποτε από το 1-3 αλλά προσέθεσε το 4 (και κάποιες επιπλέον υποχρεώσεις ασφαλιστικής φύσης προς το εργοδότη και δικαιώματα προς τον εργαζόμενο αυτής της μορφής) ισχύουν όλα τα ως άνω.

Αν κάτι από όλα αυτά δεν ισχύει δεν τηρείται, παραβιάζεται ο νόμος όταν κάποιος εργοδότης έχει ένα εργαζόμενο με τίτλο κτήσης.

Για τα θέματα που έχουν να κάνουν με δώρα , επιδόματα, ασφάλιση , άδειες κλπ φαντάζομαι ότι όλοι κατανοούμε ότι ισχύουν όπως έχουν αναφερθεί και οι εργαζόμενοι αυτοί δεν έχουν τέτοια δικαιώματα.

Αυτά προς ενημέρωση όλων , ελπίζω να βοήθησα να γίνει όλη αυτή η ιστορία πιο κατανοητή , και συγνώμη για το σεντόνι αλλά δεν γινόταν αλλιώς.

Επεξ/σία από theavenger2
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τα κάνατε τσουρέκια με τους διανομείς. Βγάζουν τα διπλάσια απο πτυχιούχους που τυφλωθηκαν στο διάβασμα για χρόνια, και παραπονιουνται κιόλας, απαιτώντας tips με θράσος. Φτιάχνονται ειδικά νομοσχέδια, γίνονται συμφωνίες που τους κάνουν συνεργάτες των εταιριών με προμήθειες που δεν φτάνει κανένας άλλος, αλλά δεν είναι αρκετό. Ξαφνικά ανακαλύψατε όλοι την "τρομερή αδικια" να μην παρατείνεται μια σύμβαση, λες και όλοι εμείς οι άλλοι που εργαζόμαστε στον ιδιωτικό τομέα έχουμε κάποια διασφάλιση ή είμαστε μόνιμοι ή δεν αξιολογειται η αποδοση μας. 

  • Like 2
  • Thanks 4
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω που νομίζω ότι κάνεις λάθος. Το θέμα δεν είναι ο τίτλος κτήσης. Ο τίτλος κτήσης είναι τρόπος πληρωμής, για κάποιον που είναι "λίγο" επαγγελματίας, αλλά το ευκαιριακό του πράγματος (και το ποσό) δεν δικαιολογούν το άνοιγμα βιβλίων. Δηλαδή είναι τρόπος πληρωμής που συνεπάγεται ευκαιριακή εργασία.

Αυτό που άλλαξε ο νόμος είναι αυτό: "Η σύμβαση μεταξύ ψηφιακής πλατφόρμας και παρόχου υπηρεσιών τεκμαίρεται ότι δεν είναι εξαρτημένης εργασίας, εφόσον ο πάροχος υπηρεσιών δικαιούται, βάσει της σύμβασής του, σωρευτικά".

Πρόσεξε την φρασεολογία. Εγώ καταλαβαίνω ότι τον νομοθέτη δεν τον ενδιαφέρει αν πραγματικά ισχύουν αυτά στην πράξη, αν τα θέλει ο "πάροχος υπηρεσιών". Αρκεί να είναι όροι στην σύμβαση. Δηλαδή αρκεί η σύμβαση να δίνει αυτές τις ελευθερίες.

Η παρουσία και μόνο δηλαδή των όρων, εμποδίζει να διεκδικήσει κανείς (δικαστικά φυσικά) το ότι εκτελεί εξαρτημένη εργασία, και να απαιτήσει άλλη μορφή εργασίας. Πλέον με την αλλαγή του νόμου, δεν θα υπάρξει δικαστήριο που καν θα εξετάσει την περίπτωσή του.

Πριν την αλλαγή του νόμου (δική μου εκτίμηση πάντα) νομίζω το e-food ακολουθούσε μια πολιτική να κάνει σε όσους ήθελαν σύμβαση έργου (που δεν υπήρχε περίπτωση να ζητήσουν σύμβαση εργασίας), και σε όσους ήταν άνεργοι, κλπ. συμβάσεις εργασίας. *Υποθέτω* ένας από τους λόγους για τις συμβάσεις εργασίας ήταν και ο κίνδυνος κάποιος να την ζητήσει δικαστικά.

Από την άλλη η wolt δεν έκανε καθόλου συμβάσεις εργασίας. Υποθέτω δεν την απασχολούσε αν κάποιος θα το κυνηγούσε δικαστικά. Δεν ήταν παράνομη αυτή η πρακτική (κανείς δεν μπορεί να το ισχυριστεί αν δεν γίνει δικαστήριο που θα αποφασίσει αν τελικά είναι εξαρτημένη εργασία ή όχι).

Και έρχεται η νομοθεσία, και λέει: βάλε αυτούς τους όρους στην σύμβαση (άσχετα αν αφορούν τον πάροχο ή αν ο πάροχος θα τις ασκήσει) και εξαφανίζεται η πιθανότητα να πάει κάποιος δικαστικά για εξαρτημένη εργασία.

Νομίζω αυτό αφαιρεί μια αβεβαιότητα για την wolt (αν την είχε φυσικά ποτέ) και φυσικά και εκεί θα προστεθούν οι όροι που λέει ο νόμος. Επίσης νομίζω ότι αφαιρεί και την αβεβαιότητα για την efood, και καταλαβαίνοντας τι πρέπει να βάλει στην σύμβαση για να εξασφαλίσει μη εξαρτημένη εργασία, το υλοποιεί. Υπάρχει κάποιος λόγος για συμβάσεις εργασίας, αν αποσυνδεθεί από την εξαρτημένη εργασία;

Εγώ θα επιθυμούσα ο νέος νόμος που θέτει αυτές τις συνθήκες να είχε και μια πρόνοια για το αν ισχύουν και στην πράξη, παρά να τις απαριθμεί περισσότερο σαν μια (κάπως) θεωρητική πιθανότητα.

Από την άλλη, δεν είμαι και ειδικός, μπορεί να μην τα καταλαβαίνω σωστά τα πράγματα, και να μην είναι καθόλου έτσι.

Με την δημοσιότητα που πήρε το θέμα, θα περίμενα κάποιος ειδικός (εργατολόγος; ) να μας είχε διαφωτίσει όλους περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ακομα δεν εχω καταλάβει ποσες μορφες εργασίας προσφέρουν. μια ειναι μισθωτος, η άλλη ειναι freelance που δεν εχω καταλάβει ακομα αν ειναι αυτο που λεμε ελεύθερος επαγγελματίας. παιζει και τριτη επιλογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, fragma είπε

Μας τα κάνατε τσουρέκια με τους διανομείς. Βγάζουν τα διπλάσια απο πτυχιούχους που τυφλωθηκαν στο διάβασμα για χρόνια, και παραπονιουνται κιόλας, απαιτώντας tips με θράσος. Φτιάχνονται ειδικά νομοσχέδια, γίνονται συμφωνίες που τους κάνουν συνεργάτες των εταιριών με προμήθειες που δεν φτάνει κανένας άλλος, αλλά δεν είναι αρκετό. Ξαφνικά ανακαλύψατε όλοι την "τρομερή αδικια" να μην παρατείνεται μια σύμβαση, λες και όλοι εμείς οι άλλοι που εργαζόμαστε στον ιδιωτικό τομέα έχουμε κάποια διασφάλιση ή είμαστε μόνιμοι ή δεν αξιολογειται η αποδοση μας. 

Το πτυχίο δεν είναι συμβόλαιο καλοπληρωμένης εργασίας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Νομίζω αυτό αφαιρεί μια αβεβαιότητα για την wolt (αν την είχε φυσικά ποτέ) και φυσικά και εκεί θα προστεθούν οι όροι που λέει ο νόμος. Επίσης νομίζω ότι αφαιρεί και την αβεβαιότητα για την efood, και καταλαβαίνοντας τι πρέπει να βάλει στην σύμβαση για να εξασφαλίσει μη εξαρτημένη εργασία, το υλοποιεί. Υπάρχει κάποιος λόγος για συμβάσεις εργασίας, αν αποσυνδεθεί από την εξαρτημένη εργασία;

Θεωρώ πάντως οτι σωρευτηκά αν εξετάσει κάποιος όλα τα δεδομένα αποδυκνείεται οτι υπάρχει παρερμηνεία και καταστρατήγηση του νόμου. Όσοι δουλεύουν πχ στο Wolt με τίτλο κτήσης από το 2019 μέχρι και σήμερα έχουν συνεχόμενη εργασία , επόμένως ασχετα αν η συμβαση τους λεει οτι μπορούν να εργάζονται όποτε θέλουν και αλλού έχει καταστρατηγηθεί ο νόμος μια και από τα υπαρκτά περιστατικά προκύπτει ότι αυτός δεν δουλεύει ευκαιριακά αλλά μόνιμα.  Το κράτος χάνει ένα μεγάλο μέρος εισφορών μια και έχουμε μόνο 25% (και 210 ευρώ ακόμα για τρείς μήνες με πλαφόν ανά έτος που καλείτε ο εργοδότης να καταβάλει για όλους αυτούς τουσ εργαζομένους στον ΕΦΚΑ με το νέο νόμο). Αν δε υπολογιστούν και οι καταβολές , το ύψος , κατα 99% το μεγαλύτερο μέρος των διανομέων αυτών εισπράτει ποσά άνω των 10.000 ευρώ μικτά ετησίως ( συμπεριλαμβάνοντας το 25%). Οπότε και από την φορολογική του πλευρά έχουμε παραβίαση της νομοθεσίας.

Συμφωνώ βέβαια ότι ο νόμος ειναι εντελώς κακογραμμένος  (όπως άλλωστε και το 99% των νόμων σε αυτή τη χώρα) και ο νέος και οι παλιοί και δεν είναι απόλυτα κατανοητό πότε και ποιος μπορεί να έχει μία τέτοια σχέση και για πόσο διάστημα. Οπότε και ο κάθε ένας μπορεί να τον εμηνεύσει όπως θέλει.

Ακριβώς λόγω του ντόρου που έγινε νομίζω θα υπάρξουν ξεκάθαρες πια διευκρινήσεις που θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Άλλωστε η υπόθεση αυτή δεν ειναι μόνο Ελληνική. Debate για την νομιμότητα αλλά και την ηθικότητα τέτοιων μοντέλων εργασίας γίνονται σε όλη την Ευρώπη αλλά και σε άλλες χώρες. Στην δε Ευρωπαϊκή ένωση (σε αντίθεση με την Αμερική και την Αγγλία) το μοντέλο αυτό εργασίας έχει αρχίσει να θεωρείτε μη συμβατό για διανομέις. Πρόσφατα ψηφίστηκε σχετικός νόμος στην Ισπανία που το απαγορεύει. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι με την ψήφιση του νόμου η Deliveroo ανακοίνωσε ότι αποχωρεί από την Ισπανία , ενώ κάποιες άλλες υπηρεσίας προχώρησαν σε κανονική πρόσληψη των εργαζομένων. Αυτό ενδεχομένως να σημαίνει κάτι ....

 

 

 

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

εγω ακομα δεν εχω καταλάβει ποσες μορφες εργασίας προσφέρουν. μια ειναι μισθωτος, η άλλη ειναι freelance που δεν εχω καταλάβει ακομα αν ειναι αυτο που λεμε ελεύθερος επαγγελματίας. παιζει και τριτη επιλογη?

Αυτό λέμε πρακτικά θα μπορούσες να εισαι freelancer αν άνοιγες ατομική επιχείρηση με μπλοκάκι και εισφορές δικές σου απο την αμοιβή σου εκδίδοντας εσύ δελτίο παροχής υπηρεσιών.  Εδώ δεν μιλάμε για τέτοιο πράγμα. Μιλάμε για μία ερμηνεία του νόμου των τίτλων κτήσης  (πρακτικά σου κόβει η συνεργαζόμενη επιχείρηση ένα παραστατικό σαν το εργόσημο φαντάσου το οποίο όμως δεν προβλέπεται να αξιοποιείτα για μόνιμη σχέση συνεργασίας) προς όφελως σίγουρα των πλατφορμών και εις βάρος σίγουρα του κράτους. Αν αυτό βολεύει η όχι τους ίδιους τους διανομείς είναι debatable.

 

Επεξ/σία από theavenger2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ρε συ fragma μη χαλάς το νήμα, έχεις την άποψή σου, την είπες, ΟΚ. Πάμ' παρακάτω.

Απλά δεν καταλαβαίνω όλο αυτό το ενδιαφέρον. Όταν κάποιοι δουλεύαμε με μπλοκάκι και δίναμε τις ΜΙΣΕΣ (ακριβώς) απο τις αποδοχές μας στον ΟΑΕΕ ως εισφορές, τέλη και υγειονομικες κρατήσεις, δεν θυμάμαι κανέναν να έκλαιγε ή να διαμαρτυρόταν για τα δικαιώματα μας. Τώρα τους έχουν κάνει τόσες ευνοϊκές και χαριστικες ρυθμίσεις και κάθεστε και κανετε νομικές και λογιστικές αναλύσεις για το τι τους συμφερει περισσότερο. Το επόμενο level είναι απλά να τους μπαίνει μισθός ίδιος με του CEO της εταιρίας στην τράπεζα και να στέλνουν τις πίτσες με drone απο το σπίτι για μην κινδυνεύουν, αλλά και πάλι θα λέτε ότι ο χειρισμός του drone είναι επικίνδυνος γιατί εκτίθενται σε ακτινοβολία 5G. Έχω αρχίσει να κλαίω για τους διανομείς.

Επεξ/σία από fragma
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...