Προς το περιεχόμενο

5600x θερμοκρασία


XristosQts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Αυτό με το 300%

Από πού βγήκε το συμπέρασμα ότι το solder στους Ryzen 5000 δεν είναι καλό ??

Απο τις θερμοκρασίες τους, απο τι να βγει? Με 25% μεγαλύτερη καταναλωση η intel πιανει το 1/3 του δΤ της amd. 

To 300% δεκ καταλαβαινω που σε προβληματίζει. Απτο tpup σε blender ο 10900 εχει 20δΤ ενω ο 5800x 58δΤ. Ε το 58 ειναι σχεδόν το 300% του 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Απο τις θερμοκρασίες τους, απο τι να βγει? Με 25% μεγαλύτερη καταναλωση η intel πιανει το 1/3 του δΤ της amd. 

To 300% δεκ καταλαβαινω που σε προβληματίζει. Απτο tpup σε blender ο 10900 εχει 20δΤ ενω ο 5800x 58δΤ. Ε το 58 ειναι σχεδόν το 300% του 20

Τι είναι αυτό το 58δΤ και που το είδες ??

Εγώ βλέπω τον 10900Κ στους 54c και τον 5800Χ στους 75c

Αυτό είναι διαφορά (δΤ) 21c.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τι είναι αυτό το 58δΤ και που το είδες ??

Εγώ βλέπω τον 10900Κ στους 54c και τον 5800Χ στους 75c

Αυτό είναι διαφορά (δΤ) 20c.

Έχεις δίκιο, 75 είναι ο 5800x, 78 είναι oced. 

Πάλι, 275% είναι. 

Ο w1z τρέχει τα bench σε open bench με 20C ambient (λογικό αν δείς τις θερμοκρασίες). Οπότε ο 10900 (ο non k) με τους 40C στο blender έχει δΤ ambient 20 ενώ ο 5800x 55. To 55 είναι το 275% του 20. 

Θέλω να καταλήξω την ποιότητα της θερμικής απαγωγής την κρίνεις σε ίδια watt. Όταν με λιγότερα watt τα ρύζια έχουν τριπλάσιο δΤ, σε ίδια watt παίζει να φτάσουν 4x. Οπότε έχουν κακή θερμική απαγωγή. Οπότε τι συζητάμε 11 σελίδες για το ανάποδο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αφού είναι μέσα στα όρια του κατασκευαστή τη προβλήματα θα δημιουργήσει ??

Θα μειώσει πολύ τη ζωή της θερμοαγώγιμης πάστας. Θα μειώσει τη ζωή του επεξεργαστή και στην περίπτωση που ο χρήστης τρέχει βαριά workloads (πχ render με AVX) θα προκαλέσει πολύ γρήγορο degrade. Επίσης θα μειώσει πολύ τις επιδόσεις (ο αλγόριθμος του boost μειώνει τα ρολόγια μετά τους 60 βαθμούς).

Η AMD εγγυάται μόνο ότι το CPU θα δουλεύει για τρία χρόνια. Δεν αναφέρει πουθενά ότι εγγυάται ότι δεν θα γίνει degrade, πράγμα φυσιολογικό γιατί όλα τα chip παθαίνουν electromigration. Ο ρυθμός του electromigration εξαρτάται από τρεις παράγοντες που ο ένας από αυτούς είναι η θερμοκρασία.

Αυτά τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ από αυτά που διαβάζω, είναι πέρα από τις δυνατότητες μου να τα επαληθεύσω πειραματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Θα μειώσει πολύ τη ζωή της θερμοαγώγιμης πάστας. Θα μειώσει τη ζωή του επεξεργαστή και στην περίπτωση που ο χρήστης τρέχει βαριά workloads (πχ render με AVX) θα προκαλέσει πολύ γρήγορο degrade. Επίσης θα μειώσει πολύ τις επιδόσεις (ο αλγόριθμος του boost μειώνει τα ρολόγια μετά τους 60 βαθμούς).

Η AMD εγγυάται μόνο ότι το CPU θα δουλεύει για τρία χρόνια. Δεν αναφέρει πουθενά ότι εγγυάται ότι δεν θα γίνει degrade, πράγμα φυσιολογικό γιατί όλα τα chip παθαίνουν electromigration. Ο ρυθμός του electromigration εξαρτάται από τρεις παράγοντες που ο ένας από αυτούς είναι η θερμοκρασία.

Αυτά τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ από αυτά που διαβάζω, είναι πέρα από τις δυνατότητες μου να τα επαληθεύσω πειραματικά.

H υψηλή θερμοκρασία αυξάνει και την κατανάλωση btw. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχεις δίκιο, 75 είναι ο 5800x, 78 είναι oced. 

Πάλι, 275% είναι. 

Ο w1z τρέχει τα bench σε open bench με 20C ambient (λογικό αν δείς τις θερμοκρασίες). Οπότε ο 10900 (ο non k) με τους 40C στο blender έχει δΤ ambient 20 ενώ ο 5800x 55. To 55 είναι το 275% του 20. 

Θέλω να καταλήξω την ποιότητα της θερμικής απαγωγής την κρίνεις σε ίδια watt. Όταν με λιγότερα watt τα ρύζια έχουν τριπλάσιο δΤ, σε ίδια watt παίζει να φτάσουν 4x. Οπότε έχουν κακή θερμική απαγωγή. Οπότε τι συζητάμε 11 σελίδες για το ανάποδο :P 

Για να αξιολογήσεις την ποιότητα της θερμικής απαγωγής που λες , πρέπει να συγκρίνεις ίδια chip. Εδώ έχεις διαφορετικά chip με διαφορετικές διαστάσεις, διαφορετική κατασκευή (7nm vs 14nm), διαφορετική αρχιτεκτονική, διαφορετική τοπολογία κλπ κλπ.

Εν κατακλείδι το συμπέρασμα σου είναι παντελώς λάθος.

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Θα μειώσει πολύ τη ζωή της θερμοαγώγιμης πάστας. Θα μειώσει τη ζωή του επεξεργαστή και στην περίπτωση που ο χρήστης τρέχει βαριά workloads (πχ render με AVX) θα προκαλέσει πολύ γρήγορο degrade. Επίσης θα μειώσει πολύ τις επιδόσεις (ο αλγόριθμος του boost μειώνει τα ρολόγια μετά τους 60 βαθμούς).

Η AMD εγγυάται μόνο ότι το CPU θα δουλεύει για τρία χρόνια. Δεν αναφέρει πουθενά ότι εγγυάται ότι δεν θα γίνει degrade, πράγμα φυσιολογικό γιατί όλα τα chip παθαίνουν electromigration. Ο ρυθμός του electromigration εξαρτάται από τρεις παράγοντες που ο ένας από αυτούς είναι η θερμοκρασία.

Αυτά τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ από αυτά που διαβάζω, είναι πέρα από τις δυνατότητες μου να τα επαληθεύσω πειραματικά.

Αν τα ξέρεις εσύ καλύτερα από τον ίδιο τον κατασκευαστή τότε πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Για να αξιολογήσεις την ποιότητα της θερμικής απαγωγής που λες , πρέπει να συγκρίνεις ίδια chip. Εδώ έχεις διαφορετικά chip με διαφορετικές διαστάσεις, διαφορετική κατασκευή (7nm vs 14nm), διαφορετική αρχιτεκτονική, διαφορετική τοπολογία κλπ κλπ.

Εν κατακλείδι το συμπέρασμα σου είναι παντελώς λάθος.

Τι λες ρε μαν, έχεις 2 τσιπάκια που καταναλώνουν Χ watt και την ίδια ψύξη και στα 2. Ε το πιο κρύο έχει καλύτερη θερμική απαγωγή. Το αν οφείλεται στις διαστάσεις, στο καπάκι, στη μέθοδο κατασκευής ή οπουδήποτε άλλου δεν έχει σημασία, μέρος της θερμικής απαγωγής είναι όλα αυτά. 

Δηλαδή εσύ τι συμπεραίνεις, με 100watt κατανάλωση σε 20C ambient με τέρατα ψύξεις να βαράει 75 βαθμούς έχει καλή απαγωγή θερμότητας? Μας τρελάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι λες ρε μαν, έχεις 2 τσιπάκια που καταναλώνουν Χ watt και την ίδια ψύξη και στα 2. Ε το πιο κρύο έχει καλύτερη θερμική απαγωγή. Το αν οφείλεται στις διαστάσεις, στο καπάκι, στη μέθοδο κατασκευής ή οπουδήποτε άλλου δεν έχει σημασία, μέρος της θερμικής απαγωγής είναι όλα αυτά. 

Δηλαδή εσύ τι συμπεραίνεις, με 100watt κατανάλωση σε 20C ambient με τέρατα ψύξεις να βαράει 75 βαθμούς έχει καλή απαγωγή θερμότητας? Μας τρελάνεις...

Εσύ μίλησες για την ποιότητα της θερμικής απαγωγής (Solder). Από αυτά που λες βγάζεις λάθος συμπέρασμα για την ποιότητα του solder. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εσύ μίλησες για την ποιότητα της θερμικής απαγωγής (Solder). Από αυτά που λες βγάζεις λάθος συμπέρασμα για την ποιότητα του solder. Τέλος.

Έχεις δίκιο, έχει καλό solder αλλά με 100watt κατανάλωση ψήνεις μπιφτέκια. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχεις δίκιο, έχει καλό solder αλλά με 100watt κατανάλωση ψήνεις μπιφτέκια. :P 

Δεν ψήνεις μπιφτέκια με την θερμοκρασία αλλά με το θερμικό φορτίο (Watt). Μπορεί να έχεις ένα Chip των 10W και να δουλεύει στους 90c και ένα άλλο Chip των 400W που να δουλεύει στους 40c.  Να είσαι σίγουρος ότι το Chip με τα 10W και τους 90c δεν θα ψήσει ούτε πατατάκια. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δεν ψήνεις μπιφτέκια με την θερμοκρασία αλλά με το θερμικό φορτίο (Watt). Μπορεί να έχεις ένα Chip των 10W και να δουλεύει στους 90c και ένα άλλο Chip των 400W που να δουλεύει στους 40c.  Να είσαι σίγουρος ότι το Chip με τα 10W και τους 90c δεν θα ψήσει ούτε πατατάκια. 😉

Thnx, δεν το ήξερα.

ΥΓ1. Προφανώς όταν λέμε ψήνεις μπιφτέκια, εννοούμε οτι σε αυτή τη θερμοκρασία ψήνεις μπιφτέκια, όχι ότι παράγει αρκετή θερμότητα για να ψήσει μπιφτέκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Ε καλα αμα δεις απο review sites που κανουν tests σε ελεγχόμενο περιβαλλον με ίδια ψύξη κουτια και υποσυστηματα διαπιστώνεις ότι πχ. ο 5800x ειναι 35 βαθμους πιο ζεστος απο τον 10900 και 21 απο τον 10900k στο blender.  Με δΤ τους 20 μιλαμε οτι η θερμοκρασια του 5800x ειναι το 300% της θερμοκρασιας του 10900. Τρελη διαφορα. 

Οποτε ειναι δεδομενο οτι ειναι αρκετα πιο ζεστά τα ρυζια απο τα intel. Αντιστραφηκαν οι ρολοι και τωρα θελουν delid τα ρυζια.

Ακομα και ο θερμοσιφωνας που έχω (11600k) με ambient 20 δεν ξεπερναει τους 60 σε stress test ουτε με αίτηση. 

Εχει κανει πολυ καλη δουλεια η intel στην απαγωγη θερμότητας εδω και 2 γενιες

Ειπαμε δεν ειμαστε και χθεσινοι, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις για παραδειγμα τον 5950x αλλα δεν σε συμφερει γιατι ειναι ακομα περισσοτερα cores που πρεπει με 125w να δουλεψουν, οποτε μαντεψε τι γινεται στο blender, οπου θα εχεις zen 3 vs zen 3, με την ιδια καταναλωση, 60c ο ενας, 85c ο αλλος και ξαφνικα το ολο επιχειρημα καταρρεει, γιατι η λεπτομερεια ειναι οτι ο ενας θα τρεχει ρελαντι 16cores στα 3.9 και ο αλλος τσιτα 8cores στα 4.6, αφου θα εχει διπλασιο power budget per core.

Απο intel εναν 10700f ειχα στησει και στα 65w εριχνε τοσο τα ρολογια στο all core που ηταν πλεον πιο αργος απο 6core και παλι δεν το θυμαμαι παγωμενο, μια χαρα την αναβε 150w tdp ψυκτρα, καλα ο 10900 με 65w, λογικα θα τρεχει στα 3.4GHz με 0.7v ταση για να βγει στο power budget να ταισει 10 cores, οποτε δεν θα μου εκανε εντυπωση να ειχε sub 50c με μια decent υδροψυξη και να δουλευει ακομα και με την ψυκτραρα της intel χωρις ιδιαιτερο θεμα.

Γενικα ολες οι αρχιτεκτονικες και τα nodes εχουν καποια συγκεκριμενα MHz που το efficiency ειναι καλο, μετα απο ενα σημειο απλα καις ρευμα και ανεβαζεις temps χωρις λογο, προφανεστα δεν ειναι στα ιδια MHz το efficiency zen 3 με cometlake και ειναι πολυ λογικο σε καταστασεις που θα τρεχει ενας 8core zen 3 στα 4.5GHz να ανεβαζει περισσοτερη ταση, καταναλωση και θερμοκρασιες απο εναν comet 8core που στα 4.5GHz θα ειναι ανετος.

Βεβαια δεν παραγουν και το ιδιο εργο ανα MHz, δεν θα ειναι ενας 10700Κ πιο γρηγορος απο τον 5800x στα 4.5GHz στο blender, θα ειναι σαφως πιο αργος, για να τον φτασει θα πρεπει να τον τρεχεις πανω απο 5.1GHz και παλι πισω θα ειναι πιθανοτατα, ομως αυτη την φορα και θα καιει περισσοτερα και θα αναψει ακομα περισσοτερο απο temps.

Οπως το βλεπω απο μια προχειρη αναζητηση, ο 10900Κ stock ειναι πισω απο τον 5800x stock στο blender, με 20% περισσοτερα cores, ο 5800x κραταει γυρω στα 4.6GHz στο blender stock, οποτε με την διαφορα δυναμικης στα MHz και την διαφορα στα cores, πανω απο 4GHz stock δεν το κοβω να κραταει ο 10900Κ, γιαυτο λογικο να ειναι κρυος, αλλα και σαπιος.

 

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-5800x-zen-3-review/5

Άλλα βλέπω εγώ σε blender, POV-RAY κα. αλλά τι σημασία έχουν όλα αυτά όταν με δυνατή υδρόψυξη σε open world που γεμίζει ούτε τα μισά cores ενός 5950X(ενωμένα dies που βοηθάνε) χτυπάει κάποιος αισθητά πάνω από 70c σε Afterburner. Ή όταν έχει τις θερμοκρασίες του TS σε COD campaign στα 4,6; 

Τα games δεν είναι τόσο στρεσσογόνα όσο ένα HEVC transcoding. Με όριο τους 80c και θερμοκρασία δωματίου όχι πάνω από 27c άνετα πας ένα intel στα 5 Ghz. Περίπου 9% διαφορά.

Το παρακάτω είναι από τον "πρώην" στα 1,375 με λίγο χειρότερη θερμική συμπεριφορά από έναν 10900K στα 5Ghz και 1,32.

Spoiler

https://www.youtube.com/watch?v=lNWkbhixlr0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που βγαζει σχεδον ιδια νουμερα με 5.1GHz, ο ''stock'' 10900K του θωμα και βαραει 180w+, βρωμαει για MCE, δεν παιζει 54c με MCE ο 10900Κ σε blender, ουτε καιει μονο 120w, τον λοκω σαν να βαρατε κατω, για να εχει μονο 54c πρεπει να παιζει κοντα στα 4GHz, στο πραγματικο του stock, εκει που ειναι πιο αργος απο 5800x η στα ιδια αναλογα το task.

Με MCE δεν ειναι καν 30% πιο γρηγορος, βαση τον αριθμο των cores του και τις υψηλοτερες συχνοτητες, ενω καιει επιπλεον 50% ρευμα απο stock 5800x και απο temps τον κοντραρει και τον ξεπερναει. 

''Stock'' 10900K vs 5800x, ιδιο performance, 80% διαφορα στην καταναλωση, for sure stock ο 10900Κ, καθολου 4.9GHz all core, στους 54c for sure.

s8d2nUbxdyPsGHJdN6Woc-970-80.png.webp

SbtaxozLH6TV4fvofLDHQm-970-80.png.webp

Στο cp77 εχω ιδια temps με εσενα αλλα με 60% παραπανω καταναλωση ρευματος 95w vs 150w, γιατι το bugfest εχει 16 physical cores φορτωμενα στο 80%, οχι τα μισα οπως θελεις να πιστευεις, κοινως ολα τα cores που καινε ρευμα, οχι τα logical που προσθετουν ψιχουλα στην καταναλωση, εχω ανεβασει και screenshots που το αποδεικνυει δεν παει 150w ανευ λογου, κοινως χειροτερα εισαι μην χαιρεσαι τσαμπα, με τα 8cores ενεργα στα 4700 και την ιδια καταναλωση ειμαι στους 60c, ψυγειο σε σχεση με την θερμαστρα σου.

Δεν μιλαμε καν για HEVC encoding κτλ που με MCE και τις αλχημειες σου με undervolt και παλι εισαι στις 80αρες με 1000rpm και βαλε, ενω εγω ειμαι ανετος και πολυ πιο γρηγορος ακομα και stock στους 60c, με 120w καταναλωση, 500rpm στην υδροψυξη μεχρι το ταβανι και νεκρικη ησυχια ακομα και να δουλευει ολη μερα.

Συμφωνα με το θωμα που παραθετεις το cpu μου ειναι 2.5x πιο efficient απο την ψησταρια σου σε enconding, οπως και ο 5600x που κραζεις.

GJuzrYPFF2UEDg7LqabX3-970-80.png.webp

Οπως επισης πανω σε 1080p gaming, ναι ξερω ξερω δεν βρηκε ο πληρωμενος θωμας τα σημεια στο cp77 που ''πεταει'' ο 10900Κ σου.

UxRnH8c32eqBQ9DDSwaWob-970-80.png.webp

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...