Προς το περιεχόμενο

5600x θερμοκρασία


XristosQts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Έχει τέτοιο IMC ο 6700Κ για να βγάζει 35ns;

Πολύ δύσκολο / ακατόρθωτο. Ο 8700k ναι, τα πιάνει, αλλά και εκεί μιλάμε για binned τσιπάκι. Ο δικός μου στα 4000c16 μας άφηνε, δεν πήαγινε παραπάνω. Ο 10900k έχει αρκετά καλύτερο IMC αλλά λίγο μεγαλύτερο latency. To goal είναι το κάτω από τα 40ns, για το 35 θες αέρα στις μνήμες, apex 2 slot μητρική και binned CPU. 

41 λεπτά πριν, Deu164 είπε

 

Ο 6700κ τα βγάζει έιχα φτάσει μέχρι τα 36
Oπως το έτρεχα 24/7 από τις πρώτες μέρες που το είχα για περίπου 4 χρόνια στα 4.6 και τη ram 3733 cl15 ήταν 38-39

Oι μνήμες ήταν b-die 3600 cl 15 και το μόνο που είχα κάνει ήταν ένα bump τα ρολόγια στα 3733 με xmp voltage 

Όταν ανέβαζα τον cpu 4.9 και τις μνήμες 3800 cl14  έπεφτε μέσα στα 36αρια, έβγαζε prime95 και linpack extreme, o IMC τερμάτιζε στα 3800 



 

Memory stability έχεις τρέξει? Σε ρωτάω γιατί τα νούμερα που λές σε κάνουν πρώτο στον πλανητή Γη με 6700k. Ούτε στο ocnet που παίζουν με instadeath τάσεις δεν πιάνουν πολλοί τα 3800c14 που λές με oced cpu σε skylake. 

Μην γενικεύουμε το δικό μας που μπορεί να είναι 1 στα 1000 ας πούμε. Και εμένα η κάρτα βγάζει benches με +1875 vram, αλλά δεν θα πώ όλες οι 3090 βγάζουν τέτοια νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, kkatzos είπε

Όλοι οι 6700Κ και σε όλες τις μητρικές;

Γιατί στους Ryzen 5xxx τα 3800 CL16 (που προσφέρουν το 95% της μέγιστης απόδοσης με απόλυτη σταθερότητα) έρχονται σε μητρικές των 80-90€ και με κιτς των 90€ (Rev E.) ή τα πιο φτηνά B-Die των 110-120€.

Και με τάσεις εργοστασιακές, όχι ταρζανιές.

Μην μπερδεύεις latency με ταχύτητα. Το latency εξαρτάται σχεδόν αποκλειστικά από την ποιότητα της RAM. Όταν πιάνουν με 10900K latency 40ns υπάρχει penalty κοντά στα 3-4ms εν σχέσει με 6700/7700 K.

Από τη στιγμή που με το ψιλοαρχαίο κιτ μου έχω 48-49ns latency τελειώνει εκεί το θέμα. Τα υπόλοιπα(dual rank κτλ.) είναι θεωρητικά και εκτός θέματος. Το CP2077 είναι το βαρύτερο και πιο advanced game που υπάρχει. Εκεί θα συγκρίνουμε. Όχι στο serious sam με vulkan που ασχολούνται ελάχιστοι και βγάζεις καρέ με την οκά.

Το ρεζουμέ είναι ότι μάθαμε εμμέσως τις θερμοκρασίες και καταναλώσεις των ryzen σε πραγματικές συνθήκες με 4 κιλά υδρόψυξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μην μπερδεύεις latency με ταχύτητα. Το latency εξαρτάται σχεδόν αποκλειστικά από την ποιότητα της RAM. Όταν πιάνουν με 10900K latency 40ns υπάρχει penalty κοντά στα 3-4ms εν σχέσει με 6700/7700 K.

Από τη στιγμή που με το ψιλοαρχαίο κιτ μου έχω 48-49ns latency τελειώνει εκεί το θέμα. Τα υπόλοιπα(dual rank κτλ.) είναι θεωρητικά και εκτός θέματος. Το CP2077 είναι το βαρύτερο και πιο advanced game που υπάρχει. Εκεί θα συγκρίνουμε. Όχι στο serious sam με vulkan που ασχολούνται ελάχιστοι και βγάζεις καρέ με την οκά.

Το ρεζουμέ είναι ότι μάθαμε εμμέσως τις θερμοκρασίες και καταναλώσεις των ryzen σε πραγματικές συνθήκες με 4 κιλά υδρόψυξης.

Για τον kkatzo τα dual rank παιζουν ρολο, και μαλιστα μεγάλο, οταν τα εχουν οι intel. Οταν ειναι στους amd δεν έχει σημασια, χαλαρα συγκρινουμε dual rank ryzen με single rank intel 

Σε 720p sotr με single rank 10900k εχουμε  μια διαφορα 5% απο 5950x,δηλαδη 60% παραπάνω πυρηνες και dual rank. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Herald είπε

Για τον kkatzo τα dual rank παιζουν ρολο, και μαλιστα μεγάλο, οταν τα εχουν οι intel. Οταν ειναι στους amd δεν έχει σημασια, χαλαρα συγκρινουμε dual rank ryzen με single rank intel 

Σε 720p sotr με single rank 10900k εχουμε  μια διαφορα 5% απο 5950x,δηλαδη 60% παραπάνω πυρηνες και dual rank. 

Επειδή δεν ξέρεις θα σε διαφωτίσω.

Τα πολλαπλά ranks παίζουν μεγάλο ρόλο όταν τα secondary timings είναι χαλαρά (π.χ. XMP).

Όταν τα timings είναι σφιγμένα πέφτει στο 2-5% η διαφορά (σφιγμένο SR vs σφιγμένο DR), ανάλογα το παιχνίδι.

(Έχουν περάσει από τα χέρια μου 2 σετ DR B-Die και D-Die και 1 SR B-Die)

Επίσης το έχω ξαναγράψει αλλά δεν το θυμάσαι. Το κιτ που έχει ο pirmen είναι μακράν το ταχύτερο 3200 κιτ σε στοκ φάση. Πατάει τα 3200C14 (σε στοκ φάση).

Το είχα και ξέρω. Πέρα από το dual rank έχει default tRFC=416, όταν το 3200C14 έχει tRFC=660 default.΄Ξέρεις την αξία του tRFC, τώρα μαθαίνεις και του dual rank.

Οπότε όταν ο φίλος pirmen56 λέει "3200 XMP" μπορεί να παίρνει και 10% σε σχέση με ένα 3200 16-18-18 SR μόνο από τις "στοκ" μνήμες του.

Τέτοιες συγκρίσεις να τις κάνεις εσύ με το φίλο σου τον pirmen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Επειδή δεν ξέρεις θα σε διαφωτίσω.

Τα πολλαπλά ranks παίζουν μεγάλο ρόλο όταν τα secondary timings είναι χαλαρά (π.χ. XMP).

Όταν τα timings είναι σφιγμένα πέφτει στο 2-5% η διαφορά (σφιγμένο SR vs σφιγμένο DR), ανάλογα το παιχνίδι.

(Έχουν περάσει από τα χέρια μου 2 σετ DR B-Die και D-Die και 1 SR B-Die)

Επίσης το έχω ξαναγράψει αλλά δεν το θυμάσαι. Το κιτ που έχει ο pirmen είναι μακράν το ταχύτερο 3200 κιτ σε στοκ φάση. Πατάει τα 3200C14 (σε στοκ φάση).

Το είχα και ξέρω. Πέρα από το dual rank έχει default tRFC=416, όταν το 3200C14 έχει tRFC=660 default.΄Ξέρεις την αξία του tRFC, τώρα μαθαίνεις και του dual rank.

Οπότε όταν ο φίλος pirmen56 λέει "3200 XMP" μπορεί να παίρνει και 10% σε σχέση με ένα 3200 16-18-18 SR μόνο από τις "στοκ" μνήμες του.

Nαι ρε μαν μου, αλλά όταν το ρυζι τρέχει dual ενώ ο Intel single το συμπέρασμα σου είναι "ο 10900k τον ήπιε από τον 5950x". Aμά φόραγε ο 10900 dual ενώ ο 5950x single, θα έγραφες το ίδιο από την ανάποδη ή θα έκανες ένστααση που ο intel έχει dual rank? 

Οι διαφορές χοντρικά 6-7% είναι μεταξύ single - dual με ίδιες συχνότητες και timings. Πράγμα που συνήθως είναι αδύνατον αν τρέχεις single στα όρια γιατί τα dual δεν φτάνουν τόσο ψηλά - τόσο εύκολα. Οπότε οι διαφορές πέφτουν στο 5 και κάτω (φαντάζομαι το ίδιο λές και εσύ). Οπότε αν βάζαμε dual στον Intel και single στον Ryzen ο 10900k θα ήταν μπροστά και στο 720p sotr....σωστά? 

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τέτοιες συγκρίσεις να τις κάνεις εσύ με το φίλο σου τον pirmen

Δεν είναι φίλος (το ίδιο άτομο είμαστε με διχασμένη προσωπικότητα). Εκείνος είναι του open back, εγώ του closed back και iem :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Σαν να ξέφυγε λίγο το συγκεκριμένο θέμα..

Απο την 1η σελίδα παρακολουθώ, στην 3η ήμουν 50-50 να απαντήσω on topic ή να του πω να έρθει σε κανα μήνα με άλλο account μπας και πάρει απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Σαν να ξέφυγε λίγο το συγκεκριμένο θέμα..

Το θέμα ξέφυγε αλλά το σχέδιο του κουτιού σου παραμένει ασυνήθιστο. Τα περισσότερα καλά σε air flow cases έχουν 2-3 μεγάλους εισόδου μπροστά, έναν εξόδου πίσω και 2-3 θέσεις στο ταβάνι προαιρετικά. Ο κρύος αέρας πρέπει να περνάει από όλα τα ζεστά σημεία πριν βγει.

https://www.skroutz.gr/s/15992149/CoolerMaster-Masterbox-MB530P.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικά μου συμπεράσματα/προσωπικές εμπειρίες:

Οι 90 βαθμοί που αναφέρονται δεν πάει να λέει η AMD ότι είναι μέσα στο spec είναι μία απαράδεκτη θερμοκρασία που θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

Δεν έχω δει δύο Ryzen (ίδια μοντέλα) να έχουν τις ίδιες θερμοκρασίες, πρέπει να παίζει πολύ κακό QC στην φάση της παραγωγής που βάζουν το IHS. Έχω διαβάσει χωρίς να ξέρω αν αληθεύει ότι κάποιοι έχουν βρει μέσα κόλες/σιλικόνες σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες από ότι χρειάζεται.

Σε επεξεργαστή που είναι πολλά watt τα AIO είναι αισθητά καλύτερα από την NH-D15.

Σε επεξεργαστή που είναι λίγα watt υπάρχουν ψύκτρες που αποδίδουν ελαφρά καλύτερα από την NH-D15.

Το push pull είναι πάντα καλύτερο, το πόσο καλύτερο εξαρτάται κυρίως από το πάχος και την πυκνότητα του radiator όπως και από το είδος των fan. Η αναλογία όμως ψύξης/θορύβου είναι καλύτερη σε λίγες περιπτώσεις.

Το μεγάλο κουτί με πολλά case fans δίνει αισθητά καλύτερα αποτελέσματα και ας υπάρχουν άπειρα video στο youtube που υποστηρίζουν ότι από ένα σημείο και μετά τα περισσότερα case fans δεν προσφέρουν τίποτα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι απλά δεν αφιέρωσαν τις ώρες που χρειάζεται για να βρουν τους ιδανικούς συνδυασμούς.

Κάποιες φορές σε περίπλοκα airflow κάποια case fans είναι καλύτερα να είναι σε fixed ταχύτητες και να μην περνάνε κάποιες στροφές.

Στην περίπτωση της NH-D15 σε full tower η τοποθέτηση 2Χ120 intake και 1X120 exaust (το πίσω) στο πάνω μέρος σε συνδυασμό με 3Χ140 intake μπροστά δίνει εντυπωσιακά καλύτερα αποτελέσματα στα CPU temp και ας είναι κόκκινο πανί για πολλούς youtuber λόγω της φοβίας που έχουν για στροβιλισμούς. Φυσικά δεν είναι το καλύτερο setup για την GPU όμως σχεδόν πάντα όταν βελτιώνεις το ένα γίνεται χειρότερο το άλλο.

Η αμφιλεγόμενη τοποθέτηση του radiator στο μπροστά μέρος σαν intake δίνει πολύ καλύτερα cpu temp ιδίως σε μικρά κουτιά.

Στους Ryzen παίζει μεγάλο ρόλο η ποιότητα του water block ή της επιφάνειας του CPU cooler.

Έχω δει αρκετούς να κάνουν δοκιμές με πολύ παρόμοια setup και να φτάνουν σε διαφορετικά αποτελέσματα. Το σωστό airflow για το κάθε κουτί θέλει άπειρες δοκιμές, οι παράμετροι είναι πάρα πολλοί. Ακόμα και τα λίγα εκατοστά διαφορά που έχουν οι μητρικές στη θέση του CPU μπορεί να δημιουργήσει 3-4 βαθμούς διαφορά σε κάποια κουτιά ή να αλλάζει το ποιο setup είναι καλύτερο.

Το mesh της Phanteks μου έχει δώσει την εντύπωση ότι υπερέχει και σε κατακράτηση σκόνης και σε airflow, απορώ πως δεν το έχουν αντιγράψει όλοι.

Σταματάω γιατί ήδη δεν διαβάζεται το σεντόνι που έγραψα.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρες δοκιμες και πραγματικα συμπερασματα για temps βγαινουν μονο με επιστημονικη προσεγγιση σε ελεγχομενο περιβαλλον, οχι με το τι βλεπει ο καθενας και γραφει ο καθενας, ο ενας στο ενα κουτι, ο αλλος στο αλλο κουτι, ο αλλος stock, o αλλος overclocked, ο αλλος pbo, ο αλλος underclocked, ο αλλος με τερμα fans, ο αλλος στις 600 στροφες, ο αλλος στους 30c ambient for some reason, ο αλλος απο τοτε που το ειχε βγαλει στο μπαλκονι ιανουαριο, ο αλλος με 200w gpu, ο αλλος με 400w gpu κτλ κτλ.

Εδω μεσα οσα γραφονται ειναι για την τρολια και για να περναει η ωρα, οχι για να βγαινουν πραγματικα συμπερασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Razor333 είπε

Σοβαρες δοκιμες και πραγματικα συμπερασματα για temps βγαινουν μονο με επιστημονικη προσεγγιση σε ελεγχομενο περιβαλλον, οχι με το τι βλεπει ο καθενας και γραφει ο καθενας, ο ενας στο ενα κουτι, ο αλλος στο αλλο κουτι, ο αλλος stock, o αλλος overclocked, ο αλλος pbo, ο αλλος underclocked, ο αλλος με τερμα fans, ο αλλος στις 600 στροφες, ο αλλος στους 30c ambient for some reason, ο αλλος απο τοτε που το ειχε βγαλει στο μπαλκονι ιανουαριο, ο αλλος με 200w gpu, ο αλλος με 400w gpu κτλ κτλ.

Εδω μεσα οσα γραφονται ειναι για την τρολια και για να περναει η ωρα, οχι για να βγαινουν πραγματικα συμπερασματα.

Ε καλα αμα δεις απο review sites που κανουν tests σε ελεγχόμενο περιβαλλον με ίδια ψύξη κουτια και υποσυστηματα διαπιστώνεις ότι πχ. ο 5800x ειναι 35 βαθμους πιο ζεστος απο τον 10900 και 21 απο τον 10900k στο blender.  Με δΤ τους 20 μιλαμε οτι η θερμοκρασια του 5800x ειναι το 300% της θερμοκρασιας του 10900. Τρελη διαφορα. 

Οποτε ειναι δεδομενο οτι ειναι αρκετα πιο ζεστά τα ρυζια απο τα intel. Αντιστραφηκαν οι ρολοι και τωρα θελουν delid τα ρυζια.

Ακομα και ο θερμοσιφωνας που έχω (11600k) με ambient 20 δεν ξεπερναει τους 60 σε stress test ουτε με αίτηση. 

Εχει κανει πολυ καλη δουλεια η intel στην απαγωγη θερμότητας εδω και 2 γενιες

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

 πχ. ο 5800x ειναι 35 βαθμους πιο ζεστος απο τον 10900 και 21 απο τον 10900k στο blender.  Με δΤ τους 20 μιλαμε οτι η θερμοκρασια του 5800x ειναι το 300% της θερμοκρασιας του 10900. Τρελη διαφορα. 

 

Δεν το κατάλαβα αυτό

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Οποτε ειναι δεδομενο οτι ειναι αρκετα πιο ζεστά τα ρυζια απο τα intel. Αντιστραφηκαν οι ρολοι και τωρα θελουν delid τα ρυζια.

Delid σε Soldered CPU ???

18 ώρες πριν, elpenor είπε

 

Οι 90 βαθμοί που αναφέρονται δεν πάει να λέει η AMD ότι είναι μέσα στο spec είναι μία απαράδεκτη θερμοκρασία που θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

Αφού είναι μέσα στα όρια του κατασκευαστή τη προβλήματα θα δημιουργήσει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Δεν το κατάλαβα αυτό

Delid σε Soldered CPU ???

Τι δεν καταλαβες? 

Το solder ειναι καλυτερο απο το tim που εβαζε η intel αλλα και το solder πρεπει να γινει σωστα. Η intel κανει υποδειγματικη δουλεια πλεον σε αυτο τον τομέα.. Οποτε ναι, εφοσον το solder δεν ειναι καλο, delid. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τι δεν καταλαβες? 

Αυτό με το 300%

1 λεπτό πριν, Herald είπε

 

Το solder ειναι καλυτερο απο το tim που εβαζε η intel αλλα και το solder πρεπει να γινει σωστα. Η intel κανει υποδειγματικη δουλεια πλεον σε αυτο τον τομέα.. Οποτε ναι, εφοσον το solder δεν ειναι καλο, delid. 

Από πού βγήκε το συμπέρασμα ότι το solder στους Ryzen 5000 δεν είναι καλό ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...