Προς το περιεχόμενο

5600x θερμοκρασία


XristosQts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δεν είναι underclock το MCE. Βγάζει πάνω από 250W(στοκ τάση 1,4V) σε prime95 με 4,9 all core. Σε νορμάλ AVX2 προγράμματα κοντά στα 200W(πάλι στοκ τάση). Είναι εκτός specs αυτά τα νούμερα για παρατεταμένη χρήση.

Το cyberpunk γεμίζει 8/16. Τι περίμενεις; Να δεις 5,3Ghz boost; 4,9 θα πας με MCE.  Δες τι λένε reviewers για το MCE.

https://www.techspot.com/review/2028-intel-core-i9-10900k/
 

Ακόμα και τα boost(για λίγα light tasks) να είχα ανοικτά απλά να ξέρεις ότι και τα intel έχουν καμπύλη τάσης. Δηλαδή, μπορείς να θέσεις μεγάλη τάση για 52 multiplier και undervolt για 48 multiplier π.χ..

υ.γ.: -Αυτά που λες για το CP2077 και τα ryzen δεν τα ξέρω. Τελευταία φορά βγήκε patch που διόρθωνε τα threading προβλήματα όλων.

-Το σκεπτικό σου ότι άμα το 10% των 10900K πιάνει τα 5,5 Ghz με LN2, 1.5 τάση και 400W κατανάλωση αυτομάτως το κάνει νόρμα δεν στέκει.

Δεν είναι μόνο το cp77 εκεί έξω, αυτό που κάνεις μπορούν όλοι με Ryzen να το κάνουν και να μην αφήσουν το stock boosting algorithm, που σπρώχνει temps και κατανάλωση προς τα πάνω, σχεδόν κανένας δεν το προτιμάει. 

Αν ήθελες να προτείνεις κάτι πραγματικά στο TS, μπορούσες να του πεις κόψε MHz και τάση και κλείσε το boost όπως έκανα και εγώ και περιόρισα τα temps στο δικό μου cpu, όχι να πεις ότι δεν είναι νορμάλ το stock το δικό σου, αν ο 10900Κ παίζει εκεί, λες και είναι ίδιο arc, αλλά στην πράξη ούτε καν stock τον έχεις και δεν το αναφέρεις.

Πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, pirmen56 είπε

1. Το CPU usage μας ενδιαφέρει. Αν αναφέρεσαι στη θερμότητα της GPU έχεις δίκιο. Αλλά "παίζω" με Fractal(ηχομόνωση=θερμομόνωση) και κλειστές τις θέσεις φαν της οροφής. Μόνο ένα exhaust. Όχι με δέκα ανεμιστήρες και ψύκτρα όσο η οροφή.

2. Υποτίθεται ότι τα 5950X είναι τα καλύτερα bins. Γι αυτό μου έκαναν εντύπωση όλα αυτά, ειλικρινά.

3. Αν δεις το screen του razor με το CPU στα 4500 έχει 20% μεγαλύτερη κατανάλωση με μικρότερο φόρτο αναλογικά.

4. Τα 4900 δεν είναι underclock. Είναι το standard all core overclock(MCE). Ο λόγος που τα 10th gen δίνουν 1,4+ τάση όταν η πρώτη γενιά(6700Κ) 14nm είχε γύρω στα 1,3 είναι η σταθερότητα πυρήνα με 5,3 Ghz single core boost. Αφενός δεν το έχω δει ποτέ, αφετέρου δεν παίζω Crysis του 2007 για να με νοιάζουν τέτοια boost. Safe, all core πας μέχρι 5,1 που είναι 4% διαφορά. Ψίχουλα μπροστά στο κέρδος από RAM.

Τι σου κανει εντυπωση, το εχω γραψει πολλες φορές (και κλασσικα οι θρησκοληπτοι χλευαζουν), οι 10th gen ουτε ψηλές θερμοκρασιες εχουν ούτε υψηλη κατανάλωση σε καθημερινες συνθηκες. Μεχρι 140 peak ειχα δει σε gaming με τερματισμενο τον 10900k σε 1.38v @5.2ghz (μπανανα).

Με χερατο voltage στα 4.9 all core καπου 100-110 επαιζε. Εξαιρετικά χαμηλό για τις επιδόσεις του.. 

Βγαινουν οι reviewers με τα clickbait videos σε smallest fft με MCE ανοιχτο για να βαρεσουν 300 watt να παρουν κανα like και comment απτα πορωμενα με τα κοκκινα κασκολ. Θυμαμαι οταν τα ειχε παίξει η μητρικη μου, λιγο πριν τα στειλω πακετο για rma επαιζα με intel stock cooler και χωρίς πάστα, ειχα βαλει thermal pad! Οκ 90αριζε αλλα δουλευε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Herald είπε

Τι σου κανει εντυπωση, το εχω γραψει πολλες φορές (και κλασσικα οι θρησκοληπτοι χλευαζουν), οι 10th gen ουτε ψηλές θερμοκρασιες εχουν ούτε υψηλη κατανάλωση σε καθημερινες συνθηκες. Μεχρι 140 peak ειχα δει σε gaming με τερματισμενο τον 10900k σε 1.38v @5.2ghz (μπανανα).

Με χερατο voltage στα 4.9 all core καπου 100-110 επαιζε. Εξαιρετικά χαμηλό για τις επιδόσεις του.. 

Βγαινουν οι reviewers με τα clickbait videos σε smallest fft με MCE ανοιχτο για να βαρεσουν 300 watt να παρουν κανα like και comment απτα πορωμενα με τα κοκκινα κασκολ. Θυμαμαι οταν τα ειχε παίξει η μητρικη μου, λιγο πριν τα στειλω πακετο για rma επαιζα με intel stock cooler και χωρίς πάστα, ειχα βαλει thermal pad! Οκ 90αριζε αλλα δουλευε. 

Δεν είναι μπανάνα. Με βάση το silicon lottery είναι η νόρμα και κάτι παραπάνω θα έλεγα. Το βλέπω και από το δικό μου που τρέχω με συντηρητικό undervolt. Εννοώντας ότι μετά από 10 ωρα stability test σε βαρύ encoding(80c+) ανέβασα την τάση δύο κλικ πιο πάνω από το σημείο σταθερότητας. Για τα 4,9 θέλει κ.μ.ο. 1,25. Για τα 5 τουλάχιστον 1,3 , αλλά με τα temps που πιάνει σε encoding δεν είμαι σίγουρος για την πηγή της αστάθειας. Οπότε κάπου στα 5,1 πρέπει να είναι το όριό μου με τα τωρινά συνοδά (αυστηρά για games με limits κλπ).

Η ενόχληση μάλλον προήλθε από τη διαπίστωση ότι με low usage και υδρόψυξη όσο το ταβάνι τα binned 5950X θερμαίνονται αρκετά, πάνω από τα 4600Mhz. Τη στιγμή που το youtube είναι γεμάτο "επαγγελματικά" συγκριτικά στα 4,8 λες και είναι ψωμοτύρι(ειλικρινά αυτό πίστευα τόσο καιρό). Σε βαρβάτα next gen open world του 2023 τι νούμερα θα βγάζουν δηλαδή; Τουλάχιστον με τους 10th gen ξέρεις ότι έχεις MCE clocks ακόμα και σε 100% gaming load με ψύκτρες του συρμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα OC σε Ryzen από reviewers είναι τις π@@τσ@ς. Κοπανάνε 1,45 τάση και όποιον πάρει ο χάρος. Η σύγκριση clocks μεταξύ ryzen και intel είναι άτοπη πάντως..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Η ενόχληση μάλλον προήλθε από τη διαπίστωση ότι με low usage και υδρόψυξη όσο το ταβάνι τα binned 5950X θερμαίνονται αρκετά, πάνω από τα 4600Mhz.

Ποια διαπίστωση; Αυτό το ξέρουμε εδώ και καιρό.

7nm dies είναι. Δεν απάγεται η θερμότητα αποτελεσματικά.

Η κατανάλωση είναι που με εκπλήσσει.

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Τη στιγμή που το youtube είναι γεμάτο "επαγγελματικά" συγκριτικά στα 4,8 λες και είναι ψωμοτύρι(ειλικρινά αυτό πίστευα τόσο καιρό). Σε βαρβάτα next gen open world του 2023 τι νούμερα θα βγάζουν δηλαδή; Τουλάχιστον με τους 10th gen ξέρεις ότι έχεις MCE clocks ακόμα και σε 100% gaming load με ψύκτρες του συρμού.

Κόλλησες με το CP2077, όπως παλιά με το AC Odyssey. Έλεος.

Το CP2077 παρουσιάζει περίεργη συμπεριφορά. Είναι το μόνο game που φαίνεται να προτιμά τους 10th gen από τους 5xxx.

Κάντε καμιά δοκιμή σε κανένα άλλο game. Υπάρχουν πολλά.

Επίσης θα είχε ενδιαφέρον η σύγκριση κατανάλωσης με 5800Χ και 5900Χ που είναι στα μέτρα του 10900Κ. Μπορεί οι παραπάνω πυρήνες του 5950Χ και το load balancing να ανεβάζουν την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει low usage στο cp77, 16 cores τσιτωνει και αγνοει σχεδον ολα τα logical (patch v1.23), οποτε ναι ανεβαζει τσαμπα καταναλωση και θερμοκρασιες ο 5950x και με υδροψυξη μεχρι το ταβανι, βεβαια εγω δεν μασαω να τρεχω out of specs με pbo + 200w limit, στην τελικη ιδιες θερμοκρασιες με underclocked/undervolt τσιπακια, που τρεχουν sub 100w για να μην αναψουν, σε οχι και τοσο μετριες αλλα μαλλον τερατωδες ψυκτρες, που να δουμε δηλαδη και με stock νουμερα, να προσπαθει να πιασει το skylake arc 5.3GHz μπας και πατσισει, (λεμε τωρα) τις επιδοσεις zen 3.

cp77.jpg.e482bb4ee5188838cd874cd7ea0bc59a.jpg

Mε ενα ccd ενεργο, 4700MHz manual, sub 100w, sub 60c, περισσοτερα fps.

cp772.jpg.545dc8e828b652ce559ffc888ec49e4c.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν υπάρχει low usage στο cp77, 16 cores τσιτωνει και αγνοει σχεδον ολα τα logical (patch v1.23), οποτε ναι ανεβαζει τσαμπα καταναλωση και θερμοκρασιες ο 5950x και με υδροψυξη μεχρι το ταβανι, βεβαια εγω δεν μασαω να τρεχω out of specs με pbo + 200w limit, στην τελικη ιδιες θερμοκρασιες με underclocked/undervolt τσιπακια, που τρεχουν sub 100w για να μην αναψουν, σε οχι και τοσο μετριες αλλα μαλλον τερατωδες ψυκτρες, που να δουμε δηλαδη και με stock νουμερα, να προσπαθει να πιασει το skylake arc 5.3GHz μπας και πατσισει, (λεμε τωρα) τις επιδοσεις zen 3.

Low usage αναφορικά με το σύνολο των 32 threads. Δεν τα λέω εγώ. Το παλικάρι πιο πάνω με Ryzen + υδρόψυξη πολλαπλάσιου όγκου μιας αερόψυξης βγάζει average 74c σε game που δεν αξιοποιεί πλήρως το CPU του. Και αυτός άσχετος όπως οι 100δες που ανεβάζουν δοκιμές σε youtube και αλλού;

Όσο για τους 5XXX γενικώς. Είδα δοκιμή στο CP2077 που ανέβασε κάποιος με 5600X και non tweaked RAM στα 3800 και έτρεξα μια δική μου για σύγκριση με επίσης νορμάλ non tweaked RAM του 2015 στα 3200. Με κομμένα 4 cores αλλά με 20Mb cache. Οι διαφορές έφταναν το 20%. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι ολόκληρο το 20% οφείλεται στην cache(μάλλον όχι) είναι σαν να λέμε ότι τα ryzen έφτασαν την intel στο gaming σχεδόν αποκλειστικά για αυτό το λόγο.

Τα έβγαλα τα συμπεράσματά μου. Όποιος βέβαια θεωρεί ότι με 5600X και tweaked RAM θα πάρει +50%(νόμίζω τόσο είχες δείξει) ώστε να φτάσει και ίσως να ξεπεράσει 10900K σε σενάριο που αγγίζει τα 16 threads utilization ας πάει να πάρει 5600X να είναι άρχοντας στα next gen και τα υπόλοιπα σουβλάκια. Τι πιο απλό;

55 λεπτά πριν, Herald είπε

Στα 5.2 @1.38v καπου στους 83 τερματιζε ο 10900k σε sotr 720p με h115i

83c είναι μια χαρά για τέτοια συχνότητα. Και η κατανάλωση σίγουρα δεν ξεπερνάει τα ~180W στο χειρότερο gaming σενάριο. Tο όριο μιας καλής αερόψυξης. Καμία σχέση με 300W και άλλα κουλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

83c είναι μια χαρά για τέτοια συχνότητα. Και η κατανάλωση σίγουρα δεν ξεπερνάει τα ~180W στο χειρότερο gaming σενάριο. Tο όριο μιας καλής αερόψυξης. Καμία σχέση με 300W και άλλα κουλά.

Mιλάμε για 80-90% utilization οπότε ναι, είναι καλά τα 83c. Τα καλά τσιπάκια τρέχουν 5.3 με τα ίδια volt. 

Όσο για τον 5600x, προφανώς δεν φτάνει 10900k αλλά ας πούμε τον 11600k μου μάλλον τον κερνάει τσάγια 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Όσο για τον 5600x, προφανώς δεν φτάνει 10900k αλλά ας πούμε τον 11600k μου μάλλον τον κερνάει τσάγια 😜 

50% αύξηση από RAM δεν έχω δει μάλλον πουθενά εκτός από σχετική με τα ανωτέρω δοκιμή του Razor.

Πάντως ότι έχω βγάλει μέχρι στιγμής είναι με 48,5 ns latency RAM του 2015. 44,5 στον 6700K με παρόμοιο tuning. Όταν υπάρχουν σήμερα b-dies που φτάνουν και κάτω από 35ns στον τελευταίο. Εν αναμονή λοιπόν προσιτών 32Gb ddr4 kits με την έλευση των ddr5.

Εν τω μεταξύ έχε χάρη που ο BabisTs ασχολείται με τα canned benchmarks(SOTTR) και δεν τρέχει real world tests. Ακόμα και με "underclock" στα 4,9Ghz θα είχε πολλή πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

50% αύξηση από RAM δεν έχω δει μάλλον πουθενά εκτός από σχετική με τα ανωτέρω δοκιμή του Razor.

Πάντως ότι έχω βγάλει μέχρι στιγμής είναι με 48,5 ns latency RAM του 2015. 44,5 στον 6700K με παρόμοιο tuning. Όταν υπάρχουν σήμερα b-dies που φτάνουν και κάτω από 35ns στον τελευταίο. Εν αναμονή λοιπόν προσιτών 32Gb ddr4 kits με την έλευση των ddr5.

Εν τω μεταξύ έχε χάρη που ο BabisTs ασχολείται με τα canned benchmarks(SOTTR) και δεν τρέχει real world tests. Ακόμα και με "underclock" στα 4,9Ghz θα είχε πολλή πλάκα.

Tα 35ns τα ξεχνάς εκτός αν ξεράσεις 400€ για μητρική, και μάλιστα apex για 2 slot. Άντε ίσως και η unify i να φτάνει. Το 37 σε 4slots μητρική και με βαρύ tuning, αλλιώς είσαι στα ~39-40. 

Σε gaming τι περιμένεις να δείς? Στα ίδια με ρύζια είναι ανάλογα το game, σε άλλα περνάει σε άλλα μένει πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Tα 35ns τα ξεχνάς εκτός αν ξεράσεις 400€ για μητρική, και μάλιστα apex για 2 slot. Άντε ίσως και η unify i να φτάνει. Το 37 σε 4slots μητρική και με βαρύ tuning, αλλιώς είσαι στα ~39-40. 

Σε gaming τι περιμένεις να δείς? Στα ίδια με ρύζια είναι ανάλογα το game, σε άλλα περνάει σε άλλα μένει πίσω. 

35 μόνο για 6700K. Το ξεκαθάρισα. Σε gaming ο λόγος που τα ryzen είναι τόσο ψηλά είναι το latency και η cache. Όλα τα άλλα(prefetch, branch prediction, buffers κτλ.) μέτρησαν πολύ λιγότερο. Το καταλαβαίνεις και από τους rocket lake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pirmen56 είπε

35 μόνο για 6700K. Το ξεκαθάρισα.

Έχει τέτοιο IMC ο 6700Κ για να βγάζει 35ns;

Με 1.6V σε VCCIO και VCCSA και LN2;

Ή με χαμγλό CL εννοείς; Για να βγουν 35 με χαμηλό CL πόσα Vdimm και τι κιτ θέλεις;

Για Ryzen στα 3800MHz αρκεί ένα κιτ των 100-120€ και καθημερινές χαλαρές τάσεις.

11 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Όσο για τους 5XXX γενικώς. Είδα δοκιμή στο CP2077 που ανέβασε κάποιος με 5600X και non tweaked RAM στα 3800 και έτρεξα μια δική μου για σύγκριση με επίσης νορμάλ non tweaked RAM του 2015 στα 3200. Με κομμένα 4 cores αλλά με 20Mb cache. Οι διαφορές έφταναν το 20%. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι ολόκληρο το 20% οφείλεται στην cache(μάλλον όχι) είναι σαν να λέμε ότι τα ryzen έφτασαν την intel στο gaming σχεδόν αποκλειστικά για αυτό το λόγο.

3 παρατηρήσεις:

1) Το μεγαλύτερο οφείλεται στην cache και τα υπόλοιπα στις dual rank μνήμες σου (τις οποίες τις έχεις και λίγο σκαλισμένες).

2) Guess what??? Δεν υπάρχει ΜΟΝΟ το CP2077. Βρήκες το βολικό παιχνίδι να συγκρίνεις. Σύγκρινε και μερικά άλλα που οι Ryzen 5xxx ρίχνουν φάπες στους 10th gen.

3) Μόνο ο 10900Κ στέκεται τόσο ψηλά. 10700Κ-10600Κ κτλ κτλ βλέπουν 10-20% μείωση επιδόσεων. Αντίθετα 5950Χ vs 5800X έχουμε περίπου ισοπαλία και ο 5600Χ είναι 5% πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Έχει τέτοιο IMC ο 6700Κ για να βγάζει 35ns;

Με 1.6V σε VCCIO και VCCSA και LN2;

Ή με χαμγλό CL εννοείς; Για να βγουν 35 με χαμηλό CL πόσα Vdimm και τι κιτ θέλεις;

Ο 6700κ τα βγάζει έιχα φτάσει μέχρι τα 36
Oπως το έτρεχα 24/7 από τις πρώτες μέρες που το είχα για περίπου 4 χρόνια στα 4.6 και τη ram 3733 cl15 ήταν 38-39

Oι μνήμες ήταν b-die 3600 cl 15 και το μόνο που είχα κάνει ήταν ένα bump τα ρολόγια στα 3733 με xmp voltage 

Όταν ανέβαζα τον cpu 4.9 και τις μνήμες 3800 cl14  έπεφτε μέσα στα 36αρια, έβγαζε prime95 και linpack extreme, o IMC τερμάτιζε στα 3800 



 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Deu164 είπε

Ο 6700κ τα βγάζει έιχα φτάσει μέχρι τα 36
Oπως το έτρεχα 24/7 από τις πρώτες μέρες που το είχα για περίπου 4 χρόνια στα 4.6 και τη ram 3733 cl15 ήταν 38-39

Oι μνήμες ήταν b-die 3600 cl 15 και το μόνο που είχα κάνει ήταν ένα bump τα ρολόγια στα 3733 με xmp voltage 

Όταν ανέβαζα τον cpu 4.9 και τις μνήμες 3800 cl14  έπεφτε μέσα στα 36αρια, στα 4.9 έβγαζε prime95 και linpack extreme, o IMC τερμάτιζε στα 3800 

Όλοι οι 6700Κ και σε όλες τις μητρικές;

Γιατί στους Ryzen 5xxx τα 3800 CL16 (που προσφέρουν το 95% της μέγιστης απόδοσης με απόλυτη σταθερότητα) έρχονται σε μητρικές των 80-90€ και με κιτς των 90€ (Rev E.) ή τα πιο φτηνά B-Die των 110-120€.

Και με τάσεις εργοστασιακές, όχι ταρζανιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...