Προς το περιεχόμενο

5600x θερμοκρασία


XristosQts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Αν τα ξέρεις εσύ καλύτερα από τον ίδιο τον κατασκευαστή τότε πάω πάσο.

Πφφφ βαρέθηκες να διαβάσεις το post μου, κρίμα που έχασα το χρόνο να απαντήσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Razor333 είπε

Ειπαμε δεν ειμαστε και χθεσινοι, θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις για παραδειγμα τον 5950x αλλα δεν σε συμφερει γιατι ειναι ακομα περισσοτερα cores που πρεπει με 125w να δουλεψουν, οποτε μαντεψε τι γινεται στο blender, οπου θα εχεις zen 3 vs zen 3, με την ιδια καταναλωση, 60c ο ενας, 85c ο αλλος και ξαφνικα το ολο επιχειρημα καταρρεει, γιατι η λεπτομερεια ειναι οτι ο ενας θα τρεχει ρελαντι 16cores στα 3.9 και ο αλλος τσιτα 8cores στα 4.6, αφου θα εχει διπλασιο power budget per core.

Απο intel εναν 10700f ειχα στησει και στα 65w εριχνε τοσο τα ρολογια στο all core που ηταν πλεον πιο αργος απο 6core και παλι δεν το θυμαμαι παγωμενο, μια χαρα την αναβε 150w tdp ψυκτρα, καλα ο 10900 με 65w, λογικα θα τρεχει στα 3.4GHz με 0.7v ταση για να βγει στο power budget να ταισει 10 cores, οποτε δεν θα μου εκανε εντυπωση να ειχε sub 50c με μια decent υδροψυξη και να δουλευει ακομα και με την ψυκτραρα της intel χωρις ιδιαιτερο θεμα.

Γενικα ολες οι αρχιτεκτονικες και τα nodes εχουν καποια συγκεκριμενα MHz που το efficiency ειναι καλο, μετα απο ενα σημειο απλα καις ρευμα και ανεβαζεις temps χωρις λογο, προφανεστα δεν ειναι στα ιδια MHz το efficiency zen 3 με cometlake και ειναι πολυ λογικο σε καταστασεις που θα τρεχει ενας 8core zen 3 στα 4.5GHz να ανεβαζει περισσοτερη ταση, καταναλωση και θερμοκρασιες απο εναν comet 8core που στα 4.5GHz θα ειναι ανετος.

Βεβαια δεν παραγουν και το ιδιο εργο ανα MHz, δεν θα ειναι ενας 10700Κ πιο γρηγορος απο τον 5800x στα 4.5GHz στο blender, θα ειναι σαφως πιο αργος, για να τον φτασει θα πρεπει να τον τρεχεις πανω απο 5.1GHz και παλι πισω θα ειναι πιθανοτατα, ομως αυτη την φορα και θα καιει περισσοτερα και θα αναψει ακομα περισσοτερο απο temps.

Οπως το βλεπω απο μια προχειρη αναζητηση, ο 10900Κ stock ειναι πισω απο τον 5800x stock στο blender, με 20% περισσοτερα cores, ο 5800x κραταει γυρω στα 4.6GHz στο blender stock, οποτε με την διαφορα δυναμικης στα MHz και την διαφορα στα cores, πανω απο 4GHz stock δεν το κοβω να κραταει ο 10900Κ, γιαυτο λογικο να ειναι κρυος, αλλα και σαπιος.

 

Cool story bro, από το review του tpup πάντως ο 10900k είναι πιο γρήγορος στο blender και με το μισό δΤ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Μονο που βγαζει σχεδον ιδια νουμερα με 5.1GHz, ο ''stock'' 10900K του θωμα και βαραει 180w+, βρωμαει για MCE, δεν παιζει 54c με MCE ο 10900Κ σε blender, ουτε καιει μονο 120w, τον λοκω σαν να βαρατε κατω, για να εχει μονο 54c πρεπει να παιζει κοντα στα 4GHz, στο πραγματικο του stock, εκει που ειναι πιο αργος απο 5800x η στα ιδια αναλογα το task.

Με MCE δεν ειναι καν 30% πιο γρηγορος, βαση τον αριθμο των cores του και τις υψηλοτερες συχνοτητες, ενω καιει επιπλεον 50% ρευμα απο stock 5800x και απο temps τον κοντραρει και τον ξεπερναει. 

''Stock'' 10900K vs 5800x, ιδιο performance, 80% διαφορα στην καταναλωση, for sure stock ο 10900Κ, καθολου 4.9GHz all core, στους 54c for sure.

s8d2nUbxdyPsGHJdN6Woc-970-80.png.webp

SbtaxozLH6TV4fvofLDHQm-970-80.png.webp

Στο cp77 εχω ιδια temps με εσενα αλλα με 60% παραπανω καταναλωση ρευματος 95w vs 150w, γιατι το bugfest εχει 16 physical cores φορτωμενα στο 80%, οχι τα μισα οπως θελεις να πιστευεις, κοινως ολα τα cores που καινε ρευμα, οχι τα logical που προσθετουν ψιχουλα στην καταναλωση, εχω ανεβασει και screenshots που το αποδεικνυει δεν παει 150w ανευ λογου, κοινως χειροτερα εισαι μην χαιρεσαι τσαμπα, με τα 8cores ενεργα στα 4700 και την ιδια καταναλωση ειμαι στους 60c, ψυγειο σε σχεση με την θερμαστρα σου.

Δεν μιλαμε καν για HEVC encoding κτλ που με MCE και τις αλχημειες σου με undervolt και παλι εισαι στις 80αρες με 1000rpm και βαλε, ενω εγω ειμαι ανετος και πολυ πιο γρηγορος ακομα και stock στους 60c, με 120w καταναλωση, 500rpm στην υδροψυξη μεχρι το ταβανι και νεκρικη ησυχια ακομα και να δουλευει ολη μερα.

Συμφωνα με το θωμα που παραθετεις το cpu μου ειναι 2.5x πιο efficient απο την ψησταρια σου σε enconding, οπως και ο 5600x που κραζεις.

GJuzrYPFF2UEDg7LqabX3-970-80.png.webp

Οπως επισης πανω σε 1080p gaming, ναι ξερω ξερω δεν βρηκε ο πληρωμενος θωμας τα σημεια στο cp77 που ''πεταει'' ο 10900Κ σου.

UxRnH8c32eqBQ9DDSwaWob-970-80.png.webp

 

Intel xeon με 64 cores στα 4Ghz να συγκρίναμε, πάνω από 10900K θα έβγαινε και με συντριπτικά ανώτερο efficiency για προφανείς λόγους. Το efficiency βελτιώνεται εκθετικά όσο πέφτεις Mhz συν τα επιπλέον cores.

Το θέμα των ryzen είναι ότι δεν "ακούν" σε τάση μετά από κάποιο σημείο(γύρω στα 4600-4800). Έτσι δεν τους τρέχουν με μεγάλη τάση και...βγάζουν καλές καταναλώσεις. Ενώ τον intel τον πας στα ~5,2(και τα νέα arch ακόμα) με έναν κόφτη στα 170W π.χ. για να μην έχεις πρόβλημα σε productivity και να παίρνεις το max σε games.

Πάντως 200W σε HEVC δεν έχω δει ποτέ. Με την τάση που αρμόζει στον 48-49 multiplier γύρω στα 160W κατά μέσο όρο είμαι. Ούτε το ιδανικό, ούτε η καταστροφή.

Τα gaming bench είναι γνωστό τοις πάσι πόσο απέχουν από τα heavy κομμάτια των games και τα online fps. Αλλιώς βγάζουμε το συμπέρασμα ότι ο 5600X αξίζει σαν αγορά περισσότερο από 5800X και 10900K. Στον πίνακα του tom's φιγουράρει στις πρώτες θέσεις αλλά στο επόμενο βαρύ open world θα γίνει αστρόσκονη(και τώρα φαίνεται αλλά να το αφήσουμε). Τα 'δαμε όλα αυτά και στα ACreed όταν έμπαινες σε κύρια πόλη πόσο ίσχυαν τα random μπεντσάκια και τι κράταγαν τελικά τα zen.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Intel xeon με 64 cores στα 4Ghz να συγκρίναμε, πάνω από 10900K θα έβγαινε και με συντριπτικά ανώτερο efficiency για προφανείς λόγους. Το efficiency βελτιώνεται εκθετικά όσο πέφτεις Mhz συν τα επιπλέον cores.

Το θέμα των ryzen είναι ότι δεν "ακούν" σε τάση μετά από κάποιο σημείο(γύρω στα 4600-4800). Έτσι δεν τους τρέχουν με μεγάλη τάση και...βγάζουν καλές καταναλώσεις. Ενώ τον intel τον πας στα ~5,2(και τα νέα arch ακόμα) με έναν κόφτη στα 170W π.χ. για να μην έχεις πρόβλημα σε productivity και να παίρνεις το max σε games.

Πάντως 200W σε HEVC δεν έχω δει ποτέ. Με την τάση που αρμόζει στον 48-49 multiplier γύρω στα 160W κατά μέσο όρο είμαι. Ούτε το ιδανικό, ούτε η καταστροφή.

Τα gaming bench είναι γνωστό τοις πάσι πόσο απέχουν από τα heavy κομμάτια των games και τα online fps. Αλλιώς βγάζουμε το συμπέρασμα ότι ο 5600X αξίζει σαν αγορά περισσότερο από 5800X και 10900K. Στον πίνακα του tom's φιγουράρει στις πρώτες θέσεις αλλά στο επόμενο βαρύ open world θα γίνει αστρόσκονη(και τώρα φαίνεται αλλά να το αφήσουμε). Τα 'δαμε όλα αυτά και στα ACreed όταν έμπαινες σε κύρια πόλη πόσο ίσχυαν τα random μπεντσάκια και τι κράταγαν τελικά τα zen.

 

x47 με 1.10 τάση τον έτρεχα για τα βαριά workloads που θέλανε ώρες. Η λαλακία με την Intel είναι τα PL2 που βάζει για 30sec να φαίνεται ψηλά στα benches. Πιο πολύ κακό της κάνει παρά καλό, γιατί όλοι μιλάνε για σόμπες και θερμάστρες την στιγμή που το CPU είναι υπερβολικά efficient, αναλογιζόμενος και τα 14nm.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

x47 με 1.10 τάση τον έτρεχα για τα βαριά workloads που θέλανε ώρες. Η λαλακία με την Intel είναι τα PL2 που βάζει για 30sec να φαίνεται ψηλά στα benches. Πιο πολύ κακό της κάνει παρά καλό, γιατί όλοι μιλάνε για σόμπες και θερμάστρες την στιγμή που το CPU είναι υπερβολικά efficient, αναλογιζόμενος και τα 14nm.  

Όλα αυτά γνωστά. Να σταθούμε όμως και σε αυτό.

Αναφορά σε κείμενο

Στο cp77 εχω ιδια temps με εσενα αλλα με 60% παραπανω καταναλωση ρευματος 95w vs 150w, γιατι το bugfest εχει 16 physical cores φορτωμενα στο 80%, οχι τα μισα οπως θελεις να πιστευεις, κοινως ολα τα cores που καινε ρευμα, οχι τα logical που προσθετουν ψιχουλα στην καταναλωση, εχω ανεβασει και screenshots που το αποδεικνυει δεν παει 150w ανευ λογου, κοινως χειροτερα εισαι μην χαιρεσαι τσαμπα, με τα 8cores ενεργα στα 4700 και την ιδια καταναλωση ειμαι στους 60c, ψυγειο σε σχεση με την θερμαστρα σου.

Το bugfest λέει ο razor δεν στέλνει έργο στα logical cores παρά μόνο στα physical.

Είναι γνωστό σε κατόχους CPU με HT ότι πέρα από την κατανάλωση αυξάνονται και τα temps. Έβλεπα τουλάχιστον 10c διαφορά ανάμεσα σε 6700K και 6600K simulated. Δηλαδή, δεν είναι κακό από άποψη θερμοκρασιών να μοιράζεται το φορτίο σε φυσικά cores γιατί το HT παράγει θερμότητα σε μικρή επιφάνεια.

Πέρα από αυτό είχε τρέξει δοκιμή με simulated ryzen 5600X(κομμένος 5950X) όπου "έριχνε" γύρω στο 50%(!!!!!) κόντρα σε 5600X άλλου κατόχου με xmp ram. Αναρωτιέμαι πώς κατάφερε το simulation, όταν το bugfest Cyberpunk "βλέπει" σχεδόν αποκλειστικά physical cores(στα ryzen) αλλά στο βίντεό του το usage ήταν υψηλό και για τα 12 threads;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το HT 

10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όλα αυτά γνωστά. Να σταθούμε όμως και σε αυτό.

Το bugfest λέει ο razor δεν στέλνει έργο στα logical cores παρά μόνο στα physical.

Είναι γνωστό σε κατόχους CPU με HT ότι πέρα από την κατανάλωση αυξάνονται και τα temps. Έβλεπα τουλάχιστον 10c διαφορά ανάμεσα σε 6700K και 6600K simulated. Δηλαδή, δεν είναι κακό από άποψη θερμοκρασιών να μοιράζεται το φορτίο σε φυσικά cores γιατί το HT παράγει θερμότητα σε μικρή επιφάνεια.

Πέρα από αυτό είχε τρέξει δοκιμή με simulated ryzen 5600X(κομμένος 5950X) όπου "έριχνε" γύρω στο 50%(!!!!!) κόντρα σε 5600X άλλου κατόχου με xmp ram. Αναρωτιέμαι πώς κατάφερε το simulation, όταν το bugfest Cyberpunk "βλέπει" σχεδόν αποκλειστικά physical cores(στα ryzen) αλλά στο βίντεό του το usage ήταν υψηλό και για τα 12 threads;

Σίγουρα δεν γεμίζει μόνο physical cores. Ο 11600k μου βαράει 90+% usage και με τα χίλια ζόρια κρατάει το 60αρι (στα δύσκολα σημεία). Το HT όταν έπαιζα με τον 10900k στα τέρματα ανέβαζε 15-20 βαθμούς την θερμοκρασία σε ίδιες τάσεις. Βέβαια με το HT κλειστό ήθελε και μικρότερες τάσεις για τα ίδια ρολόγια οπότε η πραγματική διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. 

Δεν θυμάμαι ακριβώς voltages (νομίζω 1.44) που έδινα πάντως με HT για τα 5.3 all core ήταν οριακά στους 90, με HT κλειστό δεν ξεπέρναγε τους 75. Βασικά δοκίμασε το στον δικό σου με σταθερές τάσεις, κάπου 15 βαθμούς κάτω θα είσαι. Όταν έχεις πολλούς πυρήνες το SMT / HT είναι ολίγον fail, το πρόβλημα είναι ότι σε 6πύρηνα CPU ανεβαίνει πολύ το latency με HT off. Yπάρχουν engines που σε ταράζουν στο stuttering στα CPU χωρίς HT (πχ 9700k vs 8700k).

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Πραγματικά σαν να προσπαθείς να πείσεις ψεκες να κάνουν εμβόλιο. Χαμένος χρόνος.

Μα προσπαθείς να μας πείσεις ότι τα ρύζια έχουν καλύτερες θερμοκρασίες την στιγμή που όλα (μα όλα όμως) τα review δείχνουν 2πλάσιο και 3πλάσιο δΤ από 10900. Aκόμα και το υποκατάστημα της AMD (hwunboxed) 78C δείχνει στο review του 5800x. Για να δείς τέτοια temps σε Intel πρέπει να ξεπεράσεις τα 200watt.  O 11600k με κοντά 30 ambient και 170watt κατανάλωση σε CB κάτω από 70 είναι. Δηλαδή με πολύ υψηλότερο watt / core που λές ότι έχει σημασία.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή εσύ είσαι ο ψέκας, καθώς η επιστήμη (επαγγελματίες reviewers) σου λένε ότι είσαι λάθος

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα προσπαθείς να μας πείσεις ότι τα ρύζια έχουν καλύτερες θερμοκρασίες την στιγμή που όλα (μα όλα όμως) τα review δείχνουν 2πλάσιο και 3πλάσιο δΤ από 10900. Aκόμα και το υποκατάστημα της AMD (hwunboxed) 78C δείχνει στο review του 5800x. Για να δείς τέτοια temps σε Intel πρέπει να ξεπεράσεις τα 200watt.  O 11600k με κοντά 30 ambient και 170watt κατανάλωση σε CB κάτω από 70 είναι. Δηλαδή με πολύ υψηλότερο watt / core που λές ότι έχει σημασία.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή εσύ είσαι ο ψέκας, καθώς η επιστήμη (επαγγελματίες reviewers) σου λένε ότι είσαι λάθος

Αν είναι να κάνω πιο αργό στο blender τον 5950x από τον 10900Κ στο τέλος θα δουλεύει και passive σε room temperature.

Γενικά δεν διαφωνώ ότι το τσιπακι στα 14nm που έχει και μια τεράστια επιφάνεια επαφής είναι πιο καλό στην απαγωγή θερμότητας, αλλά το έσκισες, δεν μπορείς να μου παίρνεις temps από base clocks με επιδόσεις τάφους και να τις κάνεις αντιπαραβολή με MCE επιδόσεις που με την καμία δεν είσαι στους 54c, ούτε στους 60c, αλλά κοντά στην 80αρα, εκεί που παίζω με το 5950x στα 200w, 4.5 all core.

Τώρα 4.7 στην μια αρχιτεκτονική με την άλλη δεν είναι ευθεία αντιπαραβολή, για 4.7 σε zen 3, σκας τάσεις στον Θεό πλέον, οπότε λογικό να είναι πιο ζεστά από comet που είσαι efficient σε χαμηλή τάση.

Από την άλλη δεν έχουν ίδιες επιδόσεις και ipc.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Razor333 είπε

Αν είναι να κάνω πιο αργό στο blender τον 5950x από τον 10900Κ στο τέλος θα δουλεύει και passive σε room temperature.

Γενικά δεν διαφωνώ ότι το τσιπακι στα 14nm που έχει και μια τεράστια επιφάνεια επαφής είναι πιο καλό στην απαγωγή θερμότητας, αλλά το έσκισες, δεν μπορείς να μου παίρνεις temps από base clocks με επιδόσεις τάφους και να τις κάνεις αντιπαραβολή με MCE επιδόσεις που με την καμία δεν είσαι στους 54c, ούτε στους 60c, αλλά κοντά στην 80αρα, εκεί που παίζω με το 5950x στα 200w, 4.5 all core.

Τώρα 4.7 στην μια αρχιτεκτονική με την άλλη δεν είναι ευθεία αντιπαραβολή, για 4.7 σε zen 3, σκας τάσεις στον Θεό πλέον, οπότε λογικό να είναι πιο ζεστά από comet που είσαι efficient σε χαμηλή τάση.

Από την άλλη δεν έχουν ίδιες επιδόσεις και ipc.

 

Μπλέκεις συνέχεια επιδόσεις με θερμοκρασία. Ούτε οι επιδόσεις ούτε τα ρολόγια έχουν ιδιαίτερη σημασία. Αυτό που απάγεται είναι η θερμότητα, όχι το score στο cinebench. Με ίδια θερμότητα πρός απαγωγή το Intel πολύ πιθανόν να έχει το 1/3 ή 1/4 του δΤ ενός ρυζιού.

Προφανώς τα ρύζια θα αποδίδουν καλύτερα με ίδια κατανάλωση αφού είναι πιο efficient, δεν νομίζω να διαφώνησε κανείς σε αυτό. Αυτο που λέω, και δεν έχω καταλάβει αν διαφωνείς, είναι ότι αν πχ. βάλω τον 11600k με limit στα 65w που έχει ο 5600x θα είναι 20 βαθμούς πιο κάτω. Με liquid temp 35 σε 280 ΑΙΟ δεν θα ξεπεράσει τους 50 ούτε με αίτηση σε cinebench. Ο 5600x φαντάζομαι θα είναι χαλαρά πάνω από 60. Το βλέπω και με τον 3700x, σηκώνει πολυ παραπάνω temps και δεν νοιώθει ότι ψύκτρα και να του βάλεις.

YΓ1. Μόλις δοκίμασα cbr20 με 65w limit. 42 βαθμούς μέγιστο με τα fans του κουτιού και της ΑΙΟ στο 30% και ambient ~27.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, elpenor είπε

Πφφφ βαρέθηκες να διαβάσεις το post μου, κρίμα που έχασα το χρόνο να απαντήσω....

Το διάβασα το post που έκανες, αλλά τα περισσότερα που είπες δεν ισχύουν στο ποσοστό που νομίζεις. Electromigration δεν παθαίνουν όλα τα chip αν τα δουλεύεις μέσα στα specs. Και αν υφίσταται το φαινόμενο,  θα περάσουν πολλά χρόνια για να έχει σοβαρό πρόβλημα το Chip. Επίσης το ότι ο κατασκευαστής σου δίνει 3 χρόνια εγγύηση δεν είναι γιατί μετά τα 3 χρόνια θα γίνει degrade το chip.

Να αναφέρω επίσημης ότι πλέον πρώτα θα αρχίσεις να έχεις προβλήματα από τα gates παρά από τα interconnect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Herald είπε

Το HT 

Σίγουρα δεν γεμίζει μόνο physical cores. Ο 11600k μου βαράει 90+% usage και με τα χίλια ζόρια κρατάει το 60αρι (στα δύσκολα σημεία). Το HT όταν έπαιζα με τον 10900k στα τέρματα ανέβαζε 15-20 βαθμούς την θερμοκρασία σε ίδιες τάσεις.

Έχει πρόβλημα το bugfest(CP2077) μόνο με Ryzen λέει ο φίλτατος razor333.

Κατάφερε όμως με emulated 5600X(κομμένος 5950X) να "ρίχνει" γύρω στο 50% σε απλό xmp Ryzen 5600X με 3600Μhz ram(δεύτερο ποστ, δεύτερο vid) και να έχει 80%+ cpu usage(απ' ότι βλέπω).

Spoiler

https://www.insomnia.gr/forums/topic/737288-amd-zen-3-milan-vermeer-epyc-3-ryzen-5000/?do=findComment&comment=58638163

Spoiler

https://www.insomnia.gr/forums/topic/737288-amd-zen-3-milan-vermeer-epyc-3-ryzen-5000/?do=findComment&comment=58628387

Τώρα περιμένω να διαβάσω ότι και το cpu usage στα Ryzen μετριέται διαφορετικά από τα intel. Ή ότι το CP2077 έχει επιλεκτικά bugs  και μεταξύ των ryzen configurations.

Βρες εσύ την άκρη.

Spoiler

https://www.youtube.com/watch?v=ZeSlHzmb-ls

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

Μπλέκεις συνέχεια επιδόσεις με θερμοκρασία. Ούτε οι επιδόσεις ούτε τα ρολόγια έχουν ιδιαίτερη σημασία. Αυτό που απάγεται είναι η θερμότητα, όχι το score στο cinebench. Με ίδια θερμότητα πρός απαγωγή το Intel πολύ πιθανόν να έχει το 1/3 ή 1/4 του δΤ ενός ρυζιού.

Προφανώς τα ρύζια θα αποδίδουν καλύτερα με ίδια κατανάλωση αφού είναι πιο efficient, δεν νομίζω να διαφώνησε κανείς σε αυτό. Αυτο που λέω, και δεν έχω καταλάβει αν διαφωνείς, είναι ότι αν πχ. βάλω τον 11600k με limit στα 65w που έχει ο 5600x θα είναι 20 βαθμούς πιο κάτω. Με liquid temp 35 σε 280 ΑΙΟ δεν θα ξεπεράσει τους 50 ούτε με αίτηση σε cinebench. Ο 5600x φαντάζομαι θα είναι χαλαρά πάνω από 60. Το βλέπω και με τον 3700x, σηκώνει πολυ παραπάνω temps και δεν νοιώθει ότι ψύκτρα και να του βάλεις.

YΓ1. Μόλις δοκίμασα cbr20 με 65w limit. 42 βαθμούς μέγιστο με τα fans του κουτιού και της ΑΙΟ στο 30% και ambient ~27.

Οπως εγραψα, cpu σε παλιοτερο node που βελτιωνεται επι 6 χρονια και ειναι και τερατωδες, ο 11900k ας πουμε ειναι οσο μια 3060, μπορει να καψει περισσοτερα watt και να τα διωξει κιολας, αλλα απο την αλλη καις τσαμπα ρευμα για το ιδιο εργο και ειναι απλα ενας φαυλος κυκλος, αν θελεις σε productivity να αποδωσει ο 10900Κ σημαντικα καλυτερα απο τον 5800x, που και παλι δεν μπορει ουτε το 20%+ να δωσει που επρεπε να εχει μονο απο το core count του, θα φτασεις να εχεις 80αρες, γιατι τα watt θα γινουν πολλα ακομα και για 14nm μονολιθικο με επιφανεια 200mm2+ αν θυμαμαι καλα.

Τα temps παντως δεν τα ανεβαζουν μονο τα watt, αλλο 100w στα 3.5GHz με 0.7v, αλλο 100w στα 4.6GHz με 1.3v, εχει σημαντικη διαφορα.

Τελος στην οποια επαφη ειχα με intel, δηλαδη εναν 10700f με 30€ tower ψυκτρα, δεν με εντυπωσιασε απο καμια αποψη σε σχεση με τον 3700x με την prime, stock και οι δυο ειναι στα 65w και οι δυο αν τρεξεις cb20 κρατανε καπου στα 3950MHz και οι δυο καπου στους 60c, score στα 4000 ο ενας, 4800 ο αλλος. Δεν αντιλεγω ομως οτι μπορεις να σπρωξεις στον 10700f και 170 και 180 watt και να μεινει σε λειτουργικα temps (80-90 με την φθηνη ψυκτρα), ομως ακομα και εκει παλι πισω ειναι στο cb20, οποτε τσαμπα ρευμα καις απο μια αποψη.

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Έχει πρόβλημα το bugfest(CP2077) μόνο με Ryzen λέει ο φίλτατος razor333.

Κατάφερε όμως με emulated 5600X(κομμένος 5950X) να "ρίχνει" γύρω στο 50% σε απλό xmp Ryzen 5600X με 3600Μhz ram(δεύτερο ποστ, δεύτερο vid) και να έχει 80%+ cpu usage(απ' ότι βλέπω).

Τώρα περιμένω να διαβάσω ότι και το cpu usage στα Ryzen μετριέται διαφορετικά από τα intel. Ή ότι το CP2077 έχει επιλεκτικά bugs  και μεταξύ των ryzen configurations.

Βρες εσύ την άκρη.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Φιλτατε pirmen, προσωπικα ποτε δεν ειπα οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος στο performance που βλεπω στο cp77, σε καθε περιπτωση ειμαι πανω απο 60fps, για την ακριβεια εχω avg 80fps+ 1440p/rt ultra/dlssq. Tα σαπια 40αρια που βλεπουν καποιοι νουμπαδες, δεν τα βλεπω με καμια παναγια, ειτε θες με 16cores, ειτε με 8cores, ειτε με 6cores, ακομα και με κομμενα MHz σε σημειο που να ειμαι κατω απο 50c με 16cores, γιατι πολυ απλα το θεμα ειναι οι μνημες.

XMP μνημες ειναι οτι χειροτερο και οι πλακα ειναι οι χειροτερες ειναι οι sr, οπως οι 8gb bdie, δηλαδη υπαρχουν ατομα εκει εξω που σκανε 200€ για bdie γιατι ακουσαν οτι ειναι ''οι καλες'', τις παρατησαν xmp και ο αλλος με 3200 dr λιγο σκαλιγμενες ειναι πολυ καλυτερα. Ειχα 3200c16 dr παλιοτερα και stock ηταν σαφως καλυτερες απο 3600c16 bdie παλι στοκ στο ιδιο cpu.

260509379_Cyberpunk2077Screenshot2021_09.22-23_04_26_52.jpg.1c8e28f83ed81569a1c3abfb1d4136c3.jpg

Τωρα bugfest (μεταξυ πολλων αλλων) το λεω για την χρηση που κανει στα 16cores, οπως βλεπεις απο τον task manager κανει χρηση σε μολις 1 logical core, αυτο ανεβαζει την θερμοκρασια και τα watt, αν ειχε balance χρηση μεταξυ physical-logical cores δεν θα ειχε τοση καταναλωση, τα περισσοτερα παιχνιδια αυτο κανουν, δεν σπαμαρουν 16 πυρηνες yolo, οποτε και ειμαι σε λογικα watt 100-110w, τερμα πιεσμενος, με boost στα 4800-4900+ και λογικες θερμοκρασιες σε χαμηλα 60αρια.

cp77.jpg.2e353540abfe397d8c2861e762fbbe91.jpg

Ακομα και με 8cores παντως δεν βλεπω σημαντικη χρηση στο smt, φυσικα τωρα δεν βρισκει cores να σπαμαρει πεφτει η καταναλωση και η θερμοκρασια, χωρις φυσικα να χανεις ουτε μισο καρε.

cp772.jpg.e78bbf2b1b528bfc0dcec37bdf73bc6f.jpg

Απο το δικο σου post παντως βλεπω πολυ καλυτερο utilization σε ολα τα cores και στα physical και στα logical για τον 10900Κ, βλεπω απο 60-70% και πανω με μεσο ορο 73%, οποτε δεν καθεται τιποτα. Αυτο sorry κιολας αλλα δεν ειναι η ιδια εικονα που δινει με zen 3 και 8/16 cores ενεργα, που ειναι και λιγοτερα. Τωρα ως ''5600x'' με 6/12 cores μπορει να μπαινει το αυγο στο λοκο και να φορτωνει περισσοτερο το smt, αλλα το πιο κοντινο στον επεξεργαστη σου ειναι τα 8/16 και η εικονα ειναι ξεκαθαρη, χρησιμοποιει πολυ καλυτερα τον επεξεργαστη σου.

Cyberpunk2077-2021-09-18-21-17-19-990.jpg.d3f5ddabac80ee2dd731732bfb74d295.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To CP2077 στους ryzen από 8 cores και πάνω δε χρησιμοποιεί το SMT, αυτό είναι γνωστό τις πάσι και οδηγία από την ίδια την AMD. Μάλιστα πριν το 1.1 patch νομίζω το ίδιο συνέβαινε και με τα 4/6 core parts με αποτέλεσμα να έχουν τραγικό performance πχ 1600 κάτω και από i3 διπύρηνο να πούμε και ο 5600x χειρότερος από τον 3700x αν δείτε το τότε GN review. Επίσης ο 5950x έχει διπλή cache σε σχέση με 5800x/5600x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ilos είπε

To CP2077 στους ryzen από 8 cores και πάνω δε χρησιμοποιεί το SMT, αυτό είναι γνωστό τις πάσι και οδηγία από την ίδια την AMD. Μάλιστα πριν το 1.1 patch νομίζω το ίδιο συνέβαινε και με τα 4/6 core parts με αποτέλεσμα να έχουν τραγικό performance πχ 1600 κάτω και από i3 διπύρηνο να πούμε και ο 5600x χειρότερος από τον 3700x αν δείτε το τότε GN review. Επίσης ο 5950x έχει διπλή cache σε σχέση με 5800x/5600x.

Το HT(ή SMT γενικά) χρησιμεύει για να πάρεις έως και 35% καλύτερες επιδόσεις(games) από ένα core με μόνο 5% αύξηση του die(επιπλέον registers). Είναι άθλιο όμως σε efficiency* και θερμοκρασίες, όπως είπε και ο Herald. Kαλύτερα είναι να δουλεύουν αποκλειστικά physical cores. Καθόλου τυχαία το HT είναι κλειστό στους efficient cores των Alder Lake.

*https://en.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading

Αναφορά σε κείμενο

For example, specialist low-power CPU design company ARM stated that simultaneous multithreading can use up to 46% more power than ordinary dual-core designs.

In 2013, Intel dropped SMT in favor of out-of-order execution for its Silvermont processor cores, as they found this gave better performance with better power efficiency than a lower number of cores with SMT

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...