Προς το περιεχόμενο

5600x θερμοκρασία


XristosQts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, alexmpl είπε

1. Δεν έχω υπολογιστή. Έχω μείνει στις γραφομηχανές.

2. Δεν έχω φάει κανένα σκάλωμα με το push pull. Εσύ μένεις σε αυτό.

3.

Πες μου λίγο σε παρακαλώ τι εννοείς. Γιατί δεν θα καταλάβω πάλι σωστά, όχι τίποτα άλλο.

4. Εσύ μας τα έκανες τσουρέκια προσπαθώντας να πείσεις τον εαυτό σου και τους υπόλοιπους για πράγματα που δεν στέκουν.

Δεν χρειάζεται να αποδείξω κάτι τράβα και δες τι έχω γράψει στον ίδιο το χρήστη που σήκωσε το θέμα εξ αρχής , ευτυχώς που έχουμε και εσένα να μας διαφωτίσει εδώ Φωστήρα παντογνώστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Δεν χρειάζεται να αποδείξω κάτι τράβα και δες τι έχω γράψει στον ίδιο το χρήστη που σήκωσε το θέμα εξ αρχής , ευτυχώς που έχουμε και εσένα να μας διαφωτίσει εδώ Φωστήρα παντογνώστη

Απάντησε μου στο 3. Σε παρακαλώ και πάλι.

Ποιο είναι το διαφορετικό box σε σχέση με ποιο?

 

Υ.Γ. Δεν είμαι τίποτα από τα δύο που αναφέρεις.

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Herald είπε

Στα μικρά κουτιά (όπως του φίλου στη φώτο στις πρώτες σελίδες) τα exhausts βρίσκονται μεταξύ του intake και των PC parts. Ο φρέσκος αέρας δηλαδή από τον πάνω intake ανεμιστήρα δεν φτάνει στα parts, βγαίνει κατευθείαν έξω από το κουτί από τον 1ο exhaust ανεμιστήρα.

Οπότε αν βάλεις το exhaust σε χαμηλότερα rpm δεν θα γίνει η δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Με δωμάτιο στους 30c, 10900K και 900-1000rpm Deepcool Assassin 3. RTX ultra 1080p(από σφάλμα το 720p image) με DLSS balanced uncapped. Στο χειρότερο σημείο όλου του game. ~70c.

Ρε μπαγάσα ... ευκαιρία (να ευλογήσεις τα γένια σου) δεν χάνεις 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2021 στις 10:38 ΠΜ, Herald είπε

Ειδικά αν έχεις exhaust πάνω την ΑΙΟ, όλη η θερμότητα της GPU περνάει απο το radiator του CPU. Αν θες καλύτερες θερμοκρασίες πρέπει να βάλεις την AIO μπροστά να βάζει αέρα.

Αυτό έχει αποδειχθεί κακή πρακτική από το Gamers Nexus. Αν υπάρχει και πίσω ανεμιστήρας εξόδου δεν περνάει όλος ο αέρας της GPU από τον radiator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Αυτό έχει αποδειχθεί κακή πρακτική από το Gamers Nexus. Αν υπάρχει και πίσω ανεμιστήρας εξόδου δεν περνάει όλος ο αέρας της GPU από τον radiator.

Kαι εγώ κακή πρακτική το θεωρώ για δικούς μου λόγους αλλά σίγουρα ρίχνει τα CPU temps. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Με δωμάτιο στους 30c, 10900K και 900-1000rpm Deepcool Assassin 3. RTX ultra 1080p(από σφάλμα το 720p image) με DLSS balanced uncapped. Στο χειρότερο σημείο όλου του game. ~70c.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Cyberpunk2077-2021-09-18-21-17-19-990.pn

Δεν δικαιολογούνται τέτοια temps σε σένα.

 

Δεν ξέρω τι παίζει ή τι άλλο μπορώ να κάνω. Ίσως το cooler να μην κάνει πολύ καλή επαφή (είναι το παλιό bracket της AMD με τα δύο κλιπάκια). Πάντως η AMD λέει ότι μέχρι 90 C είναι within spec.

Επίσης βλέπω ότι είσαι στα 4895 Mhz max, εμένα χτυπάει και 5100. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Ποιά είναι η εφαρμογή που βγάζει αυτά τα στατιστικά in-game?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Δεν ξέρω τι παίζει ή τι άλλο μπορώ να κάνω. Ίσως το cooler να μην κάνει πολύ καλή επαφή (είναι το παλιό bracket της AMD με τα δύο κλιπάκια). Πάντως η AMD λέει ότι μέχρι 90 C είναι within spec.

Επίσης βλέπω ότι είσαι στα 4895 Mhz max, εμένα χτυπάει και 5100. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Ποιά είναι η εφαρμογή που βγάζει αυτά τα στατιστικά in-game?

MSI Afterburner. Θέλει λίγες ρυθμίσεις βέβαια.

Το θέμα είναι ότι το game γεμίζει max 16 threads με λιγότερο από 100W κατανάλωση. Δεν έχω δει έστω και στιγμιαία πάνω από 75% usage. Οπότε καταλαβαίνεις τι θα συνέβαινε στο CPU σου σε κάποιο σενάριο με περισσότερα threads. Δεν είναι νορμάλ για τέτοια υδρόψυξη.

Το κουτί σου φαίνεται να έχει προβληματικό airflow αφού δεν υπάρχει ροή του αέρα προς μια κατεύθυνση. Βάζουν 3 από το πάτωμα και άλλοι 3 από το πλάι με τρόπο που ίσως δημιουργείται δίνη. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει πρόβλημα με τη θετική πίεση. Ακόμα και αν έβγαζε αέρα μόνο 1 φαν.

Δοκίμασε να κλείσεις τους πλαϊνούς*.

εδιτ: *Ή βάλ' τους και να βγάζουν σε χαμηλή ταχύτητα.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

MSI Afterburner. Θέλει λίγες ρυθμίσεις βέβαια.

Το θέμα είναι ότι το game γεμίζει max 16 threads με λιγότερο από 100W κατανάλωση. Δεν έχω δει έστω και στιγμιαία πάνω από 75% usage. Οπότε καταλαβαίνεις τι θα συνέβαινε στο CPU σου σε κάποιο σενάριο με περισσότερα threads. Δεν είναι νορμάλ για τέτοια υδρόψυξη.

Το κουτί σου φαίνεται να έχει προβληματικό airflow αφού δεν υπάρχει ροή του αέρα προς μια κατεύθυνση. Βάζουν 3 από το πάτωμα και άλλοι 3 από το πλάι με τρόπο που ίσως δημιουργείται δίνη. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει πρόβλημα με τη θετική πίεση. Ακόμα και αν έβγαζε αέρα μόνο 1 φαν.

Δοκίμασε να κλείσεις τους πλαϊνούς*.

εδιτ: *Ή βάλ' τους και να βγάζουν σε χαμηλή ταχύτητα.

Τώρα που δοκίμασα με afterburner και rivatuner statistics, μου βγάζει μέχρι 75 in game. Αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το Tdie temp και όχι το Tjunc. Δοκίμασε να τρέξεις το game με HWINFO ανοικτό, εκεί θα δείς μέχρι πόσο φτάνουν τα  cores και TJunc.

 

status.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Με δωμάτιο στους 30c, 10900K και 900-1000rpm Deepcool Assassin 3. RTX ultra 1080p(από σφάλμα το 720p image) με DLSS balanced uncapped. Στο χειρότερο σημείο όλου του game. ~70c.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Cyberpunk2077-2021-09-18-21-17-19-990.pn

Δεν δικαιολογούνται τέτοια temps σε σένα.

 

Με την ιδια λογικη που κοβεις potential boost και κλειδωνεις στα 4.9GHz τον 10900Κ, με καποια χαμηλοτερη ταση, το ιδιο μπορεις να κανεις και στους ryzen, προφανεστατα θα κοψεις καταναλωση, θα κοψεις υπερβολικη ταση και θα πεσουν τα temps, το τι αφηνεις πισω ειναι σχετικο, στο cp77 τιποτα απολυτως.

1362724677_Cyberpunk2077Screenshot2021_09.19-16_54_28_49.jpg.3881e05299d53d240d132caeece9e16b.jpg

702420256_Cyberpunk2077Screenshot2021_09.19-17_08_41_23.jpg.ab1e3f4ea9a76bf59e2773ba48564ba2.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Razor333 είπε

Με την ιδια λογικη που κοβεις potential boost και κλειδωνεις στα 4.9GHz τον 10900Κ, με καποια χαμηλοτερη ταση, το ιδιο μπορεις να κανεις και στους ryzen, προφανεστατα θα κοψεις καταναλωση, θα κοψεις υπερβολικη ταση και θα πεσουν τα temps, το τι αφηνεις πισω ειναι σχετικο, στο cp77 τιποτα απολυτως.

1362724677_Cyberpunk2077Screenshot2021_09.19-16_54_28_49.jpg.3881e05299d53d240d132caeece9e16b.jpg

702420256_Cyberpunk2077Screenshot2021_09.19-17_08_41_23.jpg.ab1e3f4ea9a76bf59e2773ba48564ba2.jpg

 

-Άλλο αερόψυξη από τα 80€, σε μεσαίες στροφές και άλλο custom/ΑΙΟ υδρόψυξη τριπλάσιας επιφάνειας** των 200€+. Που έχετε εσείς.

-Τα 4,9Ghz είναι το εγγυημένο all core turbo(για το 99% των 10900K). Δεν είναι underclock. Δες λίγο τα στατιστικά στο silicon lottery. Τα 5Ghz+ εξαρτώνται από το κομμάτι. Αν το πάμε έτσι έχω δει συγκριτικά που ανεβάζουν τους 5600Χ στα 4,8Ghz all core και μετά συγκρίνουν με intel. Πόση κατανάλωση και temps βγάζει ο μέσος 5600X υπό τέτοιες συνθήκες; Πόσοι φτάνουν εκεί; Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

-Η διαφορά είναι ότι με μπόλικη τάση μπορείς να πας αρκετά 10900K στα 5,2. Ενώ στα ryzen δεν νικάς την αστάθεια. Που σημαίνει ότι τα ryzen αναγκαστικά θα παίζουν χαμηλότερα με ηπιότερη τάση και θα φαίνονται δροσερότερα, OTAN αποφασίζεται ακραίο OC.

edit:

-Άλλα settings(ίσως), άλλο "time of day" --> άλλο φορτίο. 70%+ σε 10/20 CPU μεταφράζονται σε 14 γεμάτα threads. Έναντι 10(με ~30% load σε 16/32 CPU).

**Λάθος το "επιφάνεια" αφού είναι 2 Χ 140^2 έναντι 3 Χ 120^2. Όγκος σε μέταλλο καλύτερα.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τι συγκρίνετε τώρα;

3080Τι με 2080;

Μισό γκάζι δουλεύει εκεί ο 10900Κ αφού είναι μόνιμα GPU limited.

Εκτός αν η 3080Τι είναι σε 4Κ και η 2080 σε 1080p.

Επίσης ο 10900Κ του pirmen θα είναι σίγουρα και undervolted. Οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλά, τι συγκρίνετε τώρα;

3080Τι με 2080;

Μισό γκάζι δουλεύει εκεί ο 10900Κ αφού είναι μόνιμα GPU limited.

Εκτός αν η 3080Τι είναι σε 4Κ και η 2080 σε 1080p.

Επίσης ο 10900Κ του pirmen θα είναι σίγουρα και undervolted. Οπότε...

1. Το CPU usage μας ενδιαφέρει. Αν αναφέρεσαι στη θερμότητα της GPU έχεις δίκιο. Αλλά "παίζω" με Fractal(ηχομόνωση=θερμομόνωση) και κλειστές τις θέσεις φαν της οροφής. Μόνο ένα exhaust. Όχι με δέκα ανεμιστήρες και ψύκτρα όσο η οροφή.

2. Υποτίθεται ότι τα 5950X είναι τα καλύτερα bins. Γι αυτό μου έκαναν εντύπωση όλα αυτά, ειλικρινά.

3. Αν δεις το screen του razor με το CPU στα 4500 έχει 20% μεγαλύτερη κατανάλωση με μικρότερο φόρτο αναλογικά.

4. Τα 4900 δεν είναι underclock. Είναι το standard all core overclock(MCE). Ο λόγος που τα 10th gen δίνουν 1,4+ τάση όταν η πρώτη γενιά(6700Κ) 14nm είχε γύρω στα 1,3 είναι η σταθερότητα πυρήνα με 5,3 Ghz single core boost. Αφενός δεν το έχω δει ποτέ, αφετέρου δεν παίζω Crysis του 2007 για να με νοιάζουν τέτοια boost. Safe, all core πας μέχρι 5,1 που είναι 4% διαφορά. Ψίχουλα μπροστά στο κέρδος από RAM.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

1. Το CPU usage μας ενδιαφέρει. Αν αναφέρεσαι στη θερμότητα της GPU έχεις δίκιο. Αλλά "παίζω" με Fractal(ηχομόνωση=θερμομόνωση) και κλειστές τις θέσεις φαν της οροφής. Μόνο ένα exhaust. Όχι με δέκα ανεμιστήρες και ψύκτρα όσο η οροφή.

2. Υποτίθεται ότι τα 5950X είναι τα καλύτερα bins. Γι αυτό μου έκαναν εντύπωση όλα αυτά, ειλικρινά.

3. Αν δεις το screen του razor με το CPU στα 4500 έχει 20% μεγαλύτερη κατανάλωση με μικρότερο φόρτο αναλογικά.

4. Τα 4900 δεν είναι underclock. Είναι το standard all core overclock(MCE). Ο λόγος που τα 10th gen δίνουν 1,4+ τάση όταν η πρώτη γενιά(6700Κ) 14nm είχε γύρω στα 1,3 είναι η σταθερότητα πυρήνα με 5,3 Ghz single core boost. Αφενός δεν το έχω δει ποτέ, αφετέρου δεν παίζω Crysis του 2007 για να με νοιάζουν τέτοια boost. Safe, all core πας μέχρι 5,1 που είναι 4% διαφορά. Ψίχουλα μπροστά στο κέρδος από RAM.

Καταρχας αυτο που κανεις στον 10900Κ σου, ειναι underclock και μπορεις να το κανεις και σε ryzen φυσικα, χωρις να χρειαζεται αυτος που εχει 5600x για καποιο λογο να φτασει 4.9GHz για να θεωρηθει ιδιο το αποτελεσμα, καταρχας αλλο arc δεν υπαρχει συγκριση σε ipc, μετα αλλο node, 7nm στο 2o revision vs 14nm στο 6o revision του και τελος πολυ μικροτερο die, μικροτερη επιφανεια/transistor που καθιστα λιγοτερο αποτελεσματικες τις extreme ψυξεις.

Για την καταναλωση που κολλησες ειναι ακομα ενα θεμα του cyberpunk, αφου οταν το τρεχεις με 5950x αγνοει τα logical cores και τα φορτωνει ολα στα physical cores, οποτε στην πραξη το 39% ειναι σχεδον 70% load σε physical cores, κατι που αυξανει σημαντικα και την καταναλωση και την θερμοκρασια, το εχω δει και σε μερικα ακομα games, αλλα τα περισσοτερα κανονικα οπως τον τρεχω με 200w limit, σπανια ανεβαινουν πανω απο 120w με την θερμοκρασια να μενει σε 60αρια.

1413798058_Cyberpunk2077Screenshot2021_09.19-23_33_28_45.jpg.8510a3cc80183bcd3f4cff1595f5a36d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Καταρχας αυτο που κανεις στον 10900Κ σου, ειναι underclock και μπορεις να το κανεις και σε ryzen φυσικα, χωρις να χρειαζεται αυτος που εχει 5600x για καποιο λογο να φτασει 4.9GHz για να θεωρηθει ιδιο το αποτελεσμα, καταρχας αλλο arc δεν υπαρχει συγκριση σε ipc, μετα αλλο node, 7nm στο 2o revision vs 14nm στο 6o revision του και τελος πολυ μικροτερο die, μικροτερη επιφανεια/transistor που καθιστα λιγοτερο αποτελεσματικες τις extreme ψυξεις.

Για την καταναλωση που κολλησες ειναι ακομα ενα θεμα του cyberpunk, αφου οταν το τρεχεις με 5950x αγνοει τα logical cores και τα φορτωνει ολα στα physical cores, οποτε στην πραξη το 39% ειναι σχεδον 70% load σε physical cores, κατι που αυξανει σημαντικα και την καταναλωση και την θερμοκρασια, το εχω δει και σε μερικα ακομα games, αλλα τα περισσοτερα κανονικα οπως τον τρεχω με 200w limit, σπανια ανεβαινουν πανω απο 120w με την θερμοκρασια να μενει σε 60αρια.

1413798058_Cyberpunk2077Screenshot2021_09.19-23_33_28_45.jpg.8510a3cc80183bcd3f4cff1595f5a36d.jpg

Δεν είναι underclock το MCE. Βγάζει πάνω από 250W(στοκ τάση 1,4V) σε prime95 με 4,9 all core. Σε νορμάλ AVX2 προγράμματα κοντά στα 200W(πάλι στοκ τάση). Είναι εκτός specs αυτά τα νούμερα για παρατεταμένη χρήση.

Το cyberpunk γεμίζει 8/16. Τι περίμενεις; Να δεις 5,3Ghz boost; 4,9 θα πας με MCE.  Δες τι λένε reviewers για το MCE.

https://www.techspot.com/review/2028-intel-core-i9-10900k/
 

Αναφορά σε κείμενο

 

The second result which has been labeled "MCE" features multi-core enhancement enabled, this is essentially an overclocked configuration, like enabling PBO on an AMD Ryzen processor, for example.

 

Ακόμα και τα boost(για λίγα light tasks) να είχα ανοικτά απλά να ξέρεις ότι και τα intel έχουν καμπύλη τάσης. Δηλαδή, μπορείς να θέσεις μεγάλη τάση για 52 multiplier και undervolt για 48 multiplier π.χ..

υ.γ.: -Αυτά που λες για το CP2077 και τα ryzen δεν τα ξέρω. Τελευταία φορά βγήκε patch που διόρθωνε τα threading προβλήματα όλων.

-Το σκεπτικό σου ότι άμα το 10% των 10900K πιάνει τα 5,5 Ghz με LN2, 1.5 τάση και 400W κατανάλωση αυτομάτως το κάνει νόρμα δεν στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...