Προς το περιεχόμενο

5600x θερμοκρασία


XristosQts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζεστός αέρας δεν μένει μέσα 100% Μένει κάτω από το γραφείο, που τώρα τον χειμώνα θα είναι ότι πρέπει ^^

 

 

Επεξ/σία από XristosQts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, XristosQts είπε

Ζεστός αέρας δεν μένει μέσα 100% Μένει κάτω από το γραφείο, που τώρα τον χειμώνα θα είναι ότι πρέπει ^^

 

Εγώ σου έχω πει από την αρχή ότι έχεις φυσιολογική θερμοκρασία στο συγκεκριμένο παιχνίδι από τις αρχές το φανακι το ένα δεν κάνει κάτι τίποτα εκεί και να το βγάλεις το ίδιο θα είσαι όλα τα άλλα είναι για να γράφουμε χωρίς λόγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανακάνω quote τις κουταμάρες που έγραψες.

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

επειδή είναι μικρό το κουτί και το ψυγείο ρίχνει όλη την θερμότητα μέσα είναι λογικό να εγκλωβίζεται μέσα αρκετός ζεστός αέρας και να μην φεύγει γρήγορα προς τα έξω αυτά, βγάλε το τζαμί

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

Δεν είναι το ίδιο με την αεροψυξη η θερμότητα που πετάει το ψυγείο μέσα όσο και τρύπιο να είναι το κουτί δεν φεύγει εύκολα

Δεν συγκρίνεις λοιπόν AIO. Γράφεις ξεκάθαρα ότι το συγκεκριμένο κουτί λόγω του μεγέθους του κρατάει μέσα την θερμότητα κάθε ψυγείου.

Με αριθμούς λοιπόν φαίνεται από το βίντεο ότι όντως είναι κουταμάρες αυτά που γράφεις γιατί στο συγκεκριμένο κουτί η υδρόψυξη που χρησιμοποιεί έχει καλύτερα αποτελέσματα από την καλύτερη αερόψυξη της αγοράς.

Και στις 2 περιπτώσεις κρατώντας τα φανς του κουτιού και όχι προσθέτοντας ή αφαιρόντας επιπλέον πέρα από αυτά των ψυκτρών.

 

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

push pull ήταν λάθος από την αρχή 

Πάμε και στο push pull τώρα. Εννοείτε ότι στο push pull πρέπει να προσθέσουμε άλλα τόσα fans όσα έχει από μόνη της η AIO. Αν δεν το κάνουμε δεν σημαίνει ότι το push pull δεν βοηθάει.

Αν εδώ εννοείς ότι ήταν λάθος τον 3ο ανεμιστήρα του κουτιού να τον βάλει στην AIO και όχι ως exhaust τότε σ'αυτό

συμφωνούμε.

 

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Ξανακάνω quote τις κουταμάρες που έγραψες.

Δεν συγκρίνεις λοιπόν AIO. Γράφεις ξεκάθαρα ότι το συγκεκριμένο κουτί λόγω του μεγέθους του κρατάει μέσα την θερμότητα κάθε ψυγείου.

Με αριθμούς λοιπόν φαίνεται από το βίντεο ότι όντως είναι κουταμάρες αυτά που γράφεις γιατί στο συγκεκριμένο κουτί η υδρόψυξη που χρησιμοποιεί έχει καλύτερα αποτελέσματα από την καλύτερη αερόψυξη της αγοράς.

Και στις 2 περιπτώσεις κρατώντας τα φανς του κουτιού και όχι προσθέτοντας ή αφαιρόντας επιπλέον πέρα από αυτά των ψυκτρών.

 

Πάμε και στο push pull τώρα. Εννοείτε ότι στο push pull πρέπει να προσθέσουμε άλλα τόσα fans όσα έχει από μόνη της η AIO. Αν δεν το κάνουμε δεν σημαίνει ότι το push pull δεν βοηθάει.

Αν εδώ εννοείς ότι ήταν λάθος τον 3ο ανεμιστήρα του κουτιού να τον βάλει στην AIO και όχι ως exhaust τότε σ'αυτό

συμφωνούμε.

 

πάλι δεν κατάλαβες σε μικρά κουτιά έχεις δεί push pull να κάνουν?Ναι χαίρω πολύ Χαιρόπουλος σε mesh ψιλό μεγάλο κουτί λογικό είναι 360 υδροψυξη να έχει καλύτερη θερμοκρασία από αεροψυξη και 3900Χ είχα με 360αρα nzxt ,και noctua D15, την έχω κρατήσει ακόμα ,και 280 Artic έχω τώρα πάνω και μια καβατζα 240Artic στο νήμα με τα cooler  έχω γράψειαρκετά,συμφωνούμε τουλάχιστον στο τελευταίο στο fan πίσω από το ψυγείο πάντως κάτι είναι και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως βλέπω 60αρια in game από τα 70 και ο θόρυβος Αισθητά μειωμένος To dragon center είχε ενεργοποιημένο ένα gaming mode μάλλον έφταιγε αυτό, φυσικά το έκανα unistall. Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

 

Επεξ/σία από XristosQts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ICE-T είπε

πάλι δεν κατάλαβες σε μικρά κουτιά έχεις δεί push pull να κάνουν?Ναι χαίρω πολύ Χαιρόπουλος σε mesh ψιλό μεγάλο κουτί λογικό είναι 360 υδροψυξη να έχει καλύτερη θερμοκρασία από αεροψυξη και 3900Χ είχα με 360αρα nzxt ,και noctua D15, την έχω κρατήσει ακόμα ,και 280 Artic έχω τώρα πάνω και μια καβατζα 240Artic στο νήμα με τα cooler  έχω γράψειαρκετά,συμφωνούμε τουλάχιστον στο τελευταίο στο fan πίσω από το ψυγείο πάντως κάτι είναι και αυτό

Ρε αδερφέ ποιο mesh ψιλό μεγάλο κουτί;

Και στο 500dx όπως βλέπεις 360αρη ψυγείο αποδίδει καλύτερα από nh15 στον 3900x. Αυτό λέμε.

Πράγμα που καταρρίπτει και τα λεγόμενα σου.

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, XristosQts είπε

dragon center

σκουπίδια είναι αυτά δεν χρειάζονται, δρόμο όλα :P Και κάτι corsair icue, και ASUS crate. Ανεβάζουν το latency των μνημών και δεν αφήνουν και τον cpu να είναι εντελώς εντελώς idle. Αν έχεις RGB μπορείς να χρησιμοποιείς το openRGB που είναι opensource και ελαφρύ. Ούτε καν εγκατάσταση δεν θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Ρε αδερφέ ποιο mesh ψιλό μεγάλο κουτί;

Και στο 500dx όπως βλέπεις 360αρη ψυγείο αποδίδει καλύτερα από nh15 στον 3900x. Πράγμα που καταρρίπτει και τα λεγόμενα σου.

πάλι δεν κατάλαβες ότι έγραψα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ICE-T είπε

πάλι δεν κατάλαβες ότι έγραψα 

 

Παίζει ούτε εσύ να μην κατάλαβες (ή να μην θες να καταλάβεις αυτά που γράφεις όταν κάποιος σου αποδεικνύει ότι δεν είναι έτσι όπως τα λες).

Το αφήνω εδώ γιατί συμφωνούμε και στο ότι έχουμε γράψει πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το μέγεθος του κουτιού με το airflow. Αν υπάρχει μία σωστή ροή αέρα από το μπροστά μέρος του κουτιού προς τα πίσω τότε και ο ζεστός αέρας που βγαίνει από την gpu θα παρασυρθεί και αυτός προς τα πίσω και έξω απ' το κουτί. Εδώ φτιάχνουν SFF κουτιά με AIO και έχουν κανονικές θερμοκρασίες. Ήρεμα το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το μέγεθος του κουτιού με το airflow. Αν υπάρχει μία σωστή ροή αέρα από το μπροστά μέρος του κουτιού προς τα πίσω τότε και ο ζεστός αέρας που βγαίνει από την gpu θα παρασυρθεί και αυτός προς τα πίσω και έξω απ' το κουτί. Εδώ φτιάχνουν SFF κουτιά με AIO και έχουν κανονικές θερμοκρασίες. Ήρεμα το λέω.

Ρώτα τον φίλτατο ice-t, να σου αναπτύξει μία από τις υπέροχες θεωρίες του και όταν του αποδείξεις ότι δεν μας τα λέει καλά να σου απαντήσει ότι δεν κατάλαβες αυτά που έγραψε. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, alexmpl είπε

Ρώτα τον φίλτατο ice-t, να σου αναπτύξει μία από τις υπέροχες θεωρίες του και όταν του αποδείξεις ότι δεν μας τα λέει καλά να σου απαντήσει ότι δεν κατάλαβες αυτά που έγραψε. 🤣

εχεις υπολογιστη η μονο οτι διαβαζεις στα βιντεο ,γιατι τοσην ωρα σου ειπα οτι εχει καλυτερη ψυξη η 360αρα απο την D15,αλλα το παιδι εχει μικρο κουτι και η θερμοκρασιες απο τη καρτα και το ψυγειο τα ζεσταινουν λιγο περισοτερο μεσα  και οι θερμοκρασιες του δεν εχουν θεμα αλλα εσυ συνεχιζεις να μας τα κανεις τσουρεκια με τον 3900Χ στο βιντεο 5600X εχει σε διαφορετικο box εχεις φαει σκαλωμα με το push pull στο video ,ξεπερασε το επιτελους.για ενα συγκεκριμενο παιχνιδι μιλαει απο την αρχη ο ανθρωπος που ολοι ryzen 5000 τσιμπανε θερμοκρασιες 

49 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το μέγεθος του κουτιού με το airflow. Αν υπάρχει μία σωστή ροή αέρα από το μπροστά μέρος του κουτιού προς τα πίσω τότε και ο ζεστός αέρας που βγαίνει από την gpu θα παρασυρθεί και αυτός προς τα πίσω και έξω απ' το κουτί. Εδώ φτιάχνουν SFF κουτιά με AIO και έχουν κανονικές θερμοκρασίες. Ήρεμα το λέω.

δεν υπαρχει θεμα ο αλλος εχει κολλησει ο εγεκφαλος του με το 360αρι ψυγειο οτι ειναι καλυτερο απο την νoctua εγω συμφωνω αλλα αυτος αλλα καταλαβε και οτι το βιντεο δεν εχει καμια σχεση με οτι λεμε 

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ICE-T είπε

εχεις υπολογιστη η μονο οτι διαβαζεις στα βιντεο ,γιατι τοσην ωρα σου ειπα οτι εχει καλυτερη ψυξη η 360αρα απο την D15,αλλα το παιδι εχει μικρο κουτι και η θερμοκρασιες απο τη καρτα και το ψυγειο τα ζεσταινουν λιγο περισοτερο μεσα  και οι θερμοκρασιες του δεν εχουν θεμα αλλα εσυ συνεχιζεις να μας τα κανεις τσουρεκια με τον 3900Χ στο βιντεο 5600X εχει σε διαφορετικο box εχεις φαει σκαλωμα με το push pull στο video ,ξεπερασε το επιτελους.για ενα συγκεκριμενο παιχνιδι μιλαει απο την αρχη ο ανθρωπος που ολοι ryzen 5000 τσιμπανε θερμοκρασιες 

1. Δεν έχω υπολογιστή. Έχω μείνει στις γραφομηχανές.

2. Δεν έχω φάει κανένα σκάλωμα με το push pull. Εσύ μένεις σε αυτό.

3.

19 λεπτά πριν, ICE-T είπε

 εχει σε διαφορετικο box

Πες μου λίγο σε παρακαλώ τι εννοείς. Γιατί δεν θα καταλάβω πάλι σωστά, όχι τίποτα άλλο.

4. Εσύ μας τα έκανες τσουρέκια προσπαθώντας να πείσεις τον εαυτό σου και τους υπόλοιπους για πράγματα που δεν στέκουν.

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το μέγεθος του κουτιού με το airflow. Αν υπάρχει μία σωστή ροή αέρα από το μπροστά μέρος του κουτιού προς τα πίσω τότε και ο ζεστός αέρας που βγαίνει από την gpu θα παρασυρθεί και αυτός προς τα πίσω και έξω απ' το κουτί. Εδώ φτιάχνουν SFF κουτιά με AIO και έχουν κανονικές θερμοκρασίες. Ήρεμα το λέω.

Στα μικρά κουτιά (όπως του φίλου στη φώτο στις πρώτες σελίδες) τα exhausts βρίσκονται μεταξύ του intake και των PC parts. Ο φρέσκος αέρας δηλαδή από τον πάνω intake ανεμιστήρα δεν φτάνει στα parts, βγαίνει κατευθείαν έξω από το κουτί από τον 1ο exhaust ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2021 στις 1:28 ΜΜ, DiAvOl είπε

Έχεις το Cyberpunk 2077 ? Εμένα εκεί ανεβάζει θερμοκρασίες στον θεό η CPU (κοντά στους 80 c), έχω 5950x.

Έχω σχετικά καλο airflow:

 

pcimg.jpg

Επίσης σίγουρα αυτό που λένε οι υπόλοιποι ισχύει, όταν ανεβάζει η GPU και έχεις το radiator πάνω, ο ζεστός αέρας θα περάσει από μέσα.

Αλλα αυτό δεν νομίζω να επηρεάζει τόσο πολυ τις θερμοκρασίες της CPU. 

Με δωμάτιο στους 30c, 10900K και 900-1000rpm Deepcool Assassin 3. RTX ultra 1080p(από σφάλμα το 720p image) με DLSS balanced uncapped. Στο χειρότερο σημείο όλου του game. ~70c.

Spoiler

Cyberpunk2077-2021-09-18-21-17-19-990.pn

Δεν δικαιολογούνται τέτοια temps σε σένα.

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...